Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop z okrojonym budzetem.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, myślę o zakupie teleskopu cena do 800 zł.

Nie wiem z astronomii nic po za podstawami które uczą w szkole, chciałbym kupić taki teleskop abym mógł obserwować nie tylko planety ale również ciekawsze obiekty, co mi polecacie na początek ? Z góry mówię że lornetka odpada , mieszkam w okolicach Zakopanego więc mam raczej dobre warunki do obserwowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kupić coś dobrego kup Syntę 8" Dobs. Łączy jakość i wydajność!

Nazwa marketingowa Sky-Watcher (Synta) Dobson 8" -nie będę linkował konkretnego sklepu. Cena ok 1100zł.

Na rynku wtórnych (choćby nasza giełda) dostaniesz za te 800zł

Pytanie: Czy masz samochód  względnie możliwość obserwacji w terenie... Bo jeśli to tylko i wyłącznie blok z balkonem  to ten zakup nie będzie zbyt trafiony!

ps. np. tu masz link do używki!

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=920.0

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bloku  z transportem może być ciężko , co masz na myśli mówiąc w terenie ?

Chodzi o to żeby nie było jasno ?Bo  mieszkam na takim malutkim osiedlu prowincjonalnym , żeby mieć dosyć ciemne miejsce nie mam dalej niż 1km , ale z tego co widzę ten teleskop jest baardzo duży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na balkon to sobe podaruj ten sprzęcik. Jest nie praktyczny no chyba że masz taras :). Jeśli nie stanowi dla Ciebie problemu przeniesienie go w teren czyli po za Twoje osiedle np. na Kasprowy ;) tudzież inną miejscówkę będzie świetnym wyborem :).

LB 8" no i szkiełka, słoiki i inne butelki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dobre miejsca to przede wszystkim ciemne miejsca! no i dobrze by było żebyś miał dużo odsłoniętego nieba reszta to szczegóły. Taka synta może być Twoim sprzętem docelowym, kolejne pieniądze możesz inwestować w okulary lub w kolejne większe lustro.

LB 8" no i szkiełka, słoiki i inne butelki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och na mały balonik to:

-MAk127 na eq3 cena ok 2000zł

- 150/750 na eq3 1300zł

Ta druga pozycja jest dla Ciebie realna!

Tu chodzi wyłącznie o gabaryty i o to by chodzący przy ziemi Dobson pozwolił ci na swobodne podążanie z obiektem bez walenia w barierki!  Co moim zdaniem jest realne tylko przy paralaktyku lub AZcie!

Masz kilka linków

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15012eq3-2,d985.html

http://www.astrokrak.pl/357-teleskop-syntasky-watcher-bkp15075eq3-2-.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh to jedna wróćmy do tej synty , jakie to ma mniej-więcej gabaryty ile kilo czy będę w stanie to przenieść na kilkaset metrów ?

I jak postrzegacie miejsca ciemne. bo dla ludzi którzy mieszkają w mieście to u mnie jest ciemno a na tych co na takich typowych prowincjach to jest w miarę jasno bo to w sumie obok zakopanego - kościelisko jak ktoś się orientuję to bardziej taka wioska turystyczna i mi się wydaję że tu jest mimo wszystko cieno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sprzęcik waży 20 kg (12 + 8 ). Pojęcie ciemności jest względne. Odpowiedz na pytanie czy widzisz ze swojej miejscówki bez problemu np.  drogę mleczną? Jeśli tak to dobrze. 

LB 8" no i szkiełka, słoiki i inne butelki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz świetnie opisaną skalę jakości nocnego nieba, zresztą wrzucałem już to kiedyś na forum: http://www.ciemneniebo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=179&Itemid=35

Moim zdaniem klasa 5 to takie "podstawowe' przyzwoite niebo które pozwala już powalczyć ze słabszymi obiektami w niezaświetlonych rejonach na niebie. Ja najczęściej obserwuję na niebie z pogranicza 5 i 4 klasy właśnie, zresztą o ciemniejsze to bardzo trudno w promieniu mniejszym niż 30 km od dużych aglomeracji. Najważniejsze szukając miejscówki to moim zdaniem brak sodówek w pobliżu miejsca obserwacji i najlepiej zaświetlenie nieba mieć po północnej stronie bo i tak obserwuje się obiekty w południowej części nieba i zenicie przez 95% czasu obserwacji.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleko szukać - tu masz mapę LP z podziałem na obszary w sporej skali -  na naszym forum  8)!

Masz Waść raczej czerwono i żółto - hmm czy widzisz późnym latem drogę mleczną? To już nie są czasy Pyzdry i Kwiczoła  ;)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=425.0

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tamto zdj, jest przy centrum zakopanego więc nic dziwnego, no raczej widać mi to ciężko powiedzieć w tym momencie bo do tej pory  patrzyłem w gwiazdy jak widziałem że są

Generalnie to mnie jeszcze dzieli miesiąc od kupna bo chce sobie taki prezent na urodziny zrobić , ale w najbliższych dniach koleżanka pożyczy mi jej teleskop z dzieciństwa taki słabszy 76 na 700 ale poobserwuję trochę przez niego popatrzę w okolicy osiedla gdzie jest ciemne miejsce

Bo np w tym momencie nie ma jakoś specjalnie jasno  na osiedlu świecą 3 latarnie dalej już tylko regle czyli las pod giewontem , nie ma mi co dawać jasnej łuny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko, zabawa takim telepkiem  może mieć charakter wyłącznie edukacyjny  ;D

A taki wiekowy krasnoludek (Twojej koleżanki ) będzie się miał się do Synty 8" tak jak wyścigowy gocart dla juniorów  do tuningowanego, wypaśnego  BMW  biorącego udział w rajdach amatorskich  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleko szukać - tu masz mapę LP z podziałem na obszary w sporej skali -  na naszym forum  8)!

Masz Waść raczej czerwono i żółto - hmm czy widzisz późnym latem drogę mleczną? To już nie są czasy Pyzdry i Kwiczoła  ;)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=425.0

Ja bym tej mapy nie traktował jako "ostatecznej wyroczni" w sprawie LP, np według mapki Jeziory i Jodłów są na zielonym obszarze a na moje oko JW to 5.8-6 mag a Jodłów gruboo ponad 7 mag. Tak samo np kiedyś "gościnnie" obserwowałem w Owińskach (obszar czerwony/zółty według mapki) a moim zdaniem kierunek północny tam nie ustępuje w niczym kierunkowi południowemu w JW i vice versa kierunek północny w JW nie ustępuje południowemu w Owińskach ;)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wyboru teleskopu może warto zainteresować się refraktorem Tuba optyczna Sky-Watcher BK1025 OTA do którego oczywiście trzeba jeszcze montażu, ale tu warto wybrać coś co się może lepiej spisać a w przyszłości przydać Montaż wielofunkcyjny Sky-Watcher + statyw lub po prostu Montaż azymutalny Sky-Watcher AZ3 bądź bardziej rozbudowanym Montaż azymutalny GoTo EM-12.

Warto by tu rozważyć etapowe kompletowanie sprzętu. W opinii teleskopu jest niezły opis użytkownika, który podaje jego walory, co może uświadomi nam, że może to być niezły wybór.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)