Skocz do zawartości

Dobór setupu do astrofoto- RC 8" GSO czyli dużo problemów za nieduże pieniądze.


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Pole APSC też nie jest takie małe. Jeśli wykroimy go z klatki 35 mm to i tak sporo tła jeszcze pzostaje na ekranie wokół małej planetarki czy nawet większej galaktyczki. W przypadku pełnowymiarowej matrycy jest z czego kroić i specjalnie nie przejmował bym się tym, że nie mam pełnego użytecznego pola. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie wyobrażam, że do takiego Veloce RH 200 można zaadaptować na wylocie TV powermate 2,5x. Nie sądzę żeby powermate z idealnie skorygowanego obrazu zrobił kaszankę na wydłużonej ogniskowej i spokojnie pokryje pełnowymiarową matrycę. Powermate jest rozkręcany, zakończony chyba gwintem M48 pod przejściówkę na kamerki. Jest mało czuły na przesuwanie - odsuwanie matrycy, ponieważ TV na swoim wykresie podaje, że ta operacja nie zmienia w sposób istotny ogniskowej. Powermate to nie jest zwykły barlow a raczej coś podobnego do korektorów fotograficznych i jest doskonały w kazdym calu. Sam mam powermate 4x i wiem co jest warty. Nie daje żadnej aberacji  chromatycznej i obraz jest idealny w całym polu. Nic sie nie straci bo zawsze można go sprzedać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz widzę, że nie ma dwucalowych powermate 2,5x a tylko 2x i nie jest rozkrecany tak jak powermate 4x ale chyba można by sobie z tym poradzić. W załączeniu link do tego wykresu. Ja bym spróbował tej drogi mając taki astrograf.Trochę tu namieszałem ale chyba jest to możliwe do zrobienia z dobrym skutkiem

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=53&Tab=_app#MagChart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda bo to drogi i świetny astrograf. Czyli pozostaje raczej opcja z RC i chyba raczej na formacie APSC co przecież wcale nie jest złą opcją. Mnie osobiście by zadowoliła i pewnie niejednego. Chętnie zobaczymy porządne fotki z tego RC, nawet te okrojone do formatu APSC jeśli nie da się inaczej. Dla mnie by to nie był powód do zmartwienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nein meine Herren, nein!

Ostatecznie próby wykorzystania mojego egzemplarza RC GSO 8 cali z dedykowanym korektorem i kamerą STL 11000 do astrofotografii DS dały wynik NEGATYWNY.

Po pierwsze - korekcja komy i płaskość pola ostrości pozostawiają wiele do życzenia, nawet przy dołożeniu maksimum starań do kolimacji i regulacji prostopadłości matrycy.

Po drugie - odbicia wewnętrzne wykluczają astrofotografię długoczasową. Co innego wizual albo astrofotografia planetarna- tam nie ma to takiego znaczenia. Nie wyobrażam sobie wyrównania tła takiego jak na fotce poniżej - żaden flat tego nie wyrówna!

Po trzecie - pole oświetlone ma średnicę 40 mm i ani trochę więcej. Dane fabryczne są nieprawdziwe. A to wyklucza użycie Full Frame.

 

Pełna klatka. Skala 1.13 arcsec/pixel

 

post-3001-0-08181700-1427748617_thumb.jp

 

 

Crop użyteczego pola.

 

 

post-3001-0-63892400-1427748632_thumb.jp

 

 

Uruchamiam plan "B" bo mi się za chwilę obiekty pochowają za horyzont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra z tym tłem. Co do astrofoto planetarnego to mimo wszystko lepszy będzie SCT 8", prostszy w kolimacji no i mniejsza obstrukcja, ewentualnie maksutov z jeszcze mniejszą obstrukcją ale wymagający długiego chłodzenia.

Wessel jaki jest plan B?

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mam spory wybór - z Atikiem One 9M Veloce ( f3 apertura 200 mm) daje 1.27 arcsec / piksel, FSQ 106 natywnie ( f5 apertura 106) 1.44 arcsec/piksel, a z dedykowanym ( sprawdzonym) extenderem 1.6 raza daje 0.9 arcsec/piksel ( f8 apertura 106). I przynajmniej nie ma dyskutować o jakości optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mam spory wybór - z Atikiem One 9M Veloce ( f3 apertura 200 mm) daje 1.27 arcsec / piksel, FSQ 106 natywnie ( f5 apertura 106) 1.44 arcsec/piksel, a z dedykowanym ( sprawdzonym) extenderem 1.6 raza daje 0.9 arcsec/piksel ( f8 apertura 106). I przynajmniej nie ma dyskutować o jakości optyki.

Przy skali 1.44"/px będziesz już pracował na granicy dyfrakcyjnej obiektywu 106mm. Przy skali 0.9 sporo poniżej tej granicy. Choć pewnie krajowy seeing nie pozwoli tej granicy zobaczyć tak czy siak :)

Rozważałeś Meade ACF albo Celestrona Edge HD? Tutaj http://www.celestron.com/university/astronomy/edgehd-optics są próbki z pola widzenia 42 i 52mm. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel , z wielkim zaciekawieniem czytałem twoją recenzje o RC .
Ja taka sama walkę rozpocząłem 2 lata temu z dwoma teleskopami , które obecnie posiadam . Niby jest to inna polka cenowa, ale zapewnienia i niedociągnięcia przez producentow podobne , jak nie  te same .
Z pewnością przeglądnąłeś 1000 stron z kolimacji .- jak i ja również przy mojej próbie --- , która skończyła się odesłaniem teleskopu do sprzedawcy.
Ja również używałem Takahashi Collimation Scope . ? najgorsze w tej metodzie jest to , ze nie wiesz nigdy na 100%, że masz te punkty i okręgi idealnie , jest to zawsze subiektywne ?
Pytania (bo nie wiem, jak to się u mnie skończy ? można powiedzieć że jestem w połowie drogi) :
1.polecasz ten wynalazek do RC który używałeś ?! jeżeli tak , to jaki konkretnie laser i z jakimi dodatkami ?
2. mój system jest niespotykany tzn. ? regulacja obydwu luster odbywa się tylko za pomocą dwóch śrub ! ? jak się dowiedziałem firma produkująca ten teleskop , zaczerpnęła ta konstrukcje od jakiegoś Rosjanina (baladamac?.), nic o metodzie nie mogę znaleźć? może wy się z nią spotkaliście .?

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laser to Howie Glatter Laser Collimator - zamawiałem w First Light Optics - polecam ten z mocniejszym laserem. W akcesoriach zamiawiasz dodatkowo wkladkę z pierścieniami koncentrycznymi.

Dwie śruby to z mojej praktyki conajmniej o cztery za mało - po trzy na lustro - osobno prostopadłość wyciągu - to oczywiście dotyczy RCków, inaczej wygląda sprawa Dall-Kirkcham- tam wystarczy jednym lustrem ruszać, a jeszcze inaczej Newtona czy Maksutova. Co system to inna metoda. Ta do RCków którą stosowałem jest łatwa i dokładna, no ale ten sprzęt nie nadaje się do Full Frame. Poza tym te dziwne refleksy - tak naprawdę to wielokrotne odbicie blota, czyli markera na lustrze wtórnym! Jak to możliwe? Nie wiem, ale jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to napewno są odbicia ? Odbica to byłyby raczej pojaśnienia. Widok przypomina brudki na matrycy lub filtrze, korektorze itp. Czytam Twój wątek z zaciekawienim i od początku zastanawiam się, dlaczego nie zdecydowałeś się na RC 10" mając tak dobry montaż i dużą matrycę do oświetlenia ?. Z reduktorem/korektorem x0,75 do RC GSO 10" ogiskowa wynosiłaby 1500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem redukcje x0,8 i nie zauważyłem odbić markera i itp. Nie miałem wiele czasu na testy, ale w najbliższym czasie będę chciał jeszcze raz pożyczyć na dłużej i dokładnie sprawdzić. Natomiast zakładając redukcję x0.5 z okularem (nie pamiętam jaki, 14mm lub 26mm) to nie mogłem wyostrzyć, ale za to pięknie wyostrzony i ogromniasty marker widziałem na lustrze wtórnym :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zorg- jest gdzieś granica szaleństwa w eksperymentowaniu. A to był eksperyment, zauważ ile osób zwróciło uwagę na zawyżone wymagania w stosunku do klasy sprzętu. To SĄ odbicia ale nie sensie refleksu świetlnego. Ten marker - blot to jest napylone ciemniejsze kólko na środku lustra wtórnego. Tak jak na zdjęciach widać. I to jest jego zwielokrotniony obraz - dlaczego zwielokrotniony? Nikt mi nie potrafi wyjaśnić. Może ktoś wie? Poza tym jest przecież POZA ostrością, więc jak to jest możliwe że tak maskruje tło? Znam swoją kamerę i wiem, co jest na matrycy....gdybym miał cos takiego to bym chyba popełnił seppuku.

@Artir - skoro w wizualu widać to tym bardziej na klatce 600 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie śruby to z mojej praktyki conajmniej o cztery za mało - po trzy na lustro - osobno prostopadłość wyciągu - to oczywiście dotyczy RCków

No prawie tak , odebrałeś to dosłownie , - ja mam po 2 śruby na lustro o ile pamiętasz ... i do tej pory nie znalazłem żadnego systemu tak zbudowanego ... -  chodziło mi o jakiś przykład. W sieci nic nie ma na 4 śruby ... 2 na lustro.? -

A każda metoda kolimacji systemu RC pokazana jest na 3 śruby na lustro .-

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę źe liczba śrub nie ma tu nic do rzeczy. Jest ważne co w jakiej kolejności czyli najpierw laser na marker lustra wtórnego, potem pokrycie lustra pierwotnego odbiciem pierścieni z lustra wtórnego, na końcu lustro pierwotne. A którą śrubą pokręcić? Mniej istotne, byle gwintu nie urwać i lustro nie wpadło do tubusa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prawie tak , odebrałeś to dosłownie , - ja mam po 2 śruby na lustro o ile pamiętasz ... i do tej pory nie znalazłem żadnego systemu tak zbudowanego ... -  chodziło mi o jakiś przykład. W sieci nic nie ma na 4 śruby ... 2 na lustro.? -

A każda metoda kolimacji systemu RC pokazana jest na 3 śruby na lustro .-

Nie wiem jak to u Ciebie wygląda ale jeżeli tak jak myslę, czyli to 3-cie podparcie jest tak jak by na stałe to tymi dwiema do regulacji jesteś w stanie wyregulować całość...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie dostałem Howie Glatter Collimation Tools + Square Grid Holographic ,około 3-5 tygodni musze czekać na  Concentric Circle Holographic. Pytanie czy można z tym Square Grid Holographic jakieś wymierne efekty mieć w kollimacji ?

Nigdzie nie mogę znaleźć fachowego tutoriala .

Do próby kollimacji chciałem dokupić CCD inspektora.

Pytanie co wnosi do podstawowej wersji CCDInspector Version 2.0 Software Upgrades (CCDInspector 2.1 Upgrade) ?

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postępujesz tak samo jak z okręgami no tyle że wykorzystujesz punkty przecięcia siatki jako punkty odniesienia. Algorytm postępowania dla RCków jest mocno zależny od ich konstrukcji a przede wszystkim od oddzielenia regulacji osiowości wyciągu od kolimacji lustra głownego. W jednym z postów powyżej masz tutorial dla RCków z regulacją i tego i tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)