Skocz do zawartości
MarekM60

PMFW-5 czyli Poor-Man's Filter Wheel

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje! Sam kiedyś się przymierzałem do zmotoryzowania manualnego koła, ale o ile elektroniką potrafię się zaopiekować, to mechanicznie mam kilka lewych rąk, więc odpuściłem :)

Ile waży prototyp? I jak oceniasz ile może unieść bezpiecznie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To co jest - waży 98 gramów (1 filtr, silnik, elektronika.

Całość -powinna poniżej 250 gramów.

"Nośność" - zalezy od grubości obudowy. Z DSLR powinno sobie dać radę - planuję grubość ścianki ok 2-3mm.

Przy okazji pytania:

- do posiadaczy kół - jakiej długości są tuleje mocujące?

- czy na wejściu planować gwint T2 i jesli tak to jak długa tuleja "do gwintu", jak długi gwint?

- czy inna ilość filtrów byłaby interesująca?

- ...

Uprzedzając pytania - do tej pory koszt (w trakcie pracy spis będzie tutaj edytowany):

- silnik ze sterownikiem - 30 zł - http://ovh.nowyelektronik.pl/product.php?id_product=88060

- 2 transoptory - 7 zł -  http://ovh.nowyelektronik.pl/product.php?id_product=85110

- Maple Mini - 4.45 USD - http://www.aliexpress.com/store/product/leaflabs-Leaf-maple-mini-ARM-STM32-compatibility/721718_1055554802.html

- łożysko 623 2RS - 2 szt - 5 zł - http://www.stozek.pl/sklep.php?kod=&srwew=3&srzew=10&szerokosc=4&f=szukaj

- o-ring fi95 x 5 - 2 zł - http://www.brado.com.pl/oferta.php

- tuleje mocujące - ??

- drobne śrubkbi, itp - ??

Wydruk 3D - to się okaże jak będzie zaprojektowane i wykonane wszystko :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hmhm, tak z pamięci, to tuleje 2" mają tak 1.5 - 2" długości. Do filtrów 1.25 gwint T2 będzie chyba najodpowiedniejszy (z obu stron), te gwinty są krótkie, mają 2-3mm. Jak Ci zależy to jutro wieczorem mogę Ci dokładnie posprawdzać jak to wygląda w kole Atika EFW2. 

Co do filtrów, to zależy od zastosowań. Filtry 1.25" na matrycy z lustrzanki będą dawały winiety trochę w sprzęcie jaśniejszym niż f/6 tak na oko. Do lustrzanki można używać filtrów LP (np IDAS, CLS), jak jest zmodyfikowana to IR/UV cut, a nawet Ha niektórzy próbują. Do mgławic można UHC-S.

Jakbyś chciał filmować planety maczkiem kamerką mono, to filtry RGB, dodatkowo jakiś IR-pass może do Księżyca.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pytanie o filtry - było tak bardziej ogólnie o ich ilość w kole.

Robiąc projekt można zrobić na dowolną ilość - taką by pasowała większej ilością potencjalnych użytkowników.

Na koniec - rysunki, schematy, programy, itp - podlinkuję, tak aby każdy chętny mógł sam sobie to zrobić.

Wydruki 3D oraz zestaw części i/lub gotowiec też będzie u mnie dostępny dla chętnych - z grubsza po kosztach.

Na początek robię wersję 1.25", a jeśli będzie OK, i będzie zapotrzebowanie to 2" - do niej musiałbym znaleźć grubszą rurę Alu na tuleje we/wy.

PS. Co do maczka - to chcę go tak bardzo zmachanizować i zelektronizować jak się tylko da, mając jednak na uwadze późniejszą zmianę na coś większego, a on zostanie jako "wycieczkowy". Mechanizacja i elektronizacja - ma być tak zrobiona, by wymagała jedynie zmiany sprzęgieł/uchwytów/itp do pracy z czymś innym.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

PODOBA MI SIĘ!!!! Może do końca się zautomatyzuję i mam nadzieję, że nie zarzucisz ASTROPUDEŁKA

Piszę się na .....

PMFW-5
  • Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Astropudełko.... Będzie miało opcje sterowania kołem. Myślę o nim docelowo jako o samodzielnym komputerze polowym do pracy bez PC-ta.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bez kompa? I to by było chyba najlepsze rozwiązanie. Racja....przecież jest ekran dotykowy w module. Popieram!!!

Sterowniki Prolifica czy FTDI bardzo często lubią się rozjeżdżać w systemie PC-ta.........przynajmniej u mnie >:(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Płyta bazowa:

post-4106-0-75667500-1428582925_thumb.jp   post-4106-0-14285300-1428583218_thumb.jp

(kanały na przewody silnika oraz 2 czujników pozycji koła)

- się kończy drukować - czas druku 3h, 22.5 mb materiału ABS, warstwy po 0.3mm:

Tak to ma być:

post-4106-0-02548600-1428582927_thumb.jp

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Taka drukarka to czad... są różne materiały do "drukowania"? W sensie potem końcowej wytrzymałości czy innych parametrów.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Są rózne. ABS, PLA, nylon, a nawet ciasto albo czekolada :)

No, rysujesz sobie coś w Solidzie, AutoCadzie czy innym narzędziu i potem zamiast na papier i do warsztatu, to na drukarkę 3D i.... gotowe.

Żeby ładniej wyglądało - to po wydruku do komory (pudełka) z małą ilością acetonu na dnie - powierzchnie robią się jednolite gładkie i błyszczące - jak z wtryskarki.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I wydrukowana cześć podstawowa - na niej wszystko będzie zmontowane.

post-4106-0-53591100-1428588316.jpg   post-4106-0-99523000-1428588314.jpg  

post-4106-0-34133800-1428588317.jpg

Poza nią jeszcze 5 elementów do druku: uchwyt do elektroniki, kółko napędowe na silnik, koło filtrowe, pokrywa górna i ściana boczna - dookoła całości.

Teraz:

post-4106-0-94816800-1428588573_thumb.jp

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zapisy? - jak tylko skończę.... czyli za parę dni:)

A bardziej serio - to gdyby byli chętni, to można zrobić "zakup grupowy" na kilka, kilkanaście kompletów - części i elementów z Chin (elektronika, silnik, itp). Będzie taniej o koszty wysyłki.

Zwykle dostawa jest w ciągu 2-3 tygodni, choć zdarza się, że szybciej.

Filtry tez mają jakby były potrzebne.

Poza tym - wydruk nie musi być czarny ,ale może być czerwony, niebieski, biały, oliwkowy, fioletowy, pomarańczowy, zielony, żółty...

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dla mnie kolor obojętny...... :D

Ogłoś zapisy z wstępną kalkulacją ceny.........zobaczymy ilu chętnych będzie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo wstępna kalkulacja ceny:

- elektronika (silnik, czujniki, sterownik, gniazdo, przycisk, leć, itp) - max 100 zł.

- wydrukowane elementy (podstawa, obramowanie, pokrywa, koło filtrowe, koło napędowe, oring - ok 150 zł.

- przeróbka mechaniczna istniejącego koła manualnego (dorobienie uchwytów silnika i przeniesienia napędu) - ok 50 zł.

- tuleje na wejście i wyjście - tego na razie nie wiem. Tu byłby sens, jeśli ktoś ma możliwość zrobienia serii na tokarce CNC, bo na ręcznej, stołowej jest masa "dłubania".

Ewentualnie -co do wejścia/wyjścia: możliwa konstrukcja hybrydowa: wydrukowana tuleja razem z podstawą/pokrywą + wkładka/nakładka w formie prostej rurki. To by zmniejszyło światło wewnątrz o kilka milimetrów. Czy to ma sens?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zmniejszenie światła wewnątrz tulei nie ma sensu....

Tak "na oko" 300-400 zł ........to znacznie poniżej cen komercyjnych.

Ja to akceptuję!

Rozumiem, że na tacy będą nagwintowane otwory na filtry( po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że 5 wystarczy)

Tym bardziej, że zawsze można "dobawić" zapasową tackę 

Ciekaw jestem jaki byłby koszt tych filtrów o których pisałeś?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

jest jeszcze jedna opcja. Powiedzmy "de luxe" :)

Takie koło:
post-4106-0-20827100-1428653285.jpg post-4106-0-17246000-1428653305_thumb.jp

Plus przeróbka: napęd i sterowanie (silnik, elektronika, osłona) - zasilanie via USB, sterowanie jednym przyciskiem + ASCOM = ok. 450-500 zł

Na 2" - 150 zł więcej.

Do tego mógłbym dorobić dodatkowe, wymienne tacki na filtry.

Co do cen filtrów - to na przykład komplet LRGB na 1.25" za ok 120 $ a na 2" - 160$ -termin dostawy do max 30 dni.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Update do wersji "de lux" :)

Właśnie dostałem maila od skośnookich braci z niezłymi cenami i wersja de-lux może być za 400 zł (z elektroniką, napędem, itp.) Wersja na 2" - 200 zł droższa.

Filtry: 

- LRGB 1.25" - ok 420 zł za komplet

- LRGB 2" - ok 700 zł za komplet

- "kolorowe" - 1.25" / 2" - 25/50 zł

- UHF/CLS - 1.25" / 2" - 90/170 zł

- O-III - 1.25" / 2" - 110 / 200 zł

- H-alfa 7,12,40 nm - 140-470 zł

- poza tym IR/Cut, S-II, H-beta, itp 

no i wszelkie inne akcesoria w podobnej klasy cenach (okulary, kamery, barlowy, itp)

Upsss, chyba trzeba bedzie do działu handlowego :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Krok dalej - integracja koła filtrowego z AstroPudełkiem:

Pudełkiem można będzie sterować różnymi urządzeniami - nie tylko fokuserem :)

Przy dołączaniu koła filtrowego, będzie można zapamiętać ustawienia fokusera, tak aby po zmianie filtra wprowadzał odpowiednia korektę do ostrości.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

"Motoryzacja" chińczyka:

Pozostało: dołożyć czujnik pozycji oraz osłonę na całość. No i programy dwa: jeden do sterownika, a drugi - driver ASCOM-a.

Akurat robota weekendowa, bo pogoda..... lepiej nie mówić.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

NOOOO!!!! Pięknie to wygląda, a gdzie ewentualne ręczne sterowanie póki nie zrobisz astropudełka?

Jeszcze raz napiszę, reflektuję na tego "chińczyka"

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ta wersja będzie miała 3 możliwości sterowania:

1. Przycisk typu "+1", naciśnięcie = kolejny filtr

2. Sterowanie via USB - klasycznie driver ASCOM

3. Sterowanie via AstroPudełko - z ekranu dotykowego.

Na obudowie z silnikiem: 1 x przycisk, 1x LED, 1 x USB, 1 x gniazdo do Pudełka

Gniazdo do pudełka - tego typu:

post-4106-0-57120000-1429280160.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I to mi się podoba, ta wielo funkcjonalność czy zadaniowość....jak zwał tak zwał.

Dzięki takiemu podejściu do sprawy nie będę ograniczany w użytkowaniu, a oderwanie od kompa

astropudełka naprawdę jest bardzo ciekawe.

I myślę, że mały wyświetlacz nie będzie przeszkodą w użytkowaniu.

Jeszcze pamiętam początki smartfonów z małymi wyświetlaczami!!!

Jedna uwaga jako przyszłego użytkownika...... myślę, że dobrze by było gdyby

wybór filtra wyświetlany na wyświetlaczu astropudełka wyświetlał nazwę/rodzaj filtra, marzeniem byłoby

wcześniejsze wprowadzenie tych danych w system . Każdy mógłby ustawiać kolejność filtrów po swojemu.

Takie moje przemyślenia

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Koniec projektowania mechaniki - finalna wersja obudowy:

post-4106-0-87996000-1429375196_thumb.jp

post-4106-0-77090700-1429374378_thumb.jp

Na zewnątrz wyprowadzony przycisk "F+1" - naciśniecie przełącza na kolejny filtr oraz dwa gniazda: mini-USB - do PC-ta i Multiplex - do AstroPudełka/zasilania. 

Jeśli podłączenie przez kabel USB, to nie potrzeba dawać oddzielnego zasilania, podobnie - jak podłączone do AstroPudełka.

Do pracy samodzielnej - trzeba dać do gniazda "pudełkowego" 5-12V (w praktyce nawet może być od 5 do 18V).

Moduł napędowy jest tak zaprojektowany, że mocowanie pasuje w istniejące otwory pokryw.

Z prac "fizycznych" - trzeba:

- nawiercić wg szablonu 5+1 otwór fi 1mm w kole (znaczniki położenia kolejnych filtrów i dodatkowo pozycja "Home" = filtr nr 1)

- przeszlifować papierem ściernym koło po obwodzie, żeby mięć gładką powierzchnię styku koła napędowego

- w górnej pokrywie podszlifować/podciąc miejsca na 2 czujniki położenia - tez wg szablonu).

Na górę przyjdzie pokrywka z otworem w miejscu gdzie widać nr filtra na kole - "optyczny wskaźnik położenia koła" - na zdjęciach "4".

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zachwyconym....koło moich marzeń!! Jestem pierwszy w kolejce!!!

Biorę się za przeróbkę swojego POWERBOXA, bo chyba zabraknie mi

gniazd prądowych, nie myślałem, że tak szybko KTOŚ stworzy takie cudo!

BRAWO!!!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratuluję ukończenia projektu! Przyłączam się do braw!

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

to na razie koniec mechaniki, koniec reszty będzie za kilka dni.

Zostało polutowanie kabelków oraz testy programów i driverów do ASCOM-a.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jako że, to mój pierwszy post na tym forum, dlatego witam wszystkich.

Bardzo zainteresował  mnie Twój projekt i czekam z nie cierpliwością na dalsze postępy. Moja wiedza i umiejętności nie pozwalają mi na samodzielne wykonanie wszystkich składowych. Jeśli chodzi o część mechaniczną  i elektryczną (lutowanie) nie mam z tym problemu,  gorzej z resztą czyli sketchem do arduino i oprogramowaniem.  Z tond moje pytanie, czy zamierzasz udostępnić schemat i oprogramowanie do Twojego koła filtrowego.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta