Skocz do zawartości

FWHM


Rekomendowane odpowiedzi

Nie bardzo wiem jak to rozumieć - Maxim pokaże dowolne FWHM, tylko trzeba ocenić czy ma ono sens. W Twoim zestawie ze skalą 2.7"/px przy dobrze ustawionej ostrości FWHM powinno być na poziomie 1px albo nawet trochę mniej, ale taki obraz nie będzie wystarczająco dobrze próbkowany, żeby tak wyznaczone FWHM było dokładne (bo przy dobrym seeingu rozmiar gwiazdy będzie poniżej 2.7" i teoretycznie cała wyląduje w jednym pikselu). Programy do ustawiania ostrości dadzą sobie radę, bo robią to nieco inaczej wykreślając krzywą (V-curve), ale jak będziesz chciał ręcznie ustawić ostrość to lepiej będzie to zrobić w Twoim przypadku z maską Bahtinova na przykład, niż sprawdzając FWHM. 

 

http://www.astro-imaging.com/Tutorial/MatchingCCD.html

http://www.stanmooreastro.com/pixel_size.htm

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Programy do ustawiania ostrości dadzą sobie radę, bo robią to nieco inaczej wykreślając krzywą (V-curve), ale jak będziesz chciał ręcznie ustawić ostrość to lepiej będzie to zrobić w Twoim przypadku z maską Bahtinova na przykład, niż sprawdzając FWHM. 

 

Takie programy występują najczęściej w ,,zestawie kamerkowym" Ja osobiście prowadząc akwizycję używam programu Nebulosity.

W tej aplikacji, oprócz samego pozyskiwania materiału (oprócz również obróbki) jest kilka przydatnych funkcji, między innymi Fine Focus, gdzie po wskazaniu gwiazdki przenosimy się do paneliku, w którym przy pomocy focusera ustawiamy sobie najmniejszą wartość obrazu gwiazdki i w ten sposób mamy bardzo proste i szybkie ostrzenie.

I to naprawdę działa, gwiazdki igiełki - ten video-tutek to pokazuje http://www.stark-labs.com/movies/Capture_Full.html

Uważam że jest szybki i precyzyjny.

Jeśli chcemy z maską Bahtinowa też efekty są bardzo zadowalające jednak trwa to dłużej - oczywiście pobieramy sobie do tego celu malutki programik Bahtinow Grabber i bawimy się ze spajkami - tylko nie zapominamy później o zdjęciu maski - miałem tak :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W trakce akwizycji sprawdzam jakość klatek w Maximie i mniej więcej widzę kiedy trzeba ponownie łapać ostrość.

Jeśli zbierasz materiał Maximem to OK choć nie wiem czy to dobry sposób - nie znam kombajnu. Dla mnie najprościej jest sprawdzić czy ostrość nie poleciała to wskazać gwiazdkę i ponownie przejść do paneliku Fine focus. Jak wartość przy średniej pogodzie i średnim niebie utrzymuje się w granicach 1,2 - 1,3 to będzie super. Wydaje mi się, że to jest szybciej i mniejsze obciążenie dla systemu... Maxim jednak trochę pamięci zabiera :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się uzyskać HFR w Nebulosity w okolicach, 0.9-1,15. Dla takich wartości FWHM w Maximie było w okolicach 1.4-1.7. Nie mogę polegać za bardzo na V Curve o której pisze Łukasz z powodu trochę nieprecyzyjnego wyciągu. Sposób z Nebulosity, o którym mi mówiłeś w Zatomiu jest dla mnie ok.

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym w Twoich tutkach ale jeszcze do tego nie dojrzałem[emoji3]. Za to powiem Wam, że ustwawienie na biegun za pomocą dryftu wszytego w PHD2 jest bajeczne. Wykresik guidingu jest piękny. Jak się zapisał to później wrzucę.

  • Like 1

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, a ja mam pytanie. Gdy ustawiam ostrość [robię crop miejsca z jakąś jasną gwiazdą i continuous], , na klatkach np. 2s to z FWHM pokazywanym przez Maxima w okienku akwizycji schodzę do np. 1px. Ale jak potem wydłużę czas do np. 30s, to FWHM już skacze do ~3-5 pikseli, w zależności od jasności gwiazdy. Dlaczego? Czy to blooming?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)