Skocz do zawartości

Star hopping


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Nie udało mi się znaleźć jakiegoś tutoriala o tej metodzie albo źle szukałem :(

Jeśli ktoś coś to proszę o pomoc :)

Myślę, że nie tylko mi się przyda :D

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutorial... Wszystko wyjaśnia wiki...

A z własnej małej praktyki.

Na mapie dokładniej wybieram drogę dojścia do obiektu obserwacji gwiazda po gwieździe od jasnych do ciemniejszych choć nie zawsze i odtwarzam tę drogę do obiektu przez teleskop.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to już wiem :)

Myślałem o jakichś informacjach na temat jaki najlepiej zastosować szukacz, jaki atlas, może jakieś programy do generowania mapek? :)

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program to cartes du ciel

Plus bazy danych z obiektami. Temat cdc na forum jest. Ja celuje szukaczem a albo bez i potem okularu używam 26mm lub 22mm i jak jest blisko to zmieniam na 16mm lub 11mm i tyle.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten świetny artykuł to powinna być podstawa dla każdego początkującego w astronomii. W starhoppingu najważniejsze jest aby włączyć myślenie matematyczne na niebie, czyli kąty, odległości wzajemne od gwiazd. Patrzysz na niebo gołym okiem i już wiesz gdzie ten obiekt powinien się mniej więcej znajdować, kwestia tylko nakierować tam teleskop.

 

W zgrubnym nakierowaniu teleskopu na ten rejon nieba gdzie znajduje się obiekt bardzo przydatny jest szukacz klasy starpointer. Możemy też użyć metody z świeceniem laserem w szukacz ale na zlotach to odpada.

Bardzo ważne jest uświadomienie sobie że obraz w teleskopach jest odwrócony( no chyba że ktoś ma nasadkę z obrazem ziemskim), niby każdy o tym wie ale przy korzystaniu z atlasów na obserwacjach na początku miałem z tym największe kłopoty. Szukacz 8x50 to drugi etap starhoppingu tutaj mamy już ładny zasięg i spokojnie powinien wystarczyć do nakierowania na większość obiektów. No i wiadomo w teleskopie głównym ustawiamy jak najmniejsze powiększenie aby ostatecznie złapać obiekt.  

Bardzo przydatna w orientacji ogólnej na niebie jest obrotowa mapa nieba taka dokładniejsza, wieksza 30cm. Co do atlasów najlepiej mieć taki który daje zasięg do 9-9.5 mag, czyli daje podobny zasięg gwiazd jak w szukaczach 8x50.

Najlepszy atlas jaki wyszedł to Interstellarum Deep Sky Atlas, niestety sporo kosztuje.

Wydruki części nieba z odwróconym obrazem z CdC, Stellarium to najlepsze wyjście, dodatkowe do atlasu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Stellarium w oknie konfiguracji jest zakładka wtyczki i tam można włączyć/zaznaczyć opcję okulary. Po ponownym uruchomieniu programu w prawym górnym rogu jest zakładka w której mamy możliwość ustawienia okularu, czujnika, teleskopu itp. Ustawiając to wszystko będziemy na ekranie mieli widok jak w naszym zestawie i wtedy można pobawić się w star hopping.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za info.

Preston, a czy ten atlas można znaleźć gdziesz w formie elektronicznej do samodzielnego druku?

Jeszcze takie pytanie, lepszy szukacz 8x50 czy może TelRad?

Jeśli szukacz optyczny to chyba lepiej z katowka żeby obraz mieć taki jak w teleskopie.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem tego atlasu w formie elektronicznej, dysponuję jedynie próbkami stron z opisów zagranicznych.

TelRad to właściwie starpointer z okręgami bardzo przydatna sprawa.

TelRad i szukacz 8x50 powinny być zamontowane razem na 1 teleskopie. Pytanie co lepsze to tak jak pytać o lornetkę i teleskop :)

Szukacz z kątówką będzie mieć lustrzany obraz( są takie co z kątówką 90st. daje ziemski obraz), będzie dawać taki sam obraz z teleskopem z taką samą kątówką 90st., oczywiście nie dotyczy to systemu newtona, tu jest odwrócenie w 2 płaszczyznach.

 

PS: taka ciekawostka

Osoby obserwujące od lat i biegłe w starhoppingu nie powinny mieć żadnych problemów z ustawieniem montaży paralaktycznych za pomocą tylko lunetki. Sam się o tym przekonałem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja przez wiele lat przerabiałem rózne atlasy. Miałem chyba prawie wszystkie, jakie są na rynku i do wydruku, łącznie z Atlasem P. Brycha.

Dla mnie żaden za bardzo sie nie sprawdził. Małe mają za mały zasięg gwiazdowy, a te wielkie są już za dżze i za ciężkie, żeby dźwigać dodatkowe setki stron kartek atlasu.

 

Oczywiście to bardzo subiektywna ocena.

Wiele osób korzysta z atlasów i sobie chwali.

 

Obecnie najlepszym wyjściem jest Palptop / pocket (nie komórka, ani tablet!) z odpowiednim oprogramowaniem.

Są darmowe programy, choć ja kupiłem płatny Astromnist z zasięgiem do 13 mag. i wszystkimi popularmymi bazami DS-ów, jak NGC IC i co tam jeszcze jest na rynku.

 

Mam wszysttko w ręce, jest wyszukiwarka i dowolne powiększenie, które dostosowuję do okulara i pola widzenia teleskopu.

No i dla potwierdzenia obserwacji są fotki obiektów.

W atlasie tego nie ma.

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
Dnia 25.04.2015 at 15:46, midimariusz napisał:

 

Obecnie najlepszym wyjściem jest Palptop / pocket (nie komórka, ani tablet!) z odpowiednim oprogramowaniem.

 

Komórka rozumiem mała, ale dlaczego nie tablet - chodzi o brak klasycznej klawiatury/stabilność/czy to że nie każde oprogramowanie chodzi na tablecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Saitaver napisał:

A gdzie w okolicach Bolesławca obserwujesz? Ja jestem z powiatu zgorzeleckiego, może kiedyś razem wyskoczymy.

A skąd dokładnie jesteś? Bo ja ze samego Zgorzelca :D I również pisałbym się na jakieś obserwacje. Pisz na PW albo tel.: 533 645 143.
Pozdrawiam.
Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, towerfox napisał:

A skąd dokładnie jesteś? Bo ja ze samego Zgorzelca :D I również pisałbym się na jakieś obserwacje. Pisz na PW albo tel.: 533 645 143.
Pozdrawiam.
Mateusz.

Zawidów :) Jest kilka dobrych miejscówek w Czechach. Szkoda tylko łuny od szklarni Citronexu :/

"I've been looking at the sky, 'Cause it's gettin' me high"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, adam_bie napisał:

Jeszcze z tematyki atlasowej, pozwolę sobie zareklamować mój wpis nt. SkySafari:

Używam go obecnie jako jedyną pomoc 'w polu' i bardzo sobie chwalę.

Droższe Stellarium? Telefony psują przystosowanie oka do ciemności. 

"I've been looking at the sky, 'Cause it's gettin' me high"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba zdania które napisałeś mijają się z prawdą i świadczą że jednak nie przeczytałeś tamtego wątku :)

 

7 minut temu, Saitaver napisał:

Droższe Stellarium?

SkySafari bije Stellarium na głowę, to nie droższa wersja a dużo bardziej uniwersalna mapa z danymi katalogowymi i znacznie większą bazą gwiazd i obiektów.

7 minut temu, Saitaver napisał:

Telefony psują przystosowanie oka do ciemności.

Jeśli masz telefon z przyzwoitym ekranem Amoled to mając aplikację (na Androida) 'Night Mode' możesz tak przyciemnić ekran że telefon będzie psuł adaptację mniej niż ciemna czerwona lampka i papierowa mapa. Oczywiście trzeba używać czerwonego trybu nocnego w SkySafari.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krater napisał:

Proponuję za zgodą Autora umieścić tekst w "Uczymy się nieba". Materiał jest tego warty i będzie pod ręka dla potomności.

To forum jako jedyne ma moją bezterminową zgodę na takie rzeczy z zachowaniem elementarnej autoryzacji, więc zapraszam. Widzę, że czasem warto przypomnieć zasoby Astronocy, bo jest tam tego sporo, a wiele zapomniano.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)