Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Oto wynik wczorajszej nocy pod jasnym miejskim niebem (centrum Tarnowa), wciąż mam problem ze zbalansowaniem kolorów w CCD, niestety to nie Canon i trzeba będzie na nowo wyrobić sobie warsztat, choć do tej pory i tak nie był nadzwyczajny :P . Udało mi się zebrać 24 w miarę sensowne klatki po 300 sek, niestety ostrość poszła w las, choć teleskop był na zewnątrz kilka godzin i przed pierwszą klatką FocusMax ustawił ostrość, a temperatura w czasie sesji zmieniła się najwyżej o 1-2 stopnie C.

Zauważyłem też przy poprzedniej sesji że troszeczkę inny punkt ostrości ustawia Maxim, a inny FocusMax, różnica nie jest wielka ale może mieć kolosalne znaczenie przy ostatecznym wyniku. możliwe też że przeleciało kilka cirrusów i to jest przyczyną . Ciekawi mnie który program lepiej ustawia ostrość ?

Oczywiście zdaję sobie sprawę że to nie obiekt na miasto, jak zresztą prawie każdy, ale czasami nie mamy wyboru.

Wszelkie sugestie i krytyka mile widziane :D

 

ST-2k XCM selfguid

TS 80Q

24x300 sek

post-449-0-05698200-1431430185_thumb.jpg

Pozdrawiam Rafał

 

Wersja lekko wyostrzona 

post-449-0-49942800-1431434710_thumb.jpg

  • Like 4

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W M82 fajnie widać kłaczki.

Zastanawiam się tylko nad tęczowymi gwiazdkami. Przecież nie składasz materiału z kanałów. Porównuje w tym momencie do canona gdzie też jest kolorowa matryca.

Moze musisz sprawdzić czy delikatniejsze wyciąganie z ewentualnym póżniej podbiciem koloru gwiazd da lepszy efekt tzn kolor bedzię widoczny ale będzie jednorodny.

  • Like 1

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem chyba jest nieosiowość zestawu, złączka 2" była zwykła a nie na gwint, dopiero dzisiaj dostałem złączkę z poprawionym gwintem i zobaczymy czy to był problem, pozostaje też filtr ALP orion skyglow imaging 2" który jest luźny w oprawie, ale podobno ten typ tak ma. Zobaczymy w pogodną noc

 

A tak wygląda jedna z klatek w CCD Inspector, tylko jak to zinterpretować ?

post-449-0-92715500-1431441605_thumb.jpg

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem chyba jest nieosiowość zestawu, złączka 2" była zwykła a nie na gwint, dopiero dzisiaj dostałem złączkę z poprawionym gwintem i zobaczymy czy to był problem, pozostaje też filtr ALP orion skyglow imaging 2" który jest luźny w oprawie, ale podobno ten typ tak ma. Zobaczymy w pogodną noc

 

A tak wygląda jedna z klatek w CCD Inspector, tylko jak to zinterpretować ?

attachicon.gifBez tytułu.jpg

Ja nie pomogę bo nie wiem, ale podłącz się lub przeczytaj ten wątek - może będzie pomocny: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7489-osiowosc-zestawu-astrofoto/

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, klatka CCD inspectora jest prawidłowa. Krzywizna pola poniżej 10% to marzenie wielu setupów. Tu nie ma się czego przyczepić. Osiowośc zestawu mozna określić oglądając luminancję na gwiazdkach i tu wygląda ona raczej dobrze. Obstawiam że to efekt wad optyki - aberracja chromatyczna - albo efekt zastosowania któregoś z filtrów.

Całość ciut za ciepła. No ale to potem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Maćku , wczoraj dokręciłem pierścień w filtrze oriona i zobaczymy efekt, aberacja w tym teleskopie raczej nie występuje, a jeśli tak to jak to sprawdzić, gdy robiłem zdjęcia dzienne po kupnie to na gałęziach pobliskiego drzewa takowej się nie dopatrzyłem, filtr UV baader jest wkręcony w SBIGA. Będę kombinował jak przyjdzie pogodna noc

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... filtr UV baader jest wkręcony w SBIGA. Będę kombinował jak przyjdzie pogodna noc

 

Ty masz tak jak w stopce kolorową - chyba źle model wpisałeś xmc - powinno być XCM ?? - spróbuj bez filtra. Mam triplecik bez flattenera, bez filtra i takie dwu - kolorowe gwiazdki nie występują....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS 80 Q ma wbudowany flatener więc krzywizna pola 10% dla matrycy z niewielką przekątną ok. 15mm jest normalnym wynikiem. W mojej ocenie do 20-25% nie widać specjalnie niepożądanego efektu na zdjęciach. Rozdzielczość tego zestawu to teoretycznie ok. 3" a CCD Inspector podaje FWHM od 5.33 - 6.04. Nie podejrzewam, abyś miał  bardzo kiepski seeing więc chyba warto popracować nad ustawianiem ostrości. Takie niejednorodne kolorowe gwiazdy to może być też słaba kolimacja. Testy w dzień są mało miarodajne. Może spojrzyj na Jowisza przez jakiś dobry okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, niestety mój najlepszy okular to SW 6mm 66*, i do tego brak kątówki :(, ale postaram się coś wymyślić, jeśli chodzi o ustawienie ostrości mam USB Focus od Korneliusza i FocusMax, klatka testowa robiona zaraz po ustawieniu ostrości, wyciąg nie ma luzów a kamera nie jest ciężka więc FocusMax powinien ustawiać w punkt, zdjęcie było robione z balkonu i może to jest problem? Trzeba testować lub odpuścić i robić zdjęcia.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, Strefa ostrości to są zaledwie dziesiątki mikronów. O ile nie masz wszystkiego na gwint, to wystarczy że lekko popuszcza uchwyt na złączce i już rozjazd ostrości gotowy. Warto też pamiętać o wyregulowaniu "twardości" wyciągu. Zbyt ciężko chodzący będzie się mylił (gubił kroki), zaś zbyt luźny (zwłaszcza cryford) będzie podatny na kiwanie i samoczynne opadanie, również pod małym ciężarem. Do tego backlash w przekładni, jeżeli jest to trzeba go zmierzyć i zneutralizować.

Różnica w ostrzeniu między Focusmaxem a Maximem może wystąpić ale nie powinna być znacząca. Focusmax posługuje się innym algorytmem i, o ile posiada poprawne krzywe i poprawne parametry brzegowe, to "statystycznie" jest lepszy od Maxima. Niemniej jednak oba powinny bez trudu trafiać w strefę krytyczną. Zanim nabierzesz wprawy, warto eksperymentować z obydwoma sposobami aby dobrze poznać charakterystykę zestawu. Warto też zanim się w pełni zaufa automatyce wykonać sprawdzenie na masce.

 

Jeżeli mogę coś doradzić, to wykonanie obrazów krążków przed i za fokusem na jasnej gwieździe. Jeżeli coś jest nie tak z optyką, to analiza krążków może pomóc w diagnostyce.

 

 

  • Like 2

CFF105, ST8300, HEQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego backlash w przekładni, jeżeli jest to trzeba go zmierzyć i zneutralizować.

Różnica w ostrzeniu między Focusmaxem a Maximem może wystąpić ale nie powinna być znacząca. Focusmax posługuje się innym algorytmem i, o ile posiada poprawne krzywe i poprawne parametry brzegowe, to "statystycznie" jest lepszy od Maxima.

 

Warto wspomnieć że backlash nie ma właściwie znaczenia bo ostrzenie odbywa się w jednym kierunku - backlash robi się istotny kiedy stosujemy kompensację temperaturową.

Należy też pamiętać aby ostrzenie odbywało się przeciwnie do siły grawitacji - coś jak wyważenie osi RA ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie rozwiązałem do końca mojego problemu, choć wyeliminowałem jeden z filtrów okazało się że mój Orion blokuję też ir i uv więc baader leży spokojnie w pudełku i czeka na ciemne niebo, niestety nie wykonałem testu bez filtra LP, za to sprawdziłem mechanikę wyciągu i zamocowanie flattenera, jedno co mnie zastanawia to położenie drawtube w wyciągu nie jest osadzona na środku tylko lekko do góry, a wyciąg nie ma możliwości kolimacji więc raczej powinno być właśnie tak, lub coś TS spaprał :( Może to ktoś z właścicieli tego TS-a mógłby to sprawdzić ?

 

Rafał

post-449-0-75860200-1431791674_thumb.jpg

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Pokaż" ten wyciąg z góry z boku i od spodu.
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku ale tam nie ma śrub do kolimacji dwie górna trzymają wózek po którym ślizga się drawtube, a dwie obok nie mam pojęcia po co są bo nic nie trzymają tylko zakrywają dziurę, po bokach i pod spodem nie ma na wyciągu żadnych śrub, są tylko te dociskowe osi focusera pod  spodem.

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku ale tam nie ma śrub do kolimacji dwie górna trzymają wózek po którym ślizga się drawtube, a dwie obok nie mam pojęcia po co są bo nic nie trzymają tylko zakrywają dziurę, po bokach i pod spodem nie ma na wyciągu żadnych śrub, są tylko te dociskowe osi focusera pod  spodem.

U mnie są 2 (robaczkowe z teflonowymi podkładkami - jedna pod stopką szukacza, druga wewnątrz w linii prostej (już jak wyciąg jest w drawtubie w pozycji 0 mm i nimi można luzując dokręcając taka ,,pochyłość" - nie osiowość  troszkę wyprostować. A spróbuj może coś podłożyć ... teflonowa podkładkę ::)

U mnie ślizga się na teflonie - 3 paski co 90* od góry prawo i lewo, pod spodem szyna dociskowa, praktycznie zero luzu między drawtubą a wyciągiem.

post-476-0-33683400-1431795102_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma możliwości podłożenia niczego, wyciąg jest zbudowany inaczej, na dole szyna dociskowa a na górze jest płyta z czterema łożyskami po których ślizga się drawtube. dodatkowo wyciąg zintegrowany z flattenerem

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)