Skocz do zawartości

Poradnik dla poczatkujących - wybór teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

Wiele osób pyta o pierwszy teleskop mało, więc napisałem taki mini poradnik. Często zaczyna się od podania budżetów, zdaża sie że ludzie chcą kupić nowy teleskop za ok. 300 zł, oczekując wyśmienitych obrazów. Może lepiej zacząć od innej strony - czego początkujący oczekuje od pierwszego teleskopu.

Zacznijmy od montażu - jednym z podstawowych założeń jest to że ma byc sztywny. A pod jakiekolwiek sensowne tuby (typu 80/400, 102/500, 90/900) minimalnym najtańszym montażem jest AZ3 - http://deltaoptical.pl/montaz-azymutaln ... ,d577.html - 379zł . W zasadzie wszystko na montazu mniejszym niż AZ3 bedzie się potwornie trzęsło, co raczej jest nie do przyjęcia. Zabawki w cenie 200-300zł osadzają na montażu AZ1, które nie są w stanie utrzymać stabilnie nawet małej telekskopowej zabawki - obraz w polu widzenia będzie nam latać na wszystkie strony.

Ew. EQ2 - cos tam trzyma, ale tez jest dalekie od stabilności http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/mon ... ,d579.html 349 zł

Może w innych sklepach cos będzie tańsze, ale raczej nie spadnie poniżej 300 zł

Czyli za 300-400 zł mamy tylko montaż, bo na tubę nam nie starczy, chyba, ze chcemy niestabilną zabawkę o której wyżej wspomniałem. Ew. jak mamy możliwość to mozemy sobie zrobic montaz sami .

Teraz tuby. Za minimalną aperturę uznaje się min. 100-130mm dla teleskopów lustrzanych (w zasadzie to na rynku najmniejsze sensowne to Mak 102 i Netwon 114) i z 80mm dla refraktora.

I najtańsze 80/400: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tub ... d1437.html - 319 zł

Czyli osobno wychodzi nam więcej niż zestawowe 600zł, więc tutaj jest raczej minimum. Chyba, że kupimy używany, lub pójdziemy na ustępstwa kupując małe telekskopowe zabawki na trzęsących się montazykach.

Od małych teleskopów tez nie mozna dużo oczekiwać, szczególnie w przypadku DSów, bo:

- do 4" - na przyzwoitym poziomie obserwacja najjaśniejszych gromad otwartych, najjaśniejsze gromady kuliste w formie mgiełek, najjaśniejsze galaktyki z wyjątkiem M31 w formie słabych mgiełek, najjasniejsze mgławice w formie mgiełek, zbliżając się do 4" można już dostrzec w miarę przyzwoicie kształt M42 i dostrzec kształt pierścienia M57

- 5"-6" - początek rozbijania najjaśniejszych gromad kulistych (M13), galaktyki w zasadzie dalej bez szczegółów

- 8" - kilka najjaśniejszych gromad kulistych dość dobrze rozbita (M2, M3, M5, M13, M15, M22, M92), wiele mgławic na przyzwoitym poziomie, na najjaśniejszych galaktykach zaczynają lekko majaczyć pewne szczegóły

- od 12" - większa ilość rozbitych gromad kulistych, te najjaśniejsze rozbite perfekcyjnie, najjaśniejsze galaktyki wreszcie wyglądają efektownie i widać wyraźnie szczegóły takie jak spiralne ramiona czy ciemne pasy materii

Czyli, jeżeli oczekujemy ładnych gromadek kulistych musimy dozbierać tak do 8" przynajmniej, a tu byłby problem z uzywanym za te 600zł. Jeżeli chcemy efektownych galaktyk musimy dysponowac ciemnym niebem i dozbierać do conajmniej 12", tutaj 600 zł możemy sobie wsadzić... Jeżeli oczekujemy kolorowych, pięknych mgławic i galaktyk jak na zdjęciach, to nie kupujemy teleskopu tylko ścienny projektor .

W przypadku planet i Ksieżyca jest lepiej, bo aperturowo mniejsze sprzety ok 5" już pokazują nieźle planety, ale tuttaj dużo zalezy od samej optyki

Księżyc - widać sporo szczegółów już w małych teleskopach, ale w wiekszych jest znacznie więcej detali i mozna uzyskiwać większe powiększenia,

Saturn - w 60mm widać już pierścień, a raczej taki zarys, na poczatku się nawet podoba, jeżeli nie zobaczymy jego w jakimkolwiek większym teleskopie, trzeba pamiętać, ze takie zabawki wiesza sie na AZ1 i obraz sie trzęsie, na AZ3 wieszanie tego jest nieopłacalne. W każdym razie rzeczywiście ładny Saturn ze szczegółami typu pas na globie, cien pierścienia na globie czy przerwa Cassiniego i powiększenia większe niż 100x to widziałem w teleskopie min. 5" (w przypadku lepszych refraktorów może będzie ok 80-100mm), z księżyców w 60mm widać czasem ledwo Tytana, w większych ok 5" już widać z 5

Jowisz - w 60mm widać 4 księzyce, ale je widać juz w lornetkach 10x50, czasem może lekko zamajaczyć 1-2 pasy, ale wyraźnie to je widać w większych sprzętach. W 5" już widocznych jest sporo szczegółów na tarczy i tranzyty ksieżyców galileuszowych (a w zasadzie ich cienie)

Mars - w 60mm nic nie widać, w 8" widac sporo ciemniejszych plam i czapy polarne, z mniejszymi sprzętami róznie, musi byc dobra jakość optyki, achromaty krótkie się nie nadają, pamiętam w 120/600 była kicha, innych nie miałem okazji testować

Wenus - tutaj tylko w zasadzie sa fazy, podobno je widac w lornetce, tutja nie widziełam, ale to raczje dobrze widac w niemal każdym teelskopie

Merkury - widizałem raz czy 2 razy fazę w 8" jak były dobre warunki, ale w tak ok. 5" tez powinno byc widać

Uran - zielona tarcza tylko w większych teleskopach z 8" przy znacznym powerze, w mniejszych teleskopach raczje ciezko od gwiazdy rozróżnić

Neptun - tutaj raczej ciezko rozróznić od gwiazd nawet w większych teleskopach

Tutaj najlepiej przy ograniczonych budżetach brać refraktor 90/900, lub używane Synty 6-8 na Dobsonach, Newtony 114-130 z kiepskim pająkiem i achro 80/400 raczej słabo się nadają. Katadioptyki i refraktory APO/ED dają lepsze obrazy, ale to nie ta kategoria budżetowa.

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

siema. dopiero zaczynam interesować się obserwacją nieba przez coś innego niż programy science.

poszukuję sprzętu mobilnego, uniwersalnego, z możliwością wykonywania astrofoto  - po przeczytaniu charakterystyki różnych optyk wyszło mi że najlepszy dla mnie będzie MAK (poza R-C :D) - ma najlepszą ostrość i "spektrum"obiektów jakie można nim zaobserwować.

znalazłam w delcie takie coś:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak127eq3-2,d818.html

zastosowanie jakiemu ma sprostać jest takie:

- obserwacja obiektów us ale też i deep space - z naciskiem na ostrość i jasność.

- stabilność

- łatwość w manewrowaniu tubą

- używany będzie na balkonie w mieście oraz na wsi z pomostu czy innego podestu drewnianego (czasem pojedzie też nad morze czyli ma być mobilny i dobrze znosić transport)

czytając różne tematy wszędzie przewija się też synta 8 (rozsuwana jak dla mnie) ale to jest reflektor i podobno słabo ostrzy. nie ma też ani słowa o kompatybilności z foto.

reasumując, proszę o jakieś konstruktywne rady i wskazówki na co jeszcze powinnam zwrócić uwagę.

budżet do ok 2,5k

edit:

czy faktycznie jest potężna różnica pomiędzy wspomnianym w linku teleskopem a poniższą tubą:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bk-mak-150-otaw-pro,d760.html

do której zalecana jest podstawa EQ-5?

czy to co jest w pierwszej propozycji będzie się bujało na lewo i prawo?

czy opcja GPSa i nastaw na konkretne obiekty by memory jest niesprawdzalnym gadgetem czy faktycznie działa w sytuacjach tego wymagających (np. lans przed znajomymi :D - jak wspominałam, dopiero zaczynam więc wyszukiwanie obiektów z pewnością zajmie mi nieco czasu)

tyle edita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jeżeli jestem już tutaj chciałbym zapytać się jaki teleskop proponowalibyście do 4000 zł. A widząc przez ten teleskop chciałbym bardzo dobrze saturna, gromad oraz galaktyki np. andromeda ;) ale najważniejszy byłby dla mnie saturn bo chcę trochę nad nim posiedzieć. Oraz okular jaki byście do tego teleskopu  przystosowali oczywiście do przyzwoitej ceny.

 

Na dzień dzisiejszy chcę kupić GSO dobson 12' oraz dobry  okular  + soczewkę barlowa  2 i 4 choć boje się kupować tej 4 ale chcę spróbować pozd. i czekam na opinie.

SW 1309 L 6x24 , EQ - 2   130/900   1/6,9  Sony xz1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chyba to co chcę, zmieniam zdanie. 

Podaję linka. 

http://astromarket.pl/teleskopy/teleskop-meade-lightbridge-12-deluxe.html

A ja proponuję przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z tym postem i PDFkiem. Wybrałeś bardzo ładnie.. tylko czy masz do niego ciemne niebo w miejscu gdzie będziesz obserwował, czy zmieści Ci się w samochodzik jeśli trzeba będzie dojechać na miejscówkę ??

Ten teleskop wymaga ciemnej miejscówki.

Bo jeśli nie - będzie bardzo duży i egzotyczny mebelek w pokoju....

Jeśli się zdecydujesz na zakup 12" to proponował bym giełdę astro, kupisz dużo taniej a pozostałe pieniążki wydasz na porządne okularki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już proponowałem koledze wybrać mniejszy teleskop, chyba że mieszka w miejscu, gdzie wychodzi przed dom i od razu widzi Drogę Mleczną aż do Strzelca, a w polu widzenia nie ma ani jednej latarni, okien czy halogenów sąsiada. 10" plus dobre okulary załatwiają sprawę obserwacji "zza domu" bez bólu w plecach, a jak się zachce wyjechać pod ciemniejsze niebo, to i do każdego samochodu wejdzie. :)

 

Warunki, warunki, warunki, a nie sprzęt. Ech, tyle się o tym mówi...

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Warunki, warunki, warunki, a nie sprzęt. Ech, tyle się o tym mówi...

Dlatego właśnie sprzedałem 12tkę... Mam teraz dwa bardziej mobilne sprzęty bo jednak ciemno musi być do wizuala a z 12tką się trochę męczyłem przy transporcie. Popieram przedmówcę -> 10cali i dobre okulary dadzą Ci więcej "radochy" bo przenoszenie/przewożenie 12cali to trochę zniechęca - mnie zniechęcało. Pozostawały jedynie obiekty US, więc i tak byłoby dla mnie lepiej na sct zamienić zapewne.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 3 miesiące później...

Witam mam zamiar zakupi Teleskop newton TS Megastar 1550 150/1400 EQ3-1 Mozecie mi cos o nim powiedziec? chodzi mi o obserwacje ksiezyca i marsa przedewszystkim i zalezy mi na dosc sporej szczegulowosci i jakosci obrazu. Nadaje sie to? albo podajcie mi maksymalnie najleprzy mozliwy teleskop w cenie 800-900 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co masz na myśli pisząc "duża szczegółowość"? Mars to mała planeta, w dużym powiększeniu nadal będzie mała, coś jak 2zł z wyciągniętej ręki. Powinieneś zobaczyć Syrtis Major oraz czapy lodowe, ale tak jak piszę, obraz będzie mały.

to na zobaczenie tej slynnej twazy nie mam co liczyc,,,, ok a jesli chodzi o ksierzyc... szczeguly do 2-3 km wielkosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co masz na myśli pisząc "duża szczegółowość"? Mars to mała planeta, w dużym powiększeniu nadal będzie mała, coś jak 2zł z wyciągniętej ręki.

O matko - jak 2 zł ??? To co to za maszyna ????

Kiedyś się wygłupiłem i do Betoniarki C11 wetknąłem x5 Barlowa i w to orciaka 7 mm - to widziałem ciemną pomarańczowo-czerwonawa plamę wielkości może 20 groszy...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I będziesz tak po kolei wymieniał asortyment sklepu teleskopy.pl?

Zastanów się jakie masz warunki, gdzie będziesz obserwował - znaczy czy teleskop ma być mobilny, ile maksymalnie możesz wydać, na jakich obiektach chcesz się skupić (US czy DS), a później doczytaj kilkaset podobnych postów w dziale Pierwszy teleskop i zajrzyj na giełdę. Pytaj dopiero jak naprawdę będziesz miał problem, a nie na zasadzie może to, może siamto...   

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
  • 8 miesięcy później...

Witam,

Chcę kupić sobie teleskop pierwszy w życiu myślę o czymś takim to my budżet 

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1141eq1,d821.html

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1145eq1,d696.html

oczywiście pytanie czy warto czy nie wyrzucę pieniędzy w błoto? Co chcę oglądać ? Planet, może jak da rade jakaś mgławica jeśli teleskop da w ogóle radę?

Liczę się też z tym że trzeba dokupić jakiś lepszy okular, osprzęt żeby poprawić jakość, ale czy to pomoże ?

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie to balko w bloku miasto 40 tys. mieszańców, ale mam bardzo blisko góry więc 15 minut samochodem i jestem na przełęczy w górach sowich na wysokości 750 m.n.p.m 

:-)

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Witam, nie mogę znaleźć konkretnych opinii na temat tego teleskopu: https://deltaoptical.pl/teleskop-astromaster-130eq-2

Czy ktoś z Was miał z nim styczność? Czy nadaje się dla początkującego?  Zastanawia mnie dość niska cena tego teleskopu... po przeczytaniu specyfikacji moim skromnym amatorskim zdaniem uważam że ten teleskop jest dość dobry, ale przed zakupem wolę się zapytac doświadczonych użytkowników :D będzie to mój pierwszy teleskop i nigdy nie obserwowałem w taki sposób nieba :) pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.
Napisałeś posta w wątku poradniku a czy choć go przeczytałeś?
Do tego jest tu na forum potężny dział dla tych co chcą kupić pierwszy teleskop i poznać niebo http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/109-astronomia-dla-początkujących/
Milej lektury :)
Pozdrawiam

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.
Napisałeś posta w wątku poradniku a czy choć go przeczytałeś?
Do tego jest tu na forum potężny dział dla tych co chcą kupić pierwszy teleskop i poznać niebo http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/109-astronomia-dla-początkujących/
Milej lektury [emoji4]
Pozdrawiam
UPS sorry :) poradnik przeczytałem, dzięki za informację i powitanie :) pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

witam

Z góry przepraszam, że wbijam tu komuś na forum ale potrzebuję pomocy.

Więc tak...

chcę kupić chłopcu teleskop jako prezent.... Od dawna o takowym marzy....

lecz tu pojawia się problem ponieważ mam ograniczony budżet i wynosi on jedyne 600 zł

i tu moja prośba czy ktoś polecił by mi coś sensownego w tej cenie?nie mówię tu o niewiadomo czym

lecz zależy mi żeby to nie była zabawka przez którą tak naprawdę nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Forum Astronomicznym!

Chłopak w jakim wieku?

Gdzie prowadziłby obserwacje (miasto, tereny podmiejskie, wieś)?

Pozdrawiam.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, cyberboss napisał:

Witaj na Forum Astronomicznym!

Chłopak w jakim wieku?

Gdzie prowadziłby obserwacje (miasto, tereny podmiejskie, wieś)?

Pozdrawiam.

Również witam

i dziękuje za pomoc z góry :) 

no więc tak chłopiec ma 10 lat i mieszka na wsi

do tego jest zapalonym fanem programu national geografic interesują go bardzo programy o tym co jest nad nami

ps. jeszcze raz dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)