Skocz do zawartości

Okular 40mm do klasycznego Cassegraina f/12 ???


WilkFenris

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Niedługo zakończy się budowa klasycznego Cassegraina 8,4" f/12 którego będę szczęśliwym posiadaczem (mam nadzieję, że szczęśliwym ;) ) i chciałbym się zorientować jaki okular mógłbym do takiego teleskopu założyć tak, aby osiągnąć możliwie szerokie pole, ale przy zachowaniu rozsądnej jakości obrazu. Pytanie kieruję do osób które mają doświadczenie z podobnymi konstrukcjami.

 

Osobiście stawiam na okulary typu WO SWAN 40mm 70 stopni, lub analogiczne konstrukcje innych producentów. Są relatywnie tanie i optycznie całkiem dobre w tego typu teleskopach.

Uzyskane takim okularem pole powyżej 1 stopnia (power nieco ponad 60x) pozwalałoby już na całkiem sensowne obserwacje nie tylko tych najbardziej zwartych DS'ów.

Pytanie czy nie będzie winietowania i innych problemów optycznych, które mogłyby skutecznie utrudnić obserwacje wizualne.

Jeżeli macie jakieś doświadczenia w tej kwestii, chętnie wysłucham, zanim wydam pieniądze na okular.

 

PS. Jak ktoś ma podobną konstrukcję na sprzedaż, to może mi podesłać PW.

Może się dogadamy, o ile uzyskam pozytywne opinie ;)

 

Pozdrawiam

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim C11 - troszkę podobny, na moje ślepia SWANek 33 był maksymalny do przyjęcia - miałem cały komplecik (9 - 33)

W 40- była duża winietka :(
Normalny obraz gdzieś max 70%... moim zdaniem szkoda pieniążków.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... tak właśnie podejrzewałem, że różowo wcale nie będzie i mogą pojawić się problemy.

SWAN 33mm da mi w moim teleskopie pole około 0,9 stopnia (Stellarium jest przydatne ;) )

Liczyłem jednak na nieco więcej.

ES robi fajne erfl'e 35mm 70 stopni, co powiększa mi pole widzenia do 0,96 stopnia i to chyba jest w takim wypadku najlepsza opcja.

http://www.astroshop.pl/explore-scientific-okular-szerokokatny-35mm/p,22595

 

Myślałem też o GSO 42mm z giełdy na próbę. GSO jest ogólnie tanie w porównaniu do konkurentów, a co dopiero używany.

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślałem też o GSO 42mm z giełdy na próbę. GSO jest ogólnie tanie w porównaniu do konkurentów, a co dopiero używany.

Pożycz od kogoś (daj ogłoszenie - zapewne dobra dusza się znajdzie) lub na najbliższym zlocie - wtedy sam ocenisz :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Swana 40 do Newtona f/4/4 i wyobraź sobie że jestem zadowolony ! Takiej transmisji to nie widziałem w żadnych innych Etrflach o okularach z wyższej półki nie wspomnę. Licz się jednak że w kacie winieta drobna  będzie. Zobaczysz też cień lusterka w środku będą też kłopoty z kątówką - dość stromy stożek światła!    Tak przynajmniej jest w SCT11"  z lusterkiem wtórnym sferycznym! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zastosował takie cudeńko jak z linku poniżej ???

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/reduktor-korektor-ogniskowej-celestron-f63,d875.html

Ja z tym cudeńkiem sobie betoniarkę rozjaśniałem przy wizualu - z 40.mm, też było źle :(

No i ten korektorek jest typowo do STC.... co będzie z Twoim ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że jak będę miał teleskop, to będę musiał poszukać kogoś, kto będzie w stanie wysyłkowo "wypożyczyć" taki okular.

Innego wyjścia za bardzo nie mam. Ewentualnie kupować w ciemno, choć wolałbym tego uniknąć.

No ale może jakaś dobra dusza poratuje ;)

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że jak będę miał teleskop, to będę musiał poszukać kogoś, kto będzie w stanie wysyłkowo "wypożyczyć" taki okular.

 

No ale może jakaś dobra dusza poratuje ;)

Dokładnie - a dobra dusza zapewne się znajdzie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)