Skocz do zawartości

Kosmiczne klejnoty


Rekomendowane odpowiedzi

Dla przeciętnego człowieka większość meteorytów nie wygląda zbyt efektownie, z zewnątrz rdzawe, w najlepszym przypadku czarne, wewnątrz szare..... ogólnie mało atrakcyjne. Czasami wzrok laika przyciągnie jedynie metaliczna płytka z efektownymi figurami Widmanstattena.  Tylko dla pasjonatów kamienie te stanowią skarb, najistotniejsze jest bowiem dla nich to, że pochodzą one z przestrzeni kosmicznej.  8)

Są jednak i takie okazy, na widok których pojawiają się westchnienia. Są niezwykle rzadkie, a ich wyjątkowa uroda sprawia, że osiągają prawdziwie kosmiczne ceny. Są zdecydowaną ozdobą każdej kolekcji. To pallasyty,... meteoryty żelazno-kamienne, mieszanina niklonośnego żelaza i przezroczystych kryształów oliwinów. Pierwszym badaczem, który odkrył istnienie tego typu meteorytów był Peter Simon Pallas z Niemiec. To od jego nazwiska pochodzi określenie ?pallasyt?.

Pallasyty pochodzą z granicy pomiędzy dolną częścią płaszcza, a górną częścią jądra planetoidy. Pomiędzy kryształy oliwinu wcisnęło się płynne żelazo, tworząc przepiękne mozaiki, mieszankę skały i metalu. Po rozbiciu planetki podczas jakiegoś zderzenia z innym obiektem, fragmenty planetki i tejże warstwy zaczęły przemierzać przestrzeń międzyplanetarną, a po wielu milionach lat niektóre z nich natrafiły na swej drodze na naszą planetę. Zapewne by umilić życie pasjonatom kosmicznych skarbów  ;).

Dołączona grafika

Fot.: płytka pallasytu Esquel, źródło: FIELD GUIDE OF METEORITES, The Robert A. Haag Collection, 12th anniversary edition, 1997, str. 17.

A poniżej ponad 26-gramowa płytka pallasytu Brahin, która przybyła do mnie wczoraj z Finlandii. Brahin pochodzi z Białorusi i został znaleziony w 1810 roku.

post-61-137699803911_thumb.jpg

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże ten oliwin wygląda jak inkrustowany bursztyn  :o!

Krzysztof -posiadać w domu okruch z wnętrza obcej planetoidy to już naprawdę wypas!

Rozumiem, że nabyłeś fragment pallasytu do własnej kolekcji.. możesz nam więc zdradzić ile taka łupina kosztuje ?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, wszystko zależy od wielkości płytki i jej wyglądu, jakości obróbki, stanu powierzni polerowanej, ewentualnych ubytków w oliwinach, uszkodzeń, czy ma fragmenty skorupki obtopieniowej itp. Jak widzisz ta płytka nie ma uszkodzeń. Można trafić coś takiego w granicach 9 -10 zł za gram.... ale przeciętne ceny sięgają znacznie wyżej, rozpiętość jest naprawdę duża.... wszystko zależy od tego gdzie i jak długo szukasz, no i od odrobiny szczęścia :) Jak wszędzie i tu zdarzają się po prostu okazje.

Mnie wraz z przesyłką kosztowała ona ok. 250 zł i zważywszy na jej stan i wygląd uważam, że to była okazja  ;) .

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Myślę że tamat Kosmiczne klejnoty jak najbardziej nadaje się aby zaprezentować tu moje a własciwie mojej żony klejnoty z kosmosu ;) Meteoryt Sikhote Alin, kamacyt z którego zrobiłem wisiorek i do tego dwa Indochinity jako kolczyki. Cieszę się kiedy żona je nosi bo wiem że ma na sobie cos, czym nie wiele kobiet zostało obdarowanych :)

post-80-137699804141_thumb.jpg

  • Like 1
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he mam również okruch Sikhote Alin, kupiłem (od Krzysia) ponad rok temu córce na 8 urodziny -miał być z tego wisiorek  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się wam ze lubię kupować na okrągłe rocznice - niecodzienną biżuterię. Na 30te urodziny kupiłem sobie 17 wieczny medalik z brązu!

Na 40te urodziny (za parę lat) poza tym ze zjadę 20 kg i pobiegnę w maratonie  :D :D :D ;D sprawię sobie naprawdę rzadki i piękny meteoryt (oczekuję więc na propozycję wyjątkowego okazu)  który to  dam jubilerowi do osadzenia w srebro ...będzie to jubileuszowy talizman!  :)

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5 roku temu oprawiłem żonie w srebro Mołdawit. Niestety niedługo potem go zgubiła, więc zdjęcia nie pokażę. To bardzo ładnie prezentujące się w biżuterii tektyty, prześwitują w mocnym świetle.

Poniżej dwie fotki:

- pierwsza to naturalny Mołdawit z mojej kolekcji.

- druga fotka z netu, oszlifowany Mołdawit.

Pozdr

KK

post-61-137699804153_thumb.jpg

post-61-137699804157_thumb.jpg

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no te Mołdawity fajnie wyglądają, niestety oprawianie nawet w srebro dośc drogo kosztuje ale przezent jest uwazam zarąiasty, nawet moja zonka choć wogóle nie interesuje się astronomia i niebardzo kuma co ja w tym widze lubi nosić kamienie z kosmosu:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

1,5 roku temu oprawiłem żonie w srebro Mołdawit. Niestety niedługo potem go zgubiła, więc zdjęcia nie pokażę. To bardzo ładnie prezentujące się w biżuterii tektyty, prześwitują w mocnym świetle.

Poniżej dwie fotki:

- pierwsza to naturalny Mołdawit z mojej kolekcji.

- druga fotka z netu, oszlifowany Mołdawit.

Pozdr

KK

Szanowny Panie,

 

Czy można u Pana kupić kawałek meteorytu np meteoryt Sikhote-Alin ?

 

Pozdrawiam

Merrick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

witam,

Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na pytanie gdzie można kupić oryginalny meteoryt lub biżuterię z nimi ?

Ponieważ jak przeglądam strony z takową biżuterią mam wrażenie że robią ze mnie debila.

Zastanawia mnie pewna zależność która nie powinna mieć miejsca mianowicie wszystkie kawałki meteorytów są tak jakby ich miniaturami, a przecież nie da się wyciąć(wyrwać) takiego np. z meteorytu o wadze 1 kg. i mam podejrzenie, że to jest naciąganie ludzi w butelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)