Skocz do zawartości

Przelot ISS 10.04 - kompilacja zdjęć


Rekomendowane odpowiedzi

Jedna z najlepszych fotografii amatorskich jakie widziałem 8) 8) 8)

Łukasz - Pięknie

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy raz jestem bardzo zadowolony z efektu. Przy kolejnym przelocie spróbuję rejestrować z barlowem x2 :)

 

To dopiero będzie uczta dla oka. Z niecierpliwością czekam na rezultaty po dołączeniu Barlowa. A kadry zacne. Gratuluje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero będzie uczta dla oka. Z niecierpliwością czekam na rezultaty po dołączeniu Barlowa. A kadry zacne. Gratuluje. :)

Testy z barlowem x2 wkrótce, jak tylko pogoda pozwoli. Dzisiaj niestety się nie udało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się nie udało, a zmotywowałeś mnie to prób z kamerką ;)

Zdecydowanie warto spróbować kamerki,

tylko trzeba pamiętać o dobrym ustawieniu parametrów ekspozycji (długość ekspozycji + gain) w zależności od ogniskowej żeby obraz nie był rozmyty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Znalazłem sposób aby zestackować klatki z przelotu ISS :)

Teraz obrazy powinny być zauważalnie lepsze :)

 

Oto efekt (wersja poddana ostrzeniu w ImPPG i surowy stack)

 

post-331-0-73111100-1434027348.jpg

 

I krótki przepis w uproszczonej formie:

 

1. Przeglądamy plik avi poszukując sekwencji 50-60 klatek pod rząd gdzie udaje nam się nieprzerwanie utrzymać ISS w kadrze - daje to około 2 sekund lotu co jest do zrobienia. W tak krótkim czasie ISS nie zdąży zauważalnie się odwrócić więc stackowanie będzie efektywne.

 

2. Notujemy numery tych klatek.

 

3. Otwieramy plik w PIPP i przygotowujemy króki avi z wybranymi klatkami. Zaznaczamy aby "zalignował" obiekt na poszczególnych klatkach. Zapisujemy jako avi bez kompresji.

 

4. Otwieramy nowy mały plik w Autostakkercie.

 

5. Stackujemy :)

 

6. Ostrzymy w ImPPG i gotowe.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady. Kosmonautę wytnie przy stackowaniu ;)

To poluj na kosmonautki... może zostawi :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj biednie - zastosowałem barlowa 1,25x z bino nasadki

Niestety zdegradował on dość mocno obraz :( w połączeniu z takim sobie seeingiem efekt jest gorszy niż wczoraj.

 

Muszę zdobyć barlowa TV x2. Przy takiej skali nie ma miejsca na kompromisy jakościowe.

 

Poniżej jedyna klatka z której da się coś wyciągnąć

 

post-331-0-63961800-1434060027.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W jakis sposób efektownie złapać ISS w kadrze z tak duzym przyblizeniem kiedy bardzo szybko się porusza a mamy montaz z wolnym napędem (prędkosc planetarna i gwiazdowa) ?? Do tej pory tylko udało mi się na moment zobaczyć kołym okiem jeszcze uzywając CG4 i to z 3 lata temu. Od tej pory zawsze niepowodzenie :(

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zluzować montaż i ręcznie się postarać.

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ew. via szukacz dobrze skolimowany. Celować o wiele łatwiej i zawsze coś trafisz trzymając w centrum pola widzenia. Na koniec przejrzeć materiał i zobaczyć ile jest :)

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ew. via szukacz dobrze skolimowany. Celować o wiele łatwiej i zawsze coś trafisz trzymając w centrum pola widzenia. Na koniec przejrzeć materiał i zobaczyć ile jest :)

dochodzi jescze sprawa ostrości... jak to rozwiązać ??:) A jesli chodzi o szukac to mam ten najzwykleiszy i zauwazyłem ze nie jest on super...trzeba zmienic na lepszy model bo patrząc przez szukacz pod roznym katem, planetka np znajduje się gdzie indziej - czy wszystkie szukacze mają cos takiego ? takie załamanie ?

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka wskazówek :)

 

Do śledzenia najlepsze są dobsony bo prowadzi się je intuicyjnie. Paralaktykiem też można ale trzeba się przyzwyczaić do nietypowego ustawienia osi :)

Dobrze zjustowany szukacz to podstawa. Jak stacja się pojawi na niebie to prowadzimy utrzymując obiekt w na przecięciu nitek krzyża w szukaczu. Przy kamerce z pikselem 5,6um i ogniskowej około 1800mm stację łapiemy bezproblemowo na kilkuset klatkach - wtedy jest z czego wybierać. Dużo trudniej jest trafić jak używamy barlowa (ogniskowa około 3600mm) - wtedy sukcesem jest kilkadziesiąt klatek.

Co do fotografi Canonami się nie wypowiem bo nie mam doświadczenia :)

 

Ważna jest też ekspozycja - żeby stacja nie była zbyt przepalona

ja używam do tego Wenus - ustawiam ekspozycję i gain tak żeby była nie prześwietlona a potem wydłużam nieco czas bo Wenus ma około -4mag a ISS w maksimum ma około -3,5mag

przy ciemniejszych przelotach robię podobnie tylko, że ekspozycję "kalibruję" na Jowiszu któy ma obecnie około   -1mag. Można do tego używać oczywiście innych obiektów o znanych jasnościach.

 

Ostrość - najlepiej ustawić na innym obiekcie kilka minut przed przelotem - jasna gwiazda, planeta. Jak mamy ostro na ekranie monitora to blokujemy wyciąg i gotowe.

 

I ostatnia ważna kwestia - również dotycząca ekspozycji. Otóż stacja nie może nam się rozmazać na fotkach. Dlatego czasy naświetlania muszą być możliwie krótkie. Im dłuższa ogniskowa tym krótsze powinny być czasy naświetlania. Można stosować następującą zasadę:

 

ogniskowa 1500mm -> ekspozycje max 1/1500s (0,7ms)

ogniskowa 2000mm -> ekspozycje max 1/2000s (0,5ms)

ogniskowa 4000mm -> ekspozycje max 1/4000s (0,3ms)

itd..

 

histogram trzeba w takiej sytaucji modelować sobie poprzez gain (ISO) - oczywiście bez przesady żeby nie zaszumić sobie za bardzo klatek

Oczywiśćie przy większym lustrze jest łatwiej bo bez problemu zejdziemy do tak krótkich czasów

 

Na zakończeniu jedna z fotek astrofotografa z Włoch którą traktuję jako referencję. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zrobić podobną :)

 

http://www.astrobin.com/full/103041/0/

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super poradnik.

Proponuje przypiąć na początku.

Pozdrawiam Grzegorz

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

jestem na etapie obróbki materiału z dzisiaj i wczoraj - jak skończą się przeloty wrzucę nową kompilację najlepszych fotek i animacji :)

na razie na początek najlepsza klatka z wczoraj z ogniskowej 3600mm + Chameleon 3 :)

skala 1:1 bez resize ani bez drizzle

 

post-331-0-58343400-1438471181_thumb.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)