Skocz do zawartości

Proszę o poradę


m7819

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałabym dokonać zakupu pierwszego teleskopu, niestety jestem kompletną amatorką w tej dziedzinie i nie wiem jak się do tego zabrać. Budżet jest niewielki, do 500zł (ewentualnie 600), ale myślę, że na początek wystarczy. Jeśli zapał nie okaże się słomiany to sprzęt wymienię za kilka lat na lepszy. Interesuje mnie obserwacja nie tylko planet, ale również i dalszych obiektów (głównie). Oczywiście za te pieniądze cudów się nie spodziewam:) Mieszkam na wsi, więc warunki do obserwacji dobre. Mógłby mi ktoś doradzić abym dokonała dobrego zakupu, który przyniósłby mi wiele radości z obserwacji? Byłabym też wdzięczna za jakieś propozycje. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 rzeczywiście jest warta polecenia, ale kosztuje dwa razy tyle, ile akurat chce przeznaczyć. Za 700 zł nie dostanę żadnego w miarę przyzwoitego sprzętu?

Jeśli chcesz kupić koniecznie teleskop nowy..to nie zostaje mi nic innego jak polecić ci w tej cenie Syntę 6" dobs

Nazwa marketingowa "Sky-Watcher DOB 6" nie podaje sklepów wrzuć nazwę w google i wybierz najtańszą ofertę!

Co prawda to zaledwie 152/1200 i pod wiejskie niebo, aż się prosi by kupić lustro minimum 8", poza tym to sfera a nie parabola, oraz szukacz to nie 8*50 (jak w 8") ale 6*30 ale na początek zabawy z astronomią będzie OK!

Będzie Ci go też łatwiej przenosić  ze względu na gabaryty!

Powodzenia w zakupach!

Robert

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT

Och.. na stronie Sky-watchera piszą znów, że to parabola - a ja byłem przekonany, że tak jak 130/900 tak 152/1200 to lustra sferyczne i bądź tu mądry  ;D

Generalnie jeśli to rzeczywiście parabola to wszystko przemawia za tym by brać tą 6"  8)

http://www.skywatcher.com/swtinc/product.php?id=50&class1=1&class2=106

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś pamięta ale na jednym ze zlotów w Walkowicach byłem z syntą 6". Obraz Saturna jaki wtedy pokazała bił na głowę praktycznie wszystkie teleskopy które stały na podwórku Wieśka.

Krótko: świetny teleskop do planet (wada trzeba prowadzić ręcznie), gorzej radzi sobie z rozbijaniem kulek, mgławice planetarne jak M27, M57 daje radę, Strzelec i Skorpion praktycznie raj dla oczów, galaktyki kiepsko poza M81 M82 M31.

Jako pierwszy w życiu teleskop mogę z czystym sumieniem polecić.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)