Skocz do zawartości

500zł na początek


Rekomendowane odpowiedzi

witam : )

 

dysponuję budżetem w wysokości około 500 zł i chciałbym się was poradzić, jak najlepiej spożytkować te pieniądze.

 

Mam tu na myśli zakup sprzętu do obserwacji nieba. Uważam, że na początku przygody nie ma sensu inwestować w drogi teleskop, więc pozostaje lornetka ze statywem, jaka będzie najlepsza na początek w granicach 500zł?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te pieniążki Nikon Action EX 10x50 - nic lepszego (jakość/cena) chyba nie znajdziesz. Statyw do tych powiększeń raczej zbędny. Smiało mogę polecić, sam użytkuje od dłuższego czasu i to jeden z moich najbardziej udanych zakupów.

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych pieniądzach "chodzą" czasem na giełdach bardzo przyzwoite lornety Delta Optical SkyGuide 15x70 - niestety dostępne już tylko na rynku wtórnym. Gdybyś gdzieś taką widział - bierz (do tego oczywiście statyw).

Osobiście bardzo sobie cenię dwururki o aperturze 70 mm i więcej - potrafią dostarczyć niezapomnianych wrażeń obserwacyjnych przez długi czas.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł w lornetkę choćby z racji na mobilność i łatwość obsługi. Szerokie kąty umożliwiają łatwe zapoznanie się z gwiazdami i gwiazdozbiorami... poza tym lornetkę możesz używać tez do obserwacji "dziennych". Na pewno jest to najbardziej uniwersalny sprzęt optyczny.

No a co do używanego teleskopu... jeżeli lustra są bez wad (a te są zazwyczaj wodoczne) to nie ma się czego obawiać. Będziesz musiał co najwyżej skolimować a tu poradników jest bardzo dużo a i koledzy na forum pomogą i podpowiedzą co i jak.

  • Like 3

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem teleskop dobsona 6" w tej kwocie to nieporozumienie. I nie chodzi tu o sam teleskop, bo ten jest jak najbardziej w porządku! Problem w tym, że sam z siebie działał nie będzie. Potrzebne są jeszcze przyzwoite okulary a to oznacza kolejne 500 - 600zł. Do tego przydał by się jakiś filterek polaryzacyjny bo księżyc oczy wypala... kolejne 80 - 90zł... itp. itd.

Teleskop jest narzędziem złożonym z wielu niezależnych od siebie elementów, a żeby wszystko pracowało jak trzeba niestety musisz posiadać je wszystkie jednocześnie ;)

Z doświadczenia wiem, że na samym zakupie teleskopu się po prostu nie skończy. Nie ma co się oszukiwać.

 

Lornetka z kolei ma tą zaletę, że sama w sobie jest niezależnym i kompletnym narzędziem do obserwacji. Wszystko co jest do niej potrzebne już w sobie zawiera. Cena lornetki jest więc w praktyce jej ceną końcową.

Taka drobna różnica o której warto pomyśleć, zanim kupi się teleskop zamiast lornetki ;) 

Statyw jest absolutnie niezbędny dopiero do lornetek 20x80. Do 15x70 jest bardzo wskazany, aczkolwiek jak oprzesz ręce na odpowiednim leżaku i się dobrze rozłożysz, to nie jest niezbędny.

Przy lornetce 10x50 jest tylko opcjonalny, bo z reki też jest OK.

 

Ja mam lornetki takie jak opisane w stopce i jestem z nich bardzo zadowolony. Dają inne wrażenia wizualne od teleskopu... inną plastykę i przestrzenność obrazu, którą ja osobiście bardzo lubię.

 

Pozdrawiam.

  • Like 7

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodziłbym się z Tobą WilkFenris ale nie w tej sytuacji.  Alcest napisał "na początku przygody nie ma sensu inwestować w drogi teleskop" więc jeśli dobrze zrozumiałem to wynika z tego, że Alcest chce spróbować co i jak. Teleskop z fabrycznym wyposarzeniem wystarczy by sprawdzić czy astronomia kogoś kręci czy nie. Jak nie to sprzeda a jak tak to będzie dalej inwestował. W przypadku lornetki zaleta jest to że jak astro się nie spodoba to może zostać ona do przyrody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu zakupił synte 6. :)

Lornetka nie każdemu odpowiada. Ona pokaże więcej ogólnikowo, ale za to teleskopem lukniesz też na planety czy inne obiekty (jak mgławica w Orionie) z bliska. Poza tym przez lornetkę nie każdy może patrzeć komfortowo. Mam proste oczy i wszystko jest okej, a przez jaką lornetkę nie zobaczę, to widzę podwójnie i za nic nie jestem w stanie ustawić obrazu. :(

 

Poza tym, łatwiej jest znaleźć kogoś kto ma lornetkę (niż teleskop) i przekonać się czy odpowiada mi widok z lornetki. To może najpierw tak zrób? A jak już stwierdzisz, to podejmij decyzję?

 

Kolejna bardzo ważna rada, myślę że przetestowana przez wielu. NIE SPIESZ SIĘ Z PODEJMOWANIEM DECYZJI jak nie jesteś pewny czego chcesz. Później można żałować wydanych kilku stów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów się zaczyna dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia / Wielkiej Nocy (niepotrzebne skreślić). Człowiek dobrze kombinuje, doświadczeni koledzy mu kibicują, więc po co ta akcja?

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś całkowicie "zielony" to budżet powinien uwzględnić koszt obrotowej mapki nieba, przewodnika dla początkujących i prostego atlasu nieba. Np.:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/obrotowa-mapa-nieba-delta-optical,d3184.html

http://deltaoptical.pl/atlas-nieba-20000,d2748.html

http://deltaoptical.pl/atlas-nieba-przewodnik-mlodego-astronoma,d330.html

 

Dobry byłby też Pocket Sky Atlas: http://www.astroshop.pl/atlasy-gwiazd/sky-publishing-pocket-sky-atlas/p,16434

Ale jest obecnie dość drogi.

 

Za resztę kup lornetkę. Nie wiem, czy starczy na porządny statyw.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym również brałbym teleskop. Do 500zł można upolować używanego SW 130/650 na montażu EQ2. Dzięki temu możesz zobaczyć już całkiem dużo i zwyczajnie sprawdzić czy złapiesz bakcyla czy też nie. Jeśli tak, dokupujesz okulary, filtry etc, a jak nabierzesz wprawy sprzedajesz za tyle samo co kupiłeś i inwestujesz w sprzęt z wyższej półki (np 10" na dobsonie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz ile użytkowników tyle opinii :) Musisz sam zadecydować. Jeżeli chcesz po kolei stopniowo wchodzić w temat - kup lornetkę (tutaj kupisz nową i porządną), która zawsze może Ci zostać do innych zastosowań jak Cię astro nie wciągnie a przez lornetkę naprawdę dużo zobaczysz, a jeżeli uważasz, że chcesz coś więcej to szukaj teleskopu ale tutaj musisz być świadom (jak już koledzy wspominali), że przyjemność obserwacji dają dobre okulary i suma robi się dość okrągła.

 

A jeszcze zanim kupisz cokolwiek to pożyć od kogoś lornetkę, umów się z kimś kto ma teleskop na jakąś wspólną obserwacje i sam ocenisz.

 

Myślę że wszystko zostało już tutaj powiedziane - wybór należy do Ciebie :)

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda opinia zależy od preferencji użytkownika, więc chłopie - współczuję Ci :D

 

Doleję oliwy do ognia - miałem kiedyś Synte 10" z okularami serii Meade (niektóre kosztują tyle co dobry teleskop). Teleskop i okulary sprzedałem, w grudniu przesiadłem się na lornetkę Nikon EX 10x50. Jak dla mnie obserwacje lornetkowe są i wygodniejsze i bardziej cieszą moje oczy. Dodatkowo komu bym nie pokazał obrazów jakie daje ta lornetka, to każdy jest w szoku jak są ostre i wyraźne. Najbardziej podoba mi się to, że mogę ułożyć tyłek na leżaku, łokciami podeprzeć się podparć i obserwować rozgwieżdżone niebo bez wykonywania przeróżnych figur jak to robiłem przy telepie. No i obserwacja na dwoje oczu to również wielka zaleta. Nikona wykorzystuje też do podglądania samolotów, przyrody itp itd.

Co więcej, myślę już o zakupie kolejnej lornetki...

 

Żeby lepiej wczuć się w klimat poczytaj sobie relacje naszych użytkowników - te teleskopowe i lornetkowe - wyczujesz jaki klimat Ci bardziej odpowiada :)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6399-konkurs-na-najlepsza-relacje-z-obserwacji-wizualnych-i-kwartal-2015-r/

  • Like 3

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączę się do chóru optującego za lornetką - to sprzęt prostszy w obsłudze, kompletny, pokazuje bardzo dużo, jest niezastąpiony w nauce nieba. Dodatkowo, z całym szacunkiem dla możliwości teleskopów - ale nadchodzą coraz cieplejsze noce, Droga Mleczna wspina się coraz wyżej - a do niej nie masz instrumentu nad lornetkę.

Również kiedyś miałem teleskop, obecnie mam wyłącznie lornetki. Przemówiły do mnie gabaryty, poręczność, podręczność i zapierające dech w piersiach piękno kosmosu oglądanego w małym powiększeniu i szerokim polu.

Nie znaczy to, że teleskop nie potrafi więcej - bo potrafi na przykład więcej powiększać (co jest świetne np. do planet) i więcej ważyć :P. Jednak mimo wszelkich zalet związanych z zasięgiem i powiększeniami, obraz teleskopowy jest jakiś taki... martwy i przygaszony. Zdecydowanie bardziej wolę widok nawet przez skromną lornetkę.

Co do samego modelu - również polecam Nikona Ex 10x50 lub 12x50 (ten drugi model polecam, jeśli masz nie najlepsze niebo do dyspozycji).

 

Polecam też poniższą lekturę - jest absolutnie fenomenalna:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6447-powrot-syna-marnotrawnego-13012015/

 

PS

W razie problemów ze znalezieniem obiektów - zawsze możesz spytać o te, które są godne polecenia i łatwe na początek. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 12x50 albo i 56-60 mm to moim zdaniem optimum. Od tego zaczynałem i do tego ciągle wracam. Powiększenie 12x już pokazuje plastykę powierzchni Księżyca z masą szczegółów, fazę Wenus albo nawet Merkurego (o zmierzchu lub świcie) a pole widzenia ciągle obejmuje najrozleglejsze obiekty i pozwala rozpoznać gwiazdozbiory.

PS

Nie tylko pod nie najlepszym niebem. Pod najlepszym też się sprawdza :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napisałem jak zrozumiałem pierwszy post.

Sam miałem na początku lornetkę, którą mam do tej pory i chętnie używam w nocy jak i za dnia. Jednak w moim przypadku nie wiem czemu ale od razu pokochałem obserwacje galaktyk a tu niestety lornetka pokaże je kilka - fenomenalna Andromeda w 6,5 stopnia pola widzenia czy M33. Owszem i lornetka można je "łuskać" ale nie mam wzroku Damiana i nieba z Włodawy :D U mnie lepiej sprawdza się Newton bo nawet przy dość słabej pogodzie mogę łowić galaktyki ponad 12 mag podczas gdy w lornetce 10x50 albo nie widzę wcale albo na granicy widoczności jest Triplet Lwa.  Sprawa jest nieco inna 30 km od mnie bo widać Triplet i ogólnie jest znacznie ciemniej ale tam mogę jeździć rzadko - raz na 1-2 miesiące :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak w moim przypadku nie wiem czemu ale od razu pokochałem obserwacje galaktyk a tu niestety lornetka pokaże je kilka 

 

 

W takim przypadku oczywiście trudno byłoby polecać lornetkę jako sprzęt docelowy. Jak najbardziej Cię rozumiem, choć uściślę, że w lornetce 10x50 ilość galaktyk do wyłapania idzie nie w kilka a w kilka dziesiątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że zainwestować w lornetkę z wymiennymi okularami. Podobno są modele co nawet filtry 1,25" wchodzą, ale to już raczej tania zabawa nie jest :)

Zapoznaj się z ofertami - do przysłowiowego wyboru i koloru ;)  https://www.google.com/search?q=lornetka+z+wymiennymi+okularami&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=fp0aVdX_EsrZU7qcgfgJ&ved=0CCMQsAQ&biw=1280&bih=704

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacku

Właśnie takie rozwiązanie miałem na myśli tylko pytanie - czy się taki zakup jest sensowny przy założeniu, że chcę mieć sprzęt mobilny. Taka lorneta to wydatek 3000zł nie licząc montażu i czy można założyć że ma potencjał podobny od np. Maka 127 (zakładając że apertura lornety to 100mm)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chyba najlepiej będzie jak podasz skąd jesteś. Na pewno znajdzie się ktoś z okolicy, i zaprosi Ciebie na obserwacje. Będziesz miał możliwość luknąć przez teleskop a i podejrzewam będzie miał w zestawie lornetkę. Wtedy podejmiesz decyzję na co wydać pieniądze. 

  • Like 2
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów się zaczyna dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia / Wielkiej Nocy (niepotrzebne skreślić). Człowiek dobrze kombinuje, doświadczeni koledzy mu kibicują, więc po co ta akcja?

Oczywiście że Święta Zmartwychwstania są najważniejsze, bo to uwieńczenie całego Chrześcijaństwa :)   - ale tak tak, wiem o co chodziło :D

A do autora tematu. Myślę, że musisz zastanowić się jeszcze czego oczekujesz w obserwacjach, co chciałbyś obserwować i mniej więcej jak dane obiekty widzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje wam za wszystkie porady, chyba zdecyduję sie na lornetke : D

 

mam na oku te trzy modele, który będzie najlepszy?

 

1. http://fotozakupy.pl/delta-optical-starlight-15x70/37208s?gclid=CMD1jo-61cQCFQ_KtAodbTMAYQ

2. https://www.astrozakupy.pl/bresser-20x80-astronomiczna-ze-statywem-alu/1585/

3.https://www.astrozakupy.pl/lornetka-bresser-saturn-special-20x60/145/

 

a i jeszcze jedno, czemu nie widać mojej lokalizacji pod liczbą postów? : D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych które pokazałeś to pozycja #1. Natomiast ja bym nie szedł w tak duże powiększenia. Więcej frajdy da Ci lornetka o powiększeniu x8-10 choćby dlatego że możesz jej używać bez statywu. Taka lornetka to podstawowe narzędzie. Mając już taką możesz myśleć o powiększeniach x15-20...

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już kwestia preferencji. Ale uwierz mi z lekką lornetką x8-10 nawet Ci się nie będzie chciało montować na statyw :) Jak kupisz większą to niestety już będziesz musiał...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)