Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 21.05.2015 M 51 z NGC 5195


Rekomendowane odpowiedzi

M51 jest na mojej bardzo skromnej liście zaobserwowanych obiektów :) W Zatomiu oglądałem tą parę przez refraktor 102mm z okularem 12mm. Oba składniki wyraźnie widoczne, ale śladów ramion się nie dopatrzyłem.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei uprzejmie donoszę, że lornetka potrafi zadziwiająco wiele pokazać w tym przypadku.

Po pierwsze, udało mi się niedawno, w Borach Tucholskich, przy dobrej przejrzystości (ale i Słońcu 16-17° pod horyzontem), wypatrzyć M51 wraz z NGC 5195 przez Nikona 8x30 :)

Sąsiadka Wiru była przyklejona do swojej większej "opiekunki", w zasadzie obie plamki zlewały się ze sobą, ale nieregularność była całkiem wyraźna.

 

Co do większych sprzętów - zwykle nie stanowi dla mnie problemu dostrzec obie galaktyki osobo w 10x50, nie mówiąc o większych lornetach.

W 16x70 układ obu wysp rysuje się naprawdę pięknie - M51 ma wyraźne, niewielkie jądro, wokół którego widać całkiem spore pojaśnienie ramion (struktury spiralnej nie widać). NGC 5195 doskonale widoczna jako dobrze wyodrębniony obiekt, wielkości zbliżonej do jądra M51, "doklejony" z jednej strony do pojaśnienia ramion.

 

I najzabawniejsze (najdziwniejsze?) jest to, że ten widok syci mnie w takim stopniu, by nie tęsknić za M51 w większych aperturach i powiększeniach (noo, do 30x jakoś zdzierżę ;)).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...I najzabawniejsze (najdziwniejsze?) jest to, że ten widok syci mnie w takim stopniu, by nie tęsknić za M51 w większych aperturach i powiększeniach (noo, do 30x jakoś zdzierżę ;)).

32x też jeszcze ujdzie :D . Przez Miyauchi 32x77 (okulary ATM-owo-mikroskopowe) pewnie byś zobaczył prawdziwą "spiralę", skoro i mnie coś tam majaczy ::)

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że lornetkowcy zdominowali ten temat, a przecież widok tego obiektu w dużym teleskopie nijak się ma do tego, co widać w lornetce ;) :P.

 

Już w teleskopie o średnicy 15 cm, przy powiększeniu rzędu 60x - 80x można poza miastem wyzerkać ślad ramion spiralnych. To, że mamy do czynienia z dwoma obiektami jest oczywiste - na pierwszy rzut oka widać jedną większą i jedną mniejszą galaktykę, obie mniej więcej okrągłe i z jaśniejszymi centrami.

 

W teleskopie o średnicy 20 cm, w powiększeniu rzędu 100x ramiona spiralne są oczywiste (o ile obserwujemy w ciemnym miejscu poza miastem), a jeśli poświęcimy galaktyce trochę więcej czasu, to zauważymy też pewne zgrubienia w tychże ramionach. Na obrzeżach miasta też da się dostrzec ramiona, choć jest to znacznie trudniejsze.

 

W teleskopie o średnicy 33 cm, ramiona spiralne widać wyraźne nawet jeśli obserwujemy z obrzeży miasta. Jeśli niebo nie jest ciemne, najlepiej w takim teleskopie widać ją w powiększeniu rzędu 100x. Poza miastem galaktyka ta staje się obiektem wręcz bajecznym.

W małym powiększeniu (50x - 100x) jest ona bardzo jasna, z wyraźnym jądrem, dość duża, okrągła, a ramiona są grube, lekko nieregularne i wyglądają jak zanurzone w mglistym halo. Sąsiednia NGC 5195 również jest bardzo jasna, niemała, wyraźnie jaśniejsza w śrokdu i lekko spłaszczona. Jeśli niebo jest bliskie ideałowi, to zerkaniem widoczny jest także "most" łączący te dwie galaktyki.

W powiększeniu rzędu 150x - 200x galaktyka M 51 jest już potężna, ramiona spiralne wydają się być węższe i rozdzielone wyraźnie ciemniejszymi przerwami. Ramiona są widoczne natychmiast nawet dla kogoś, kto nigdy nie patrzył przez teleskop. Co więcej, w takim powiększeniu ramiona są już pełne nieregularnosci (zgrubień, przewężeń, pojaśnień itp.). Na idealnie ciemnym niebie zerkaniem można też w tym powiększeniu wypatrzeć jeszcze most łączący M 51 z NGC 5195. Ta druga galaktyka jest już wyraźnie spłaszczona, co więcej jest obiektem o wyraźnie niejednorodnej jasności powierzchniowej. Oprócz jasnego jądra widać, ze jedna jej połowa jest jaśniejsza od drugiej.

Jeśli niebo jest naprawdę ciemne, M 51 wygląda fantastycznie także w powiększeniu rzędu 250x - 350x. W takim powiększeniu zajmuje ona już prawie całe pole widzenia. Choć na pierwszy rzut oka ramiona wydają się być do słabe, to po kilku chwilach obserwacji wypełniają prawie całe pole widzenia. Najlepiej widać je jeśli skupimy wzrok na centrum galaktyki. W tym powiększeniu są one dość wąskie i składają się z wielu nieregularnych "strzępów" o zróżnicowanej jasności, które w sumie tworzą strukturę spiralną obiektu. Obszar pomiędzy ramionami wydaje się być zupełnie ciemny. Jądro galaktyki jest całkiem jasne, pobliska NGC 5195 także jest widoczna całkiem ładnie jako duży, owalny obiekt o niejednorodnej jasności powierzcniowej.

 

Ja patrzę na nią chyba za każdym razem kiedy podczas sesji obserwacyjnej świeci wysoko nad horyzontem (a że jest obiektem okołobiegunowym, to zdarza się to bardzo często).

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że lornetkowcy zdominowali ten temat, a przecież widok tego obiektu w dużym teleskopie nijak się ma do tego, co widać w lornetce ;) :P.

...

Roma locuta, causa finita (po polsku: Piotr przemówił, pozamiatane  :P ).

Z tą dominacją lornetkowców to jednak nie do końca prawda. Wiesz, jak to jest na uczelni - asystent mówi, co wie, profesor wie, co mówi ;)

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M51 po raz pierwszy widziałam w we wrześniu 2014 w Zatomiu, pierwszego dnia, zanim zaczęło padać. Chociaż było to z pomocą 114mm i kitowca, to sprawiło mi wielką radochę. Teraz właściwie przy każdych obserwacjach ją oglądam. 

  • Like 3

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, a wyłapywałeś kiedyś może ciemne mgławice (wiem, niepoprawny jestem :D) w ramionach M51?

Kiedyś Max mi mówił, że w swoich 22 calach udało mu się wypatrzeć ciemne niteczki w obrębie samych ramion.

Widziałem obydwie galaktyki zarówno w lornetce 20x80 (wiele razy) jaki i parę dni temu w 22". Lornetka w dobrych warunkach pokazuje wyraźnie 2 plamki, przy czym jedna (M51) jest wyraźnie większa i jaśniejsza. Jeśli natomiast chodzi o duże lustro... to próbowałem nie spaść z podestu  :) . Bardzo wyraźnie widoczne ramiona i pomost łączący obydwie galaktyki. A i te niteczki chyba też były. Żałuję, że nie miałem więcej czasu.

  • Like 2

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą dominacją lornetkowców to jednak nie do końca prawda. Wiesz, jak to jest na uczelni - asystent mówi, co wie, profesor wie, co mówi ;)

Różnie to bywa ::).

A wracając do tematu M 51, to muszę przyznać, że w lornetce, zwłaszcza nieco większej (15x70 lub nawet większej) rzeczywiście obiekt ten wygląda bardzo ładnie. Kiedyś na ciemnym niebie w lornetce 15x70 obydwie galaktyki wyglądały na tyle ładnie, że zdawało się, że wystarczy jeszcze chwilę popatrzeć i "wyskoczą" ramiona spiralne ;). Oczywiście, pomimo tego że wpatrywałem się długo, ramiona nie "wyskoczyły", ale widok i tak był przedni :).

 

 

 

Piotrze, a wyłapywałeś kiedyś może ciemne mgławice (wiem, niepoprawny jestem :D) w ramionach M51?

Choć często patrzę na tę galaktykę, to nigdy się nad tym nie zastanawiałem zbytnio. Widziałem kilka razy jakieś pociemnienia w ramionach, ale czy były to tylko "przewężenia" (w sensie "braku zgrubienia" :P), czy ciemne mgławice, to nie wiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie to bywa ::).

A wracając do tematu M 51, to muszę przyznać, że w lornetce, zwłaszcza nieco większej (15x70 lub nawet większej) rzeczywiście obiekt ten wygląda bardzo ładnie. Kiedyś na ciemnym niebie w lornetce 15x70 obydwie galaktyki wyglądały na tyle ładnie, że zdawało się, że wystarczy jeszcze chwilę popatrzeć i "wyskoczą" ramiona spiralne ;). Oczywiście, pomimo tego że wpatrywałem się długo, ramiona nie "wyskoczyły", ale widok i tak był przedni :)...

Właśnie, właśnie. Też miałem wrażenie, że prawie je widać. Tylko, że to "prawie" robi różnicę ;) . Jak się dłużej wpatruję, to jestem w stanie "prawie" zobaczyć niemal wszystko, czego szukam. Sęk w tym, że widzę to także w miejscach, gdzie na pewno nic nie ma :D

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przekraczasz granicę dzielącą AV 5 a WV 1  :)

Dobre!

Można rozciągnąć tę skale (Wishful Vision) podobnie jak skalę magnitudo. Wtedy WV  -1 (= dzienne obserwacje galaktyk) byłoby stanem, w jaki popadł atroamator leczony właśnie w zakładzie zamkniętym, gdzie  trafił po pół roku niepogody.

Mnie już niewiele do tego brakuje ???

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na nie patrzyłem lornetką 10x50, Newtonem 8" i 20". I co mogę powiedzieć ? Mogę powiedzieć, że widok z 20" przypominał mi obraz z tego szkicu (?)

 

img2009012802_M51dss.jpg

 

Po jakimś czasie patrzę na nie Newtonem 8" i się dziwię. Co one takie słabe ? :D   To chyba zasługa dużego lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamten szkic Jeremy Perez wykonał przy Newtonie 8". Sam szkic to mało, tutaj jest link do jego strony z opisem, warto również przeczytać komentarze.

Z kolei ten link prowadzi do rezultatów obserwacji fińskiego obserwatora Jaakko Saloranta'y, przy których korzystał z refraktora 4.3" i Newtona 8".

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)