Skocz do zawartości

PMFW-5 czyli Poor-Man's Filter Wheel


MarekM60

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje! Sam kiedyś się przymierzałem do zmotoryzowania manualnego koła, ale o ile elektroniką potrafię się zaopiekować, to mechanicznie mam kilka lewych rąk, więc odpuściłem :)

Ile waży prototyp? I jak oceniasz ile może unieść bezpiecznie?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest - waży 98 gramów (1 filtr, silnik, elektronika.

Całość -powinna poniżej 250 gramów.

 

"Nośność" - zalezy od grubości obudowy. Z DSLR powinno sobie dać radę - planuję grubość ścianki ok 2-3mm.

Przy okazji pytania:

- do posiadaczy kół - jakiej długości są tuleje mocujące?

- czy na wejściu planować gwint T2 i jesli tak to jak długa tuleja "do gwintu", jak długi gwint?

- czy inna ilość filtrów byłaby interesująca?

- ...

 

Uprzedzając pytania - do tej pory koszt (w trakcie pracy spis będzie tutaj edytowany):

- silnik ze sterownikiem - 30 zł - http://ovh.nowyelektronik.pl/product.php?id_product=88060

- 2 transoptory - 7 zł -  http://ovh.nowyelektronik.pl/product.php?id_product=85110

- Maple Mini - 4.45 USD - http://www.aliexpress.com/store/product/leaflabs-Leaf-maple-mini-ARM-STM32-compatibility/721718_1055554802.html

- łożysko 623 2RS - 2 szt - 5 zł - http://www.stozek.pl/sklep.php?kod=&srwew=3&srzew=10&szerokosc=4&f=szukaj

- o-ring fi95 x 5 - 2 zł - http://www.brado.com.pl/oferta.php

- tuleje mocujące - ??

- drobne śrubkbi, itp - ??

Wydruk 3D - to się okaże jak będzie zaprojektowane i wykonane wszystko :)

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmhm, tak z pamięci, to tuleje 2" mają tak 1.5 - 2" długości. Do filtrów 1.25 gwint T2 będzie chyba najodpowiedniejszy (z obu stron), te gwinty są krótkie, mają 2-3mm. Jak Ci zależy to jutro wieczorem mogę Ci dokładnie posprawdzać jak to wygląda w kole Atika EFW2. 

Co do filtrów, to zależy od zastosowań. Filtry 1.25" na matrycy z lustrzanki będą dawały winiety trochę w sprzęcie jaśniejszym niż f/6 tak na oko. Do lustrzanki można używać filtrów LP (np IDAS, CLS), jak jest zmodyfikowana to IR/UV cut, a nawet Ha niektórzy próbują. Do mgławic można UHC-S.

Jakbyś chciał filmować planety maczkiem kamerką mono, to filtry RGB, dodatkowo jakiś IR-pass może do Księżyca.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o filtry - było tak bardziej ogólnie o ich ilość w kole.

Robiąc projekt można zrobić na dowolną ilość - taką by pasowała większej ilością potencjalnych użytkowników.

Na koniec - rysunki, schematy, programy, itp - podlinkuję, tak aby każdy chętny mógł sam sobie to zrobić.

Wydruki 3D oraz zestaw części i/lub gotowiec też będzie u mnie dostępny dla chętnych - z grubsza po kosztach.

Na początek robię wersję 1.25", a jeśli będzie OK, i będzie zapotrzebowanie to 2" - do niej musiałbym znaleźć grubszą rurę Alu na tuleje we/wy.

PS. Co do maczka - to chcę go tak bardzo zmachanizować i zelektronizować jak się tylko da, mając jednak na uwadze późniejszą zmianę na coś większego, a on zostanie jako "wycieczkowy". Mechanizacja i elektronizacja - ma być tak zrobiona, by wymagała jedynie zmiany sprzęgieł/uchwytów/itp do pracy z czymś innym.

  • Like 2

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez kompa? I to by było chyba najlepsze rozwiązanie. Racja....przecież jest ekran dotykowy w module. Popieram!!!

Sterowniki Prolifica czy FTDI bardzo często lubią się rozjeżdżać w systemie PC-ta.........przynajmniej u mnie >:(

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są rózne. ABS, PLA, nylon, a nawet ciasto albo czekolada :)

 

No, rysujesz sobie coś w Solidzie, AutoCadzie czy innym narzędziu i potem zamiast na papier i do warsztatu, to na drukarkę 3D i.... gotowe.

Żeby ładniej wyglądało - to po wydruku do komory (pudełka) z małą ilością acetonu na dnie - powierzchnie robią się jednolite gładkie i błyszczące - jak z wtryskarki.

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wydrukowana cześć podstawowa - na niej wszystko będzie zmontowane.

 

post-4106-0-53591100-1428588316.jpg   post-4106-0-99523000-1428588314.jpg  

 

 post-4106-0-34133800-1428588317.jpg

 

Poza nią jeszcze 5 elementów do druku: uchwyt do elektroniki, kółko napędowe na silnik, koło filtrowe, pokrywa górna i ściana boczna - dookoła całości.

 

Teraz:

 

post-4106-0-94816800-1428588573_thumb.jp

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisy? - jak tylko skończę.... czyli za parę dni:)

 

A bardziej serio - to gdyby byli chętni, to można zrobić "zakup grupowy" na kilka, kilkanaście kompletów - części i elementów z Chin (elektronika, silnik, itp). Będzie taniej o koszty wysyłki.

Zwykle dostawa jest w ciągu 2-3 tygodni, choć zdarza się, że szybciej.

Filtry tez mają jakby były potrzebne.

 

Poza tym - wydruk nie musi być czarny ,ale może być czerwony, niebieski, biały, oliwkowy, fioletowy, pomarańczowy, zielony, żółty...

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Tak jak pisałem na PW jestem chętny na 1 sztukę, może być czarny mi to tam bez różnicy ;)

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wstępna kalkulacja ceny:

- elektronika (silnik, czujniki, sterownik, gniazdo, przycisk, leć, itp) - max 100 zł.

- wydrukowane elementy (podstawa, obramowanie, pokrywa, koło filtrowe, koło napędowe, oring - ok 150 zł.

- przeróbka mechaniczna istniejącego koła manualnego (dorobienie uchwytów silnika i przeniesienia napędu) - ok 50 zł.

- tuleje na wejście i wyjście - tego na razie nie wiem. Tu byłby sens, jeśli ktoś ma możliwość zrobienia serii na tokarce CNC, bo na ręcznej, stołowej jest masa "dłubania".

Ewentualnie -co do wejścia/wyjścia: możliwa konstrukcja hybrydowa: wydrukowana tuleja razem z podstawą/pokrywą + wkładka/nakładka w formie prostej rurki. To by zmniejszyło światło wewnątrz o kilka milimetrów. Czy to ma sens?

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie światła wewnątrz tulei nie ma sensu....

Tak "na oko" 300-400 zł ........to znacznie poniżej cen komercyjnych.

Ja to akceptuję!

Rozumiem, że na tacy będą nagwintowane otwory na filtry( po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że 5 wystarczy)

Tym bardziej, że zawsze można "dobawić" zapasową tackę 

Ciekaw jestem jaki byłby koszt tych filtrów o których pisałeś?

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jedna opcja. Powiedzmy "de luxe" :)

Takie koło:
post-4106-0-20827100-1428653285.jpg post-4106-0-17246000-1428653305_thumb.jp

Plus przeróbka: napęd i sterowanie (silnik, elektronika, osłona) - zasilanie via USB, sterowanie jednym przyciskiem + ASCOM = ok. 450-500 zł

Na 2" - 150 zł więcej.

 

Do tego mógłbym dorobić dodatkowe, wymienne tacki na filtry.

 

Co do cen filtrów - to na przykład komplet LRGB na 1.25" za ok 120 $ a na 2" - 160$ -termin dostawy do max 30 dni.

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update do wersji "de lux" :)

 

Właśnie dostałem maila od skośnookich braci z niezłymi cenami i wersja de-lux może być za 400 zł (z elektroniką, napędem, itp.) Wersja na 2" - 200 zł droższa.

Filtry: 

- LRGB 1.25" - ok 420 zł za komplet

- LRGB 2" - ok 700 zł za komplet

- "kolorowe" - 1.25" / 2" - 25/50 zł

- UHF/CLS - 1.25" / 2" - 90/170 zł

- O-III - 1.25" / 2" - 110 / 200 zł

- H-alfa 7,12,40 nm - 140-470 zł

- poza tym IR/Cut, S-II, H-beta, itp 

no i wszelkie inne akcesoria w podobnej klasy cenach (okulary, kamery, barlowy, itp)

 

Upsss, chyba trzeba bedzie do działu handlowego :)

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krok dalej - integracja koła filtrowego z AstroPudełkiem:

 

 

Pudełkiem można będzie sterować różnymi urządzeniami - nie tylko fokuserem :)

Przy dołączaniu koła filtrowego, będzie można zapamiętać ustawienia fokusera, tak aby po zmianie filtra wprowadzał odpowiednia korektę do ostrości.

 

 

 

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Motoryzacja" chińczyka:

 

 

 

 

 

 

 

Pozostało: dołożyć czujnik pozycji oraz osłonę na całość. No i programy dwa: jeden do sterownika, a drugi - driver ASCOM-a.

Akurat robota weekendowa, bo pogoda..... lepiej nie mówić.

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NOOOO!!!! Pięknie to wygląda, a gdzie ewentualne ręczne sterowanie póki nie zrobisz astropudełka?

Jeszcze raz napiszę, reflektuję na tego "chińczyka"

  • Like 1

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wersja będzie miała 3 możliwości sterowania:

1. Przycisk typu "+1", naciśnięcie = kolejny filtr

2. Sterowanie via USB - klasycznie driver ASCOM

3. Sterowanie via AstroPudełko - z ekranu dotykowego.

Na obudowie z silnikiem: 1 x przycisk, 1x LED, 1 x USB, 1 x gniazdo do Pudełka

Gniazdo do pudełka - tego typu:

post-4106-0-57120000-1429280160.jpg

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to mi się podoba, ta wielo funkcjonalność czy zadaniowość....jak zwał tak zwał.

Dzięki takiemu podejściu do sprawy nie będę ograniczany w użytkowaniu, a oderwanie od kompa

astropudełka naprawdę jest bardzo ciekawe.

I myślę, że mały wyświetlacz nie będzie przeszkodą w użytkowaniu.

Jeszcze pamiętam początki smartfonów z małymi wyświetlaczami!!!

 

Jedna uwaga jako przyszłego użytkownika...... myślę, że dobrze by było gdyby

wybór filtra wyświetlany na wyświetlaczu astropudełka wyświetlał nazwę/rodzaj filtra, marzeniem byłoby

wcześniejsze wprowadzenie tych danych w system . Każdy mógłby ustawiać kolejność filtrów po swojemu.

Takie moje przemyślenia

  • Like 1

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec projektowania mechaniki - finalna wersja obudowy:

 

post-4106-0-87996000-1429375196_thumb.jp

 

post-4106-0-77090700-1429374378_thumb.jp

 

 

Na zewnątrz wyprowadzony przycisk "F+1" - naciśniecie przełącza na kolejny filtr oraz dwa gniazda: mini-USB - do PC-ta i Multiplex - do AstroPudełka/zasilania. 

 

Jeśli podłączenie przez kabel USB, to nie potrzeba dawać oddzielnego zasilania, podobnie - jak podłączone do AstroPudełka.

 

Do pracy samodzielnej - trzeba dać do gniazda "pudełkowego" 5-12V (w praktyce nawet może być od 5 do 18V).

 

Moduł napędowy jest tak zaprojektowany, że mocowanie pasuje w istniejące otwory pokryw.

 

Z prac "fizycznych" - trzeba:

 - nawiercić wg szablonu 5+1 otwór fi 1mm w kole (znaczniki położenia kolejnych filtrów i dodatkowo pozycja "Home" = filtr nr 1)

 - przeszlifować papierem ściernym koło po obwodzie, żeby mięć gładką powierzchnię styku koła napędowego

 - w górnej pokrywie podszlifować/podciąc miejsca na 2 czujniki położenia - tez wg szablonu).

 

Na górę przyjdzie pokrywka z otworem w miejscu gdzie widać nr filtra na kole - "optyczny wskaźnik położenia koła" - na zdjęciach "4".

  • Like 4

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachwyconym....koło moich marzeń!! Jestem pierwszy w kolejce!!!

 

Biorę się za przeróbkę swojego POWERBOXA, bo chyba zabraknie mi

gniazd prądowych, nie myślałem, że tak szybko KTOŚ stworzy takie cudo!

 

BRAWO!!!

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako że, to mój pierwszy post na tym forum, dlatego witam wszystkich.

Bardzo zainteresował  mnie Twój projekt i czekam z nie cierpliwością na dalsze postępy. Moja wiedza i umiejętności nie pozwalają mi na samodzielne wykonanie wszystkich składowych. Jeśli chodzi o część mechaniczną  i elektryczną (lutowanie) nie mam z tym problemu,  gorzej z resztą czyli sketchem do arduino i oprogramowaniem.  Z tond moje pytanie, czy zamierzasz udostępnić schemat i oprogramowanie do Twojego koła filtrowego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)