Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam, jestem w posiadaniu Dobson 8”. Dokupiłem sobie okular Morpheus 9mm z którego jestem bardzo zadowolony. Czekam teraz na hyperiona 31mm. W niedalekiej przyszłości chciałbym dokupić okular z większym powiększeniem. Teraz pytanie, który z poniżej wymienionych ma sens do tego teleskopu. 
- Morpheus 4.5mm

- Hyperion 5mm

- Morpheus 6.5mm

Chciałbym jeszcze dodać, że za 2 lata chce zmienić teleskop na większy, jednak na ten moment chce uzbierać sobie dobry sprzęt i filtry. 

Napisano

Jak mniemam większe powiększenie ma byc pod kątem obserwacji planet , księzyca , bezkompromisową jakość obrazu zapewniają okulary Ortho , ploos , kellner ... charakteryzyją się jednak małym polem i ER co może dla niektórych okazać się problemem zwłaszcza dla teleskopów prowadzonych ręcznie , Ty dodatkowo korzystasz z szerokich wygodnych szkieł jak ten Morfeusz więc ta przesiadka może nie  byc dla Ciebie .

Z dwóch podanych przez Ciebie zdecydowanie bardziej Morfeusz 6,5 mm , ale możesz sie zainteresować tez celestronem X cell 7 mm . 

 

  • Like 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano

Zdecydowanie Morfeusz 6,5 z tych wymienionych. Hyperion, jak zauważyli Przedmówcy, to poziom niżej, natomiast 4,5... No cóż, kilka tygodni temu pytałem tu o to samo. Ogólny wniosek był taki, że zjazd poniżej 6 mm będzie miał sens kilka razy w roku, gdy pozwolą Ci na to warunki. I w pełni się pod tym podpisuję. 

A w przedziale między 9 a 31 mm już w coś celujesz? Czy to zostawiasz sobie na później? 

"Spójrz ponownie na tę kropkę. To nasz dom. To my" 

Napisano

Pomiędzy 31mm, a 9mm mam okular dołączony do teleskopu (24mm) i z czasem też go wymienię. Niestety okulary dobrej jakości są drogie więc biorę na raty i spłacam powoli 😄. Może mi doradzicie też w tej sprawie. Hyperion 24mm, czy Morpheus 17.5mm? Wtedy z czasem miałbym zestaw 6.5mm, 9mm, 17.5/24mm, 31mm. 

Druga sprawa to filtry. Jeśli możecie doradzić to jakie kupić do mgławic. OIII to wiem, ale czy są jeszcze jakieś warte uwagi?

Napisano

Co do filtrów to już wiem, ale zostaje mi dylemat 17.5 czy 24mm. Co będzie bardziej pasujące do zestawu jaki wyżej wymieniłem.

Napisano

Większość Ci poradzi 24mm, więc ja 17,5 mm 🙂

Większość DS to maluchy więc 17,5mm wystarcza w zupełności bo dużych obiektów jest niewiele w porównaniu do małych chyba, że lubisz szerokie pola, gromady itp.

Trochę brak na rynku bardzo dobrej 24mm, był Nagler 26mm, ale już ich nie produkują, więc w zasadzie pozostaje bardzo dobry Pentax XW 23mm.

  • Like 1
Napisano

Powiedzcie mi jeszcze na koniec jedną rzecz. Mgławica pierścień w 9mm widoczna, w Orionie też, gromady kuliste w Herkulesie widoczne z wyszczególnieniem gwiazd, ale Małe Hantle, Krab, Mgławica Mrugająca i wiele innych mgławic nie widzę. Żeby chociaż mgiełka była, ale nie jestem w stanie ich zobaczyć.
 

Jeszcze trochę leniwe pytanie, ale pod jakimi hasłami szukać wiedzy pod względem rozmiarów obiektów i jak to się ma do parametrów teleskopu i okularów. Zazwyczaj trafiam na jakieś ogólne informacje, albo super zaawansowane. 

Napisano

Tutaj jest wiele kwestii na przykład doświadczenie, wiedza czego się spodziewać w okularze, techniki obserwacji, niebo pod jakim obserwujesz itd... Wszystkie te obiekty w dobrych warunkach są dostępne bez problemu w 8 calach...

 

Rozmiary masz podane na przykład w wikipedii lub w apkach jak Stellarium, Skysfari.

 

Przejrzyj sobie trochę materiałów stąd...

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

 

Tutaj masz przewodniki, które napisałem i może Ci pomogą dodatkowo...

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=38&t=912

 

Poza tym pooglądaj w necie szkice z 8 calowego teleskopu, żeby wiedzieć, jak możesz zobaczyć dany obiekt, jednak też nie jest to idealne ponieważ zależy od kwestii, które wcześniej wymieniłem i często zobaczysz mniej o kilkadziesiąt procent...

Napisano
1 godzinę temu, Pioter napisał:

Co do filtrów to już wiem, ale zostaje mi dylemat 17.5 czy 24mm. Co będzie bardziej pasujące do zestawu jaki wyżej wymieniłem.

I na jaki filtr się zdecydowałeś?

Ja podobnie jak @Setaarius poleciałbym 17, 5 właśnie czy to do 8"F6 i tak samo potem do większego telepa F5 , sam mam obecnie 10tke f5 i używałem głównie okularu 14 mm ale czasem odczuwałem brak źrenicy stąd sprzedałem 14 i dziś poluje na Morfeusza 17, 5 albo esa 18.

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Pioter napisał:

Powiedzcie mi jeszcze na koniec jedną rzecz. Mgławica pierścień w 9mm widoczna, w Orionie też, gromady kuliste w Herkulesie widoczne z wyszczególnieniem gwiazd, ale Małe Hantle, Krab, Mgławica Mrugająca i wiele innych mgławic nie widzę. Żeby chociaż mgiełka była, ale nie jestem w stanie ich zobaczyć.
 

Jeszcze trochę leniwe pytanie, ale pod jakimi hasłami szukać wiedzy pod względem rozmiarów obiektów i jak to się ma do parametrów teleskopu i okularów. Zazwyczaj trafiam na jakieś ogólne informacje, albo super zaawansowane. 

W kwestii informacji o obiektach choć nie wprost ale za pomocą sposobu ich oznaczenia na mapie fajne rozwiązanie jest w atlasie Interstellarium  deep sky atlas który gorąco polecam nabyć skoro jak widać jest u Ciebie zacięcie DSowe.

Polecam też tę listę obiektów best 500, masz tam w tabeli podane rozmiary i magnitudo , zwróć uwagę na różnice jasności i jasności powierzchniowej , kiedyś zaczynając przygodę z DS się na to łapałem, pewnie nie tylko ja , zachodziłem w głowę dlaczego nie widzę  obiektu  X choć widziałem teoretycznie słabszy obiekt Y .  

 

Dużo przydatnych rzeczy znajdziesz na stronach które podali koledzy a ja od siebie polecam zajrzeć na tę stronę

,https://www.deepskywatch.com/index.html

znajdziesz tu min. niezły atlas pdf oraz w zakładce deep sky guide wyglad obiektów Ds w formie negatywów.

 

Screenshot_20240821-195646.png

17242624388206768245760657064550.jpg

17242624211822829535913762521811.jpg

Best 500 Deep Sky Objects.xlsx

Edytowane przez Koszy89
  • Like 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano

Z filtrami z kupnem się wstrzymuje, ale doradźcie mi może jakiej firmy filtry OIII i UHC które są przyzwoite. Może sobie kupię w Polsce i ktoś mi przywiezie. Tutaj mam w cenach ok 800-1000 zł za sztukę.

Napisano
Teraz, Pioter napisał:

Z filtrami z kupnem się wstrzymuje, ale doradźcie mi może jakiej firmy filtry OIII i UHC które są przyzwoite. Może sobie kupię w Polsce i ktoś mi przywiezie. Tutaj mam w cenach ok 800-1000 zł za sztukę.

No to nowe i dobre tyle kosztują niestety.

Topowe marki filtrów wizualnych to Astronomik czy Lumicon ale i niektóre filtry marki Svbony  czy Optolonga i baadera są bardzo dobre i godne uwagi .

Z filtrami podobnie jak z okularami jest trochę indywidualnego podejścia do tematu ale większość powie że jeśli posiadać na początek 1 dobry to filtr UHC inni w tym ja powiedzą że OIII gdzie jedni polecać będą szerszego astronomica 12 nm a wielu powie że lepszy węższy Svbony 7nm 😅

Na ten moment i zwłaszcza do czasu zakupu większego telepa z filtrami bym się wstrzymał, chyba że coś fajnego używanego by wpadło okazyjnie w ręce np dobry  zmierzony  Orion ultrablock 2 cale

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano (edytowane)

W związku z tym, że nie używam dwucalowych okularów tylko 1,25 to świadomym wyborem są dla mnie też takiego rozmiaru filtry, a co za tym idzie są tańsze. Ja posiadam głównie filtry Astronomik OIII i H-Beta oraz UB Oriona.

Jako podpowiedź powiem Ci, że na opakowaniu każdego filtra od Astronomik jest podana transmisja więc warto zamawiając zadzwonić i spytać z jaką mają i wtedy decydować skąd zamówić i dać opis, że ustalone telefonicznie iż ten chcesz.

U mnie na forum znajdziesz zestawienia obiektów pod filtry, które opracowałem.

 

Generalnie przejrzyj sobie te wątki 

 

https://www.astropoludnie.pl/viewforum.php?f=25

 

 

Najpierw jednak kupiłbym okulary, a potem myślał o filtrach.

Edytowane przez Setaarius
Napisano

Bardzo dziękuję za porady! Rozjaśniło mi się trochę w głowie. Sięgam do lektur jakie mi podaliście, zanim ciemno się zrobi. W końcu jakieś okno pogodowe między deszczem, a deszczem😄

  • Like 2
  • 2 tygodnie później...
Napisano

Panowie mam jeszcze jedno pytanie dotyczące okularów. Wczoraj w końcu wyłonił się za drzew Saturn i oglądałem go okularem 9mm. Fajnie widać, pierścień był, ale jest mikroskopijny. Mars wygląda jak jasna gwiazda. Wcześniej byłem zdecydowany na zakup okularu 6.5mm, ale teraz mam dylemat, czy jednak nie 4.5mm. Cały problem w tym jest, że nie wiem jaki obraz mi pokaże przy powiększeniu x260. Mam 8” teleskop. Nie jest to zbyt duże powiększenie jak na tą klasę teleskopu? 

Napisano

Mialem kiedys Dobsona 8" i okular Hyperion 31mn i absolutnie go odradzam. Obraz był zły,  a okular poszedl na giełdę.

Dopiero kupno ES 30mm 82 stopnie zrobił na mnie opad szczęki:)

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Napisano

Za późno, dostałem go parę dni temu. Do Morpheus nie ma co porównywać, ale zdecydowanie lepszy od tych dodawanych do teleskopu. Nic, pozostaje mi na razie z nim żyć.  

Napisano (edytowane)

Miałeś na ósemce okulary 4.7, czy kupiłeś je później? Nie chodzi mi o super obraz, ale taki żeby jednak coś rozróżniać na planetach, Marsa w ogóle zobaczyć, a nie jako gwiazdę.

Edytowane przez Pioter
Napisano

Tak miałem, na planetach użylem go raz na dwa lata. 

Najczęściej używałem 7mm

Obraz w 4.7 nie był już ostry.

 

A Hyperiona 31mm  skoro już masz to naciesz się nim.

Kiedyś go wymienisz. 

 

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

  • 2 tygodnie później...
Napisano

Chętnie podpiąłbym się pod ten temat. Również posiadam Dobson 8” F6 i zastanawiam się nad optymalnym zestawem okularów. Rozważam 9mm / 14mm / 24mm lub 9mm / 17,5mm / 30mm. Z tego, co czytam, to lepsze byłoby chyba drugie rozwiązanie. W zestawie z telepem otrzymałem całkiem niezły okular Plossl 9mm 1,25" oraz słaby 30mm 2", więc w pierwszej kolejności ten 30mm jest do wymiany. W który zestaw okularów byście bardziej poszli (lub już macie)?

Mam jeszcze pytanie o stosowane średnice okularów i filtrów. 1,25" są naturalnie tańsze, jest więc konkretny powód stosowania średnic 2"?

Napisano (edytowane)

Masz teleskop f/6, więc z okularem 30 mm bedziesz miał źrenicę wyjściową 5 mm (=30/6), zaś z 24 mm źrenicę 4 mm. Co będzie lepsze, zależy od nieba pod którym obserwujesz. 4 mm da Ci akceptowalnie jasne tło na niebie podobnym do mojego przy domu ~ 20 mag/arcsec2. Jak bedziesz obserwował na dużo lepszym niebie, to lepiej będzie w 5 mm. Do wąskopasmowego filtra OIII przydaje się źrenica 6 mm nawet pod gorszym niebem, lub nawet 7 mm dla młodszych osób, którym źrenice mogą się jeszcze tak zorszerzyć. Więc jak widzisz, sprawa nie jest całkiem ptosta. Jak planujesz na razie jeden długoogniskowy okular, brałbym 30 mm, dający kompromisową źrenicę 5 mm.

Średnica filtrów zależy od okularów, z którymi będą używane. Filtry 2" założysz do wszystkich, używając przejściówki do okularów 1.25", zaś filtry 1.25" tylko do okularów 1.25". Filtry 2" są nawet wygodniejsze z okularami 1.25", bo taki filtr siedzi w przejściówce i mieszasz sobie okularami bez każdorazowego przekręcania filtra. Dlatego najwygodniej jest mieć wszystkie filtry 2", co niestety wychodzi też najdrożej.

Edytowane przez Mareg

Taurus T300 .. SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Napisano

Też by się podpiął. Też mam Dobson 8" i zastanawiam się nad zmianą okularów. myślę nad ES 6,5mm  52 stopnie. Widziałem wcześniej ES 6,7mm 82 stopnie. Czy różnią się jakoś bardzo oprócz pola widzenia? Jaki mógłbym dokupić drugi okular że średnim powiększeniem? Słyszałem też, że do dużych powiększeń trzeba dobrze z kolimować teleskop. Jaki kolimator jest dobry?

Napisano (edytowane)

@Zakanri, w sprawie ESów nie pomogę, bo nie patrzyłem przez żadnego z nich. Ale jak rozważasz 6.5 mm 52°, to blisko jest Baader Classic Ortho 6 mm, którego stosunek jakości dawanych obrazów do ceny jest wg mnie nie do pobicia. Jest to jednak okupione koniecznością trzymania oka bardzo blisko okularu, co nie jest komfortowe a dla niektórych nawet nie do zaakceptowania.

Co do kolimacji i kolimatora, to tu najważniejsze jest zrozumienue o co w kolimacji chodzi, i dlaczego nie należy zaczynać kolimacjo od kolimatora laserowego.

Dobry wstęp do kolimacj jest tu:

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

Po takiej kolimacji kolimarorem optycznym ostatnie poprawki i sprawdzenia można robić kolimatorem laserowym, który sam musi być dobrze skolimowany.

Ostateczny test kolimacji robi się na gwiazdach. Na czym to polega, po polsku i zwięźle znajdziesz tu:

https://astronomia.zagan.pl/articles.php?article_id=31

Niestety, jeśli chcesz być pewien, że teleskop pokazuje Ci wszystko co może, musisz go dobrze skolimować. Na początku moze to wydawać się bardzo trudne, ale jak się zrozumie o co chodzi, to już jest prosto. Najlepiej najpierw poczytaj, zrozum, kup prosty kolimator optyczny, może też laserowy i dopiero wtedy kręć śrubami.

Jak skolimować kolimator laserowy znajdziesz na tej stronie w "Opiniach" (pierwsza):

https://deltaoptical.pl/kolimator-laserowy-do-gso

 

 

 

 

 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300 .. SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Napisano

Odnośnie filtrów polecam 5nm OIII Svbony. 2" można wyrwać w cenie poniżej 500 zł nowy. Jest naprawde dobry do tlenowych mgławic.

Napisano
16 godzin temu, Mareg napisał:

@Zakanri, w sprawie ESów nie pomogę, bo nie patrzyłem przez żadnego z nich. Ale jak rozważasz 6.5 mm 52°, to blisko jest Baader Classic Ortho 6 mm, którego stosunek jakości dawanych obrazów do ceny jest wg mnie nie do pobicia. Jest to jednak okupione koniecznością trzymania oka bardzo blisko okularu, co nie jest komfortowe a dla niektórych nawet nie do zaakceptowania.

Co do kolimacji i kolimatora, to tu najważniejsze jest zrozumienue o co w kolimacji chodzi, i dlaczego nie należy zaczynać kolimacjo od kolimatora laserowego.

Dobry wstęp do kolimacj jest tu:

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

Po takiej kolimacji kolimarorem optycznym ostatnie poprawki i sprawdzenia można robić kolimatorem laserowym, który sam musi być dobrze skolimowany.

Ostateczny test kolimacji robi się na gwiazdach. Na czym to polega, po polsku i zwięźle znajdziesz tu:

https://astronomia.zagan.pl/articles.php?article_id=31

Niestety, jeśli chcesz być pewien, że teleskop pokazuje Ci wszystko co może, musisz go dobrze skolimować. Na początku moze to wydawać się bardzo trudne, ale jak się zrozumie o co chodzi, to już jest prosto. Najlepiej najpierw poczytaj, zrozum, kup prosty kolimator optyczny, może też laserowy i dopiero wtedy kręć śrubami.

Jak skolimować kolimator laserowy znajdziesz na tej stronie w "Opiniach" (pierwsza):

https://deltaoptical.pl/kolimator-laserowy-do-gso

 

 

 

 

 

A ten : UWA 7mm 82 stopnie 

Napisano

Osobiście nie znam.

Ale szerokie kąty to raczej kompromisy optyczne, więc do planet brałbym mniej, żeby było bardziej ostro i kontrastowo w środku pola widzenia.

Taurus T300 .. SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.