Skocz do zawartości

teleskop Cassegraina - mozaika


recone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio zaciekawił mnie temat budowy teleskopu.

 

Czuły teleskop wymaga dużego zwierciadła/lustra. A czy można kupić teleskop który ma zwierciadłu/lustro zbudowane z kafelków? Czy ktoś zbudował taki teleskop hobbystycznie?

Wydaje mi się że to może być łatwiejsze niż zrobienie dużego zwierciadła z jednego krążka. Jaką musi mieć budowę poszczególny kafelek, wklęsły? Obrazy odbite mogą się nachodzić, widać krawędzie na zdjęciach?

Czy  z 7 okrągłych zwierciadeł uda się zrobić taka mozaikę?

 

Wybaczcie mi tyle tych pytań, chaos - jeszcze sam nie wiem o co mi chodzi, taka wolna myśl w głowie.

 

Patrz obrazek:

cz%C5%82onuj%C4%85cy-teleskopu-lustro-29

 

Pozdrawiam, 

Rafał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sie kiedys nad tym zastanawialem. Prawdopodobnie nie bedzie widać łączeń luster (ale moge sie mylic). zeby otrzymac jakąś sensowną światłosiłę układu to małe lustra same w sobie musiały by być dość "ciemne" np f/20 zeby łącząc je w większą aperature finalnie otrzymać np F/5.

 

Poza tym dochodzi do tego niesamowita dokładność ich ustawienia co nie wiem czy jest do osiagniecia w warunkach domowych :(

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dość sporo takich teleskopów http://pl.wikipedia.org/wiki/Thirty_Meter_Telescope , a jeszcze więcej w planach. Każdy fragment lustra czy soczewki (np rozbitego) daje taki sam obraz jak całe lustro, a więc takie fragmenty muszą być po prostu wycinkami większego zwierciadła. Amatorsko problemem będzie ich wykonanie (np w przypadku zwierciadła parabolicznego każdy fragment miałby inny kształt) i ich ustawienie względem siebie tak, żeby miały wspólne ognisko - tak jak napisał AstroLutek. I pewnie jeszcze sporo innych problemów :)

Łączeń ani przerw pomiędzy fragmentami nie będzie widać na obrazie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z kawałków lustra ułożymy mozaikę, całość zalejemy jakimś materiałem np żywicą epoksydową, betonem... a następnie zaczniemy szlifować metodą:
https://youtu.be/xySeGdIib_g

To w efekcie otrzymamy mozaikę która jest wielką soczewką wklęsłą. Zgada się?

Dokładność powinna być dużą.

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............. Zgada się?

Co wy na to?

No nie za bardzo się zgadza... poczytaj o szlifowaniu luster teleskopowych - takie podstawy, a później ,,pogoogluj" ;) http://www.astrojawil.pl/jazz_szlifowanie.htm

 

I taka alternatywa dla Twojego pomysłu http://kopalniawiedzy.pl/Gigantyczny-Teleskop-Magellana-lustro-czarna-dziura-planety-Las-Campanas-Chile,16888

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy lustro główne odbijająco/skupiająze musi być ze szkła?

A jeśli krążek zostanie wykonany z  żywicy epoksydowej - przezroczystej. Czy przezroczystość będzie wystarczająca do wykonania testu - noża Foucaulta.

Jeśli test przejdzie pozytywnie czy na epoksyd można nałożyć warstę metaliczną(lustro)?

 

Taki krążek z epoksydu można zrobić dość tanio 200zł -300zł zrobimy krążek o rozmiarach 300mm X 50mm...
Obrabia się taki materiał dużo łatwiej niż szkło jest  też dużo lżejszy. Czy się odkształca w warunkach domowych?

 

Teoretycznie wlewając epoksyd do naczynia które się obraca otrzymamy wewnątrz doskonałą parabolę - czy taka metodą uda się zrobić zwierciadło?

 

Pozdrawiam,
Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być ze szkła.

Do wykonania tego testu nie musi być zwierciadło przezroczyste.

Jeśli przejdzie to można nałożyć w galwanizerni, ale nie przez napylanie.

 

Epoksyd będzie za miękki i będzie się odkształcał i łatwo będzie zniszczyć powierzchnię.

 

Jeśli teoretycznie wlewając do naczynia otrzymamy doskonałą parabolę to teoretycznie się uda zrobić. Praktycznie w domowych warunkach raczej nie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy lustro główne odbijająco/skupiająze musi być ze szkła?

Teoretycznie wlewając epoksyd do naczynia które się obraca otrzymamy wewnątrz doskonałą parabolę - czy taka metodą uda się zrobić zwierciadło?

 

Pozdrawiam,

Rafał

Kolega Jolo napisał, że nie musi być szkło, jednak lustro (jego początki) projektuje się juz pod konkretny teleskop - czyli może to być sfera lub parabola i tu już ,,centryfuga" się nie sprawdzi ;)

Proponuję jeszcze poczytać te podstawy  http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/jak-zbudowac-samemu-teleskop/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy krok obok i wibracje powstałe w wyniku nie wyważenia całej aparatury sprawią powstawanie "fal" na takiej powierzchni. Dotego dochodzi stygniecie i sila ośrodkowa sprawi że nie zastygnięty materiał będzie płynąć dalej psujac krzywą. Jedyny tani sposób to wg mnie lustro z aluminium, ktoś niedawno robił takie 10" jak by znaleźć płytę odpowiednich parametrów i zbudować ustrojstwo do wyszifowania może być ale do szkła nie dobijesz z dokładnością. Apertura spora a co za rym idzie ogniskowa będzie długa. Nawet jeśli zrobić Cassergaina będzie to wielkie i bez odpowiedniego montażu trudne do prowadzenia.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywice polimerowe zastygają równomiernie, bo reakcja jest uruchamiana przez wymieszanie 2 składników - beztlenowo.

Są dość gęste co ograniczy krótkotrwałe oddziaływanie sił. Natomiast długotrwała siła odśrodkowa może odpowiednio uformować zastygający materiał.

 

Pomarańczowa izolacja:
Hybridcircuit.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak będzie to zgrubna sfera i trzeba będzie szlifować i szlifować. Co z pęcherzykami powietrza w takiej mieszance napewno będą. Więc będą dziury.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie zamawiam:

http://sklep.wax.krakow.pl/go/_info/?user_id=1213&lang=pl
http://sklep.wax.krakow.pl/go/_info/?user_id=1219&lang=pl

http://sklep.wax.krakow.pl/go/_info/?user_id=1203&lang=pl

Zastosowanie:
Dwuskładnikowa kompozycja do klejenia metalu, szkła, ceramiki, do wykonywania odlewów konstrukcyjnych, elektrotechnicznych, do wyrobów kitów i szpachli.

Co ciekawe można stosować mieszanki np z szklaną mączką:
http://allegro.pl/15kg-maczka-szklana-wypelniacz-do-zywic-posadzek-i5202552900.html

 

Z takich mieszanek kupujemy teraz sedesy i zlewy.

Pozdrawiam,
Rafał

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem że to ja mam dziwne pomysły na budowę teleskopu.. ???

 

Nie lepiej używać prostych i sprawdzonych rozwiązań?

 

Albo rozwiązań które chociaż w teorii są możliwe do zrobienia?

Na przykład:

 

Kup 18 teleskopów Sky-Watchera 114/900, one mają sferyczne lusterka. Złóż z nich lustro sferyczne F/1.7 widoczne na zdjęciu:

post-1167-0-34073500-1427972561_thumb.jp

 

Następnie kup zespół soczewek Celestron Hyperstar i umieść go w pobliżu ogniska pierwotnego, gdzie również zainstalujesz kamerę. Pewnie powstaną jakieś straszne zniekształcenia ale co tam, masz swój teleskop. I na przyszłość nie używaj emalii do WC..

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na relacje z budowy. Powodzenia. Bardzo się cieszę że Polacy starają się realizować swoje marzenia. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)