Skocz do zawartości

Szklo planetarne do APO :)


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zupelnie przypadkowo wszedlem w posiadanie Celestrona 100ED. :)  Taka mala zamiana 80ED za 100ED  :D

W zwiazku z inna ogniskowa lunety potrzebuje okular do ksiezyca / planet.

W gre wchodza ogniskowe 5mm - 180x lub 4mm - 225x.

Sklanialbym sie raczej w strone 4mm. Powiem szczerze, ze myslalem o ortho, ale przy tej ogniskowej ER bedzie zabojczy. Pole wiec sie zaweza.

Co wiec polecacie?

Luneta ma ogniskowa 900mm swiatlo f/9 - tak dla pelnej jasnosci  8)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np. 5mm U-orto nie jest takie tragiczne!

180x i obrazy są fenomenalne!

ps. Pamiętam, że nie nosisz okularów  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu miałem okazję porównywać okulary ortho badera z pentaxami i okularami LE takahashi.  Porównanie dokonałem na saturnie na galaktyce m101 i  na mgławicy eskimos.  W porównaniu zwyciężył oczywiście okular LE dając obrazy  zbliżone z orciakiem,  przy każdym z tych obiektów kontrastował najlepiej,  choć różnica w stosunku do ortho  była niewielka i trzeba było chwilę sie dobrze przypatrzyć. Natomiast oba  te okulary zauważalnie odstawiły transmisją  i kontrastem, wysokiej klasy okular pentax xw 7 mm. Porównania dokonywałem przy przyzwoicie klarownym niebie chociaż seing był  na 4  i troche tu brakowało stabilnośći żeby to wszystko co bylo widać na mgławicach zauwarzyć na saturnie. Do porówniania użyłem okular pentax xw 7 mm; takahashi LE 7,5mm ortho 7mm. w teleskopie  MN190 Skywatcher i Intes  MN 7,5''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnie dwa lata byłem przekonany że docelowym okularem do planet bedzie dla mnie  okular pentax xw 7mm  po tych porównaniach  teraz nie jestem pewien,  ale bardziej sie zaczynam skłaniać docelowo ku TAKAHASHI , chociaż korci mnie pójść ciut dalej i zapolować w przyszłości na zeissa AO a jeszcze kiedyś kieedy kompletowałem swoje, okulary  myslałem że uzupęlnie swój zestaw o nagler 7mm  kiedy się wymieniłem ze znajomym na okulary  do przymiarki właśnie na tą 7mkę naglera stwierdziłem że seria t6 to nie jest to czego bym oczekiwał, teraz to już nawet nie brałbym tego okularu wogóle pod uwagę. z seri LE 5mm to nie najkrótszy okular jest jeszcze 3,6mm co w  twoim teleskopie da powiekszenie 250x a ten teleskop tyle udźwignie. Kilka razy bawiłem się refraktorem sw 100ed,  gdzieś przy 270x  zaczynał tracić na rozdzielczości,  do 250 x było bardzo przyswoicie. Kiedyś tym refraktorem trafiłem na świetne warunki przy ogladaniu jowisza,  widziałem sporo detalu,  był to najlepszy widok jowisza jaki dotychcas widziałem właśnie tym chińskim 100ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Ja -,jest jakieś porównanie okularów 5mm na Astromaniaku.Miałem Baadera-5mm i Vulkana 5mm.Wygrał pentax XW 5mm.Porównanie było na Saturnie w Achromacie SW 102/1000.Tak jak pamiętam  UO Vulkan dał spokojniejszy obraz .W Baaderze mrużył bardziej.W Pentaxie nic nie mrużyło.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)