Skocz do zawartości

Atik One 9M


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Po kolejnych doświadczeniach :

- firma ATIK ma w nosie ( via TS) klientów. Zgłoszony problem krzywego gwintu w pierścieniu mocującym został totalnie zlekceważony  na zasadzie - my kontrolujemy, od nas wyszło dobrze a reszta to Twój problem. Niejaki Mr. Paur z TS obiecał że dostanę dwa-trzy pierścienie do testowania - obiecał i tyle. Pomimo monitów do dziś nic nie mam.

To jest właśnie problem.. jak się okazuje nie tylko u naszych dystrybutorów/sprzedawców.

Przemili od momentu zdecydowania się na zakup do momentu odnotowania przelewu, później w razie problemu przetrzymywanie, od czasu do czasu obietnice, a najlepiej gościu radź sobie sam.

W TS u kolegi brakowało w zestawie pierścienia 2" to kazali mu cały refraktor wysłać aby po 3 tygodniach po mailach odesłać już z pierścieniem. Fakt, że na ich koszt ale po cóż ta cała wysyłka ::) ???

A że Polak potrafi... chyba do tego się przyzwyczaili :(

Bardzo to frustrujące.

Na razie w mojej karierze zakupowej niedawno firma iOptron potraktowała mnie jak VIPa - choć nie kupiłem bezpośrednio produktu u nich.

Posłałem im fotkę z wadliwą częścią statywu i po godzinie byłem przeproszony i poinformowany o wysyłce ekspresem nowej części, która w 5 dni zza Wielkiej Wody dotarła.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat z TS mam dobre doświadczenia. 2x musiałem korzystać z gwarancji/reklamacji i zawsze bez problemu, zwrot na ich koszt. Bywało też że dostawałem sprzęt z opłatą po otrzymaniu paczki i sprawdzeniu sobie wszystkiego pod niebem...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem sobie wyobrazić jak wielkość piksela a nie wielkość matrycy wpływa focus zone ?! Przecież to większa matryca przy nie osiowości na krawędziach szybciej wychodzi poza strefę ostrości !

 

 

Ano wpływa, poczytaj:

 

post-3001-0-41678000-1435821195_thumb.jp

 

Tez mnie to zaskoczyło, ale... tak jest.

Dla F3 i piksela 3.69 to jest 11 um... a dla piksela 9um - 27 um

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć Maciek uwagę na ostatnie zdanie w tekście który zacytowałeś. Dla f/3 i apertury 200mm CFZ będzie wynosiło 22um, a to że dla piksela 3.69 wynosi 11um nie ma znaczenia, bo to optyka tutaj "ogranicza" CFZ. Jest to z resztą uwzględnione w kalkulatorze na stronie http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ

W przypadku FSQ nie będzie to miało znaczenia, bo przy światłosile f/5 CFZ dla obu matryc będzie wynosiło tyle samo - około 60um.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, rozmiar matrycy będzie miał znaczenie. Przy idealnie płaskim polu by nie miał ale jak pole się zakrzywia na brzegach, to margines błędu nam maleje, a jak coś jest nieosiowe to już w ogóle może nie być marginesu. Poza tym - jak małe to są wartości - 1/50 skoku gwintu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych zamieszczam obrazek testowy, 120 sekund luminancji zrobiony gdzieś w okolicach Łabędzia wczoraj, przy pełni. Poniżej wynik badania CCD Inspectorem. Warto porównać z poprzednimi.Optyka Takahashi FSQ 106N- 12 letni :)

Obrazek oczywiście skalibrowany - dark i flat.

71e92629c39ebd9155b6967cb02f5d72.1824x0_

post-3001-0-46339500-1435846438_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Niestety, kamera ma jeden feler. Nie daje dobrych efektów w temperaturze matrycy ok - 7 stopni. A tyle osiąga w Chorwacji w noc po upalnym dniu. Aż się boję myśleć co by było w Grecji na plaźy...

Szum termiczny jest dla mnie nie do zaakceptowania.

No ale na szczęście w naszych , polskich warunkach takie temperatury nocy trafiają się niezbyt często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się boję myśleć co by było w Grecji na plaźy...

Na szczęście RODOS leży daleko od Greckich plaż ;)

Po zakupie SBIGa możliwość chłodzenia kamery potraktowałem jako swego rodzaju fanaberię ale jak sobie pomyślę, że spora część świata fotografuje w całkiem ciepłe noce, uważam, że chłodzenie wodne to "must have". Mam już wszystkie podzespoły do zastąpienia wiaderka z wodą i lodem obiegiem wodnym z ogniwem Peltiera, jak tylko to poskładam na pewno podzielę się wynikami.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fabryczne chłodzenie wodne to naprawdę okazuje się być wyraźną przewagą SBIGa. Nawet tak mało szumiąca termicznie matryca jaką ma ATIK przy temperaturze -5 stopni ( na matrycy ) wysiada w konkurencji ze schłodzoną do tych skromnych -20 matrycą STLa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)