Skocz do zawartości

Okular do Sky Watcher 130/900 EQ2


Bazyl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Jestem nowy na forum, od niedawna posiadam teleskop Sky Watcher 130/900 EQ z zestawem kitowych super 10 i 25. Do tego kupiłem okular TMB 6 mm i filtr moon&skyglow. Zaczynam się wciągać w astro, zwłaszcza od czasu gdy zobaczyłem wyraźnego Jowisza z pasami i czterema księżycami. Widok bajka! Obecnie zastanawiam się nad okularem z większą ogniskową do przeglądu nieba i do Ds. Pytanie czy warto zmieniać kitowego super 25 żeby kupić lepszy okular o podobnej ogniskowej? Mieszkam na przedmieściach dużego miasta. Myślałem o Baader Hyperion 21, choć zastanawiam się czy warto kupować okular za prawie 400 zł, która to cena stanowi 2/3 ceny samego teleskopu. Czy może jednak na razie lepiej zainwestować w coś nieco tańszego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawowy okular 25 mm nie jest najgorszy - w przeciwieństwie do kitowej "dziesiątki". Na Twoim miejscu w pierwszej kolejności szukałbym okularu o ogniskowej kilkanaście mm - który to zwykle najczęściej ląduje w wyciągu podczas obserwacji obiektów DS. Jeśli astro Cię wciąga, a finanase "puszczają" to nie baw się w półśrodki, tylko celuj od razu w porządne szkła, które mogą zostać z Tobą na lata, nawet po zmianie teleskopu. Sugeruję rynek wtórny (giełdę) i  markę Explore Scientific (serię osiemdziesięciodwustopniowych szkieł)  - średnia cena 11 czy 14 mm to ok. 450 zł.

Możesz też szukać serii Maxvision brandowanej przez ES (to z kolei to samo co znacznie  droższe Meade). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba zapoluję na Explore Scientific 14 na giełdzie. Bardzo dziękuję za szybą i rzeczową odpowiedź. Przez ostatnie dni wieczorami nie robię nic innego tylko czytam fora (niebo niestety ciągle zachmurzone). Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu chyba jednak kupię dwa okulary - Sky Watcher swa 17 mm, jest aktualnie promocja w DO:

http://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-17-mm,d975.html

 

i ES 11. Co myślicie o takim zestawie? ES 14 ma świetnie opinie, choć te dwa okulary kupiłbym praktycznie za 100 zł więcej niż za sam ES 14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego sprzętu brał bym ogniskowe : 6 mm,10-11 mm i coś powyżej 20 mm.

 

Ten SW SWA to duży ciężki okular,raczej do tego sprzętu będzie uciążliwy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ten SW SWA to duży ciężki okular,raczej do tego sprzętu będzie uciążliwy.

Otóż to, to kawał cegły. Miałem kiedyś okulary z tej serii - optycznie poprawne, nic ponadto. Ponawiam postulat pójścia w okulary docelowe - to naprawdę nie musi zrujnować Ci budżetu - o ile zapolujesz na giełdzie na używki. 

Aha, w Twoim teleskopie wyciąg jest zdaje się w standardzie 1,25 cala? Jesli tak, to bierz to pod uwagę przy kupnie okularów o ogniskowej ponad 20 mm (są już często w obudowach dwucalowych).   

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się również pod tym. Jeśli kiedyś kupisz teleskop bardziej wymagający dla szkieł, to SW szybko trafi na giełdę. Jak poprzednicy polecę ci ES lub Meade UWA/Maxvision. Lepiej kupić okular raz niż ciągle zmieniać, bo zawsze coś stracisz na transakcji.

Kolejna sprawa kupowanie ciężkiego okularu do twoje teleskopu na paralitycznym montażu, tylko dodatkowo obciąży tubę i nasili drgania. Staraj się szukać w miarę lekkich szkieł. Ostatecznie też możesz zainteresować się serią Meade SWA/Maxvision.

  • Like 1

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nadal będę polować na ES. Lepiej się słuchać doświadczonych Kolegów, bo wcześniej kupiłem TMB Planetary II 6 mm, który chyba pójdzie na giełdę. Przeczytałem już chyba wszystko o ES i teraz wiem, że są one optymalnym wyborem (cena do jakości, łatwość sprzedaży). Najchętniej kupiłbym całą serię, ale wtedy żona by się ze mną rozwiodła, więc będę stopniowo powiększać kolekcję ;) Co do Maxvision, to są one baaardzo trudno dostępne, nawet na rynku wtórnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że to cegła to napisałem.

 

Możesz rozwinąć myśl ? Ja mam taki z nowej serii.

A co tu rozwijać? Popatrz przez niego, później - w tych samych warunkach sprzętowo/pogodowo/miejscówkowych - zerknij przez okular ze średnio - wyższej (ES) i wyższej (TV, Pentax) półeczki. Następnie wnikliwie (a nie na zasadzie szybkiego spojrzenia) porównaj obrazy (najsłabsze widoczne gwiazdki, ilość detalu na obiektach DS, stopień korekcji pola) i sam wyciągnij wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxvision nie są drogie. Poszukaj w niemieckich sklepach. Nie pamiętam dokładnie czy akurat tam były, ale sprawdź w "Astroshop" i "Teleskope Service"

 

Swoją droga to pewnie będziesz miał taką ewolucję.

Kupisz okulary -> kupisz lepszy montaż -> kupisz lepszy teleskop -> kupisz jeszcze lepsze okulary (docelowe) :)

I parę tysięcy z głowy. Załóż drugie tajemne konto, na którym będziesz zbierał po cichu kasę na sprzęt :)

  • Like 2

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze to wiedzieć czego się chce. Ja wiem, że jeżeli moje hobby się utrzyma i nie będzie jedynie chwilową fascynacją, to pomyślę o Syncie 10. A wtedy lepsze okulary się przydadzą. Na razie będę poszerzać swoją wiedzę. Jeszcze raz dzięki za porady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)