Skocz do zawartości

Plamy na lustrze


Ciekawska

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko ok. Tylko skąd w kartonie tyle wilgoci, że aż krople na lustrze powstają. Owszem jest w garażu chłodniej, ale to nie są takie różnice temperatury, żeby aż z lustra woda kapała. Ja swój teleskop kupiłem w marcu przy dużo większych różnicach temperatur i nie miałem tego problemu, a sama tuba jechała z Niemiec, więc 3 dni się chłodziła i też ją szybko po przyjeździe z pudła wyjąłem i takich kwiatków nie miałem. Ja tam na zdjęciu widzę brudne lustro (tym odparowanym), matryca może i też ma paprochy. Z resztą skoro plamy widać gołym okiem (skoro był powód do robienia zdjęcia), to znaczy, że są. Dlaczego ma towar przyjmować z ewentualnymi wadami. Za takie pieniądze ma być bez wad.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wiadomo jak to przewoznik składuje. Ja na 2 noce zostawilem teleskop na balkonie, zadaszonym, teleskop zatkany i efekt był podobny a specjalnie zimno nie bylo. 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Lustro ewidentnie jest pokryte jakimiś plamkami, to nie jest nowe i czyste lustro jakie powinno wyjść z fabryki

2. Sprzedawca powinien powiadomić kupującego że zamierza sprzedać mu teleskop noszący ślady użytkowania/powystawowy. Nie ma obowiązku lecz leży to w dobrym tonie z punktu widzenia klienta i sprzedawcy.

3. Olu najlepiej będzie na podstawie zdjęcia zaparowanego lustra dociekać swojej racji w sklepie i poprosić o wymianę teleskopu na nowy - w przypadku zabrudzeń faktycznie nie ma to większego wpływu na obraz, ale zabrudzenie, o którym nic nie wiadomo, może np. być żrące i atakować powłoki/szkło pod nimi.

4. Lustro powinno być umyte z zabrudzeń, których skład jest nam nieznany. A może to nawet ptasia kupa być? Sami możemy je sobie brudzić do woli bo wiemy czym brudzimy. :)

  • Like 5

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na osad po dużych kroplach wody. Ale z fotek ciężko to ocenić, jeżeli to skazy na lustrze są to już gorzej. Ale nówka to nówka - powinno być kryształowo czyste - Windforce ma rację - lepiej wymienić.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych zdjęciach bez flesza i z dnia kolejnego, kiedy wilgoś odparowała, wygląda na czyste, może nie sterylny ideał, ale plam nie widać... faktycznie przydałoby się obejrzeć.

Ola jak masz jeszcze siły na kolejne zdjęcia ;) to jeśli masz możliwość zrób zdjęcia innym aparatem i skieruj tubę na niebo (tylko nie na Słońce :)), lustro będzie oświetlone naturalnym światłem.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy tu sobie gdybać. Prawda jest taka:

 

Jeżeli są to plamki po wyschniętej wodzie, nie widzę problemu. Za kilka miesięcy lustro się zakurzy, zostanie wtedy wyjęte i umyte - plamy znikną.

 

Jeżeli jednak są to jakieś wżerki to bezdyskusyjnie wymiana teleskopu.

 

Jeżeli nie jesteś pewna co do pochodzenia tych plamek nie ryzykuj. (moje zdanie) To nie jest zabawka za 50zł. Nie muszą przecież wymieniać sprzętu na nowy. Mogą wyczyścić lustro i będzie gitara.

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ola jakie kroki poczyniłaś w temacie ??

Melduj C:-)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć z innego aparatu nie wstawiłam, bo mam tylko jeden, dość stary, a aparat w telefonie daje taką jakość, że szkoda gadać. Myślę jednak, że teoria z syfem na matrycy jet prawdziwa, bo teraz gołym okiem widać tylko kilka kropeczek/pyłków, żadnych plam. Dodatkowo tata prowadził rozmowy ze sprzedawcą, który zapewnił, że to kurz. Czyścić więc nic na razie nie będę. Ogólnie tata ma już dość tego teleskopu, a ja prawie nerwicy dostałam ;)

Dziękuję Wam wszystkim za rady  i tak duży odzew, szczególnie Koledze Bolid25 za chęć umycia lustra, jednak póki co nie będzie to konieczne. Jeszcze raz wielkie dzięki! :)

  • Like 2

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast kiedy kupiłem swój teleskop z montażem okazało się że nie działał pilot GoTo. Przy długo oczekiwanym zakupie jak cos idzie nie tak można się załamać. Na szczęście z lustrem u Ciebie jest wszystko ok :)  Fajnie że  masz już  swój ukochany teleskop .  Gratuluję zakupu no i czekamy na relacje z obserwacji . Z pewnością sprzęt nie będzie kurzył się na strychu. :)

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)