Skocz do zawartości

Amatorskie pytanie o elementy teleskopu (1,25", 2")


Szponix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, podobno nie ma głupich pytań (ten kto to wymyślił nie spodziewał się, że mogę zadać takie, jak poniżej :P). Stanąłem wczoraj przed małym problemem dotyczącym przełączki 1,25" oraz 2" w teleskopie.

 

Problem polega na tym, że... nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z teleskopem.

 

http://i.imgur.com/14PEHui.jpg

 

W zestawie otrzymałem dwie takie przełączki:

http://i.imgur.com/kI3naR3.jpg

 

Rozumiem, że jeśli wsadzą górną (odwrotnie niż na zdjęciu oczywiście) to będę miał 1,25", tak?

Natomiast jeśli wsadzę dolną to 2"?

 

Czy dobrze rozumuję - wsadzam górną, a do niej dokładam okular i "chwytam go" tymi srebrnymi śrubami?

A co z 2"? Chciałem użyć filtra polaryzacyjnego (2"), więc podpiąłem złączkę widoczną na zdjęciu (dolna), ale po próbie wsadzenia filtra, on tam wpada. Czy tak ma być czy może ja coś źle robię? Mogę go oczywiście przytrzymać tymi śrubami, ale... naprawdę tak to ma być? Bo coś nie chce mi się wierzyć. Bo o ile okulary zestawowe 1,25 dość ładnie wchodzą do pierwszej złączki, o tyle filterek do "dwójki" już nie bardzo. 

 

Czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wytłumaczyć jak mam to "połączyć"? Oraz czy można wykorzystać filtr polaryzacyjny (lub inny) 2" oraz do tego okular 1,25? Na przykład wsadzić filtr do dwójki, a do niej dołączyć złączkę na 1,25? Tylko wtedy ten filtr tam "lata", nie jest chyba niczym podtrzymywany... 

 

Drugie pytanie - czy ten filterek polaryzacyjny Orion (którym się kręci) musi być najpierw odpowiednio przykręcony, następnie "zainstalowany" do teleskopu, po czym nie można już nim kręcić (chyba, że go wyciągniemy) czy może jest jakiś inny sposób, przy którym można kręcić filtrem w trakcie obserwacji?

 

Przepraszam za tak amatorskie pytania, ale z teleskopem nie miałem nigdy wcześniej do czynienia... Mam nadzieję, że nie wyśmiejecie kolegi i podacie pomocną dłoń :)

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to tak jak mówisz. Górna złączka jest na akcesoria 1.25 a dolna na 2.

Filtr zazwyczaj wkręca się w okular. Jak masz okular 1.25 a filtr 2 to musisz dokupić taka redukcję która jest kawałkiem rurki i od spodu wkręcasz filtr a od góry wkładasz okular. Tylko ze jak masz 1.25 to potrzebna Ci taką redukcja 2 na 1.25. Jest też opcja ze są takie redukcję z 2 na 1.25 z gwintem filtrowym 2 od spodu a od góry gniazdo okularowe 1.25. Całość wkładasz wtedy w dolna złączke ze zdjęcia. W astrokraku na pewno mają a jak nie to ci dorobią za parę złotych.

Żeby ustawić filtr musisz za każdym razem go wyciągnąć ale jak już znajdziesz optymalna wartość to więcej regulować nie musisz i zawsze będziesz miał dobrze.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli posiadając tylko te dwie złączki (ze zdjęcia) nie mam możliwości np. wsadzenia filtra do dolnej, na to przykręcenia górnej złączki i do tego okular 1,25? Takie cudo nie zadziała?

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, będę musiał rozejrzeć się za tą redukcją, o której wspomniałeś.

Dzięki wielkie za pomoc! :)

 

Jeszcze ostatnie pytanie, chodzi o coś takiego?

http://astrokrak.pl/481-redukcja-okularowa-2q-125q-clamping-ring-.html

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)