Skocz do zawartości

Poradnik dla poczatkujących - wybór teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, helenka napisał:

Również witam

i dziękuje za pomoc z góry :) 

no więc tak chłopiec ma 10 lat i mieszka na wsi

do tego jest zapalonym fanem programu national geografic interesują go bardzo programy o tym co jest nad nami

ps. jeszcze raz dzięki za pomoc

10 lat to fajny wiek, aby zacząć zabawę. Ale pod opieką dorosłych. Ktoś powinien się zaangażować w astronomię. Młody człowiek pozostawiony sam sobie może się zniechęcać. 

Oprócz teleskopu potrzebna jest literatura. Poszukaj np w empiku. Dużo tego nie ma, ale coś się znajdzie. 

Do samodzielnego korzystania przez młodego człowieka chyba ten pierwszy zestaw z posta wyżej będzie całkiem w porządku. 

Ale pod ciemne wiejskie niebo lepszy jest większy sprzęt (więcej widać), ale to już wymaga współpracy z osobą dorosłą. Za duże i za ciężkie dla młodego. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Witam, bardzo prosze o pomoc przy wyborze teleskopu dla amatorki obserwacji nocnego nieba. Ma to byc prezent na 35 urodziny wiec chciałabym aby były wyjątkowe. Dotychczas korzystała z dobrej lornetki ;) Jest to osoba mobilna-mieszka w dużym mieście, ale ma mozliwosc wyjazdów na tereny niezamieszkane/nieoświetlone jednym słowem ?dzicz? (co skutecznie co weekend kultywuje ;) ) Budżet do 1 500PLN. Chodziłam po forach i sklepach i nie potrafię podjąć decyzji :( Z góry dziekuje za wyrozumiałość i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

A co to za dobra lornetka?

Bo może okazać się, że teleskop w tym budżecie odstawi w kąt i zostanie przy lornetce.

Dobrym wyborem wydaje się np. taki:

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-f-6-m-crf

Tylko to jest całkiem spora rura i dla kobiety może być problematyczna w przenoszeniu. Chyba, że ma asystenta?????

Taniej można kupić na jednej z giełd na forach. Ten sprzęt jest raczej pewny, bo od osób, które dbają o teleskopy.

Pozdrawiam.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, cyberboss napisał:

Witaj.

A co to za dobra lornetka?

Bo może okazać się, że teleskop w tym budżecie odstawi w kąt i zostanie przy lornetce.

Dobrym wyborem wydaje się np. taki:

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-f-6-m-crf

Tylko to jest całkiem spora rura i dla kobiety może być problematyczna w przenoszeniu. Chyba, że ma asystenta?????

Taniej można kupić na jednej z giełd na forach. Ten sprzęt jest raczej pewny, bo od osób, które dbają o teleskopy.

Pozdrawiam.

Dziekuje za odpowiedź :) Lornetka dobra ale tylko do użytku zgodnie z jej przeznaczeniem tj. Podglądanie zwierzyniec rożnej maści w naturalnym środowisku, opcjonalnie samoloty i przy dobrej widoczności księżyc nocą- zwyczajny Bushnell Vari Zoom 30x50-raczej to chyba żaden sprzęt w porównaniu z tym co podałeś w linku. A co sądzisz o czyms takim?

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Masz świadomość, że TO waży 23 kg i jest wygodne w użytkowaniu dla osoby o wzroście powyżej 170?

Solenizantka ma 173 cm wzrostu wiec da rade-odnośnie wagi (sprzętu) tez problemu nie bedzie :) tylko jeszcze jedno mi zaprząta glowe-mozliwosc robienia w przyszłości również zdjęć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Masz świadomość, że TO waży 23 kg i jest wygodne w użytkowaniu dla osoby o wzroście powyżej 170?

Z tym 170 cm to chyba trochę przesadziłeś. Do okularu jest max. 130 cm więc wystarczy nawet 140-150 cm. Dziecko czy niska osoba. Ale to i tak nie ma znaczenia bo obserwacje prowadzi się z krzesła. Problem jest z ciężarem. Szczególnie dla kobiety. 23kg ale nie wielkości hantli ale szafki ! Choć myślę, że na dwa razy porawdzi sobie nawet "krucha" dziewczyna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Cześć wszystkim. Jestem tu nowy ale od pół roku zbieram się do zakupu pierwszego w życiu teleskopu:) ogólnie jestem mega podjarany tym faktem ale totalnie nie wiem od czego zacząć. Przeczytałem kilka poradników ale na ten moment wiem mniej niż myślałem ze wiem na początku. Ok do rzeczy:

- teleskop będę używał głównie w mieście,

- głównie bede go ustawiał na tarasie,

- chciałbym oglądać z nim zarówno planety jak i gromady,

- budżet na to jaki sobie założyłem to 2000 zł całość.

Teraz główne pytanie, co wybrać?:)

Znalazlem kiedyś coś takiego, chociaż wiem ze do miasta się to nie nadaje, ale chciałem używać to poza nim na wsi, ale czy to jest warte swojej ceny? Czy będę na nim widział wyraźny obraz planet i gromad jak za te cenę? A jeżeli tak to jak bardzo wyraźny on będzie?

 

https://www.skynet.pl/teleskop-bresser-national-geographic-90-1250-goto.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za błyskawiczna odpowiedz :)

Czyli nie trafiłem najgorzej? Ok tylko jak z jakością i szczegółowością obrazu na tym sprzęcie? Czy nie przepłacam za GoTo, kosztem jakości obrazu? Wiem ze jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, więc chciałbym skupić się na DS. 

Idąc tym tropem, czy twoja propozycja będzie lepsza od mojej?

rozumem ze chodzi o ten sprzęt?

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Maka 90 i jest to sprzęt o zdecydowanie mniejszych możliwościach, niż dobson 8". W podlinkowanym przez ciebie zestawie płacisz przede wszystkim za goto.

Poza tym nie ma zmiłuj, apertura 90mm zbiera duuużo mniej światła niż 200mm. Do DS im większa apertura tym lepiej. Z miasta poza US prawie nic nie widać, czy masz możliwość wyjazdów na wieś pod lepsze niebo? Jeśli tak to ja bym zdecydowanie doradzał dobsona.

 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do DS ten podany przeze mnie nie nadaje się? Mieszkam w mieście, ale moje osiedle jest poza ścisłym centrum i zdala od dużego oświetlenia. Mam oczywiście możliwość wyjazdu na wieś, ale ograniczy mi to częstotliwość oglądania nieba w dużym stopniu. Wiem że cudów nie mogę oczekiwać i mieć wszystkiego za nic, ale szukam złotego środka w tym całym majdanie :)

Dla mnie GoTo jest mega opcją w momecie kiedy chce pokazać córeczce jakieś obiekty i nie mam czasu na szukanie go manualnie, ale przyznam że nie jest to element niezbędny, dlatego pytanie o inne propozycje.

Do tego na rzecz Bressera idzie mobilność, którego Dobsonowi widzę brak z racji dużych gabarytów i małej możliwości poskładania zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson jest oczywiście dużo mniej poręczny, ale to kwestia przyzwyczajenia. Natomiast jeśli chodzi o możliwości obserwacyjne to 8" po prostu zmiażdży Maka 90 - zarówno na DS jak i na US.

Nie mówię, że ten Mak jest zły. Tuba jest leciutka i bardzo poręczna. Teleskop ładnie pokazuje Księżyc, planety raczej w podstawowym zakresie. DSy tylko te najjaśniejsze i na pewno nie w mieście. Zresztą w dużym mieście żaden teleskop nie pokaże ładnie DSów.

Z GoTo mam praktycznie zerowe doświadczenie. Oczywiście ułatwia to obserwacje, ale jak nabierzesz wprawy to sam będziesz jak GoTo :)

Jeśli jednak koniecznie ma być coś mobilnego, to może Mak 127- w wersji z 2calowym wyjściem mógłbyś stosować okulary długoogniskowe (30-50mm) które z kolei umożliwią podstawowe obserwacje DS.

 

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie tylko że Mak 127 na montażu GoTo w budżecie 2000 się nie zmieści.

Tego typu montaże Bressera to najtańsza opcja GoTo- to w zasadze montaż azymutalny z rodzajem klina pozwalającego pochylić oś obrotu. Najpopularniejszy rodzaj używany do pokazów nieba - dlaczego? Bo prowadzący pokaz po ustawieniu obiektu może odsunąć się od okularu i udostępnić go innym. W wersji Dobsa obserwator musi samodzielnie " prowadzić" teleskop, co dla niewprawnych łatwe nie jest.

Macie rację - 90 mm to mało, ale przy ograniczonym budżecie....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 90 mm na GOTO nie ma sensu. Co prawda lubię maki ale 90 mm to stanowczo za mało apertury. Chciałbyś pokazać córce coś przez teleskop ale tym maleństwem nie będzie co pokazywać bo nawet pod ciemnym niebem nie pokaże oprócz Księżyca i podstawowego oglądania planet nic więcej. Każdy DS to będzie szary kłaczek. Z drugiej strony boisz się, że bez GOTO nic nie znajdziesz. Nieprawda. W newtonie 8 cali w szukaczu 8x50 podstawowe obiekty będą widoczne już przez niego. Oświetlenie nieba może trochę przeszkadzać ale ten teleskop z długim okularem da spore pole widzenia i wystarczy żebyś mniej więcej wycelowal w prawidłowy fragment nieba. Decyzja należy do Ciebie ale tylko teraz obserwacje wydają Ci się czarna magią, jak już będziesz miał teleskop to zobaczysz że jest to proste a znajdowanie obiektów daje duża frajdę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim, skromnym zdaniem GO-TO na początek trochę mija się z celem.... Jeśli ktoś chce nauczyć się podstaw nieba to powinien zacząć od lornetki. Jednak rozumiem, że Twoim celem jest teleskop. Teleskop z GO-TO podaje Ci wszystko na tacy i praktycznie po kilku, kilkunastu obserwacjach nadal nie będziesz umiał się poruszać po niebie. Z budżetem 2000 na początek można już coś sensownego zdziałać.... ale bez GO-TO, które po prostu podbija cenę nawet o 70%. Za 2000 możesz kupić np. SW ED 80 (używaną) + montaż AZ 4, SW 150/750 na EQ3 -2 (zostanie na fajne okulary ok 600 pln), GSO 8, MAK 127 + AZ4 lub EQ3-2 czy refraktor SW 120/600 + zostanie na okulary. Musisz popytać, poczytać, może nawet wpadnij na zlot (06.09-09.09 Zatom) ,Pozdrówki

  • Like 4

GSO10, AZ4, APM 25*100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000 to kupa szmalu jak na początek. Ja zaczynałem od Newtona 150/750 na badziewiastym montażu za 500 zł z okularami za 60 zł. Pierwsze spojrzenie na Księżyc i opad szczeny. Także pamiętaj że można szybko wydać kasę ale nie być zadowolonym bądź nawet rozczarowany a czasem pójść po taniosci i mieć frajdę. Lepiej poszukaj astromaniaka z okolicy i zobacz jak to wygląda na żywo, kupienie używki jest również bardzo dobrym rozwiązaniem, jak będzie np. Teleskop za duży do pokoju i przeszkadza to sprzedasz praktycznie bez straty. Kolega Piotr wyżej rzucił kilka bardzo fajnych zestawów. 

Odnośnie GSO 8 cali to jest/byl w mojej okolicy za 900 złotych z okularami, super oferta. Poszukam jutro rano i wrzucę.

 

Edit: Już nie ma tego GSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o taka pomoc mi chodziło chłopaki! Super dzięki za to :) Przeglądałem jeszcze internety i znalazłem to:

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-10--DeLuxe-254/1250-M-CRF-(mikrofocuser-1:10,-chłodzenie-lustra,-model-880)-teleskopy-2038.html

nie 8 a 10 cali czyli poziom wyżej :) tylko teraz pytanie, lepiej 10? bez dodatkowych okularów, czy 8 i dodatkowe okulary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne pytanie. 10" to już światłosiła F5, okulary są droższe, sam właśnie kupiłem dwie używane sztuki za niecałe 1000 zł. Do F6 czyli tuby 8 cali podobno dobrze śmigają tańsze sztuki, takie powiedzmy po 300 zł za używki.

Niech się mądrzejsi wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może refraktor achromatyczny 120/600 albo 150/750 na montażu AZ4. 

Ale to mniejsza średnica, pokaże trochę mniej. Moim zdaniem na początek jest OK. 

Miałem oba te refraktory z giełdy, są to sprzęty do szerokich pól, średnich i małych powiększeń. Do planet i Księżyca bardzo słabe. Całkiem niezłe do DSów, ale to nie 14 calowy Newton. 

Oba to F5, czyli mocno światłosilne szkła. Takie refraktory pokażą pazurki z lepszymi okularami jak Explore Scientific 82 stopnie. 

Ale na początku słabsze okulary wystarczą. 

Fajny jest Messier Bresser 150/760 choć trochę ciężki i to już duża tuba.

Mak 127 na AZ4, moim zdaniem na początek słabo. Tuba jest lekka, ale ma długą ogniskową, nie do szerokich pól. Dobry jako drugi teleskop. 

Może jakiś mniejszy refraktor Bresser'a, ale tu nie pomogę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam GSO 10 i jestem zadowolony ale..... pomimo, że jeden okular 30 mm dołączony do zestawu jest na poziomie przyzwoitym to należy dokupić okulary lepszej jakości takie jak ES 6,7, 14, 24 mm, a to już drogi interes. Poza tym dyszka waży znacznie więcej i w grę wchodzi tylko samochodowa mobilność ale pokaże więcej niż 8 i zobaczysz znacznie więcej szczegółów w DS czy US. Np. pasy Jowisza w 10 z okularem ES 6,7 to żaden wyczyn, to norma. Ogólnie mówiąc dyszka jest świetna ale nie na początek...... 10 cali jest bardziej wymagający.... względem wagi ( taszczenie), okularów ( 3 ESy kosztują ok. 1500) i mobilności ( siedzenia w aucie musisz rozłożyć)

GSO10, AZ4, APM 25*100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. Chodzi o śrubę imbusową, która reguluje się lusterko wtórne w pająki Synty. Wyrobiła się i nie mam jej jak odkręcić bo na 2mm klucz już nie reaguje. Nie wiem jak ja odkręcić bo jest wkręcona mocno i nie pomaga w sumie nic. Przy okazji chciałbym zapytać czy można kupić trzy takie śrubki imbusowe lepszej jakości? Jakiś zamiennik tych oryginalnych? Może pomożecie? IMG_20180813_130122.thumb.jpg.569fcbb384bc026cb09b35166eb53e7c.jpg

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)