Skocz do zawartości

Atik One 9M


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To jeden z niewielu Atików z wewnętrznym kołem filtrowym i pewnie przez analogię do konstrukcji SBIGów tak mi się spodobał .

Najważniejsza część decydująca o zastosowaniu kamery - matryca- to  ICX 814 ( 3380x 2704 pikseli) , rozmiar piksela 3.69x3.69 mikrometra daje z moim głównym astrografem Veloce RH200 pole widzenia 58x46 m!inut kątowych i rozdzielczość 1.03 arcsec/pixel. To tyle ile potrzebuję!

Moja oczekiwana NGC 3718 będzie wyglądała tak :D

 

post-3001-0-23819300-1428045824.jpg

 

A malutka M1 tak

 

post-3001-0-58588500-1428046848.jpg

 

Thors Helmet wręcz imponująco

 

post-3001-0-15785300-1428047038.jpg

 

Całkiem nieźle wyglądają też pozostałe parametry sensora, nawet w narrowbandzie powinno się dać robić.

 

post-3001-0-74306300-1428046537_thumb.jp

 

A więc kilkaset obiektów wpada w pole zainteresowania.

Kamera mechanicznie wygląda bardzo fajnie, jest kopią konstrukcji SBIga jeśli chodzi o rozwiązanie komory matrycy i koła filtrowego.

 

W porównaniu do innych kamer wygląda tak : po lewej SBIG STL 11000, w środku ZWO ASI 120MC, po prawej Atik One 9M. Ładnie anodowana obudowa pasuje kolorystycznie do montażu ASA i astrografu Veloce :)

 

post-3001-0-29694200-1428047284_thumb.jp

 

Fabryka dostarcza proste narzędzie, które po odkręceniu pierścienia mocującego, bez otwierania obudowy kamery pozwala wkręcać i wymieniać filtry. Rzecz o tyle istotna, że przy pięcio-pozycyjnym kole brakuje miejsca na filtry narrowbandowe i np. w SBIGu trzeba w celu ich wymiany rozkręcać obudowę kamery ( w polu niewykonalne, giną śrubki ( 8 jest do zgubienia) no i pyli się koło filtrowe i szybka komory matrycy.

 

post-3001-0-43534800-1428047527_thumb.jp

 

Panel przyłączy też jest ciekawie rozwiązany, poza tym jest pewną zagadką - ma nieopisane gniazda :) Oczywiście w instrukcji to jest, ale kto czyta instrukcję? Opisałem dla potomności. Ciekawe jest zabudowanie minihuba i gniazda zasilania 12 V dla innych urządzeń - podobnie jak w rozwiązaniu montażu ASA DDM Pro  oszczędza to na liczbie kabli. W moim przypadku chętnię podepnę tam focuser Atlas ( zasilanie i USB).

 

post-3001-0-32838900-1428047830_thumb.jp

 

Tył kamery to jeden wielki radiator z dwoma wentylatorami.

 

post-3001-0-96629400-1428047793_thumb.jp

 

Instalacja kamery z wykorzystaniem platformy ASCOM ( wersja 6+) jest szybka i bezproblemowa. Niestety, nie udało mi się uruchomić rzekomo istniejącego na dysku producenta drivera bezpośredniego do Maxima, ale po ASCOM kamera i koło zachowują się identycznie jak SBIG- bez problemu. Jedyna uwaga dotyczy ustawień priorytetów ładowania - jeśli ustawimy je na maksa , to znaczy włączymy FIFO i priorytet w ASCOM to nie można zatrzymać sekwencji w Maximie - musi ją wykonać do końca. No nie jest to wygodne , prawda?  Przy wyłączonych akceleratorach sprzętowych i priorytetach na NORMAL pełna klatka ładuje się 10 sekund (USB 2.0).

Dla WIN 7 i Maxima 5.24 poniższe ustawienia działają:

 

post-3001-0-45425100-1428048216_thumb.jp

 

Kamera szybko chłodzi się do 30 stopni poniżej temperatury otoczenia. Do katalogowych -38 dochodzi wolno i raczej niestabilnie trzyma . W garażu mam dziś 13 stopni- kamera schłodziła się wprawdzie do -25 C ale bujała się od -22 do -25 cały czas. Ustawione -20 trzymała stabilnie, cooler na 85-88 procent pracował.

 

Poniżej porównanie masterdarków STL 11000 M ( czteroletni) i nowy  Atik One 9M. Czas 600 sekund, temp -25 C.

 

post-3001-0-96785100-1428048270_thumb.jp

 

Teraz czekam na pierwsze światło.

 

 

 

 

 



 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz czekam na pierwsze światło.

 

 

No to aby nastąpiło jak najszybciej :) - Bardzo rzeczowa recenzja 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie zgrzytam zębami z wściekłości bo zamówiona złączka okazała się ..... za długa! Optical backfocus podawany przez firmę około 28 mm jest niewłaściwy. Nie zmieściłem się w tolerancji 26-31, brakuje dobrych 5 milimetrów żeby focuser Atlas miał trochę zapasu. Optical backfocus podawany przez SBIG dla STL 11000 wynosi 1.509 cala czyli 38.3 mm i to się zgadza. Powiesiłem w tym samym miejscu ATIKa na złączce i brakuje ruchu Atlasa, tzn. nie daję się już więcej skrócić.

To taka uwaga dla przyszłych właścicieli.

Poza tym kamera zachowuje się bardzo przyzwoicie. Ciut a byłoby pierwsze światełko wczoraj no ale ...... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie zgrzytam zębami z wściekłości bo zamówiona złączka okazała się ..... za długa! Optical backfocus podawany przez firmę około 28 mm jest niewłaściwy. Nie zmieściłem się w tolerancji 26-31, brakuje dobrych 5 milimetrów żeby focuser Atlas miał trochę zapasu. Optical backfocus podawany przez SBIG dla STL 11000 wynosi 1.509 cala czyli 38.3 mm i to się zgadza. Powiesiłem w tym samym miejscu ATIKa na złączce i brakuje ruchu Atlasa, tzn. nie daję się już więcej skrócić.

To taka uwaga dla przyszłych właścicieli.

Poza tym kamera zachowuje się bardzo przyzwoicie. Ciut a byłoby pierwsze światełko wczoraj no ale ...... :)

A ile " ma ta złączka i jakimi gwintami się zaczyna i kończy ? Mam troszkę tego .....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej nie masz, to mój własny patent :) Z jednej strony gwint STL ( UNC costam ) wewnętrzny, z drugiej M 42x0.75, długość ( przedłużki) 6 mm :)

No niestety - aleś se wymyślił ::) ???  A myślałem, że tylko ja załamuję Janusza P. swoimi pomysłami :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jedną uwagę do panów z Atika, gniazda "gorące" tzn. takie w których jest napięcie powinny być rodzaju żeńskiego a tu mamy dwóch chłopców. Zapewne (ale czy napewno?) oba gniazda są połączone na wprost i nie ma znaczenia, do którego włoży się wtyczkę z zasilacza ale i tak uważam, że "bolec" z prądem to nie jest dobre rozwiązanie.

Tak czy inaczej z opisu i zdjęć wygląda na kawał porządnego żelastwa.

Powodzenia!

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz rację z tym gniazdem, ale w sumie to nie ma znaczenia bo u mnie siedzi w nim wtyczka :)

Kamera jest starannie wykonana, robi dobre wrażenie. Trochę za bardzo hałasuje koło filtrowe ( szczerze mówiąc za pierwszym razem nieco spietrałem, bo myślałem że coś się zblokowało i silnik wyje :) przeciążony). Ważniejsze jest jak działa, ale to za chwilkę, Janusz robi przelotkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czyli po zmianie filtra nie ustawiasz ostrości od nowa tylko stosujesz korektę wpisaną przy konf. filtra? Czy dużo traci się na ostrości robiąc ją np. tylko dla R i dalej dla pozostałych filtrów te same ustawienia?

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie robiłem takich prób bo z zasady wyniki są negatywne, nawet dla filtrów parfokalnych. Strefa ostrości dla Veloce z kamerą Atik to 22 mikrometry, z STL to 25 mikrometrów. Skoro mam automat to nie eksperymentuję- FocusMax sterując Atlasem ustawia ostrość dla luminancji a potem Maxim steruje Atlasem przy zmianach filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba testująca ten sprzęt (dzięki uprzejmości Maćka), muszę powiedzieć, że jest to całkowicie bezproblemowa kamera. Instalacja koła i samej kamery zajęła w porywach do 30 sekund. Kamera połączyła się od razu, bez zbędnych błędów i informacji o problemie.

Prawdziwy plug and play - aż miło się pracuje z taką kamerą.

 

Rozwiązanie z hubem jest genialne :-)

 

Paweł

Pozdrawiam

Paweł Radomski

---

astroscapes.eu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stosujesz same darki, to są w nich też "zawarte" biasy, bo klatka dark to klatka bias + szum termiczny i hot piksele i jak kalibrujesz tylko darkami to nie będzie różnicy. Klatki bias się przydadzą, kiedy:

 - mamy flaty, bo od nich odejmowany jest bias (inaczej wprowadzimy nieco dodatkowego szumu do materiału)

 - mamy darki dla innej temperatury - wtedy program z użyciem biasa potrafi przeskalować darka do wymaganej temperatury

 

Różnice z mojego doświadczenia są praktycznie niewidoczne przy klatkach LRGB, przy wąskich pasmach już trochę widać różnicę.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap doświadczeń z nowa kamerą : duży chip- duży problem, mały chip-mały problem. Nic bardziej mylnego.

 

Poniżej 9x600 sekund luminancji z Warszawy. Gradienty-zero, tło idealne. Miodzio.  Ale jak pomacamy go CCD Inspektorem no to dopiero widać... potrzebny dedykowany regulator osiowości ( edit)  pilnie :)

 

post-3001-0-44614300-1429764378_thumb.jp

 

 

post-3001-0-10285900-1429764382_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. potrzebny dedykowany regulator ostrości pilnie :)

Nie rozumiem ??? ... nie możesz ustawić ostrości Atlasem ?

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

No i wyszło szydło z worka . ATIK i dokładność - hehehe :)

Miałem problemy z prostopadłością i chyba znalazłem źródło. Ten pierścień wskazany na zdjęciu można mocować z obrotem  co 60 stopni. Co położenie to inny kąt pochylenia matrycy względem osi optycznej. Wygląda na to, że gwint T2 jest krzywo nacięty. Na szczęście jeden jest zbliżony do ideału i teraz mam pole na Takahashi 530 mm z krzywizną 8 %. Walka trwa.

 

post-3001-0-80242600-1432536504_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Po kolejnych doświadczeniach :

- firma ATIK ma w nosie ( via TS) klientów. Zgłoszony problem krzywego gwintu w pierścieniu mocującym został totalnie zlekceważony  na zasadzie - my kontrolujemy, od nas wyszło dobrze a reszta to Twój problem. Niejaki Mr. Paur z TS obiecał że dostanę dwa-trzy pierścienie do testowania - obiecał i tyle. Pomimo monitów do dziś nic nie mam.

- poradzić sobie można i bez ich wsparcia potrzebny jest tylko regulator osiowości z gwintami T2 - łatwo dostępny.

- niektóre  opinie z moich postów powyżej należy zrekapitulować. Najważniejsza dotyczy stwierdzenia że wyciąg który daje sobie radę z matrycą STL11000 ( przypominam- 24x36mm - piksel 9 um, waga kamery 2,5 kg) powinien sobie z łatwością dać radę z ATIKiem One 9M ( 10x18 mm, piksel 3.69 um, waga 900 gram) . Nic bardziej mylnego. Trzycalowy wyciąg Takahashi FSQ 106 bez problemu obsługiwał kamerę STL zapewniając krzywiznę pola wynikającą z nachylenia matrycy do osi optycznej na poziomie 10-15 %, z ATIkiem nie pozwolił na powtarzalny wynik na poziomie 20%. Dlaczego? Bo " chwianie się" wyciągu przy ruchu do środka i na zewnątrz jest za duże! To efekt trochę podobny do zmiany kierunku ostrzenia w SCT - ruch lustra głównego powoduje zmianę płaszczyzny ostrości. To co tolerował piksel 9um jest zupełnie nie akceptowalne dla piksela 3.69 um. Jeśli popatrzymy na wzór CFZ ( Critical Focus Zone) to wszystko stanie się jasne. Lekarstwem jest zastosowanie bardziej precyzyjnego focusera - w moim przypadku jest nim FLI PDF. I to raczej nie ugięcia focusera pod ciężarem kamery mają znaczenie a osiowość ruchu. Tolerancja jest bardzo mała, ekstremalnie mała dla takiego piksela. Podobne problemy i wnioski wysnuł Jarek ( bujarek) dla kamery 490 EX a więc tej samej matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)