Skocz do zawartości

C/2009 P1 (Garradd)


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 142
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

riklaunim - Wypadałoby podać autora tego zdjęcia.  ;) Jest nim oczywiście Michael Jäger. Zdjęcie od wczoraj zdobi mój pulpit.  8)

Wczoraj i przedwczoraj udało mi się ocenić kometę na 8mag o średnicy komy 5-6' i DC=7. Warunki w jakich dokonywałem oceny nie były najlepsze. Zasięg graniczny gołym okiem ok.5.5mag w okolicy komety. Do 23:30 świecą u mnie latarnie, o tej godzinie kometa świeci już nisko nad horyzontem.

U mnie na blogu są już od jakiegoś czasu zaktualizowane gotowe do druku mapki komety od 6.X.2011 do 2.IV.2012. http://komety.blogspot.com/2011/06/c2009-p1-garradd.html

Kometa staje się coraz większa i jaśniejsza, jest w zasięgu małych lornetek. Fajnie by było jakby ktoś zaczął ją obserwować. W razie czego, służę pomocą. Mogę np. wygenerować mapki z gwiazdami porównania. Wystarczy, że dokonacie samej oceny, redukcją danych mogę zająć się sam. Jest ktoś chętny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, lukał ktoś dziś na Garradda? właśnie byłem chwile popatrzeć skyluxem, ciemne to to i małe w moim telepku, wydaje mi się że ją odnalazłem  ;D ale akurat tam gdzie znajduje się kometa mam nieco buraczkowe niebo od latarni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety aby w tej aperturze zobaczyć kometę w pełnej krasie trzeba byłoby smolistego nieba. Najlepiej obserwować ją tuż po zmierzchu astronomicznym. A u Ciebie, podobnie jak u mnie o tej porze jeszcze świecą latarnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety aby w tej aperturze zobaczyć kometę w pełnej krasie trzeba byłoby smolistego nieba.

dobrze wiedzieć, chciałem porywać się na nią z 60mm przy okazji opozycji jowisza. W sumie to próbowałem chyba w sierpniu, kiedy była między delfinem a strzałą, ale brak wprawy połączony z małym polem widzenia, odwróconymi kierunkami i mnogością gwiazd (wybrałem się specjalnie w krzaki) spowodował, że nie wiedziałem na co własciwie patrzę  :P

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze wiedzieć, chciałem porywać się na nią z 60mm przy okazji opozycji jowisza.

nie no cos tam widać ale bez szału jednak u mnie w teleskopku 70mm pozatym zwróćcie uwagę że ja ją obserwowałem już dość nisko nad horyzontem no i jeszcze te lampy psuły sprawę  :-\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze wiedzieć, chciałem porywać się na nią z 60mm przy okazji opozycji jowisza. W sumie to próbowałem chyba w sierpniu, kiedy była między delfinem a strzałą, ale brak wprawy połączony z małym polem widzenia, odwróconymi kierunkami i mnogością gwiazd (wybrałem się specjalnie w krzaki) spowodował, że nie wiedziałem na co własciwie patrzę  :P

Spod ciemnego nieba kometę bez problemu można dostrzec już w lornetce 10x50, pewnie nawet i w mniejszym sprzęcie. Kometa cały czas jaśnieje, aktualne oceny mówią o jasności nawet poniżej 7mag. ponad miesiąc temu była o prawie 1mag ciemniejsza, a donoszono o jej obserwacji za pomocą szukacza 6x30.

Problemem nie dostrzeżenia komety w twoim teleskopie był prawdopodobnie brak doświadczenia, oraz to, że nie wiesz czego tak na prawdę oczekiwać po takim obiekcie. Nie poddawaj się, próbuj ją namierzyć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wie ktoś może jaką aktualnie jasność ma ten Garradd bo wg. moich obliczeń za pomocą metody NBA jej jasność wynosi ok. 9mag. To tak jakby coś jest nie tak. pamiętam jak obserwowałem ją jakoś miesiąc (może dwa) temu kiedy była jeszcze w orle nie robiłem wtedy jeszcze obliczeń jej jasności, ale moim zdaniem była o wiele jaśniejsza. Czy jest możliwe, że zaczęła się rozpadać, czy po prostu coś jest nie tak z moimi obliczeniami?

Synta 8", dwa kitowe okularki 10 i 25mm, okular plossl z serii made 5000 26mm, filtr baader UHC-s, fltr słoneczny zrobiony z folii baader we własnej oprawie, laser 50mW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

metoda NBA stosowana jest w przypadku obserwacji gwiazd zmiennych. Nie ma zastosowania w obserwacji komet.

Obserwacja zmiennych i komet to nie jest to samo. Zajrzyj tutaj http://komety.blogspot.com/p/jak-wykonac-obserwacje-komety.html

Fajnie, że próbujesz obserwować komety. ;)

Co do jej jasności. Komety nie są punktowymi obiektami (w niewielu przypadkach można powiedzieć o komecie, że jest gwiazdopodobna), rozłożenie jasności wzdłuż promienia otoczki bywa różne. O tym mówi nam współczynnik stopnia kondensacji (DC) oraz średnica otoczki. Bywa, że kometa wygląda jak rozmyta jednorodnie plama, bywają takie, że widać silne skondensowanie w centrum otoczki i słabą otoczkę zewnętrzną. W przypadku C/2009 P1 koma skondensowana jest dość mocno w centrum jednak w miarę płynnie przeradza się ona w "słabszą" otoczkę zewnętrzną.

O jasności obserwowanej decydują warunki. Przy blasku księżyca, albo pod zaświetlonym niebem możemy nie dostrzec całej otoczki komety, tylko np. samo skondensowane centrum, wtedy wyznaczamy jasność tylko tego fragmentu który dostrzegamy. W przypadku oceny jasności samego centrum kondensacji mówimy o wyznaczaniu jasności jądra fotometrycznego. Ma to duże znaczenie w badaniu aktywności, ruchu obrotowego i "gorących plam" jądra fizycznego komety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj po długiej przerwie, pierwszy raz obserwowałem tą kometę przez teleskop. Oceny dokona się nie udało (klawiatura w moim laptopie padła i nie mam jak mapek wygenerowac ;/). C/2009 P1 w 10" prezentuje się wspaniale. Mimo upierdliwych lamp ulicznych bezproblemowo dostrzegalny szeroki warkocz pyłowy. Gazowego warkocza niestety nie dopatrzyłem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Gość MaciekM

nadal cisza w temacie.  ???

Dzisiaj dalsza część koniunkcji C/2009 P1 z M92.

W Polsce pojawiło się doniesienie o obserwacji komety gołym okiem i gazowego warkocza lornetką 10x50. Niestety mi nie udało się go dostrzec nawet w newtonie 10". Jasność komety 29-tego stycznia oceniłem na 6,7mag (lornetka 10x70). Natomiast 31-ego stycznia przy zasięgu zaledwie 5,1mag kometę oceniłem na obiekt 7,4mag. Oceny dokonałem przy użyciu 10" newt. Warkocz pyłowy jest dość wyraźnie widoczny już w lornetce.

Zachęcam do obserwacji tej komety.  :)

post-0-137699824634_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mapka ruchu komety na najbliższy miesiąc.

post-19-137699826309_thumb.jpg

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 3 dni temu myślałem, że dobrze byłoby skontrolować ja jak teraz wygląda :D , a wygląda świetnie  :)

Gratulacje  !

Dzieki :)

Warto na nią teraz zapolować. W wizualu też prezentuje się pięknie, wyraźnie pojaśniała od jesieni kiedy ją ostatnio oglądałem. Patrzyłam na nia przez 12" Newtona forumowego kolegi Sagiego, jeden warkocz był wyraźny, drugi zerkaniem też dało sie wypatrzyć.

Nie udało mi się zrobić ciekawszego zdjęcia bo montaż nie chciał mnie słuchać. Jak się potem w domu okazało to nie wiem z jakich powodów śruba mocująca napęd osi deklinacji się poluzowała. Jak to wypatrzyłem to dziwiłem się że wogóle udało mi się cokolwiek zarejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość MaciekM

C/2009 P1  to rekordowa jak do tej pory kometa dla mnie. Wykonałem dla niej najwięcej obserwacji, bo 11. Niby nie wiele jak na taki okres czasu, jaki mamy sposobność ją obserwować, ale biorąc pod uwagę liczbę pogodnych nocy wcale mnie to nie dziwi. Do tego dochodzi jeszcze pewien okres czasu od drugiej połowy października do stycznia kiedy to warunki z mojego miejsca obserwacji były niesprzyjające. Kometa w tym okresie znajdowała się już niezbyt wysoko nad horyzontem, kiedy to świeciły u mnie jeszcze lampy drogowe. Kolejną obserwację komety wykonałem dopiero 29-go stycznia.

Poniżej zamieszczam wykres z krzywą jasności tej komety z naniesionymi, moimi obserwacjami. Wygenerowałem go przy okazji opracowywania narzędzi na stronkę SOKu.

wykrest.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2009 P1  to rekordowa jak do tej pory kometa dla mnie. Wykonałem dla niej najwięcej obserwacji, bo 11. Niby nie wiele jak na taki okres czasu, jaki mamy sposobność ją obserwować, ale biorąc pod uwagę liczbę pogodnych nocy wcale mnie to nie dziwi. Do tego dochodzi jeszcze pewien okres czasu od drugiej połowy października do stycznia kiedy to warunki z mojego miejsca obserwacji były niesprzyjające. Kometa w tym okresie znajdowała się już niezbyt wysoko nad horyzontem, kiedy to świeciły u mnie jeszcze lampy drogowe. Kolejną obserwację komety wykonałem dopiero 29-go stycznia.

Poniżej zamieszczam wykres z krzywą jasności tej komety z naniesionymi, moimi obserwacjami. Wygenerowałem go przy okazji opracowywania narzędzi na stronkę SOKu.

wykrest.jpg

Mam do Ciebie pytanie, jakim sprzętem prowadziłeś obserwacje (teleskop+okular), jaką metodą wyznaczałeś jasność i czy podczas obserwacji widziałeś 2-warkocze czy tylko jeden a może wcale?


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Ocen jasności dokonywałem lornetką 11x70. Ogólnie w obserwacji komet panuje zasada, że obserwujemy przy jak najmniejszym powiększeniu i jak najmniejszej, możliwej aperturze. Wadą mojej lornetki jest to, że ma mały zakres ostrości, więc nie zawsze się dało rozogniskować gwiazd do wielkości rozogniskowanej komety (metoda Bobrownikoffa), trzeba było więc sięgnąć po metodę Sidgwicka.

Co do warkocza zaś...

http://komety.blogspot.com/2011/06/c2009-p1-garradd.html

w komentarzach znajdziesz wszystkie moje obserwacje tej komety. Dwóch warkoczy niestety nie udało mi się zaobserwować lornetką. Wtedy kiedy miałem najlepsze warunki do obserwacji komety Warkocz gazowy miał taki sam albo zbliżony kąt pozycyjny jak warkocz gazowy. Czyli tak łopatologicznie, jeden znajdował się na tle drugiego. :D Sam warkocz pyłowy też nie zawsze był widoczny w lornetce. W Teleskopie 10" natomiast widziałem obydwa warkocze.

P.S. na stronie SOK jest już gotowy formularz do przesyłania obserwacji wizualnych http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe jestem na tyle zaawansowanym fotografem aby robic zdjecia komet takie jak niektórzy koledzy na tym forum ale dzis zapolowałem na Garradda. Warunki nie były zbyt dobre poniewaz co chwilę przechodziły chmury i nie udało mi się zebrac wystarczajaco duzo materiału na dobre zdjecie. Mimo wszystko wrzucam kometę na stronkę bo to pamiątkowa fotka z tego wydarzenia. Najwazniejsze ze zaliczona:)

post-80-137699829768_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby każdy miał takie doświadczenie w astrofotografii jak Ty Mariusz ....

Poza tym myślę, że skala poświęcenia Mariusza dla sprawy i jego pasja jest godna wszelkiego naśladowania. Czapki z głów Panowie.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)