Skocz do zawartości

Poradnik dla poczatkujących - wybór teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie, jakaś posucha w Makach. Covid-19 albo ludzie wykupili ze względu na widoczne gołym okiem Jowisz i Saturn, choć są one za nisko na sensowne obserwacje. 

Powiesić Mak 127 na AZ4 można ale nie będzie to wygodne. Brak mikroruchów bardzo przeszkadza, zwłaszcza przy większych powiększeniach. Lepiej powiesić go na EQ3-2 przestawionym w tryb ALT-AZ, chyba, że ktoś lubi tryb EQ.

EDIT aktualnie Mak 127 jest tu na giełdzie. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie dostawy są zaburzone ze względu na pandemię. Popyt przewyższa podaż i mamy co mamy. 

Z tego co wiem kontener z makami SW wjedzie do PL pod koniec miesiąca :)

Gorzej z dostawą od GSO - tutaj łańcuch mocno zaburzony, pomimo popytu fabryki leżą, dostawa towaru z tego co wiem za 2 miesiące.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek12 napisał:

Przeczytałem załączony na forum przewodnik dla nowicjuszy i sporo Waszych komentarzy na temat obserwacji balkonowych i wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem dla mnie będzie MAK-127 na montażu AZ-4.

Miałem na AZ4 i właśnie ze względu na brak mikroruchów cały zapał minął - skończyło się sprzedażą teleskopu. Są osoby, który to nie przeszkadza, ja bym jednak dziś kupił EQ 3-2 lub GSO AZ4 ALT-AZ. Niestety żadnego z nich nie dostaniesz obecnie w sklepach :) Na giełdzie (na FB) jest natomiast EQ 3-2 i to z napędem :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dexter77 napisał:

Miałem na AZ4 i właśnie ze względu na brak mikroruchów cały zapał minął - skończyło się sprzedażą teleskopu. Są osoby, który to nie przeszkadza, ja bym jednak dziś kupił EQ 3-2 lub GSO AZ4 ALT-AZ. Niestety żadnego z nich nie dostaniesz obecnie w sklepach :) Na giełdzie (na FB) jest natomiast EQ 3-2 i to z napędem :) 

 

15 godzin temu, kjacek napisał:

Faktycznie, jakaś posucha w Makach. Covid-19 albo ludzie wykupili ze względu na widoczne gołym okiem Jowisz i Saturn, choć są one za nisko na sensowne obserwacje. 

Powiesić Mak 127 na AZ4 można ale nie będzie to wygodne. Brak mikroruchów bardzo przeszkadza, zwłaszcza przy większych powiększeniach. Lepiej powiesić go na EQ3-2 przestawionym w tryb ALT-AZ, chyba, że ktoś lubi tryb EQ.

EDIT aktualnie Mak 127 jest tu na giełdzie. 

Dzięki za informacje na temat potencjalnych problemów z dostawami oraz za wskazówki odnośnie montażu :) Czyli z tego co rozumiem lepiej wstrzymać się z miesiąc/ dwa z zakupem niż decydować się na którąś z tych ofert?:

 

Pierwsza oferta:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-127-1500-skymax-bd-az-s-goto/p,14987#tab_bar_1_select

Druga oferta:

Tubus

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=4064&lunety=Orion Apex 127 mm Maksutov Cassegrain Telescope 09825

+ montaż

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1985&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw aluminiowy LT1

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek12 napisał:

Nie znam tego GoTo, poczytaj w sieci np na cloudynights. 

Sprzęt warto kupić z giełdy. Ale lepiej EQ3-2 niż AZ4. 

Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji, czy kupować, czy czekać. Wiesz, niby kontener płynie, ale sztormy mogą go zmyć, co się czasem zdarza. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kjacek napisał:

Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji, czy kupować, czy czekać. Wiesz, niby kontener płynie, ale sztormy mogą go zmyć, co się czasem zdarza. 

Oj tak, znajomy pracuje w branży produkującej akcesoria dla graczy, rok temu zmyło im 10 kontenerów ze sprzętem :D

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Czesc

Prosze o porade w wyborze teleskopu dla syna. To bedzie pierwszy teleskop. Syn w wieku 10 lat. Chcialbym cos kupic co nie posluzy tylko na chwile.

Rozwazam: Sky-Watcher BK 1025 AZ3 za 1300zl lub SKY-WATCHER (Synta) BKP15075EQ3-2 za 1650zl.

Co polecicie?

pozdrawiam i z gory dzieki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mheniek napisał:

Czesc

Prosze o porade w wyborze teleskopu dla syna. To bedzie pierwszy teleskop. Syn w wieku 10 lat. Chcialbym cos kupic co nie posluzy tylko na chwile.

Rozwazam: Sky-Watcher BK 1025 AZ3 za 1300zl lub SKY-WATCHER (Synta) BKP15075EQ3-2 za 1650zl.

Co polecicie?

pozdrawiam i z gory dzieki za rady

Niestety każdy poleci Ci co innego. To tak jak byś zapytał który samochód wybrać, którą pralkę, która lodówkę.

Refraktor, który zalinkowałes ma duża abeerrację chromatyczną , bo to krótki achromat - nadaje się do małych powiększeń, a Newton ma komę i dodatkowo trzeba umieć go skolimować, a podejrzewam, ze 10 letnie dziecko tylko bardziej zepsuje tą kolimację niz poprawi.

Jesli teleskop ma byc uniwersalny (do duzych i małych powiększeń) oraz bezobsługowy  - to refraktor o światłosile f/10 czyli np. 102/1000. Jeśli Ty będziesz obsługiwał teleskop (nauczysz sie jego obsługi), to polecam montaz EQ do tego refraktora. Jesli nie to AZ

Jesli Ty będziesz nosił teleskop i go umiał skolimowac i masz ciemne niebo to Dobsona 203/1200 lub w mniejszej wersji 150/1200.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
3 godziny temu, lukasz1992 napisał:

witam czy ktoś z forumowiczów może wypowiedzieć się na temat tego teleskopu ? 

Sky-Watcher Star Discovery 150 Newton

Myślę, że to zły pomysł. Napisz czemu go wybierasz, a ja napiszę dlaczego mam takie zdanie. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jak kupno Fiata 500 Hybrid. Jest hybrydą jest, jest tani jest, że czyli jest to auto dla mnie. 

Uważam, że goto przez początkujących obserwatorów powinno być używane tylko w wyjątkowych sytuacjach. 

Zakup teleskopu jest uzależniony od tego co i gdzie chcesz obserwować, ile masz miejsca do przechowywania, środek transportu, wielkość balkonu itd... 

Duży newton na dobsosnie do DSów, krótki achromat do pół gwiazdowych, ale Ty masz już lornetkę. Czasami warto rozważyć EDka. Jak mało miejsca na balkonie to MAK. Podaj więcej danych i rozmowa nabuerze sesnsu...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pmochocki napisał:

Trochę jak kupno Fiata 500 Hybrid. Jest hybrydą jest, jest tani jest, że czyli jest to auto dla mnie. 

Uważam, że goto przez początkujących obserwatorów powinno być używane tylko w wyjątkowych sytuacjach. 

Zakup teleskopu jest uzależniony od tego co i gdzie chcesz obserwować, ile masz miejsca do przechowywania, środek transportu, wielkość balkonu itd... 

Duży newton na dobsosnie do DSów, krótki achromat do pół gwiazdowych, ale Ty masz już lornetkę. Czasami warto rozważyć EDka. Jak mało miejsca na balkonie to MAK. Podaj więcej danych i rozmowa nabuerze sesnsu...

Mieszkam na wsi z miejscem nie ma problemu, chce prowadzić obserwacje przy domu.  Dlaczego goto nie dla początkujących myślałem że to właśnie dla początkujących żeby łatwo znaleźć jakiś ciekawy obiekt na niebie.  A co do obserwacji to napewno planety naszego układu i jak się będzie dało to mgławice, galaktyki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukasz1992 napisał:

Mieszkam na wsi z miejscem nie ma problemu, chce prowadzić obserwacje przy domu. 

Czyli Dobson wpasowuje się w to...

2 godziny temu, lukasz1992 napisał:

Dlaczego goto nie dla początkujących myślałem że to właśnie dla początkujących żeby łatwo znaleźć jakiś ciekawy obiekt na niebie.

Dlatego, że nie uczysz się nieba. Nie szukasz obiektów najłatwiejszych, a potem coraz trudniejszych. Tylko wpisujesz obiekt, patrzysz w okular i... o kurcze nie widać. Źle ustawione goto, czy za małe lutro, co ja robię źle?
Ale rozumiem, są obawy, że będą problemy ze znalezieniem obiektów. Więc proponuję: kup GSO 10" i jak będą problemy dokup DSC. Możesz kupić gotowe tu na forum, możesz zrobić sam: 

Czyli zamiast 6" GOTO masz 10" DSC - dla mnie ta druga opcja jest o wiele lepsza.

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, pmochocki napisał:

Czyli Dobson wpasowuje się w to...

Dlatego, że nie uczysz się nieba. Nie szukasz obiektów najłatwiejszych, a potem coraz trudniejszych. Tylko wpisujesz obiekt, patrzysz w okular i... o kurcze nie widać. Źle ustawione goto, czy za małe lutro, co ja robię źle?
Ale rozumiem, są obawy, że będą problemy ze znalezieniem obiektów. Więc proponuję: kup GSO 10" i jak będą problemy dokup DSC. Możesz kupić gotowe tu na forum, możesz zrobić sam: 

Czyli zamiast 6" GOTO masz 10" DSC - dla mnie ta druga opcja jest o wiele lepsza.

 

Czyli coś takiego na przykład ? 

https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-10--DeLuxe-254/1250-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-chłodzenie-lustra,-model-880)-teleskopy-2038.html

Z tym DSC to już chyba wyższa szkoła ?

Chyba gotowca bym musiał kupić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukasz1992 napisał:

Czyli coś takiego na przykład ? 

Dokładnie. I traktuje to jako przykład. Na razie dyskusja jest o konstrukcji i wielkości teleskopu. O konkretnych modelach i potrzebnych okularach itd można porozmawiać oddzielenie.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Dokładnie. I traktuje to jako przykład. Na razie dyskusja jest o konstrukcji i wielkości teleskopu. O konkretnych modelach i potrzebnych okularach itd można porozmawiać oddzielenie.

To jaki teleskop byś mi polecił w miarę rozsądnej cenie ? Z możliwością założenie DSC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samodzielne odnajdywanie obiektu sprawia wielka frajdę. Z GOTO pozbawiasz się znacznej części przyjemności z oglądania nieba. Pozbawiasz się możliwości nauki nieba.  GOTO to jak przeglądanie zdjęć w internecie. No ale co kto lubi...

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lukasz1992 napisał:

To jaki teleskop byś mi polecił w miarę rozsądnej cenie ? Z możliwością założenie DSC

GoTo to super sprawa. Uczysz się nieba nieustająco, czy z GoTo, czy bez niego. Po prostu życie jest nieco łatwiejsze ???

Podaj budżet... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, pmochocki napisał:

Jacek wybrałbyś 10" z DSC czy 6" z GoTo? 

Zależy... Od warunków użytkownika, co jest dla niego najbardziej istotne, czy zależy na mobilności, czy będzie chciało mu się tachać klamoty itp itd. Dla siebie wybrałbym coś innego co dla człowieka przed trzydziestką... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Jacek wybrałbyś 10" z DSC czy 6" z GoTo? 

Może się dołączę do dyskusji metodą salomonową:
najlepiej oba ? tylko 10 na Dobsie z DSC do wizuala i szóstka na paralaktyku z GoTo i kamerką do focenia i obserwacji wspomaganych elektronicznie (np. live stacking).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mieszka na wsi i chce obserwować sprzed domu. O foto nie było mowy. 
Tak warto obejrzeć jak taki teleskop wygląda w rzeczywistości. Takie 8" można rozłożyć na dwie części i tubę wieźć na tylnej kanapie a podstawę w bagażniku i łatwo wyjechać pod ciemne niebo. 10" to już poważny kaliber.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pmochocki napisał:

Kolega mieszka na wsi i chce obserwować sprzed domu. O foto nie było mowy. 
Tak warto obejrzeć jak taki teleskop wygląda w rzeczywistości. Takie 8" można rozłożyć na dwie części i tubę wieźć na tylnej kanapie a podstawę w bagażniku i łatwo wyjechać pod ciemne niebo. 10" to już poważny kaliber.

To na miejscu kolegi wybrałbym 10". 

Z DSC lub po prostu z zielonym laserem (uwaga na oczy swoje i innych i na obiekty latające. No i na astrofotografów). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lukasz1992 napisał:

Co dale laser?

Zielony, na akumulatorki, z AliExpress. 

Pozwala zorientować się szybko, gdzie jesteś podczas celowania. Przy małych i średnich powiększeniach wystarcza. 

Włącza się to na 1-2 sekundy. Koryguje położenie i sprawdza. I powtarza się to do skutku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)