Skocz do zawartości

Głowica Virtuoso a laptop


azar4drawno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów

 Mam  pytanie otóż czy któryś z panów podłączał już Virtuoso do laptopa? i może wie jak to zrobić. Próbuje zainstalować potrzebne programy i nic. System operacyjny  Win 8.1 Czy to możliwe żeby coś blokowało. Nawet nie instaluje się  ASCOM Driver . POMOŻE KTOŚ ROZWIĄZAĆ TEN PROBLEM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

 Mam  pytanie otóż czy któryś z panów podłączał już Virtuoso do laptopa? i może wie jak to zrobić. Próbuje zainstalować potrzebne programy i nic. System operacyjny  Win 8.1 Czy to możliwe żeby coś blokowało. Nawet nie instaluje się  ASCOM Driver . POMOŻE KTOŚ ROZWIĄZAĆ TEN PROBLEM ?

Aby zainstalować cokolwiek ASCOMowskiego musisz zainstalować platformę  ASCOM  potrzebujesz do jej zainstalowania Fromework minimum 4.0

Dopiero dadzą się zainstalować sterowniki ASCOMowskie Twojego Virtuoso.

Następnie jakiś program obserwatorium domowe - proponuję CdC - jest bardzo wdzięczny jeśli chodzi o sterowanie rurką i w nim wszystko poustawiać.

O programie masz u nas: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/882-cdc-cartes-du-ciel/

Chyba, że Twój Virtuoso ma jakiś program firmowy.

Co do Twojego systemu operacyjnego jestem sceptykiem :(

Proponuję Win 7 w wersji 32 lub 64 bity.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz kabel do Virtuoso?

W pilocie ma gniazdo RJ45, dlatego w zestawie powinien mieć przewód RJ45 na COM (RS232).

Jeżeli nie, to takowy trzeba RS232 na Prolificu kupić, albo FDI

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim zestawie Virtuoso nie było żadnego kabla. Dokupiłem w Teleskopach i nie działa. 

pomierzyłem oscycoslopem - kabel wygląda ok, ASCOM go widzi, a komunikacji brak.

Sam Virtuoso - działa, poprawnie reaguje na przyciski - wszystko ok wg instrukcji.

Stąd pytanie o kabel.

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim zestawie Virtuoso nie było żadnego kabla. Dokupiłem w Teleskopach i nie działa. 

pomierzyłem oscycoslopem - kabel wygląda ok, ASCOM go widzi, a komunikacji brak.

No to lipka na resorkach, COMy uzgodnione ?? Zapewne - to może nie wybrany odpowiedni sterownik - może coś trzeba bo to SW z EQMODem pokombinować, pozaznaczać pootwierać ? Ale to już Koledzy biegli w nim podpowiedzą, Jak miałem montaż SW kiedyś to nie korzystałem ze sterowania przez laptoczka. Tu może być psiak pogrzebany..

 

Gdzieś tu na FA był temat podłączenia sterowania

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pomiarów wychodzi, że Virtuoso nie odpowiada. Przez kabel z Ascoma idzie transmisja i cisza w odpowiedzi.

Drivery - używam "brazylijskie" - podobno chodzą innym, na YouTube jest z nimi kilka filmów i działają.

JEdyny efekt, to odpowiedź z ASCOM-a: BasicApi.MountControlException

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pomiarów wychodzi, że Virtuoso nie odpowiada. Przez kabel z Ascoma idzie transmisja i cisza w odpowiedzi.

Drivery - używam "brazylijskie" - podobno chodzą innym, na YouTube jest z nimi kilka filmów i działają.

JEdyny efekt, to odpowiedź z ASCOM-a: BasicApi.MountControlException

Ha... Miałem tak ostatnio po zmianie montażu, zainstalowałem wszystko, sterowniki ascomowskie i montażowe, niby wszystko OK wszyscy się widzieli a po ascomie guzik z pętelką >:(

Po sterowniku montazu (jego własny panel) uruchamiał się i mogłem nim sterować. Nic nie pomogło aby uzyskać ascomowskie połączenie - jedynie postawienie systemu na nowo. Wszystko zadziałało - dlaczego ?????? Nie zbadane są wyroki.

Wiem, że nie pocieszyłem zbytnio - ale samo życie....

Dodam, że na laptoczku było czysto - żadnych pierdół - tylko program do akwizycji, PHD, CdC i USBFocuser + sterowniki kamer, montażu i ASCOM.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... "Windowsów się nie naprawia. Windowsy się reinstaluje od nowa."

Dokładnie - choć ten poprzedni miałem tylko pod astro postawiony na początku 2012r i hulał do marca bez jakichkolwiek niespodzianek. :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam dokładnie ten sam problem na lapku z w8. U mnie błąd występuje praktycznie na samym początku instalacji, gdyż w menadżerze urządzeń widnieje wykrzyknik pod portem COM mimo że wszystko instalowałem zgodnie z instrukcjami. Dlatego też nie ma sensu dalszego szperania w programach astro jeśli błąd leży na samym początku. Aby sprawdzić czy przypadkiem kabel lub mount nie jest uszkodzony, spróbowałem zainstalować na innym laptopie w windowsem 7 i wszystko działało jak należy ??? , postępowałem z tą samą procedurą jak wcześniej. Póki co znalazłem jedyne rozwiązanie tego problemu - zmiana systemu  :)) ale tego nie chcę robić, więc na jakiś czas odpuściłem sobie. Być może potrzebne są jakieś inne sterowniki dla portów COM/USB ??

  • Like 1

SW 150/750 EQ3 | Sky-Watcher Virtuoso MAK 90 | Canon 750d 

Filmy Timelapse   |  Facebook   |   Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirtualna maszyna z w7 i powinno działać jedyny minus tracisz gb z dysku twardego.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Windowsy od XP poczynając, czyli takie które nie były nakładkami na DOS, mają coraz większy problem z obsługą portów z poziomu aplikacji. Nie proponuję oczywiście powrotu do 98SE, ale do zabawy w sterowanie urządzeniami z pozimu peceta, warto miec XP. Życie jest wtedy prostsze.

XP można sobie zainstaliować jako system dodatkowy, nie trzeba rezygnować z dobrodziejstw 7 czy 8.

W tym celu, jesli pecet nie był wczesniej pod to przygotowywany, należy stworzyć sobie wolną partycję przy pomocy istniejącego systemu albo zainstalować sobie Easeus Partition Master i przy jego pomocy to zrobić. Potem na wolnej partycji (wystarczy spokojnie ze 6GB) zainstalowac windows XP sp 3. Serwice pack 3 można pobrać osobno. Potem trzeba doinstalować do jądra systemu środowisko framework 4.0 jako podłoże informatyczne, bo bez tego Ascom nie będzie działał. Framework 4.0 instaluje się ze strony Microsoftu, troche to trwa. Następnie pobiera się i instaluje oprogramowanie Ascoma:

http://download.ascom-standards.org/ASCOMPlatform61SP1.exe

Na gotowej platformie instaluje sie sterownik montażu Virtuoso:

http://www.teleskopy.pl/download/DriverAzGotoByArmazemDoTelescopioSetup.exe

Na koniec kabelek. Jeśli laptop ma port COM (profesjonalne laptopy współczesne oraz wiekszośc starszych laptopów wyższej klasy ma port COM), to wówczas wystarczy przejściówka zmnieniająca poziomy napięć. Jesli nie, to trzeba kupić kabelek wirtualnego portu COM na porcie fizycznym USB. Taki kabelek ma swój dopasowany driver systemowy USB, który trzeba zainstalować kiedy po włożeniu kabelka w gniazdo USB komputer zawoła o driver do nowego urzadzenia. Po zainstalowaniu drivera, trzeba sprawdzić w managerze urządzeń który port COM został przydzielony kabelkowi. Właśnie ten port trzeba podać Ascomowi. Po uruchomieniu program testowy Ascoma powinien skomunikować się przez kabelem z montarzem.

Na koniec trzeba zainstalować soft mapy nieba. Tu ostrzegam - u mnie Ascom nie działa poprawnie z HNSky. HNSky wrzeszczy, że driver Ascoma nie jest zainslaowany. Nic nia pomaga. Ale CDC działa pięknie.

Są pewne niuanse działania Ascoma z Virtuoso pod CDC:

1. Niekoniecznie działa należycie wyzwalanie i zatrzymywanie śledzenia dedykowanymi przyciskami ekranowymi

2. Śledzenie działa dopiero po uruchomieniu funkcji najazdu na wskazywany obiekt

3. Nakierowywanie wykorzystuje tylko ruch w jedną stronę w płaszczyźnie poziomej - przeciwną do wskazówek zegara, co skutkuje czasami przejazdem o prawie pełne koło i trzeba uważac na kabelek :)

W razie potrzeby przedłużenia kabelka, sugeruję zdecydowanie przedłużyć go od strony wtyczki "telefonicznej" a nie od strony USB.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)