Skocz do zawartości

Poradnik dla poczatkujących - wybór teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuj kupić poprzez forum. Tu, astropolis.pl czy astromaniak.pl. Jest bezpieczniej, gdy kupujesz od kogoś, kto jest na forum dłużej. Daj ogłoszenie. Zapytaj, czy osoba, która zgłosiła się jest na forum, i z jakim nickiem. 

Najlepiej odebrać osobiście. 

Nie pamiętam po ile chodziły ostatnio maki 127. Sprawdź w archiwum. 

Najlepszy montaż byłby z mikroruchami, AZ4 ich nie ma. Jest takie coś jak ATZ, ale ich jakość bywa różna. 

Takim najtańszym montażem byłby chyba EQ3-2, po przerobieniu na ALT-AZ jest całkiem porządnym montażem. Ten montaż ma sporo zapasu w przypadku pracy z Maczkiem 127. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kjacek napisał:

Spróbuj kupić poprzez forum. Tu, astropolis.pl czy astromaniak.pl. Jest bezpieczniej, gdy kupujesz od kogoś, kto jest na forum dłużej. Daj ogłoszenie. Zapytaj, czy osoba, która zgłosiła się jest na forum, i z jakim nickiem. 

Najlepiej odebrać osobiście. 

Nie pamiętam po ile chodziły ostatnio maki 127. Sprawdź w archiwum. 

Najlepszy montaż byłby z mikroruchami, AZ4 ich nie ma. Jest takie coś jak ATZ, ale ich jakość bywa różna. 

Takim najtańszym montażem byłby chyba EQ3-2, po przerobieniu na ALT-AZ jest całkiem porządnym montażem. Ten montaż ma sporo zapasu w przypadku pracy z Maczkiem 127. 

Tylko az4, a nie montaż paralityczno-drgawkowy do małego maka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni dołączyłem na fb do grupy giełda sprzętu astronomicznego i astrofotograficznego. I tam dałem takie samo ogłoszenie jak tu. Tu narazie nikt się nie odezwał a tam jest pierwsza propozycja. Tylko czy ten bresser będzie faktycznie gorszy od skywatchera, mimo sporo większej ogniskowej? Czy ten parametr światłosiły popsuje mi znacząco obraz? Nie ogarniam tego jeszcze bo nie mam żadnych porównań więc dlatego tyle pytan:xd  a co do odbioru osobistego to gość jest z Tarnobrzega a ja z olsztyna. Więc zostaje tylko przesyłka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ4 to bardzo dobry montaż dla refraktorów i sprzętu do mniejszych powiększeń. 

Mak z racji swojej budowy daje od razu większe powiększenie i węższe pole widzenia. Im większe powiększenie, tym szybciej obiekt wychodzi z pola widzenia. 

Im większe powiększenie, tym trudniej prowadzić tubę bez mikroruchów. Da się, ale to nie jest wygodne. 

EQ3-2 przestawiony w tryb ALT-AZ, to jest bardzo porządny montaż. Lepszy o klasę od AZ4. Miałem oba w tym samym czasie i mogłem porównać. 

EQ3-2 ma jedną wadę w stosunku do AZ4, jest od niego trochę cięższy. Mak 127 to bardzo lekka tuba, nie wymaga przeciwwagi. 

To w kwestii wyjaśnienia różnic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peter5 napisał:

Az4 zdecydowanie nadaje się do większych powiększeń tylko ze stalowymi nogami. 

Stalowe nogi nie pomogą precyzyjnie naprowadzić na obiekt przy dużych powiększeniach. Trochę zmniejszą drgania kosztem znacznego wzrostu wagi. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

Stalowe nogi nie pomogą precyzyjnie naprowadzić na obiekt przy dużych powiększeniach. Trochę zmniejszą drgania kosztem znacznego wzrostu wagi. 

Eq3-2 na stalowych nogach to jest dopiero lekki zestaw, w sam raz pod maka 127?. Dzięki za poprawienie mi i tak dobrego nastroju.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i przyjechał dziś kurierem mak127. Najgorsze ze przez najbliższe 5 dni nocki mam poza domem.  I pierwsza obserwacja będzie dopiero w poniedziałek. No ale nic pierwszy teleskop już w domu czeka. :) dzięki za porady,  bo to dzięki podpowiedziom wybrałem maka. W przyszłym tygodniu dam znać jak poszły pierwsze obserwacje :xd

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wekol napisał:

No i przyjechał dziś kurierem mak127. Najgorsze ze przez najbliższe 5 dni nocki mam poza domem.  I pierwsza obserwacja będzie dopiero w poniedziałek. No ale nic pierwszy teleskop już w domu czeka. :) dzięki za porady,  bo to dzięki podpowiedziom wybrałem maka. W przyszłym tygodniu dam znać jak poszły pierwsze obserwacje :xd

Jaki montaż? Mak wersja 2 cale?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 1,25, montaż eq3-2 aluminiowy. 

Ale to i tak dużo więcej niz miałem kupić. Bo planowałem zakup do 1300pln. I miał to być mak 102. Więc  naciagnalem troszku budżet i kupiłem tego 127. Wiem że byłby lepszy pewnie 2 calowy na metalowych nogach. A od niego lepszy mak150 itd.......  ale to jest mój pierwszy teleskop i myślę że i tak zaszalałem :xd

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Trafiło mi się bezchmurne niebo i możliwość obserwacji, więc wyprobowalem ten mój pierwszy teleskop. Balkon mam na południe i południowy zachód. Więc już po godzinie 00:30 miałem na widelcu Jowisza a chwilę później Saturna. Muszę przyznać że obraz w mak127 jest bardzo ostry. Do wyboru w zestawie dwa okulary 10mm i 25mm. Na tym 25mm obydwie planety bardzo wyraźne ale bardzo malutkie. Na 10 mm troszkę większe ale trudniej złapać ostrość. Domyślam się że balkon to średnie miejsce do obserwacji ale nie było źle. Oprócz tych dwóch planet widziałem oczywiście księżyc jeszcze przed kilkoma dniami( widoczny w dzień). Nawet robiłem mu zdjęcie komórka przez okular i coś tam wyszło. 

Teraz pytanie co dalej. :xd

Czy da się jeszcze powiększyć obraz tych planet i nie stracić przy tym za dużo ostrości? Bo na forum widziałem że mak jest ciemny i nie stosuje się barlow, ani okularów poniżej 10mm. Czy to prawda? 

Dam radę zaobserwować jakieś ds tym makiem i tymi okularami?  Jakieś dobrze widoczne ds na południowym niebie? 

I jeszcze jedno pytanko. Ostatnio często nad balkonem lata mi ISS, jak to obserwujecie bo ja nie mogę tej stacji utrzymać nawet kilka sekund:p

Sorki za tyle amatorskich pytań ale jak ktoś by odpowiedział choć na jedno z nich to i tak będzie fajnie :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, wekol napisał:

Czy da się jeszcze powiększyć obraz tych planet i nie stracić przy tym za dużo ostrości?

Raczej nie , poniewaz Saturn i Jowisz sa nisko nad horyzontem , max ok 15 stopni , wiec atmosfera nie pomaga przy duzych powiekszeniach. Mozesz kupic lepszy okular 9 -10 mm. Za rok Jowisz bedzie juz wyzej.

DS-y ? Wysoko , prawie w zenicie M13 w Herkulesie gromada kulista, M27 i M57 mglawice planetarne, M8 w Strzelcu mglawica emisyjna i gromada otwarta i wiele innych. Musisz sprawic sobie jakas mape to ulatwi wyszukiwanie.

Do Ds-ow przydalby sie okular z dluga ogniskowa , np jakis ploessl 40mm, bedzie szersze pole.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wekol napisał:

Witam ponownie. Trafiło mi się bezchmurne niebo i możliwość obserwacji, więc wyprobowalem ten mój pierwszy teleskop. Balkon mam na południe i południowy zachód. Więc już po godzinie 00:30 miałem na widelcu Jowisza a chwilę później Saturna. Muszę przyznać że obraz w mak127 jest bardzo ostry. Do wyboru w zestawie dwa okulary 10mm i 25mm. Na tym 25mm obydwie planety bardzo wyraźne ale bardzo malutkie. Na 10 mm troszkę większe ale trudniej złapać ostrość. Domyślam się że balkon to średnie miejsce do obserwacji ale nie było źle. Oprócz tych dwóch planet widziałem oczywiście księżyc jeszcze przed kilkoma dniami( widoczny w dzień). Nawet robiłem mu zdjęcie komórka przez okular i coś tam wyszło.

@lemarr7 już wspominał, że Jowisz i Saturn teraz nisko nad horyzontem i ziemska atmosfera tylko psuje obraz w większych powiększeniach, ale przy dłuższym wpatrywaniu się w planetę trafiają się chwilowe "spokojne stany atmosfery" i wtedy można zobaczyć ciut więcej. Niestety na dobre warunki do obserwacji tych gazowych gigantów trzeba poczekać kilka lat.
Za to Mars będzie w opozycji za ok. tydzień i świeci 30 st nad horyzontem o 3 nad ranem. Jego tarcza jest mniejsza tylko o 4" od Saturna (14,4 ver. 18,5") i możesz się pokusić o wypatrywanie szczegółów na jego powierzchni.

Godzinę temu, wekol napisał:

Czy da się jeszcze powiększyć obraz tych planet i nie stracić przy tym za dużo ostrości? Bo na forum widziałem że mak jest ciemny i nie stosuje się barlow, ani okularów poniżej 10mm. Czy to prawda?

127.jpg.b6f01a5f682379dd89a325b06e886554.jpg

 

  Tak, to prawda, bo źrenica wyjściowa jest już poniżej 1mm (optymalna to 1-5mm z max. przy 2,3 mm). Okular 10 mm daje żrenicę 0,85 mm, dlatego ciężko Ci wyostrzyć (nisko położone nad horyzontem) planety w tym okularze.

Godzinę temu, wekol napisał:

Dam radę zaobserwować jakieś ds tym makiem i tymi okularami?  Jakieś dobrze widoczne ds na południowym niebie?

Cała masa gromad gwiazd, szczególnie kulistych. Zacznij od M13 z okularem 25mm, a następnie zamień na 10 mm i sprawdź, czy rozdzielisz gwiazdy do samego środka gromady?
Poniżej mapka poglądowa, co teraz na niebie do oglądania:
Messier-Objects.thumb.jpg.62f92652ad86f3085ac26652b821fe50.jpg

  

Godzinę temu, wekol napisał:

I jeszcze jedno pytanko. Ostatnio często nad balkonem lata mi ISS, jak to obserwujecie bo ja nie mogę tej stacji utrzymać nawet kilka sekund:p

Przy ogniskowej 1500mm jest ciężko. Obserwuj okularem 25mm. Rozblokuj osie montażu i trzymaj za tubę MAKa, mikroruchy nie nadają się, bo stacja za szybko się porusza. Przydałaby się 2 doświadczona osoba do pomocy, która utrzymywałaby ISS w lunetce celowniczej, a Ty patrzyłbyś w okular. Ja tak z kolegą patrzyliśmy na ISS przez mojego Newtona 185/950.

  

Godzinę temu, wekol napisał:

Sorki za tyle amatorskich pytań ale jak ktoś by odpowiedział choć na jedno z nich to i tak będzie fajnie :)

Po to jest forum, aby amatorzy pytali tych mniej-amatorów :) Pogodnego nieba!
PS.
Kometa C/2020 F3 NEOWISE teraz jest do obserwacji gołym okiem, ale przez teleskop może wypatrzysz jakiejś stryktury w jej głowie i warkoczu?

 

 

 

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za tak szybki odzew. :) Oki, co do powiększeń to może poszukam jakiegoś 9mm. No i dokupie 40mm do gromad. Kiedyś widziałem też wpisy że bino do maka też jest dobrym rozwiązaniem. Czekam jeszcze na księżyc w nocy, może uda się coś smartfonem pofocić. Jeżeli chodzi o mapkę to zainstalowałem sobie stellarium na lapku. Co do komety to widziałem ją w swojej starej ruskie lornetce 7x35( zabytek),  ale muszę gdzieś maczka wytargac żeby na północ popatrzeć i jej poszukać, będę musiał chyba gdzieś za miasto podjechać. Co do ISS to spiłowałem ząbek na tym swoim eq3_2,ustawilem 90°, i mam teraz też alt-az ( też porady z forum). Może będzie mi łatwiej :p. A więc mam parę zadań do zrobienia, poszukam obiektów jakie opisaliście. No i może zobaczę Marsa, choć to też będzie wymagało wyprawy. Akurat za dni zaczynam urlopik to będzie okazja :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę o jakimś okularku do tego maczka,  no i jest tu na forach kilka opcji. Ale znalazłem też jednego co niby zastąpi mi wszystkie opcje. Hyperion 8-24. Kosztuje w delta ponad 800pln,  i niby zastąpi mi wszystkie inne. Czyli warto nabierać te 8 stowek zamiast kupować jakieś inne pojedyncze stałoogniskowe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem nowy, cel to kupno teleskopu (nigdy nie miałem styczności) najlepiej goto, i dokupienie kamerki. Celuje w te:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=3850&lunety=Teleskop Sky Watcher Star Discovery 150 Newton wersja 2020 z wbudowanym WiFi

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=3772&lunety=Teleskop Levenhuk SkyMatic 127 GT MAK

Najlepiej by sledził wybrany obiekt, który nada się do robienia zdjęc oraz filmowania?, a może jest coś w tej cenie lepszego. Tak czy siak goto bo nie potrafie manualnie sie posługiwać. A kamerka to taka sie nada czy to zabawka? https://allegro.pl/oferta/kamera-2-mpix-full-hd-do-mikroskopow-i-teleskopow-9252602812

Przepraszam jesli Was zdenerowalem takim 1 postem. Poprostu chciałbym zarejestrować ładnie księżyc, może inne planety wyłapie któraś, budzet na teleskop to 3 tys. 

SQM mam na poziomie 20,90 mag wiec nie jest źle jak na warunki dla teleskopu. Chciałbym kupić jeszcze w tym tygodniu, pomozcie proszę co najlepsze na fotografie i filmowanie. Mam jeszcze kamerke sportową DJi Osmo action  i pierscien można wykrecić, moze lepsza by byla w rejestracji bo ma sporo opcji manualnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, austrian napisał:

Witam wszystkich, jestem nowy, cel to kupno teleskopu (nigdy nie miałem styczności) najlepiej goto, i dokupienie kamerki. Celuje w te:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=3850&lunety=Teleskop Sky Watcher Star Discovery 150 Newton wersja 2020 z wbudowanym WiFi

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=3772&lunety=Teleskop Levenhuk SkyMatic 127 GT MAK

Najlepiej by sledził wybrany obiekt, który nada się do robienia zdjęc oraz filmowania?, a może jest coś w tej cenie lepszego. Tak czy siak goto bo nie potrafie manualnie sie posługiwać. A kamerka to taka sie nada czy to zabawka? https://allegro.pl/oferta/kamera-2-mpix-full-hd-do-mikroskopow-i-teleskopow-9252602812

Przepraszam jesli Was zdenerowalem takim 1 postem. Poprostu chciałbym zarejestrować ładnie księżyc, może inne planety wyłapie któraś, budzet na teleskop to 3 tys. 

SQM mam na poziomie 20,90 mag wiec nie jest źle jak na warunki dla teleskopu. Chciałbym kupić jeszcze w tym tygodniu, pomozcie proszę co najlepsze na fotografie i filmowanie. Mam jeszcze kamerke sportową DJi Osmo action  i pierscien można wykrecić, moze lepsza by byla w rejestracji bo ma sporo opcji manualnych. 

Do planet to będzie lepszy mak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, austrian napisał:

Witam wszystkich, jestem nowy, cel to kupno teleskopu (nigdy nie miałem styczności) najlepiej goto, i dokupienie kamerki. Celuje w te:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=3850&lunety=Teleskop Sky Watcher Star Discovery 150 Newton wersja 2020 z wbudowanym WiFi

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_299&products_id=3772&lunety=Teleskop Levenhuk SkyMatic 127 GT MAK

Najlepiej by sledził wybrany obiekt, który nada się do robienia zdjęc oraz filmowania?, a może jest coś w tej cenie lepszego. Tak czy siak goto bo nie potrafie manualnie sie posługiwać. A kamerka to taka sie nada czy to zabawka? https://allegro.pl/oferta/kamera-2-mpix-full-hd-do-mikroskopow-i-teleskopow-9252602812

Przepraszam jesli Was zdenerowalem takim 1 postem. Poprostu chciałbym zarejestrować ładnie księżyc, może inne planety wyłapie któraś, budzet na teleskop to 3 tys. 

SQM mam na poziomie 20,90 mag wiec nie jest źle jak na warunki dla teleskopu. Chciałbym kupić jeszcze w tym tygodniu, pomozcie proszę co najlepsze na fotografie i filmowanie. Mam jeszcze kamerke sportową DJi Osmo action  i pierscien można wykrecić, moze lepsza by byla w rejestracji bo ma sporo opcji manualnych. 

Nie masz za co przepraszać. 

Chcesz GoTo, kupuj. Ale nie myśl, że to trafia zawsze i dokładnie w obiekt. 

Oglądanie nieba a robienie astrofoto, to zupełnie inna bajka. Odradzam na początku. Zrobisz jak uznasz. 

Planety są nisko, ciężko o dobre obserwacje. 

Jak rozumiem masz dobre niebo, widzisz Drogę Mleczną, to kupowanie Maka do Księżyca moim zdaniem nie jest dobry pomysł. Niebo jest pełne DSów, a tu najlepiej sprawdza się większy Newton na montażu Dobsona. Jest do tego system DSC, takie GoTo bez silników. Najczęściej polecany jest newton GSO F6 na montażu Dobsona. 

Poczytaj trochę o wyborze sprzętu, nie kupuj pod presją czasu. Poszukaj w okolicy ludzi, umów się na obserwacje i zobacz na czym to polega. Albo jedź na zlot. 

Edytowane przez kjacek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siemanko. Jeszcze kolejne pytanko :)

Mak127 to faktycznie fajny sprzęt dla nowicjusza. Księżyc, jowisz, Saturn mimo okularów z zestawu to jak się trafi dobry dzień super widok. 

I teraz pytanie takie, czy można jakoś w miarę tanio coś dokupić aby zrobić jakieś w miarę widoczne zdjęcia tych planet?. Bo jeżeli chodzi o księżyc to i komórką wyszły mi całkiem fajne zdjęcia, natomiast planety to jednak duże świecące kulki :p. Widziałem na forach wpisy o kamerach do Astro. I na przykład takie coś jak T7c  co jest w miarę tanie wystarczy mi? Czy wystarczy taka kamerkę kupić i nic więcej nie trzeba?. Jak już to kupię to zdejmuje okular i podłączam tą kamerkę przez jakiś adapter? I czy wogole to ma sens połączenie T7c i mak127? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kamerki musisz oczywiście mieć  laptopa. Swiatłosiłę (liczbę światłosiły) teleskopu dzielisz przez pięć i masz potrzebną wielkość piksela kamery. Możesz użyć Barlowa, albo szukać kamerki z konkretną wielkością piksela.

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, JSC napisał:

Do kamerki musisz oczywiście mieć  laptopa. Swiatłosiłę (liczbę światłosiły) teleskopu dzielisz przez pięć i masz potrzebną wielkość piksela kamery. Możesz użyć Barlowa, albo szukać kamerki z konkretną wielkością piksela.

Światłosiła mojego maka to 1/11,8 czyli te 11,8 dzielę na 5? Czyli wychodzi około 2,3 wielkość piksela i tym mam się kierować szukając? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze policzyłeś.

Ewentualnie możesz użyć Barlowa ok. 1,6x. Są takie po odkręceniu od tulei -np. Baader Q-barlow 2,25x. Nie patrz na to, że pisza 1,3x, bo kamerka ma oddaloną matrycę w stosunku teoretycznego punktu "ostrzenia"  Barlowa, co powoduje zwiększenie krotności Barlowa (zwykle, chociaz nie zawsze, bo sa konstrukcje Barlowów, Powermatów, które nie zmieniaja tej wartosci). Z drugiej strony w Makach ogniskowa zmienia się wraz z odsunięciem punktu ogniskowania, więc te oblieczenia i tak będą tylko przybliżone... Poczytaj jak się zmienia ogniskowa w Makach gdy patrzysz np. z kątówka i bez kątówki. Z trzeciej strony to nie apteka i wahnięcia w jedną lub drugą strone (np. zastosujesz dzielenie światłosiły przez 4 czy 6) nie spowodują iż nic nie zobaczysz ;)  Przy dobrym seeingu i refraktorach APO przyjmuje się czasem nawet współczynnik 7, ale przy gorszym seeingu i teleskopach lustrzanych lepiej używać niższych wartości.

Im dasz mniejszy piksel (lub wiekszą krotność Barlowa), tym wiecej pikseli wejdzie na planetę, więc finalnie będzie ona na obrazku większa, chociaz nie zawsze ostra.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim :) 

Poczytałem już sporo wątków na temat pierwszego teleskopu i nie chciałem tworzyć kolejnego więc napisze tutaj. Przeczytałem załączony na forum przewodnik dla nowicjuszy i sporo Waszych komentarzy na temat obserwacji balkonowych i wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem dla mnie będzie MAK-127 na montażu AZ-4. Przejrzałem sporo ofert polskich sklepów takich jak teleskopy.pl czy też astroshop.pl i nie wiem czy trafiłem na jakiś słaby okres jeśli chodzi o oferty teleskopów, ale mnóstwo ofert było niedostępnych a ja jednak chciałbym dokonać zakupu w ciągu najbliższych dni a nie tygodni czy miesięcy.. Jeśli ktoś się orientuje dlaczego asortyment jest teraz tak ograniczony (nie wiem czy jest to standard czy akurat trafiłem na zły okres ;)) to chętnie się dowiem. Tak czy inaczej udało mi się znaleźć dwie oferty, które może nie przekonują mnie w 100 procentach, ale są dostępne w krótkim odstępie czasu. Proszę o opinię czy zakup tego co znalazłem ma w ogóle sens :) 

Pierwsza oferta:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-127-1500-skymax-bd-az-s-goto/p,14987#tab_bar_1_select

Druga oferta:

Tubus

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=4064&lunety=Orion Apex 127 mm Maksutov Cassegrain Telescope 09825

+ montaż

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1985&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw aluminiowy LT1

Mieszkam w Poznaniu (Junikowo), w bloku więc obserwacje prowadziłbym głównie z balkonu (kierunek zachód), od czasu do czasu wybierając się na wschód Polski (Roztocze). Wiem, że w mieście nie da się za bardzo prowadzić obserwacji DS więc interesowałyby mnie głównie obserwacje księżyca, planet i innych jaśniejszych obiektów :) Jeśli chodzi o budżet to początkowo zakładałem około 1500 złotych, ale na podstawie ofert zrewidowałem tę kwotę do około 2700 (ze wszystkim). Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki na temat tych dwóch załączonych teleskopów, jeśli ktoś ma lepsze propozycje to również chętnie je sprawdzę :)

Dzięki i pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)