Skocz do zawartości

Szukam porady jaki okular wybrać dla mojego SW Dobson 8"


musashisan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich uczestników forum. Jestem tutaj nowicjuszem aczkolwiek już od kilku miesięcy skrupulatnie czytam interesujące mnie wpisy i porady. Od pół roku mam upragniony teleskop Sky-Watchera na montażu Dobsona z aperturą 8". Okulary jakie używam są kitowymi, takie jakie dostarczył producent. I uważam, że nawet i te są dobre na początku, przy wielkich chęciach i zapale amatora astronomii.

Dzisiaj wiem, że nadszedł moment na upgrade sprzętowy. Moje oczekiwania się zwiększyły. Na razie nie myślę o astrofotografii ale chcę oglądać niebo w bardziej komfortowych warunkach. I nie chodzi tutaj o pieniądze, bo mnie na pewne rzeczy już stać, ale chciałbym rozwijać swoją pasję z umiarem i sensownie, równolegle z powiększaniem swojej wiedzy astronomicznej.

Stąd moje pytanie jak w tytule. Na co się zdecydować. Na pierwszy ogień chcę kupić okular krótkoogniskowy. Co prawda moja kitowa 10-tka ma pole widzenia 40 stopniowe i ER chyba poniżej 1 cm, ale przy dobrych chęciach daje radę! Powiększenie nawet 120 razy, lecz z ostrością u niej nie najlepiej. Jowisz pokazuje pasy, lecz plamy niestety nie. Choćby nie wiem jakbym  "zerkał" i tak jej nie zobaczyłem, no chyba że w mojej wyobraźni... Również widziałem przez nią większość DS-ów z Messiera czy niektóre z katalogu NGC. To fakt. Mam w nocy piękne i ciemne niebo. Specjalnie na emeryturze przeniosłem się z miasta na wieś. Jeszcze, żeby nie te chmury :(

 

Stąd na początek krótkoogniskowy okular. W następnych etapach pragnąłbym zakupić również okulary o ogniskowej 8-10mm. 

Wybrałem wstępnie Baadera Hyeriona 5mm, popularnego na tym forum ES 4,7mm i Meade 5,5 Series 5000 UWA. Poniżej linki do sklepów z tymi okularami:

http://www.optcorp.com/meade-5-5mm-waterproof-uwa-series-5000-eyepiece.html za ca. 130 dolarów,

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_317&products_id=2791&lunety=Okular_Baader_Hyperion_5_mm za 379zł,

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=1781&lunety=Okular_Explore_Scientific_4,7_mm_1,25%27%27_(82_stopnie)_Argon za 569zł 

albo w USA http://www.optcorp.com/explore-scientific-4-7mm-82-degree-waterproof-eyepiece.html za ca. 160 dolarów.

 

Może ktoś z młodzieży zasugeruje mi co mam wybrać, na co zwracać uwagę. Będę wdzięczny.

Sam mam dylemat z wyborem pomiędzy ES-em a Meade. Chociaż jeszcze niedawno byłem bliski zakupienia Hyperiona. Ale po przeczytaniu różnych opinii na tym forum

kompletnie się pogubiłem. Wiem, że w moim przypadku istotne jest duże pole widzenia. Chociaż nawet i Hyperion ze swoimi 68 stopniami powinien być optymalny.

 

Pozdrawiam wszystkich miłośników astronomii. Serce rośnie jak widzę ilu ludzi pielęgnuje podobne hobby.

Sky-Watcher Dobson 8", Super Plossl 10mm, 25mm Multi Coated 52 stopnie, Barlow x2, dwa filtry polaryzacyjne robiące za zmienny, lornetka Delta Optical StarLight 15x70, ale za to ciemne niebo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

 

Miałem synte 8" przez ponad rok i okular Vixen 5mm. Powiem Ci, że w parze z synta 8" ta ogniskowa dawała zbyt duże powiększenie jak na nasze warunki, seeing dawał o sobie znać. Przez okres roku miałem może z 2 razy warunki na powiększenie 240x, przy kolejnych obserwacjach ta ogniskowa się nie nadawała bo obraz bardzo falował. Jeśli mam Ci coś doradzić to myślę, że ES 6,7mm będzie tutaj bardzo dobry, zwłaszcza w przypadku gdybyś z czasem zmienił sprzęt na większy. Powiększenie z tym okularkiem będzie ~180x, więc już całkiem sensownie. Obraz kontrastowy, ostry i wygodny (spore ER) no i to pole 82 stopnie. Nie trzeba ciągle jeździć za obiektem, dosyć długo będzie się utrzymywał w polu widzenia.  4,7mm i 5mm przydałoby się w razie bardzo dobrych warunków, ale takie w naszej ojczyźnie zdarzają się dosyć rzadko. Nie wypowiem się na temat Meade bo nie używałem i nigdy przez niego nie patrzyłem, ale podobno też jest całkiem niezły.

 

To tylko moja opinia, zwykłego żółtodzioba w temacie astronomii. Ktoś na pewno może się nie zgodzić :)

 

Pozdrawiam :)

  • Like 2

Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

 

Przychylam się do opinii kolegi,okular poniżej 6 mm w Syncie 8 to porażka.

Na twoim miejscu zakułbym Es-y 6,7 mm i 14 mm.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES 14mm to okular, z którego byś korzystał najczęściej. Tak jest w moim przypadku, tyle że posiadam teleskop o trochę większym lustrze - 12". Jeszcze do tego ES 30mm i masz cały komplet super szkiełek, które zostaną u Ciebie na bardzo długi czas ;) Natomiast nadal nie wiem jak wypadają ESy w porównaniu do Meade 5000. Kolega z innego forum miał Meade 5000 UWA 14mm i po zmianie na ES 14mm twierdził, że postąpił bardzo dobrze bo obraz był lepszy, niż w tym Meade. Może niech się wypowie ktoś, kto miał styczność z tymi szkiełkami :)

 

Pozdrawiam.

  • Like 1

Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poleciłbym Tobie coś zupełnie przeciwnego: okular długoogniskowy na początek.

Kitowy 25 mieści się w granicach przyzwoitości, lecz coś lepszego w okolicach 30mm otworzy Ci oczy co Synta 8 może pokazać. Ja miałem Baadera Hyperiona 31mm Aspheric, moim zdaniem baaardzo dobry okular w rozsądnej cenie. W f/6 dawał dobry obraz oraz ma bardzo komfortowy ER=20mm.

Najkrótsza ogniskowa jakiej używałem w Syncie 8 to było 8,8mm. 6,7mm dawało za ciemny obraz moim zdaniem.

ALE: nie nastawiałem się nigdy na planety, tylko DS.

Wspomniany 14mm (miałem ESa) również jest bardzo użyteczny w Syncie 8, 70% obserwacji to ten okular.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karl

 

Sam posiadam ES 14mm i tego Barlowa, którego wymieniłeś i powiem, że połączenie bardzo dobre. Barlow wysokiej klasy, w połączeniu z ESem 14mm daje obraz praktycznie jak ES 6,7mm (tylko że z barlowem daje 7mm), a jak wiadomo barlow fajna rzecz, przydaje się w różnych połączeniach.

  • Like 1

Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak szybką odpowiedź! 

Posłucham rad mądrzejszych i najprawdopodobniej kupię na początek ES 6,7.

Na forach amerykańskich również był bardzo dobrze oceniany:)

Będę go najczęściej używał do planet ale i  do DS-ów też.

 

Pozdrawiam,

Życzę czystego i ciemnego nieba.

Sky-Watcher Dobson 8", Super Plossl 10mm, 25mm Multi Coated 52 stopnie, Barlow x2, dwa filtry polaryzacyjne robiące za zmienny, lornetka Delta Optical StarLight 15x70, ale za to ciemne niebo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można do tego dokupić świetnego barlowa GSO 2" 2x ED i tak jak pisze kolega wyżej - Asferyka 31 mm i z czasem dokupić ES-14 mm lub taniej Hyperiona 13 mm lub SW SWA 13 mm.

Tak przy okazji. Rozumiem, że do tego Barlowa GSO 2" 2x ED musiałbym dokupić przejściówkę na okulary 1,25"?

Sky-Watcher Dobson 8", Super Plossl 10mm, 25mm Multi Coated 52 stopnie, Barlow x2, dwa filtry polaryzacyjne robiące za zmienny, lornetka Delta Optical StarLight 15x70, ale za to ciemne niebo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji. Rozumiem, że do tego Barlowa GSO 2" 2x ED musiałbym dokupić przejściówkę na okulary 1,25"?

Ona - Barlow jest z redukcją 2/1,25" w komplecie - nie musisz kupować :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Syntę 8" i również przychylam się do zdania, że 5mm to za krótko do tego teleskopu. Byłem właścicielem ortho 5mm i w ciągu kilku lat użyłem go w Syncie 8 może 2-3 razy. Miałem również ES-y 6,7mm oraz 14mm i z tym teleskopem sprawowały si,ę doskonale. Najczęściej używałem ES-a 14mm i od tego okularu bym zaczął. Doskonale spisywał się też SW 13mm 70*. Minimalnie gorszy kontrast od ES-a 14mm, trochę mniejsze pole widzenia oraz większe gabaryty, ale za to dużo lepszy komfort obserwacji (ER, regulowana muszla oczna), zdecydowanie lepsza korekcja aberracji chromatycznej (w ES czasem pojawiał się na Księżycu kolorowy zafarb), do tego możliwość używania zarówno w wyciągu 1,25" jak i 2" bez kombinowania z teleskopem. No i niższa cena zakupu, przynajmniej na giełdzie. Z ES-ami bardzo dobrze współpracował Barlow GSO ED 2x 2" , więc ES 14mm + ww. barlow (zamiast ES-a 6,7mm) to bardzo dobre połączenie. Krótszy ES rzeczywiście jest trochę za ciemny na DS-y a planety zdecydowanie bardziej podobały mi się z ortho 6mm. Jako budżetowy, a przy tym całkiem dobry okular do przeglądu nieba na początek poleciłbym Ci GSO SV 2" 30mm. Niewiele ustępuje powszechnie polecanemu Scoposowi, jest za to od niego o połowę lżejszy i nie ma z nim problemu z wyważeniem tuby (ze Scoposem tuba ma tendencje do opadania) i też jest od Scoposa dużo tańszy. Używkę można kupić na giełdzie w granicach 150-170 zł 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona - Barlow jest z redukcją 2/1,25" w komplecie - nie musisz kupować :)

To świetnie! Dzięki za informację:)

Serdecznie pozdrawiam

Sky-Watcher Dobson 8", Super Plossl 10mm, 25mm Multi Coated 52 stopnie, Barlow x2, dwa filtry polaryzacyjne robiące za zmienny, lornetka Delta Optical StarLight 15x70, ale za to ciemne niebo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Syntę 8" i również przychylam się do zdania, że 5mm to za krótko do tego teleskopu. Byłem właścicielem ortho 5mm i w ciągu kilku lat użyłem go w Syncie 8 może 2-3 razy. Miałem również ES-y 6,7mm oraz 14mm i z tym teleskopem sprawowały si,ę doskonale. Najczęściej używałem ES-a 14mm i od tego okularu bym zaczął. Doskonale spisywał się też SW 13mm 70*. Minimalnie gorszy kontrast od ES-a 14mm, trochę mniejsze pole widzenia oraz większe gabaryty, ale za to dużo lepszy komfort obserwacji (ER, regulowana muszla oczna), zdecydowanie lepsza korekcja aberracji chromatycznej (w ES czasem pojawiał się na Księżycu kolorowy zafarb), do tego możliwość używania zarówno w wyciągu 1,25" jak i 2" bez kombinowania z teleskopem. No i niższa cena zakupu, przynajmniej na giełdzie. Z ES-ami bardzo dobrze współpracował Barlow GSO ED 2x 2" , więc ES 14mm + ww. barlow (zamiast ES-a 6,7mm) to bardzo dobre połączenie. Krótszy ES rzeczywiście jest trochę za ciemny na DS-y a planety zdecydowanie bardziej podobały mi się z ortho 6mm. Jako budżetowy, a przy tym całkiem dobry okular do przeglądu nieba na początek poleciłbym Ci GSO SV 2" 30mm. Niewiele ustępuje powszechnie polecanemu Scoposowi, jest za to od niego o połowę lżejszy i nie ma z nim problemu z wyważeniem tuby (ze Scoposem tuba ma tendencje do opadania) i też jest od Scoposa dużo tańszy. Używkę można kupić na giełdzie w granicach 150-170 zł 

To ciekawe. Trochę mi pomieszałeś szyki, ale to rzeczowa informacja. Fakt ES 14mm z w/w barlowem to logiczna i dobra kombinacja.

Wtedy pozostałby tylko ew. dokupienie 20-tki lub nawet 30-tki ES-a.

Muszę to jeszcze raz przemyśleć, ale i tak już dużo wiem. 

Dzięki wszystkim za tak rzeczowe informacje.

Ciemnego nieba i pozdrawiam.

Sky-Watcher Dobson 8", Super Plossl 10mm, 25mm Multi Coated 52 stopnie, Barlow x2, dwa filtry polaryzacyjne robiące za zmienny, lornetka Delta Optical StarLight 15x70, ale za to ciemne niebo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,podepnę się pod temat ale trochę z innej beczki,jak działa taka złączka czy w niej jest jakieś szkło czy to dziala na zasadzie zmiany odleglośći od wyciągu?

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_330&products_id=2869&lunety=Konwerter_do_okular%F3w_TMB_Planetary_II_%28tulejka

Tak jak w opisie - pozbywasz się tulejki oryginalnej ze szkiełkami - w to miejsce wkręcasz tę tulejkę i masz okular o zmienionej ogniskowej. To ,,czysta" tulejka bez szkła.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wpływa na jakość obrazu?Montował bym go w TBM 6mm,warto w ogóle sie bawić w te redukcje?czy lepiej kupić jakiś tani okular 20mm za kilkadziesiąt złotch?

Zawsze okular dedykowany jest lepszy, szczególnie jeśli chodzi o Newtona. Tani okular zapewne masz zestawowy - chyba 25mm ??

Moim zdaniem lepiej zbierać już na porządne docelowe. Mowa tu o Syncie 8" i chyba ją masz na myśli ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi 8" na razie jadę na kitowcach 10 i 25mm oraz jeden let5mm,ale w trakcie wysylki jest SWA32mm i TBM6mm,i teraz bym musiał kupić coś po środku 12-17mm a ta redukcja miala być takim środkiem zastepczym na jakiś czas aż dokupie coś innego(zastanawiam się nad ES14 lub swa 17mm)także ją chyba odpuszczę,może jakis barlow do 32mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....(zastanawiam się nad ES14 lub swa 17mm)........,może jakis barlow do 32mm?

ES 14 będzie bardzo dobrym wyborem :) Barlowy do wizuala, szczególnie w Newtonie sobie odpuść, zbieraj na docelowy okular.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ja się z Tobą nie zgodzę co do tego barlowa. Posiadam ES 14mm i Barlowa GSO ED 2x 2" i to połączenie jest wyśmienite (posiadam GSO 12"). Obrazy praktycznie niczym się nie różnią w porównaniu do ES 6,7mm. Jedynie powiększeniem bo z barlowem jest 7mm. Chyba każdy to potwierdzi, że powyższy barlow i okular ES jest bardzo dobrym połączeniem właśnie jeśli chodzi o wizual w newtonie.

Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ja się z Tobą nie zgodzę co do tego barlowa. Posiadam ES 14mm i Barlowa GSO ED 2x 2" i to połączenie jest wyśmienite (posiadam GSO 12").

Masz takie prawo :) wiem, że jest OK jeszcze do ubiegłego miesiąca miałem takie dwa - pozostał jeden do... avi.

Uważam, że do wizuala nawet najlepsza soczewka Barlowa nie zastąpi docelowego okularka - ale to tylko moje skromne zdanie już ślepawego gościa ;)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takie prawo :) wiem, że jest OK jeszcze do ubiegłego miesiąca miałem takie dwa - pozostał jeden do... avi.

Uważam, że do wizuala nawet najlepsza soczewka Barlowa nie zastąpi docelowego okularka - ale to tylko moje skromne zdanie już ślepawego gościa ;)

Popieram opinię Jacka, Barlow to jak by nie było dodatkowe szkło na torze optycznym.

Najlepsza kombinacja to : teleskop + okular.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram opinię Jacka, Barlow to jak by nie było dodatkowe szkło na torze optycznym.

Najlepsza kombinacja to : teleskop + okular.

Jako miłośnik obserwacji wizualnych, również potwierdzam to, co napisali przedmówcy. Obiektyw + okular to bardzo zgrana para.

  • Like 1

Wszystkie informacje odbierane przez wzrok, są niesione przez światło...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DOCTER NOBILEM 10x50 B/GA, spektyw OPTOLYTH 30x80
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry barlow nie jest zły - szczegónie w duecie z okularami z niewielką ilością soczewek (plossle czy erfle).

Niemniej nie zastąpi docelowego okularka niestety.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza kombinacja to : teleskop + okular.

Tak jest, a kitowego barlowa od razu sprzedałem.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)