Skocz do zawartości

porada


Rekomendowane odpowiedzi

...a może nie trać pieniędzy na wątpliwe korzyści z rurki 150 na paralaktyku i kup sobie newtona 200 na montażu p.Dobsona. Będziesz miał znacznie więcej muzyki za prawie te same pieniądze, wierz mi !

:)

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw powiedz czy to musi być koniecznie na paralaktyku? Początkującym polecam montaż Dobsona

W tej cenie polecam Ci raczej:

Sky-Watcher  SK Dobson 8" PYREX

Jeśli jednak ma być to sprzęt koniecznie na paralktyku i do tego na balkon przyjrzyjmy się im:

To dwie synty o średnicy zwierciadła 150mm. Zgodnie z tym co pisze DeltaOptical w opisie jest tam lustro paraboliczne. (Na marginesie czy ktoś mógłby to potwierdzić? W identycznej tubie z Dobsonem montują lustro sferyczne. )

Zatem wierząc opisom dystrybutora:

1) BKP15012EQ3 jest stosunkowo długi zatem mniej stabilny na słabym montażu eq3. Jego zaletą będzie większa uniwersalność do planet i DSO będzie tez mniej wymagający co do okularów. Ze względu na długość na balkon średnio się nadaje!

2) BKP15075EQ3-2  popularna krótka synta na eq3. Można z nią rozpocząć zabawę z astro-foto. Jest lżejsza od tej wyżej wspominanej a przy tym bardziej pasuje gabarytowo  do montażu eq3.  Jest niestety bardziej wymagająca co do wyboru okularów! Do planet też będzie "średnia" ze wglądu na dużą światłosiłę i krótką ogniskową.

Ja i tak gdybym miał możliwość wyjścia w teren, na większą przestrzeń, przed dom  lub mając duży balkon  odpuścił bym sobie te dwie synty a brał

SK Dobson 8" PYREX czyli popularną Syntę 8"

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wziął bym tego dobsona tylko dlatego, żeby nie brać tego montażu dal newtona. Niestety na tych statywach to jest masakra. Mamy coś takiego pod refraktorem ED i telepie się to przy każdym dotknięciu. Wina jest samego statywu, więc jeśli weźmiesz coś na rurach a nie na tym aluminiaku, to może być ok. Te rurki - 150/750 - stawiają na HEQ5 i wyżej i wtedy można astrofotografować do bólu - podobno.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My robimy zdjęcia Księżyca i czasami nawet Saturna i to przy pomocy komórek, ale nic więcej się nie daje, no jeszcze Słońce.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn przez Syntę na Dobsonie - no nie jest to cud, ale jest

Dołączona grafika

A Słonko oczywiście z filtrem Mylar, bo inaczej zapali się aparat i stopi okular.

Dołączona grafika

Zdjęcia bez żadnej obróbki

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z fotkami u niego ?

Noooo.... możesz mu robić piękne fotki ;)

Sprzęt na dobsonie to świetny i wydajny sprzęt do wizualnych obserwacji nieba. Po uzupełnieniu w odpowiednie akcesoria starcza na wile lat (niektórym na całe życie) wspaniałej przygody z astronomią amatorską.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

::) proszę o poradę jaki wybrać Sky-Watcher (Synta) BKP15012EQ3-2 czy Sky-Watcher (Synta) BKP15075EQ3-2  lub podobny w cenie do 1300

Koledzy podali Ci propozycje zakupu teleskopu, wykazując wady i zalety. Spełnili swój forumowo-obywatelski obowiązek. Ale...nie podałeś swojego wieku, więc zakładam, że jesteś nastolatkiem. Tak więc zanim kupisz telep, to przemyśl czy astronomia:

- to zainteresowanie, czy chwilowy kaprys;

- czy warto poświęcić swój czas na najczęściej samotne obserwacje,

- czy jesteś na tyle opanowany, by cierpliwie zdobywać doświadczenie (wiem i byłem tego świadkiem, jakie trudności mają nowicjusze w wycelowaniu i prowadzeniu obiektu, z czytaniem mapek),

- czy nie "zaskoczysz" i nie będziesz próbował bez przerwy zmieniać sprzęt, okulary na "lepszy" bo inni taki już mają itp. (wydajesz pieniądze a efekt i tak nie satysfakcjonuje),

- czy inne hobby nie sprawi Ci więcej satysfakcji, samorealizacji itd. np. hodowla kanarków (śpiewają i można na nich zarobić),

Lepiej już teraz zrezygnować, odpuścić i dać sobie czas na podjęcie działań, dotyczących zakupu sprzętu, przemyśleniu o poświęceniu się temu hobby niż później zniechęcony, przemarznięty, osamotniony, niezrozumiały dla otoczenia i rodziny, żałować - po co mi to było.

Pozdrawiam.

Dopiero po napisaniu tego posta, przeczytałem wątek "Nie ma leko". 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Kolego Jarztom od początku - jeśli chodzi o obiekty głębokiego nieba  (mgławice, galaktyki i gromady) to nie zrobisz zdjęcia przykładając aparat do teleskopu, to chyba wiesz?

A amatorskie fotki prezentowane w internecie -choćby na górnej listwie naszego forum, to efekt wielominutowego naświetlania matrycy kamery lub aparatu!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę jestem amatorem w tych sprawach,jedyne co miałem to lornetka, ale mam za to dobry sprzęt foto . Patrzę jak można by było to połączyć.Od małego  interesowały mnie teleskopy,a dopiero teraz po 38 l. życia mogę sobie pozwolić czasowo na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotografia a fotografia to czasami dwie różne sprawy. Jeżeli interesują cię zdjęcia obiektów głębokiego nieba to musisz zacząć od dobrego montażu. HEQ5 lub lepszy. Do niego można dorzucić lustrzankę z obiektywem i fotografować szerokie kadry (gdzie astrofotografia to kilka kilku/kilkunastominutowych połączonych w jedną, do tego dark, flat i bias...). Większa skala wymagać będzie odpowiedniego teleskopu, systemu do prowadzenia i innych akcesoriów, aż docelowo po dedykowaną kamerę do astrofotografii, a nie lustrzankę. Do fotografii planet najlepiej stosować szybkie kamerki przemysłowe takie jak DMK21, Lumenera, Basler Ace, PGR Flea 3, QHY5, IMG0H itp. oraz teleskop o odpowiednio dużej aperturze.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek fotografuj Słońce przez Mylar, Księżyc jest bardzo sympatycznym nauczycielem i gwiazdozbiory aparatem z obiektywem. Tu nie da się zwalić roboty na automatykę. Potrzebne jest doświadczenie i wiedza, co przyjdzie z czasem. Jeśli temu podołasz i wytrwasz to wydasz 15tys. złotych na sprzęt - bo tak to wygląda, i pójdziesz dalej.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)