Skocz do zawartości

Zatom zalany wilgocią


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie zloty potwierdzają, że nawet jeśli nie ma chmur, to wilgoć ukryta w ziemi wychodzi pod osłoną nocy i skutecznie psuje seeing do poziomu podmiejskiej wsi. Jedyna różnica to brak łuny LP od dużego miasta...Na polu słychać konsternację:

"Czy na pewno ustawiłem dobrą ostrość bo coś mało szczegółow się naświetliło",

"Ale dzisiaj guiding szarpie...",

"Dzisiaj będę focił w zenicie, żeby choć trochę nadać sens mojemu staniu na zimie"

"Chyba to prawda, że w polskich warunkach nie można focić powyżej metra ogniskowej"

"Zaplanowałem ustrzelić Sombrero, ale 'coś' wisi w powietrzu"

itd...

 

Oczywiście, że sierpień i kwiecień nie gwarantują lepszych warunków, ale szansa na nie znacznie wzrasta. Newet jeśli chmury zepsułyby obserwacje, to zawsze można sie wygrzać na leżakach, ludzie nie siedzą pozamykani w pokojach tylko widać poruszenie i w końcu można zauważyć pełna liczbę uczestników. Jest więcej chętnych na kajaki i wycieczki rowerowe. Osobiście lubię kajaki, ale w warunkach 5* - 10*, to do głowy mi nie przyjdzie skorzystać z tej okazji. Oczywiście, że zawsze się znajdą amatorzy "mocnych wrażeń", ale uważam, że wyższa temperatura sprawiłaby więcej radości i ściągnęłaby więcej uczestników.

 

Jadąc do Zatomia mam nadzieję, że zobaczę to, czego nie widać w innych częściach Polski. Zatom potrafi powalić na kolana roziskrzonym niebem, na którym mrowie gwiazd zasypuje konstelacje i człowiek traci orientację gdzie są kierunki świata.

 

Mimo, że jest chłodno i wilgotno, to atmosfera zlotu nadal jest wspaniała, ale tu i ówdzie słychać, że ktoś już opuszcza zlot wcześniej. Sam wyjechałem wcześniej, bo chodzenie obsmarkanym od pokoju do pokoju i wznoszenie toastów przez kilka dni mija się z celem zlotu astronomicznego.

 

Czy wrzesień i marzec to rzeczywiście dobre miesiące na organizowanie zlotu? Co sądzicie o organizowaniu zlotu w sierpniu i kwietniu? Tej jesieni będę bardzo zajęty i raczej na zlot sie nie wybieram, ale na pewno pojadę znów jak czas pozwoli, natomiast szkoda mi, że magia tego miejsca wygasa wraz z wilgocią. Moim zdaniem lepsze krótsze noce z gwiazdami jak igły, niż dłuższe noce, w których mam ochotę zakupić radioteleskop...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak wodny - troszkę bym się nie zgodził z tą wilgocią....

Na dobrą sprawę to gdyby nie spadająca temperatura ponizej zera to nie musiałbym włączać grzałek...

Dwa obiekty fotografowałem bardzo nisko np. Sombrero, dwa wysoko.

Łąka, narażona chyba najbardziej na powstawanie wilgoci i mgły była czysta i sucha, na butach kurz.

Zgodzę się jedynie z tym, ze w pierwszą noc guide wariował (trzech nas było koło siebie - Kenny, Sferoida, ja i u wszystkich tak samo) - choć wydawało się, że widoczność jest idealna. Kilka klatek trzeba będzie wywalić, natomiast na drugi dzień prowadzenie było wzorowe - oto dowód:

 

post-476-0-96066300-1427018906_thumb.jpg

 

Co do nieba - zgadzam się całkowicie - jest PIĘKNE, a atmosfera zlotu niepowtarzalna.

Nie widzę problemu aby zlot odbywał się pod koniec sierpnia i ewentualnie w kwietniu - możemy podyskutować :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie daty zlotów powinny być indywidualnie omówione na forum, bo różnie bywa. Teraz mieliśmy zaćmienie więc super okazja na zlot. 10-13 września wydaje się być dobrym terminem na kolejny, chociaż wiadomo 13-16 sierpnia też kusi, szczególnie że Perseidy. No ale noc astronomiczna bardzo krótka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13-16 sierpnia też kusi, szczególnie że Perseidy. No ale noc astronomiczna bardzo krótka...

Tak naprawdę - tylko 1,5 godziny krótsza niż we wrześniu. A naprawdę przyjemniej sie siedzi w sierpniu.

A zważywszy, że przy astrofotografii z powodu tej wilgoci i tak odpada np połowa materiału albo wogóle bez sensu wystawiać sprzęt, bo mgła, to zdecydowanie jestem za sierpniem. Wizualowcy chyba też się wkurzają jak non stop latają z suszarkami i na polu obserwacyjnym można się poczuć jak u fryzjera.

We wrześniu to chyba tylko spotkać ludzi i na pierogi przyjade. Bo ten zlot był kolejnym w którym z powodu warunków nie chce mi się zabierać za obróbkę materiału...Zaćmienie to wyjątkowa okazja ale we wrześniu nie ma zaćmienia więc może warto zrobic sondę nad sierpniem. A tak poza tym i tak było super  :)

  • Like 4

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że sierpień to okres urlopów, jest bez wątpienia bardziej wyjazdowy niż lipiec. Na pewno sporo ludzi właśnie dlatego nie będzie mogła brać udziału w zlocie.

Nie chciałbym wybierać czy jechać na wakacje z żoną i zrezygnować ze zlotu, czy odwrotnie.

Nie chcę nawet myśleć co bym w takiej sytuacji wybrał :)

  • Like 5

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że sierpień to okres urlopów, jest bez wątpienia bardziej wyjazdowy niż lipiec. Na pewno sporo ludzi właśnie dlatego nie będzie mogła brać udziału w zlocie.

  :)

Działa to też w drugą stronę. Okres urlopów - więcej czasu na zaplanowanie przyjazdu. Zamiast gramolić się do jakiejś tam Grecji, można wpaść z rodziną do Zatomia. Zresztą już o tym napisałeś. Ja na przykład nie mogłem uczestniczyć w 3 ostatnich zlotach z powodów związanych z pracą. Sierpień powinien być dla mnie OK.

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto rozważyć przeprowadzenie ankiety wśród osób, które zadeklarują udział w jesiennym zlocie? - (choć gdyby wygrał termin sierpniowy, należałoby mowić o zlocie letnim ;) )

Jakby był 11-13 września jak zaplanowano, to w sumie też letni :D

Myślę że ankietę możemy jak najbardziej przeprowadzić i może ona pomóc organizatorowi zlotu podjąć decyzję. Z mojej pamięci to też nie należy raczej demonizować sierpnia jako miesiąca pełnego ciepła i słońca. W ciągu ostatnich kilku lat w połowie sierpnia zdarzyło mi się dwa razy być na północy kraju na wakacjach i około połowa dni wyjazdowych była deszczowa, a temperatura w pochmurne dni spadała do 10-12 stopni. Statystyki wskazują jednak, że okolice równonocy są bogatsze w słoneczne dni.

A co do wilgotności, temperatury i seeingu to trochę nie do końca tak było. Pierwszej nocy do północy seeing był parszywy, wilgotność niewielka. Po północy seeing znacznie się poprawił, i nad ranem wilgotność na łączce doszła do 70% a temperatura spadła do -5*C. Drugiej nocy całą noc seeing był dobry, temperatura nad ranem podobnie spadła do -5*C. Wilgotność przed północą wzrosła z 30 do 50%, żeby do rana osiągnąć znowu 70% (wg logów z czujnika).

Ja osobiście wolałbym przenieść wiosenny zlot na kwiecień, niż przenosić jesienny zlot w okres wakacyjny.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączę się z wami w bólu...

Co prawda na zlotach nie bywam ale wilgoć mam na co dzień. Wyleczyłem się z super ostrych szkieł (drogich) i dużych teleskopów (drogich i ciężkich) bo na mazurskich nizinach, jeziorach i bagnach mimo ciemnego nieba nie potrafiły rozwinąć skrzydeł. Mimo, że jezioro potrafi ustabilizować seeing to wilgoć skutecznie rozmywa gwiazdki i zmniejsza zasięg nawet w najlepszym sprzęcie. Skończyłem na rekreacyjnych wypadach - ot, wyskoczyć na godzinę czy dwie i nacieszyć się niebem :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączę się z wami w bólu...

Co prawda na zlotach nie bywam ale wilgoć mam na co dzień. Wyleczyłem się z super ostrych szkieł (drogich) i dużych teleskopów (drogich i ciężkich) bo na mazurskich nizinach, jeziorach i bagnach mimo ciemnego nieba nie potrafiły rozwinąć skrzydeł. Mimo, że jezioro potrafi ustabilizować seeing to wilgoć skutecznie rozmywa gwiazdki i zmniejsza zasięg nawet w najlepszym sprzęcie. Skończyłem na rekreacyjnych wypadach - ot, wyskoczyć na godzinę czy dwie i nacieszyć się niebem :)

Drogi Piotrze, istnieje lek na Twoje (i nie tylko Twoje) bóle. Jego nazwa zaczyna się  literą L i nie jest to bynajmniej Lidletka :D

( nawet mam coś odpowiedniego dla Ciebie ;) )

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że w końcu ktoś podjął temat terminu zlotu. O ile wrześniowe zloty z reguły były cieplejsze i bardziej słoneczne o tyle marcowe bywają już zdecydowanie bardziej chłodniejsze żeby nie powiedzieć mroźne(choćby pamiętny VI zlot w scenerii zimowej).

Osobiście jestem zdecydowanie za organizowaniem zlotu w kwietniu. Wyjątkiem jest  tegoroczny zlot ze względu na zaćmienie Słońca. Oczywiście nikt nie zagwarantuje, że będzie  ciepło i słonecznie ale prawdopodobieństwo bardziej wzrasta niż na przełomie zimy/wiosny. Na pewno dużo przyjemniej prowadzi się obserwację już choćby przy 10*C niż bliskiej zeru. Dla mnie zlot oczywiście poza możliwością wspólnych obserwacji, integracji jest też okazją do uczestniczenia w spływie kajakowym, którego zasmakowałem właśnie na zlotach. Byłem bardzo zawiedziony, że nie udało się go w tym roku przeprowadzić a to głownie ze względu na niesprzyjającą pogodę. Krotko mówiąc było za zimno. Kwiecień bywa kapryśny ale może też pozytywnie zaskoczyć prawdziwie letnimi warunkami. Warto wiec myślę podjąć dyskusje, przeprowadzić ankietę niech ludziska wypowiedzą się i określa który termin byłby bardziej odpowiedni.

  • Like 6

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może trzeba po prostu podjąć męską wręcz dyktatorską (a taką może tylko ignis :) )decyzję, że testujemy zatomski kwiecień i sierpień i zobaczymy czy warto. Inaczej się nie przekonamy i co pół roku niektórzy jak my będą marudzić a na polu będzie słychać narzekania :) W sierpniu trzeba tylko by wziąć pod uwagę, że to wakacje i może być Zatom obłożony np grzybiarzami, mysliwymi, podglądaczami ptactwa, żabek, miłośnikami slow food albo innymi "oszołomami" różnej maści:)

  • Like 1

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kwietniem jestem jak najbardziej, natomiast sierpien - jak wyżej - wrzesień najlepszy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nie obecny na zlotach ale jeśli wybrać pierwszy weekend września to będzie 5-6 wrzesień a ostatni sierpnia 30-31 sierpień. Tak aby chciałem pokazać że weekend ns przełomie w Tym roku.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zloty planujemy w bezpośredniej okolicy nowiu. Przełom sierpnia i września to będzie mniej więcej pełnia. W tym roku jesienny zlot jest zaplanowany na 10-13 września, sierpniowa opcja to 14-16 sierpnia, wg mnie niezbyt szczęśliwa.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczą się tylko weekendy blisko nowiu :P więc 10-13 września

Dokładnie jak przedmówcy - Muniuś nie wskazany, piękny ale w miejskim LP :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można równie dobrze termin wrześniowy zostawić a zastanowić się nad zmianą tylko terminu marcowego.

  • Like 5
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę większość z Was uważa podobnie. Wrześniowy zlot zostaje a marcowy przesuwamy na kwiecień. Czy dla takich zmian potrzebna jest ankieta? Moim zdaniem nie. Nikt z przedmówców nie upiera się przy marcu więc wydaje mi się, że jeżeli jesteśmy zgodni to temat można uznać za załatwiony. 8)

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)