Skocz do zawartości

Żuraw DIY - jak zrobić takie poziome "łożysko"?


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :) Orientuje się ktoś może, jak wykonać taką obrotową podstawę żurawia-paralelogramu pokazanego na tym filmie?

 

 

Tu jest w zbliżeniu:

 

 

W pierwszym filmie facet wyraźnie mówi, że w skład wchodzą dwa kawałki stali, sklejka, i teflon pośrodku. Oraz że do mocowania użyta jest standardowa śruba 3/8", taka jak zwykle przy statywach geodezyjnych. Jak ją wkręcić w drewno, tak żeby się nie wyrwała? Jakieś metalowe gniazdo nagwintowane od wewnątrz umieścić w dolnym drewnianym krążku? Ponadto zastanawia mnie jakim cudem cały żuraw tak dobrze trzyma się w pionie, chociaż oś obrotu (tzn. śruba która łączy oba krążki) ma chyba tylko taką długość, jak wysokość obu drewnianych krążków...

Zaczynam się powoli zastanawiać nad zrobieniem sobie samodzielnie takiego żurawia, na którym mógłbym powiesić i TS 15x70, i TS28x110 (oczywiście nie naraz :) ), więc konstrukcja musi być solidna - tym bardziej, że obserwować chcę na stojąco, więc lornetka musi móc znaleźć się całkiem wysoko :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kiedyś wersję testową takiego rozwiązania.

Przez górny krążek ze sklejki "w dół" przepuściłem śrubę, która była osadzona z lekkim luzem żeby krążek mógł się obracać. W dolnym krążku śruba była "za kontrowana" nakrętkami i wchodziła w montaż AZ gdzie była dokręcona jak każda głowica. Pomiędzy krążki trafiły podkładki od płyt CD/DVD spryskane teflonem. Do górnego krążka była przykręcona noga od stołu (pusta w środku) tworząc kolumnę pionową montażu. Nawet działało :D

Wersję finalną takiego montażu wykonałbym z aluminium na tej samej zasadzie - górny krążek z przelotem na śrubę a dolny z gwintem i kontrą. Pomiędzy płytka teflonu lub łożysko kulowe wzdłużne oporowe - tylko wtedy masa wzrasta.

 

Tutaj masz jeszcze jeden z prostszych montaży: http://www.garyseronik.com/?q=node/9

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki wielkie za info :) Póki co jestem w trakcie zamawiania dużego żurawia z Astrokraka, i na bazie tego będę coś kombinował ze wzmocnieniem / dodaniem przeciwwagi, żeby dało się bezproblemowo powiesić 28x110.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś o użyciu sworznia wahacza samochodowego? Nowy bez obciążenia długo będzie stabilnie trzymał ustawienie przy odpowiedniej przeciwwadze - no i jest "sferyczny" ruch.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie myślałeś o użyciu sworznia wahacza samochodowego?

 

Nie, ponieważ nie wiem nawet, że coś takiego w ogóle istnieje :) Moja znajomość z mechaniką samochodową ogranicza się do wiedzy, że słowo "mechanika" pisze się przez "ch" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)