Skocz do zawartości

Coronado PST


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze ładnych parę lat temu ten mały teleskopik robił furorę - pojawienie się na zlocie choć 1 PST od razu przyciągało tłumy. Dzisiaj trzeba uważać, aby ludzie nie rozdeptali PST w biegu do większych teleskopów solarnych ;). Ale wciaż używane PST jest najtańszą opcją nabycia swojego teleskopu do oglądania Słońca w h-alpha.

I tak mi się udało dorwać PST, poszły na niego prawie wszystkie zaskórniaki, ale jest :).

Teleskop przyszedł wczoraj i tego samego dnia późnym popołudniem (jak zaczęło się przejaśniać) można było przeprowadzić pierwsze obserwacje. Z początku była to tylko mętna czerwona tarcza, bo jeszcze chmury, potem jak się przejaśniło bardziej można było coś zobaczyć. Lekki niepokój wzbudziło jak zobaczyłem tylko pustą czerwoną tarczę, ale logika wskazywała, że musi być jeszcze jakieś pokrętło poza ostrością ;)- co niemal natychmiast się znalazło między tubusem a kątówką. Chwila moment i pokazały się wreszcie oczekiwane protuberencje i jakieś detale na tarczy. Warunki do końca nie były idealne, bo wciaż były jakieś cirrusy, więc przy czystym niebie widok powinien być znacznie lepszy.

Z okularów - sprawdziłem jak na z 3 - plossl 25mm słabo wypada - niewygodny - trzeba patrzeć z pewnej odległości, bo inaczej obraz znika. Dużo lepiej Słońce wygląda w ESie 14mm i Stratusie 8mm - tarcza już jest przyzwoitej wielkości i jest komfort obserwacji. W obu okularach cała tarcza słoneczna mieści się w polu widzenia.

Teleskop powiesiłem na AZ3, ale będzie trzeba coś przerobić, bo jest jak na razie tylko na 1 śrubie przez co tuba nie leży zbyt stabilnie, a 1 śrubka od mikroruchów w pionie wadzi o kątówkę.

Zdjęcia to spory problem - w ognisku nie ostrzy z aparatem - zresztą ciężko ustawia się ostrość w oparciu o wizjer Canona zwłaszcza w blasku Słońca. Podobno trzeba barlowa, aby wyostrzyć (w 1 recenzji tak znalazłem).

W zasadzie zrobiłem tylko kilka zdjęć z projekcji, gdzie udało się zarejestrować protuberencje, ale bez szału.

post-7-0-99303900-1428588481_thumb.jpg

post-7-0-50217400-1428588489_thumb.jpg

post-7-0-94149000-1428588500.jpg

Udało mi się znaleźć 2 recenzje "z brodą" bo mają już 9-10 lat

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=16

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=329

W pierwszej jest sporo o budowie PST, w drugiej o zdjęciach - jak widać da się zrobić przyzwoite zdjęcie.

I o przeróbce na większy teleskop (w przyszłości może się zrobi):

http://astropolis.pl/topic/47037-modyfikacja-coronado-pst/

  • Like 9

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem swego czasu Lunta 35. To też maleństwo, ale radości obserwacyjnej potrafi dostarczyć naprawdę dużo. Sentyment do tego sprzętu pozostał mi zresztą do dziś (patrz awatar ;)). Pamiętam dziwne spojrzenia sąsiadów, gdy godzinami siedziałem na tarasie przy +30 stopniach z narzuconą na głowę bluzą. :D

I pamiętaj, że Minister Zdrowia ostrzega: Gapienie się na Słonko silnie uzależnia. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No parę lat temu to było marzenie nie z tej Ziemi. Obecnie coraz więcej astro-miłośników ów sprzęt posiada.

Gratulacje z zakupu, a avi będą coraz lepsze.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym problemem posiadaczy PST jest pojawienie się po jakimś czasie pragnienia większego powera, większej ilości szczegółów. Wtedy zaczynasz kombinować jak podłączyć PST do większego teleskopu tanim kosztem żeby niczego nie zjarać. Zgłębiasz się w konstrukcje PST i wtedy już wiesz skąd się wzięła jego stosunkowo niewielka cena- wszystkie elementy optyczne zostały zmniejszone do minimum :)  

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacie moja recka ma prawie 9 lat - pamiętam miałem jeden z 3 w PL i to rzeczywiście było wydarzenie

 

w mojej PSTce ta pionowa tuleja rozkręcała się na 2 części tak jak to jest na fotkach i po usunięciu z toru optycznego samej tulejki 

można było ostrzyć z dowolnym aparatem bez problemu - nie potrzebne były barlowy etc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w mojej PSTce ta pionowa tuleja rozkręcała się na 2 części tak jak to jest na fotkach i po usunięciu z toru optycznego samej tulejki 

można było ostrzyć z dowolnym aparatem bez problemu - nie potrzebne były barlowy etc ...

Oo tak we wszystkich da radę wykręcić tą tulejkę ? Wziąłem właśnie te swoje COronado i próbowałem ruszyć tą tulejkę to coś nie idzie (chociaż ciężko bo śliska). Przesadnie na siłę nie chce, aby czegoś nie uszkodzić. Poza tym jest w niej jakiś filtr (chociaż na tych zdjęciach też jest.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz nowszą wersję PST to w tej tulei są 2 filtry, od strony okularu jest BF5, w środku (niewidoczny) to ERF. Nie odkręcisz tego łatwo bo w fabryce przed skręceniem posmarowali wszystko dodatkowo klejem.

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem swego czasu Lunta 35. To niby też maleństwo, ale radości obserwacyjnej potrafi dostarczyć naprawdę dużo.  Sentyment do tego sprzętu pozostał mi zresztą do dziś (patrz awatar ;)). Pamiętam dziwne spojrzenia sąsiadów, gdy godzinami siedziałem na tarasie przy +30 stopniach z narzuconą na głowę bluzą. :D

I pamiętaj, że Minister Zdrowia ostrzega: Gapienie się na Słonko silnie uzależnia. :D  

Też miałem ponad rok mini Lunta i wrażenia mega pozytywne.I fakt,marzy mi się 150-tka,obserwacje Słońca w h-alpha to niesamowite przeżycie.Pamiętam jak pewnego dnia obserwowałem Słonko,a 80 letni sąsiad mówił do swojej opiekunki.,,Widzi pani,każdy ma jakieś zainteresowania.Jeden hoduje gołębie,inny patrzy na Słońce.I te życie jakoś uszczęśliwi każdego człowieka"  :)

Czemu starszy pan wspomniał akurat o hodowcach?Mój św.pamięci Ojciec należał ponad 30 lat w PZHGP   :D

  • Like 1

SW 200/1000,Point Grey Blackfly z IMX249,CG 5,ND 3.8,Solar Continuum,Baader Uv/Ir-Cut,TeleXtender 5x, EOS 500,Sigma 17-70 Dc Macro Os,Helios 44M-4,PS 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz nowszą wersję PST to w tej tulei są 2 filtry, od strony okularu jest BF5, w środku (niewidoczny) to ERF. Nie odkręcisz tego łatwo bo w fabryce przed skręceniem posmarowali wszystko dodatkowo klejem.

Nawet nie wiem czy to nowsza czy starsza wersja, w każdym razie tulejki coś nie idzie ruszyć, jak rzeczywiście sklejone to można sobie dać spokój. Nawet nie wiem czy jest jakiś 2 filtr w środku i jak to sprawdzić.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obiektyw w Twoim PST to soczewka z niebieskimi warstwami przez którą widać wnętrze tuby to masz nowszą wersję i  w tulei okularowej są 2 filtry. Jeśli soczewka odbija światło jak lustro to masz starszą wersję. Obstawiam jednak że masz nowszą. Jak nie ma potrzeby to nic nie odkręcaj. Jeśli od nowości nikt w nim nie grzebał to w środku jest idealnie czysty i szkoda to psuć...

  • Like 1

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charon! Chłopie! Już byś coś tuningował w teleskopie! A może tak naciesz się tym co masz. Wszelkie zmiany bez doświadczenia mogą doprowadzić do... no właśnie... Rozmawiałem kiedyś z Polarisem na temat małych przeróbek w pestce, ale jakoś tak... boję się. 

No i gratuluję Tobie nowego nabytku. 

SW Dobs 12" rozsuwany, Coronado PST 40/400, ES 24 mm, LVW 13 i 8 mm, WO SWAN 33 mm, filtry UHC-S, O-III, H-beta, Powermate 2,5x Tele Vue i inne rzeczy, mniej ważne ale też potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obiektyw w Twoim PST to soczewka z niebieskimi warstwami przez którą widać wnętrze tuby to masz nowszą wersję i  w tulei okularowej są 2 filtry. Jeśli soczewka odbija światło jak lustro to masz starszą wersję. Obstawiam jednak że masz nowszą. Jak nie ma potrzeby to nic nie odkręcaj. Jeśli od nowości nikt w nim nie grzebał to w środku jest idealnie czysty i szkoda to psuć...

Tak niebieskie warstwy. Czyli to na nowsza - w takim razie tulejki nie odkręcę - zresztą tak jak wspomniałem nic na siłę, to nie słoik z ogórkami ;). Trzeba będzie chyba tego barlowa 1.25 sobie sprawić.

To czy ktoś grzebał coś to nie wiem, raz tylko odręciłem klapkę z kątówki, aby ten pryzmat i mechanizm ostrzenia zobaczyć. Ja zobaczyłem jak to działa to dziwię się, że to jakimś odchyleniom nie ulega co by mogło wpłynąć na obraz.

Charon! Chłopie! Już byś coś tuningował w teleskopie! A może tak naciesz się tym co masz. Wszelkie zmiany bez doświadczenia mogą doprowadzić do... no właśnie... Rozmawiałem kiedyś z Polarisem na temat małych przeróbek w pestce, ale jakoś tak... boję się. 

No i gratuluję Tobie nowego nabytku.

Na razie i tak nie będę nic przerabiać, bo nie mam za co :D. Zresztą czekam wciaż na dobre warunki bez tych cirrusów i z większą aktywnością na tarczy, aby zobaczyć co naprawdę stać tą maszynkę. Z opcji zmian - albo się kiedyś przerobi jakiś refraktor 90/900, albo dodatkowy filtr H-alpha co zawęża pasmo - właśnie na zlocie kiedyś ktoś miał - chyba Polaris.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)