Skocz do zawartości

Bob's Knobs - wymiana śrub kolimacyjnych


rafalt73

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, właśnie otrzymałem dziś zamówione niedawno śruby Boba do kolimacji SCT. Fantastyczna sprawa - mam porównanie jak kręciło się oryginalnymi śrubkami za pomocą śrubokrętu i jak to wygląda teraz. Od strony technicznej jestem mega zadowolony. Ale jak to w życiu bywa "...nie ma róży bez kolców" - nie mogę założyć przykrywki na tubę. Śruby lekko wystają  poza krawędź a pokrywa teleskopu jest w Celestronach lekko wklęsła - no i klops. Muszę rozwiązać ten problem bo nie poto ściągałem śrubki z USA żeby teraz z powrotem złożyć oryginalne wkręty  ::)

 

W związku z tym czy wie ktoś może gdzie można kupić pokrywę na 11" teleskop, ale płaską nasuwaną na tubę (ta w Celestronie zakłada się trochę jak nakrętka na słoik)?

 

 

 

post-1590-0-26440300-1430250533_thumb.jp

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, właśnie otrzymałem dziś zamówione niedawno śruby Boba do kolimacji SCT. Fantastyczna sprawa -

W związku z tym czy wie ktoś może gdzie można kupić pokrywę na 11" teleskop, ale płaską nasuwaną na tubę (ta w Celestronie zakłada się trochę jak nakrętka na słoik)?

 

Dokładnie - fantastyczna - miałem przy SCT 8".

Dziwi mnie tylko Twój wklęsły dekiel, miałem 6, 8 i 11" ale wszystkie były płaskie - łącznie z 11 gdzie wybita była wielka C.

Dużo jest wklęsła ?? Może przy umiejętnym nacisku da się ,,wyklęsnąć" ::)

Kilka razy na Ebayu widziałem dekle.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - fantastyczna - miałem przy SCT 8".

Dziwi mnie tylko Twój wklęsły dekiel, miałem 6, 8 i 11" ale wszystkie były płaskie - łącznie z 11 gdzie wybita była wielka C.

Dużo jest wklęsła ?? Może przy umiejętnym nacisku da się ,,wyklęsnąć" ::)

Kilka razy na Ebayu widziałem dekle.

Dekiel jest naprawdę z grubego plastiku, nie ma najmniejszych szans na prostowanie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wycięcie okrągłej dziury w deklu i naklejenie wyoblonego kawałka plastiku coś jak spodek doniczki.

Na trzecim z załączonych zdjęć widać jak śruby wystają poza krawędź tuby

post-1590-0-98740600-1430257301_thumb.jp

post-1590-0-14762600-1430257312_thumb.jp

post-1590-0-21342100-1430257344_thumb.jp

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekiel jest naprawdę z grubego plastiku, nie ma najmniejszych szans na prostowanie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wycięcie okrągłej dziury w deklu i naklejenie wyoblonego kawałka plastiku coś jak spodek doniczki.

Na trzecim z załączonych zdjęć widać jak śruby wystają poza krawędź tuby

A ten dekiel wchodzi w takie wystające bolce na bokach przedniego pierścienia tuby ??? - chociaż takowych nie widzę...

Ja widzę 2 wyjścia.

1. Zrobienie dziury w deklu o średnicy bobków po zawietrznej stronie znalezienie plastiku - paska o szerokości 5 mm wklejeniu wokół powstałej dziury i przyklejenie wyciętego tez z plastiku kółka aby to pokryło, przeszlifować - trysnąć lakierem i po sprawie.

2.  Danie podkładki do dekla o grubości wystających bobków a na bokach dekla wykleić ze 4 2-3 cm paski flota aby ciasno wchodziła.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten dekiel wchodzi w takie wystające bolce na bokach tuby ???

Ja widzę 2 wyjścia.

1. Zrobienie dziury w deklu o średnicy bobków po zawietrznej stronie znalezienie plastiku - paska o szerokości 5 mm wklejeniu wokół powstałej dziury i przyklejenie wyciętego tez z plastiku kółka aby to pokryło, przeszlifować - trysnąć lakierem i po sprawie.

2.  Danie podkładki do dekla o grubości wystających bobków a na bokach dekla wykleić ze 4 2-3 cm paski flota aby ciasno wchodziła.

Właśnie chodzi mi po głowie rozwiązanie nr 1  ;D

Swoją drogą muszę przyznać, że zgłosiłem ten problem do Bob'a. Odpowiedź była błyskawiczna, w której od razu zaproponował mi nowe, krótsze śruby. Bardzo doceniam taką postawę handlową -super. Jednak po przyjrzeniu się dokładnie widzę że wymiana śrub na krótsze nic nie da. Dekiel praktycznie dotyka obudowy zwierciadła wtórnego. Tak więc rozwiązanie nr 1 jest nie uniknione

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi mi po głowie rozwiązanie nr 1  ;D

Swoją drogą muszę przyznać, że zgłosiłem ten problem do Bob'a. Odpowiedź była błyskawiczna, w której od razu zaproponował mi nowe, krótsze śruby. Bardzo doceniam taką postawę handlową -super. Jednak po przyjrzeniu się dokładnie widzę że wymiana śrub na krótsze nic nie da. Dekiel praktycznie dotyka obudowy zwierciadła wtórnego. Tak więc rozwiązanie nr 1 jest nie uniknione

Tak ja miałem troszkę krótsze - niemal dotykały napisu Celestron na obudowie.

Zanim zrobisz nr 1 sprawdź z podkładką.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z innej beczki, co to są za śrubki, że trzeba je ze Stanów sprowadzać? ???

Wymyślił je Bob i ma patent - są też w sklepach w Europie, jednak z USA wychodzi taniej http://www.bobsknobs.com/

http://www.bobsknobs.com/dealers/dealers.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle sformułowałem pytanie, co to za gwinty tam są, że się nie da dobrać takiego czegoś w "sklepie za rogiem"? 20 baksów za 3 śrubki trochę by mnie bolało

Specyficzne - próbowałem ,,za rogiem" - nic nie wyszło ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie maja drobny zwój czyli drobnozwojowe co w zasadzie nie dostaniesz za rogiem w sklepie tylko na zamówienie.

Drobnozwojowe dlatego aby mieć większa dokładność w kręceniu nimi.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie maja drobny zwój czyli drobnozwojowe co w zasadzie nie dostaniesz za rogiem w sklepie tylko na zamówienie.

Drobnozwojowe dlatego aby mieć większa dokładność w kręceniu nimi.

Dokładnie i to bardzo specyficzny. Jestem Polakiem a Polak potrafi ;) Nie dało się również dorobić (przynajmniej mnie) :(

Tu oprócz specyfiki gwintu b. wazna jest jego długość.

Na Ebayach nieraz można trafić z pół ceny. Mnie się tak udało, ze za 2 komplety dałem mniej niz za jeden.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, żeby dopełnić "formalności" i zaprezentować happy end tej historii  ;D załączam niżej zdjęcia mojej wczorajszej pracy. Myślę, że wyszło całkiem nieźle ale co ważniejsze teleskop ma znów swój dekiel

 

Otwornicą fi83 do drewna wyciąłem centralnie otwór w deklu. Powiększyłem też otwór do fi 83 w uszczelce klozetowej wykonanej z piano-gumy (kupione w OBI 10 zł). No i sama pokrywka to biały dekielek z puszki łączeniowej - elektrycznej.

 

post-1590-0-67502900-1430633894_thumb.jp

 

Zadaniem uszczelki jest zachowanie odpowiedniego dystansu między powierzchnią dekla a przykrywającą wycięty otwór pokrywką. Teraz śruby mieszczą się idealnie

 

post-1590-0-26499400-1430634246_thumb.jp

 

Wszystkie elementy połączyła szczęśliwie taśma obustronnie klejąca i SuperGlu. Finalny efekt jest następujący:

 

post-1590-0-05944300-1430634309_thumb.jp

 

post-1590-0-07827700-1430634392_thumb.jp

 

 

 

  • Like 5

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś pięknego - czyli opcja nr 1.

Teraz chlapnij dekielek na czarno lub umieść na nim logo FA ;)
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś pięknego - czyli opcja nr 1.

Teraz chlapnij dekielek na czarno lub umieść na nim logo FA ;)

 

Dokładnie tak zrobię  ;D

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)