Skocz do zawartości

Spotkanie obserwacyjne Bielsko-Biała, Andrychów i okolice


Setaarius

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam wszystkich z Bielska-Białej i okolic na spotkanie obserwacyjne. Szczegóły na forum http://www.astrokika.hekko.pl/phpbb/viewtopic.php?f=20&t=90. Jeżeli pogoda nie będzie zbyt łaskawa planujemy http://www.astrokika.hekko.pl/phpbb/viewtopic.php?f=3&t=95 Pozdrawiam i zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 lata później...

Temat umarł jakiś czas temu, ale czemu nie spróbować jego reaktywacji?

Przechodząc do meritum: czy ktoś z szeroko rozumianych okolic Bielska-Białej byłby chętny na wypad obserwacyjny na Łysinę (Ścieszków Groń)? Obecnie Księżyc już rośnie, pierwszym sensownym terminem zdaje się zatem być noc 29/ 30 lipca (piątek/sobota).

Poglądowe mapy:

Łysina mapa1.png

Łysina mapa2.png

Lokalizacja ma sporo zalet: niebo nie jest mocno spaskudzone przez LP, na miejsce można wygodnie dojechać asfaltową drogą, wysokość w okolicach 750 m.n.p.m. również nie jest bez znaczenia.

Więc jak? Będzie coś z tego? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

Próba kolejnej reaktywacji :) Ktoś z Bielska i okolic chętny na spotkania astronomiczne?

Poza stałym miejscem od lat, na które jeździmy czyli podany powyżej Ścieszków Groń. Polecam również Smereków Mały. Wjazd od Glinki. Warunki lepsze niż na Ścieszków Groń, a dojazd zajmie tylko 15 minut dłużej dla osób jadących z Bielska. Smereków Wielki. Wjazd od Soblówki. Dojazd z Bielska tyle samo. Oraz droga pożarowa prowadząca przez las, a zaczynająca się w Złatnej tylko, że tutaj trochę ograniczony horyzont. Dojazd z Bielska tyle samo.

Dane z map LP:

Ścieszków Groń.

Coordinates

49° 44? 56? N 19° 18? 10? E

SQM - 21.15 mag./arc sec2

Ratio - 1.19

Elevation - 747 m

 

Smereków Mały.

Coordinates

49° 27? 17? N 19° 09? 12? E

SQM - 21.53 mag./arc sec2

Ratio - 0.541

Elevation - 693 m

 

Smereków Wielki.

Coordinates

49° 26? 21? N 19° 09? 32? E

SQM - 21.60 mag./arc sec2

Ratio - 0.450

Elevation - 809 m

 

Droga pożarowa w Złatnej.

Coordinates

49° 29? 45? N 19° 12? 47? E

SQM - 21.57 mag./arc sec2

Ratio - 0.481

Elevation - 795 m

 

Glinka 2.jpg

Glinka 1.jpg

Złatna 3.jpg

Złatna 4.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było nas, aż dwóch :) zatem krótka relacja na kolanie przez zamgloną swiadomość - niebo w Smerekowie Wielkim pierwsza klasa pomimo, iż mgła się podniosła. Najpierw strzelaliśmy w Strzelca, gdzie w lornetce jak też w telepie zarówno Laguna jak i Trójlistna psuły akomodację oka :) Potem Saturn gdzie widoczne kilka księżyców, przerwa Cassiniego i 1 pas w atmosferze, ale w powiększeniu 186 już mi pływał i trochę robiły się kalafiory :) Może lustro jeszcze nie było dobrze schłodzone, no i jest dość nisko więc mgła z atmosferą zrobiły swoje. Potem standardy M13, M31 wraz z koleżankami (chociaż gołym okiem też świeciła aż miło, szacuje szerokość widzianą gołym okiem na około 1 stopień, może trochę więcej), M22, M51, M81, M82, M57, M33, Veil (urzekł mnie tym, że bez żadnego filtra ukazywał swoje poszarpane struktury niczym plecione na wrzecionie przypadku), chichoty, gromady Motyl i Ptolomeusz i pewnie coś jeszcze, ale teraz nie pamiętam. Droga mleczna z jednej strony zaczynała się od samego, horyzontu, a z drugiej gdzieś tak chyba na 15 stopniach ze względu na zaświetlenie. Teraz mam w planach nockę na Smerekowie Małym ponieważ tam wydawało mi się, że ze względu na specyficzne umieszczenie nie było zaświetlenia na żadnym z kierunków.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Setaarius napisał:

Było nas, aż dwóch 

Ponieważ to ja byłem tym drugim opiszę krótko jak zapamiętałem wczorajszą noc. Była to moja trzecia noc obserwacyjno-fotograficzna w ramach tygodniowego urlopu w Beskidzie Żywieckim. Cały pobyt opiszę w sąsiednim wątku.

Wczorajsza noc upłynęła mi na uwiecznianiu skarbów Strzelca Astrowalkerem z podpiętymi obiektywami 200mm i 14mm oraz obserwacjach lornetkowych głównie nad wyjątkowo przejrzystym południowym horyzontem. Co jakiś czas podchodziłem również do 10-calowcego Newtona, żeby popodziwiać różnego rodzaju DS-y w większej skali. Przez całą noc walczyliśmy z delikatną mgłą i obfitą rosą. Wczorajsze niebo w Smrekowie Wielkim miało jasność 21.35-21.40; do idealnego w tym miejscu nieba około 21.62 trochę brakowało ale i tak ilość gwiazd dla mnie przyzwyczajonego do nieba 20.80 przyprawiała o zawrót głowy i utrudniała "orientację w terenie". 

Na koniec pamiątkowa fotka z wczorajszej nocy; Droga Mleczna w 5 minut C60D+Samyang 14/2,8 @4,0 ISO800

597349ad569c5_DROGAMLECZNAW5MINUT.thumb.JPG.0dc081f89c53d8a10e2e8061f2344892.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szykujemy się na sobotę kierunek prawdopodobnie Ścieszków Groń jeżeli prognozy wytrzymają ponieważ zrobi się szybciej lepiej niż na Smerekowie, a w niedzielę się zobaczy...ktoś chętny?

http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=868

http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=875

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że to był mój pierwszy wyjazd pod inne niebo, oczekiwałem po prostu ciemności i kilku obiektów głębokiego kosmosu. Na miejscu zobaczyłem ekipę kończącą składanie Newtona z półmetrowym lustrem, a chmury nad moją głową, okazały się ... droga mleczną. Później zaczął się festiwal DS-ów. Warunki były dobre, choć kilka obłoczków przepłynęło przez niebo. Jak się domyślacie, to nie moja Synta 8" była w centrum zainteresowania. ;) Każdy z nas grzecznie się ustawiał do  drabinki stojącej obok dwudziestki, czekał cierpliwie na swoją kolej, by już przy okularze wydawać z siebie westchnienia i inne wyrazy zachwytu. Nie starczyło by tu miejsca, żeby opisać wszystkie widziane przez nas obiekty. Mnie osobiście urzekły Veil, M13 rozbita  do rdzenia i hichoty, a gołym okiem widoczna M31 w teleskopie stworzyła dosłownie misterium. W mojej ósemce nie widziałem dotąd tak pięknych widoków, o dwudziestce nawet nie wspomnę. Jednak ciemne niebo działa cuda, choć koledzy, ku memu osłupieniu na koniec obserwacji, stwierdzili, że "to jeszcze nie to" i że ich półmetrowy olbrzym nie zaprezentował pełni możliwości (!) :O Wisienką na torcie okazały się liczne meteory, których widziałem tej nocy kilkanaście.

Pozdrawiam towarzyszy, tych niezwykle udanych obserwacji, do zobaczenia na następnych!beer

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz. Temu niebu jeszcze brakowało szlifu. Moja 10-tka pokazała pazur, ale pamiętam obrazy z 12-tki którą miałem jak też tydzień wcześniej z 10-tki w Smerekowie i różnica ewidentna. Niebo chociaż lało mlekiem to jeszcze nie było to i zdecydowanie za słabe pod 20-tkę. Świetna noc i dzięki za wspólne obserwacje...do następnej wyprawy...Cool

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)