Skocz do zawartości

PMFW-5 czyli Poor-Man's Filter Wheel


MarekM60

Rekomendowane odpowiedzi

To super  ;D  Mam już Arduino Nano i silnik krokowy ze sterownikiem takie jak na Twoich filmikach. Potrzebuje tylko wiedzy jak to wszystko złożyć do kupy. Nie mam AstroPudełka, ale to nie problem, wystarczy sterowanie poprzez ascoma i F+1.

 

Ps. Pierwszy post, a tu taki ortograficzny potwór "Z tond" Przepraszam wszystkich którzy  musieli to czytać. Postaram się poprawić, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolo skończone.

Działanie:

 

1. Po podłączeniu - kabel USB lub kabel do AstroPudełka - samoczynnie ustawia się na pozycję "1"

 

2. W trybie "manualnym" (tylko podłączone zasilanie) - naciśnięcie przycisku przełącza na kolejną pozycję 1->2->3->4->5->1->....

 

3. W trybie sterowanym:

 

3a. Jeśli połączenie USB -> driver ASCOM lub samodzielny program -> możliwość przełączania kolejnego jak w pkt 2 oraz wyboru dowolnej pozycji

3b. Jeśli połączenie Astropudełka -> tak jak w pkt 3a.

 

4. Przy trybie sterowanym - jest możliwość korekty położenia każdego filtra (+/-) w stosunku do ustawienia "fabrycznego".

 

Samo wykonanie wymaga jedynie:

- usunięcia kulki zatrzaskowej z talerza filtrowego i na to miejsce wklejenia magnesu - do ustalenia pozycji "1"

- nawiercenia w talerzu po obwodzie 5 otworów fi 5mm i wklejenia w nie magnesów - do ustalania pozycji poszczególnych filtrów

- zamocowania zespołu napędowego z elektroniką i czujnikami Halla do pozycjonowania.

 

Z części mechanicznych potrzebne są:

- 3 elementy wykonane na drukarce 3D - podstawa, pokrywa i rolka napędowa

- 1 o-ring

- kilka śrubek M3

 

Z elektroniki:

- 1 szt arduino Nano

- 2 szt czujników TLE4905L

- 6 szt magnesów neodymowych fi 5mm grubości 2mm

- 1 szt przycisk

- 1 szt gniazdo MPX (do AstroPudełka)

- drobne kabelki do połączenia.

 

W kolejnych postach będę załączał rysunki, schematy i programy (do Arduino, driver ASCOM i program samodzielny)

 

 

 

 

 

  • Like 3

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki do części mechanicznej:

 

1. Obudowa - mocowanie silnika i elektroniki

2. Pokrywa obudowy

3, Rolka napędowa na silnik

4. Rozmieszczenie otworów na magnesy

 

Pliki w standardzie SolidWorks 2014 -> "PMFW-5 Solidworks.zip

Pliki STL do drukarki 3D -> "PMFW-5 do druku 3D.zip"

 

gdyby ktoś potrzebował pliki w innym standardzie - proszę o info na PW.

 

post-4106-0-71109600-1432883203_thumb.jp

 

post-4106-0-28175700-1432883204_thumb.jp

 

post-4106-0-18591100-1432883205_thumb.jp

 

 

 

PMFW-5 do druku 3D.zip

PMFW-5 Solidworks.zip

  • Like 4

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protokół komunikacji PMFW-5 z PC/Astropudełkiem.

 

Tutaj nie wymyślam nic nowego. Oparłem się o istniejące rozwiązania do driverów ASCOM dodając jedynie pierwszą literę jako identyfikator typu urządzenia (pod kątem przyszłego sterowania wielu urządzeń poprzez jedno łącze)

 

Dla koła - pierwsza litera to  "W" (wheel), dla fokusera - "F", dla montażu - "M", dla aparatu foto/kamery - "C", dla urządzeń dodatkowych jak grzałki, wentylatory, itp - "U",.......

 

 

Komunikacja jest oparta na przesyłaniu danych standardowym łączem szeregowym z prędkością 56400 bps (choć może być inna jak potrzeba).

 

Każdy komunikat ma postać:  ":W" treść "#" CRLF

 

Rozpoczyna dwukropek z literą W, kończy # + koniec linii+nowa linia

 

 

Zestaw komunikatów:

 

1. do PMFW-5

 

:WN#<CRLF>   - następna pozycja

:WP#<CRLF>   - poprzednia pozycja

:Wx#<CRLF>   - pozycja nr x, gdzie x=1 do 5

:WS,f1,f2,f3,f4,f5,b1,b2,b3,b4,b5#<CRLF> - parametry korekty poszczególnych pozycji przy ruchu "do przodu = f" i "do tyłu = b".

:WKxxxx#<CRLF> - prędkość kroku silnika - standardowa = 1300. W zależności od wykonania - styk napędu i koła można dobrać tak by się nie ślizgało.

 

2. od PMFW-5

 

:W0#<CRLF> - "zero" - błąd wykonania przesłanej dyspozycji -> należy wyłączyć i włączyć zasilanie

:Wx#<CRLF> - x=1 do 5 - ustawienie koła na pozycji x

:WS#<CRLF> - dane z otrzymanej komendy WS zostały zapamiętane

:WK#<CRLF> - dane z otrzymanej komendy WK zostały zapamiętane

:WNaa...aaaaa#<CRLF> - "aa...aaaa" - nazwa i numer wersji oprogramowania koła

 

mogą być jeszcze inne - jeśli ktoś ma pomysł co by jeszcze się mogło przydać - to chętnie go uwzględnię w oprogramowaniu.

  • Like 3

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I programy:

 

1. Arduino... - wsad do arduino - praktycznie finalny, chyba żeby coś jeszcze dodatkowego wymyślić (tutaj - do zastanowienia, czy wpisywać dane zamontowanych w kole filtrów, czy wystarczy tylko numer kolejny na kole. Jeśli dać dane, np nazwy - do wsad jeszcze do zmodyfikowania)

 

2. PC PMFW-5 - program na PC do sterowania via USB. Wersja baaaardzo beta - tylko do sprawdzenia czy działa.

 

3. PMFW5 - WV2013 C# - źródła do pkt 2 robione pod VisualStudio 2013.

 

Z wsadu do arduino praktycznie widać jak i co jest połączone, ale oddzielny schemat podłączeń jeszcze dorobię i załączę.

 

Aktualnie obrabiam program na PC (dodanie ustawień, opisów filtrów, itp) oraz driver do ASCOM-a.

 

Program na PC wygląda tak:

 

post-4106-0-86174000-1432980490_thumb.jp

 

Po uruchomieniu należy wybrać port do którego jest podłączone koło i nacisnąć przycisk "Włącz" (po naciśnięciu - napis na nim zamienia się na "Wyłącz" i kolor z zielonego na czerwony).

Dolna linia okna pokazuje status - na obrazku -> koło podłączone na porcie COM7.

Naciśnięcie "Ustawienia" -> nowe okno z parametrami: krok, korekty pozycji, ...

Przyciski "<" i ">" - odpowiednio - poprzednia i następna pozycja

Przyciski "1"..."5" - bezpośredni skok na daną pozycję.

Po podłączeniu koło samoczynnie ustawia się zawsze na pozycję "1".

 

I ekran "Ustawienia":

post-4106-0-56265600-1432982981_thumb.jp

 

Parametry z ekranu Ustawienia są zapisywane w EEPROM-ie arduino i są "nieulotne", to znaczy po wyłączeniu zasilania nie znikają.

 

Przyciśnięcie "Fabryczne" - przywraca nastawy początkowe - zapisane w funkcji "eepromwrite0()" w arduino.

Arduino PMFW-5.zip

PC PMFW-5.zip

PMFW5 - VS2013 C#.zip

  • Like 4

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wygląda :) Już nie mogę doczekać się 1 testów :). Całość wygląda bardzo fajnie i myślę, że bez problemu sprawdzi się w astrofoto planetarnym :)

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się jeszcze mały dodatek - programowy (bo sprzęt - to tylko 2 kabelki pomiędzy arduino i gniazdkiem do Astropudełka, już dolutowane).

 

Żeby wykorzystać wszystkie wolne piny jakie są dostępne w PMFW-5, a zostały dwa :), to wpadłem na pomysł by dorobić.... wyzwalanie do aparatu i tym samym powstała nowa funkcjonalność:

 

Za pomocą programu do PC w wersji "+foto" - można wyzwalać migawkę aparatu foto na trzy sposoby:

- jeden to podłączenie małego serwomechanizmu modelarskiego i za jego pomocą fizyczne naciskanie na spust migawki;

- drugi, to jak pierwszy, ale zamiast serwomechanizmu podłączamy diodę IR, która umieszczamy koło czujnika w aparacie;

- i trzeci- to, dla aparatów, które mają taką możliwość - kabelkiem - zwieramy go do masy, co wyzwala migawkę (np Samsung, Nikon, Canon, ....).

 

Funkcjonalność ta umożliwia także wyzwalanie dla długich czasów. 

 

W programie do PC, (a myślę jak to zrobić, żeby dało się także używać APT, ASCOM-a, itp) - definiuje się czas wyzwolenia, czas przerwy, ilość wyzwoleń oraz pozycję filtra => na przykład: filtr nr 1 -> X razy po Y sekund z przerwami po Z sekund -> filtr nr 2 -> itd.

Takie listy rozkazów będzie sobie można zapamiętać do wielokrotnego użycia.

 

To samo - będzie w Astropudełku - wtedy da radę pracować bez PC-ta.

 

Sprzętowo - jest gotowe, a programowo - będzie lada chwila ;)

  • Like 2

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku - chcę przebudować moje chińskie koło wg. Twojego pomysłu, tak, aby możliwe było sterowanie "via USB - klasycznie driver ASCOM". Czy mógłbyś objaśnić szczegółowo sposób montażu i działania czujników położenia koła, oraz jak podłączyć takie koło przez USB -ASCOM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. USB-ASCOM - aktualnie testuję driver i jak będzie gotowy to go załączę do pobrania.

2. "Mechanika"

 

-  należy oszlifować koło. Fabrycznie ma ząbkowanie do pokręcania. Niestety nie jest ono pełne na całym obwodzie i rolka napędowa z silnika krokowego źle z nim współpracuje. Ja to robiłem tak: przez otwór środkowy (oś obrotu) przełożyłem śrubę o podobnej do niego średnicy i zakontrowałem nakrętką. Śrubę chwyciłem w wiertarkę stołową i po jej uruchomieniu stycznie przykładałem płaski pilnik delikatnie zbierając ząbki - aż doszedłem do w miarę równej powierzchni po całym obwodzie. Jak będęrobił kolejne koło, to film z tej operacji nakręcę i opublikuje.

 

- z koła należny wyjąć kulkę zatrzaskową (obok oznaczania "4" przy osi obrotu). Otwór po niej służy do włożenia magnesu, który wyzwala czujnik położenia "0". Pozostałe 5 magnesów od położenia poszczególnych filtrów - wywiercone po obwodzie, tak by zostało 1-2 mm materiału. Miejsca - na połowie odległości pomiędzy filtrami, równomiernie po obwodzie. Super precyzja nie jest wymagana, gdyż dla każdej pozycji można wprowadzić korektę, która skasuje niedokładność rozmieszczenia otworów z magnesami.

 

post-4106-0-48443800-1433501326_thumb.jp - koło z wklejonymi magnesami

 

post-4106-0-65527300-1433501348_thumb.jp - złożenie

 

post-4106-0-43778500-1433502062_thumb.jp - pozycje czujników

 

W załączonym pliku PMFW-5 v.1.1 - aktualny program do Arduino.

PMFW-5 v.1.1.zip

  • Like 2

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Marku, ponawiam pytanie Piotra4d......jakiś schemat połączeń?

I jeszcze jedno nadal nie jasne dla mnie.

Jakie jest położenie czujników Hala, załączone wcześniej położenie jest mało czytelne....

 

Prostota projektu powala.......

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oba czujniki są pod kołem - jeden zaraz z brzegu - pod magnesami kolejnych pozycji "X", a drugi wewnątrz - pod magnesem pozycji "0".

Jutro postaram się to narysować dokładniej (i schemat połączeń też).

 

Poza tym będą dołączone do pobrania nowe programy - do Arduino z optymalizacją wyboru najkrótszej drogi do kolejnego filtra (teraz idzie tylko do przodu, więc jeśli jest na pozycji "2" i jako kolejną wybierze się "1", to kręci się w koło poprzez "3", "4", i "5" zamiast cofnąć się o jedną pozycję. Będzie tez driver do ASCOM-a, zęby można pracować z programami typu APT, Maxim, FireCapture, itp.

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pytanie:

czy dorobić do koła (oraz do fokusera, montażu, ..... i co tam jeszcze powstanie) - sterowania na podczerwień?

 

np taki pilot - byłby jeden do wszystkich urządzeń:

A np. BT ?? Dość dużo osób posiada sterowanie montażem z tym modułem i w SW i Celestrona ...

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być też BT :)

Tylko wtedy trzeba dodać zasilanie, bo nie będzie USB.

(muszę sprawdzić czy w Arduino Uno  się BT z USB nie będę "gryzły" przy jednoczesnym podłączeniu).

 

Swoją drogą wypadałoby zrobić jeden moduł do sterowania wszystkimi silnikami  (fokuser, koło, montaż) i innymi urządzeniami (pomiar wilgotności, temperatury, sterowanie grzałkami, chłodzeniem, wentylatorami, oświetleniem) - pod ASCOM-a, żeby nie powielać procesorów w każdym urządzeniu i nie ciągnąć kabli USB do każdego z nich oddzielnie.

  • Like 2

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3xTAK....taki pilot to marzenie......eliminuje drgania przy dotykaniu teleskopu przy dużym powiększeniu.

Ale BT też by się zdało.....sam używam BT (dzięki Jackowi) do sterowania Celestronem spod tableta........dzięki Jacek!

Moduł pracuje OK!Mam dużo frajdy!!!

 

Wracając  do pilota..... jestem w trakcie kombinowania takiego sterowania silnikiem focusera.

Kupiłem na Alledrogo gotowy zaprogramowany moduł z pilotem.

Teraz tylko pudełko na moduł i kabelek do silnika polutować i będą próby. :D

 

i jeszcze jedno..... Marku czy mógłbyś zamieścić schemat szablonu do magnesów i czujników, bo SolidWorks

dla mnie "nie strawny" np. w .stl ?

  • Like 1

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szablonu nie trzeba:

- pozycja "0" - czyli ten magnes w środku - wchodzi w otwór po kulce

- pozycje "X" - wiercisz "na oko", byle w tej samej odległości od brzegu i w miarę równo rozmieszczone pomiędzy filtrami oraz tak by pomiędzy magnesem a brzegiem koła zostało ok 1-2 mm materiału.

 

post-4106-0-68428100-1434555849_thumb.jp

  • Like 2

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie, to znaczy: 

z pliku PMFW-5 v.1.1zip wyodrębniasz wszystko do jednego katalogu. Nazwa katalogu PMWF-5.

Otwierasz PMWF-5.ino i powinny jednocześnie się otworzyć wszystkie 4 pliki w zakładkach.

Pisałem i testowałem w Arduino wersja 1.6.4

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)