Skocz do zawartości
Charon_X

Poradnik dla poczatkujących - wybór teleskopu

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuj kupić poprzez forum. Tu, astropolis.pl czy astromaniak.pl. Jest bezpieczniej, gdy kupujesz od kogoś, kto jest na forum dłużej. Daj ogłoszenie. Zapytaj, czy osoba, która zgłosiła się jest na forum, i z jakim nickiem. 

Najlepiej odebrać osobiście. 

Nie pamiętam po ile chodziły ostatnio maki 127. Sprawdź w archiwum. 

Najlepszy montaż byłby z mikroruchami, AZ4 ich nie ma. Jest takie coś jak ATZ, ale ich jakość bywa różna. 

Takim najtańszym montażem byłby chyba EQ3-2, po przerobieniu na ALT-AZ jest całkiem porządnym montażem. Ten montaż ma sporo zapasu w przypadku pracy z Maczkiem 127. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
17 minut temu, kjacek napisał:

Spróbuj kupić poprzez forum. Tu, astropolis.pl czy astromaniak.pl. Jest bezpieczniej, gdy kupujesz od kogoś, kto jest na forum dłużej. Daj ogłoszenie. Zapytaj, czy osoba, która zgłosiła się jest na forum, i z jakim nickiem. 

Najlepiej odebrać osobiście. 

Nie pamiętam po ile chodziły ostatnio maki 127. Sprawdź w archiwum. 

Najlepszy montaż byłby z mikroruchami, AZ4 ich nie ma. Jest takie coś jak ATZ, ale ich jakość bywa różna. 

Takim najtańszym montażem byłby chyba EQ3-2, po przerobieniu na ALT-AZ jest całkiem porządnym montażem. Ten montaż ma sporo zapasu w przypadku pracy z Maczkiem 127. 

Tylko az4, a nie montaż paralityczno-drgawkowy do małego maka. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Od kilku dni dołączyłem na fb do grupy giełda sprzętu astronomicznego i astrofotograficznego. I tam dałem takie samo ogłoszenie jak tu. Tu narazie nikt się nie odezwał a tam jest pierwsza propozycja. Tylko czy ten bresser będzie faktycznie gorszy od skywatchera, mimo sporo większej ogniskowej? Czy ten parametr światłosiły popsuje mi znacząco obraz? Nie ogarniam tego jeszcze bo nie mam żadnych porównań więc dlatego tyle pytan:xd  a co do odbioru osobistego to gość jest z Tarnobrzega a ja z olsztyna. Więc zostaje tylko przesyłka :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oki Peter. Jak kupie sama tube, to dam ogłoszenie na AZ4.  I dzięki Wam że dajecie rady, bo człek jak się nie zna to nie wiadomo co by kupil:p

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

AZ4 to bardzo dobry montaż dla refraktorów i sprzętu do mniejszych powiększeń. 

Mak z racji swojej budowy daje od razu większe powiększenie i węższe pole widzenia. Im większe powiększenie, tym szybciej obiekt wychodzi z pola widzenia. 

Im większe powiększenie, tym trudniej prowadzić tubę bez mikroruchów. Da się, ale to nie jest wygodne. 

EQ3-2 przestawiony w tryb ALT-AZ, to jest bardzo porządny montaż. Lepszy o klasę od AZ4. Miałem oba w tym samym czasie i mogłem porównać. 

EQ3-2 ma jedną wadę w stosunku do AZ4, jest od niego trochę cięższy. Mak 127 to bardzo lekka tuba, nie wymaga przeciwwagi. 

To w kwestii wyjaśnienia różnic. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Az4 zdecydowanie nadaje się do większych powiększeń tylko ze stalowymi nogami. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oki. To montaż jeszcze pomyślę. A co do tuby to bresser i jego duża ogniskowa będzie jednak sporo gorsza od sky watcher? Nie warto kupuwac bresser? I tak na początku to miał być mak102:xd

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, polaris napisał:

Mak f/15? Szukałbym raczej f/12.

Czy ta różnica światłosiły mocno wplynie na obraz? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, peter5 napisał:

Az4 zdecydowanie nadaje się do większych powiększeń tylko ze stalowymi nogami. 

Stalowe nogi nie pomogą precyzyjnie naprowadzić na obiekt przy dużych powiększeniach. Trochę zmniejszą drgania kosztem znacznego wzrostu wagi. 

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, wekol napisał:

Czy ta różnica światłosiły mocno wplynie na obraz? 

12 vs 15?

Dla F15 masz po prostu mniejsze pole i większe powiększenie z tym samym okularem. To ciemniejszy teleskop, mniej uniwersalny. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, kjacek napisał:

Stalowe nogi nie pomogą precyzyjnie naprowadzić na obiekt przy dużych powiększeniach. Trochę zmniejszą drgania kosztem znacznego wzrostu wagi. 

Eq3-2 na stalowych nogach to jest dopiero lekki zestaw, w sam raz pod maka 127😁. Dzięki za poprawienie mi i tak dobrego nastroju.

Edytowane przez peter5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sam już nie wiem. W sklepie foto zakupy mak 127 sky watcher eq3-2 jest za 2070pln  z gwarancja na 5 lat. Może wezmę tak i po kłopocie. Jedyny kłopot to będzie moja dama:xd ale jakoś to przetrawi:p

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i przyjechał dziś kurierem mak127. Najgorsze ze przez najbliższe 5 dni nocki mam poza domem.  I pierwsza obserwacja będzie dopiero w poniedziałek. No ale nic pierwszy teleskop już w domu czeka. :) dzięki za porady,  bo to dzięki podpowiedziom wybrałem maka. W przyszłym tygodniu dam znać jak poszły pierwsze obserwacje :xd

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 28.06.2020 o 18:01, peter5 napisał:

Eq3-2 na stalowych nogach to jest dopiero lekki zestaw, w sam raz pod maka 127😁. Dzięki za poprawienie mi i tak dobrego nastroju.

Maksio, czasami czytaj ze zrozumieniem 😉

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, wekol napisał:

No i przyjechał dziś kurierem mak127. Najgorsze ze przez najbliższe 5 dni nocki mam poza domem.  I pierwsza obserwacja będzie dopiero w poniedziałek. No ale nic pierwszy teleskop już w domu czeka. :) dzięki za porady,  bo to dzięki podpowiedziom wybrałem maka. W przyszłym tygodniu dam znać jak poszły pierwsze obserwacje :xd

Jaki montaż? Mak wersja 2 cale?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wersja 1,25, montaż eq3-2 aluminiowy. 

Ale to i tak dużo więcej niz miałem kupić. Bo planowałem zakup do 1300pln. I miał to być mak 102. Więc  naciagnalem troszku budżet i kupiłem tego 127. Wiem że byłby lepszy pewnie 2 calowy na metalowych nogach. A od niego lepszy mak150 itd.......  ale to jest mój pierwszy teleskop i myślę że i tak zaszalałem :xd

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta