Skocz do zawartości

Ostatnia przymiarka do zakupu nowego zestawu


Rekomendowane odpowiedzi

To co mogłem to chyba wyczytałem  8) , więcej nie dam rady. Bardzo mi się podoba ta 90-tka TS. Wysłałem zapytanie do sklepu, poczekam na odpowiedź i ...do dzieła :D

 

Odnośnie montażu flattenera nic nie znalazłem na Youtube ale znalazłem za to jak się montuje reduktor ogniskowej w Triplecie TS. Ciekawa sprawa - wygląda na to że bez przedłużki się nie obędzie - przynajmniej przy reduktorze. Myślę jednak że z Flattenerem jest tak jak pisaliśmy wyżej czyli montaż przed focuserem. Poniżej link do krótkiego filmiku

 

https://youtu.be/qDhbk7VzEVk?t=149

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flattener (alias FF) - element wypłaszczający pole

reduktor (alias FR) - element skracający ogniskową

w torze optycznym umieszcza się jeden element, który albo pełni rolę FF albo jednocześnie FF/FR

 

Refraktory typu quadruplet/petzwal posiadają montowane fabrycznie dodatkowe elementy optyczne przed wyciągiem, pełniące rolę FF lub FF/FR.

Zaś wzmiankowana tuba 90/600 to jest "zwykły" refraktor. 

Tuba jest modularna wyłącznie po to aby optymalnie dobrać backfocus (!). Nie po to aby tam montować flattener.

W tubie 90/600 jakikolwiek flattener/reduktor montuje się do środka wyciągu (np tsflat (FF) czy riccardi (FF/FR) jak na filmie) lub za wyciągiem (np TV08 (FF/FR)). Najlepiej na gwint. Należy w tym celu zastosować złączkę z M63 (żeński) na gwint flattenera/reduktora, a następnie dobrać odległość do chipa kamery.

 

Swoją drogą 90/600 jest rzeczywiście godna uwagi. Miałem i byłem bardzo zadowolony.

  • Like 1

CFF105, ST8300, HEQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... 

Tuba jest modularna wyłącznie po to aby optymalnie dobrać backfocus (!). Nie po to aby tam montować flattener.

W tubie 90/600 jakikolwiek flattener/reduktor montuje się do środka wyciągu (np tsflat (FF) czy riccardi (FF/FR) jak na filmie) lub za wyciągiem (np TV08 (FF/FR)). Najlepiej na gwint. Należy w tym celu zastosować złączkę z M63 (żeński) na gwint flattenera/reduktora, a następnie dobrać odległość do chipa kamery.

 

Swoją drogą 90/600 jest rzeczywiście godna uwagi. Miałem i byłem bardzo zadowolony.

OK, rozumiem że bez odpowiednich pierścieni nie da się osiągnąć właściwej odległości między CCD a FF (back focus FF) i jednak regulacja focuserem jak pisałeś wcześniej na nic się tu zda

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówienie poszło do Teleskop-Spezialisten. Finalnie zdecydowałem się na TSAPO 90/600 tak jak mi pierwotnie doradził Jacek, do tego FLattener z pierścieniami (sami doradzili - są jednak konieczne) no i ATIK383L+

Czekam z niecierpliwością (Ok 7 dni). Jak przyjdzie na pewno podzielę się wrażeniami.

  • Like 3

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Żeby formalnie zakończyć ten wątek, pochwalę się tylko  :D :D :D :D że zakup udało się całkowicie sfinalizować. Po długim oczekiwaniu (strajk niemieckich przewoźników) zestaw wreszcie dotarł na miejsce. Tyle co mogę w tym momencie napisać to że jestem MEGA zadowolony. Zarówno teleskop TS APO 90/600 jak kamera ATIK383L+ wyglądają bardzo solidnie i estetycznie. Kamera jest chyba największym zaskoczeniem bo na zdjęciach wydawała mi się dużo mniejsza niż jest w rzeczywistości. Podobnie zresztą teleskop prowadzący TS80D - kawał rury w porównaniu z szukaczem przy moim celestronie SCT 11. No ... wszytko nowe, sam nie wiem od czego zacząć  :P . Niby naczytałem się dużo o astrofoto a przyznam że trochę się obawiam i czuje się zagubiony. Czuję ten sam dreszczyk emocji jak przy zakupie pierwszej rurki. Obym tylko znalazł trochę czasu (niestety weekend mam z głowy) i pogodnego nieba

 

Panowie, Koledzy z forum, bardzo Wam dziękuję za porady.

 

A, byłbym zapomniał posłuchałem się Kolegi Jolo i zakupiłem zestaw w nieznanym mi niemieckim sklepie Teleskop-Spezialisten. Również jestem MEGA zadowolony i mogę szczerze polecić, głównie z powodu super kontaktu (dziesiątki wymienionych @, dobre doradztwo, brak naciągania, otrzymany certyfikat z testów i kalibracji - choć i tak nie wiem o co tam chodzi ale jest :))

 

post-1590-0-20097500-1432677922_thumb.jp

 

post-1590-0-37997700-1432677956_thumb.jp

 

post-1590-0-69429300-1432677967_thumb.jp

 

post-1590-0-37663400-1432677981_thumb.jp

  • Like 6

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boisz się o sztywność połączenia guider - teleskop? Ten twój guider to jednak kawał rury a w sumie podparty w jednym punkcie. To połączenie musi absolutnie eliminować wszelkie drgania guidera.

 

Dokładnie - aż się prosi aby między dwoma obejmami od góry dorobić płaskowniczek na szerokość stopy (stup) mocującej i tam go posadzić, między obejmami, raz że sztywne i przesunie punkt ciężkości na środek - co jest bardzo ważne. musisz to wszystko wyważyć a kamerka + guider i jego kamerka przeważy rurkę + 3 soczewki, będzie trzeba ,,pchnąć" mocno do przodu na szynie w siodełku głowicy.

Rozwiązałem to tak - działa idealnie, czyli sztywno i żadnych problemów z wyważeniem. http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4479-przeciwwaga/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boisz się o sztywność połączenia guider - teleskop? Ten twój guider to jednak kawał rury a w sumie podparty w jednym punkcie. To połączenie musi absolutnie eliminować wszelkie drgania guidera.

Życzę dużo cierpliwości i pogodnych nocy!

Tak, zamawiając zestaw nie przyszło mi to do głowy tym bardziej, że guider wydawał mi się dość mały (patrzą na zdjęcia w necie). W rzeczywistości faktycznie to kawał rury i jego montaż na tak zwanego "barana" wydaje się konieczny. Da się zrobić

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu.

Martwi mnie tylko jedno. Teraz przez co najmniej dwa miesiące nie zobaczymy czystego nieba. :D

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)