Skocz do zawartości

Poradnik dla poczatkujących - wybór teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, pmochocki napisał:

Newton na Dobsonie 8" lub 10" w zależności od tego czy planujesz wyjazdy i czy transport 10" byłby problemem. GSO jest dobrym wyborem. Pamiętaj, żeby zostawić sobie budżet na okulary. 

Możesz polecić mi jakiś sklep gdzie mógłbym kupić ?

 

tu mam takie cudo ale nie wiem czy ogarnę taki teleskop ?

https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-10--DeLuxe-254/1250-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-chłodzenie-lustra,-model-880)-teleskopy-2038.html

Edytowane przez lukasz1992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2021 o 08:59, lukasz1992 napisał:

Dlaczego goto nie dla początkujących myślałem że to właśnie dla początkujących żeby łatwo znaleźć jakiś ciekawy obiekt na niebie.

GoTo nie jest dla początkujących, tylko dla leniwych. ? Zastanów się czy warto za taki bajer przepłacać, bo zauważ że za tą cenę kupisz znacznie większy teleskop.

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ufol napisał:

GoTo nie jest dla początkujących, tylko dla leniwych.

Gadasz jak veganin, który ma innym za złe, że jedzą mięso ?

GoTo jest wygodne. Nie widzę powodu, aby tych, którzy mają inne niż ty podejście do wyszukiwania obiektów, od razu klasyfikować jako leniwców.

Jedni wolą obserwować, a inni szukać obiektów. O gustach się nie dyskutuje ?

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje zdanie, chyba właśnie po to jest temat, żeby nowe osoby mogły wybrać to co uznają za słuszne z wypowiedzi innych ?

Z mojej strony. Po wieelu latach powiem tak: emocjonalnie największą radość dawało mi poznawanie obiektów na niebie przez pierwszą lornetkę 10x50 i to z ręki. Prawie nigdy później nie było już takiego dreszczyku jak wtedy kiedy przez pierwsze miesiące oglądało się Messiery, księżyce obok Jowisza itd. Jednym z wyjątków od tego było chociażby całkowite zaćmienie Słońca w Chile z obserwatorium La Silla. Czy to znaczy, że "gdybym cofnął czas" to zrobiłbym tak samo? Tzn. lornetka 10x50 - myślę, że tak, aczkolwiek od razu kupiłbym statyw z korbą, a nie czekał na to rok, czy dwa. Drugie pytanie jakie bym sobie zadał: czy to znaczy, że kupiłbym właśnie lornetkę, a nie teleskop? Powiem tak, jeśli musiałoby to być albo, albo to pod warunkiem, że mam w miarę ciemne niebo, byłaby to lornetka. To właśnie szukanie obiektów na niebie i wysiłek w to włożony skutkowało satysfakcją. Tak na to patrzę z perspektywy czasu. Teraz w sierpniową noc w Bieszczadach delektuję się widokami w dobrych lornetach i teleskopach, ale namierzanie tych obiektów nie jest wyzwaniem, nie ma tutaj dreszczyku "WOOOW MAM!".

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę nic złego w samym GoTo. Sam zaczynałem swoją przygodę z pierwszym teleskopem 8" Newton na paralaktyku z Goto. Dla mnie było to duże ułatwienie i dzięki temu również uczyłem się nieba. Zawsze kiedy odszukałem obiekt sprawdzałem jego położenie na mapie żeby go później  zlokalizować. Dzis nie korzystam z Goto głównie ze względu na wygodę bo nie trzeba zasilania ?.

Dyskusja o wyższości Goto na ręcznymi wyszukiwaniem obiektów to tak jak dyskusja  czy  lepsza jest automatyczna skrzynia biegów od manualnej. ?

Jak ktoś będzie chciał się nauczyć nieba to i tak to zrobi a jak ktoś będzie leniwy to nie i kropka.

 

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alice napisał:

Po wieelu latach powiem tak: emocjonalnie największą radość dawało mi poznawanie obiektów na niebie przez pierwszą lornetkę 10x50 i to z ręki. Prawie nigdy później nie było już takiego dreszczyku jak wtedy kiedy przez pierwsze miesiące oglądało się Messiery, księżyce obok Jowisza itd.

Ja zaczynałem od lornetki 10x50 i jakoś nie potrafiłem docenić widoków jakie mi dawała. Potem był MAK127 dzięki któremu złapałem bakcyla: Księżyc, planety, gwiazdy podwójne i potem wyjazdy za miasto i gromady kuliste i coraz dalej pod coraz ciemniejsze niebo i za każdym razem nowe obiekty. Teraz po kilku latach doceniam lornetki: od 8.5x45 którą oglądam z ręki, przez wszechstronną 15x70 na statywie/żurawiu do dużej lornety 100mm. Jednak teleskop też zawsze jest...

Ja nie znalazłem idealnego sprzętu dla siebie i mam kilka. Jak tylko da się zgrać, pogodę, rodzinę i pracę to zawsze staram się wyskoczyć coś pooglądać. Czymkolwiek... ? 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie bywa, ja od dziecka jarałem się nocnym niebem i astronomią. Oglądanie satelitów w wakacyjne noce za dzieciaka dla mnie było czymś. Są ludzie, którzy nie szukają sprzętu, tylko szukają hobby. Badają, czy im to podejdzie itd. W moim przypadku astro było najpierw, a sprzęt później.
https://astropolis.pl/topic/43847-alice-dlaczego-kosmos/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Thomas napisał:

Jestem żywym dowodem na to, że tak się nie stało.?

Są wyjątki potwierdzające regułę ?

A zdecydowanie najlepiej zacząć od książki, obrotowej mapki nieba  i obserwacji gołym okiem.

Edytowane przez JSC
  • Like 3

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lemarr7 napisał:

Poczatkujacy, ktorzy kupuja teleskop z GoTo  szybko pozbywaja sie teleskopu.

Hmmm... Chyba nie. Zgodnie z tym stwierdzeniem powinienem już dawno teleskopu się pozbyć. A raczej i tych urządzeń mi przybywa niż ubywa ?

No dobra, pierwszym moim narzędziem była luneta Tuist, ale trudno ją liczyć jako prawdziwy teleskop ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry,

zwracam się do Państwa o pomoc:)

chciałabym kupić w prezencie dla męża pierwszy teleskop. Jest początkujący, od dawna zainteresowany astronomią, mój budżet to kwota do 10 tys. Obserwacje będą głównie stacjonarne, na słabo zaludnionej wsi (odległości od sąsiadów/ewentualnych źródeł światła są duże) w okolicy Łasku (woj. łódzkie), nocą jest tam naprawdę ciemno (latarnie gasną około 23) i często widać bardzo rozgwieżdżone niebo. Przeczytałam wątki na forum, ale nie wiem jaką przyjąć strategię czy kupić początkowo tańszy teleskop a potem droższy czy od razu zainwestować w coś lepszego. Czy macie jakieś propozycje? Z góry dziękuję za pomoc:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chuckos napisał:

Przeczytałam wątki na forum, ale nie wiem jaką przyjąć strategię czy kupić początkowo tańszy teleskop a potem droższy czy od razu zainwestować w coś lepszego.

Niestety nikt tego nie odgadnie. Zwykle pod piekne ciemne niebo poleca się duże Dobsony, ale czy taki teleskop sie sprawdzi dla danego konkretnego użytkownika - tego nikt nie wie. Moze byc strzałem w "10", ale równie dobrze moze być tak jak w ponizszym linku

 

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, że możemy Ci bardzo pomóc...
Która strategia jest lepsza dowiadujemy się niestety dopiero po jakimś czasie. Najważniejsze jest to, jak bardzo hobby "chwyci".
Może porozmawiaj z mężem, niespodzianki nie będzie ale razem może lepiej wybierzecie.
Który teleskop jest lepszy a który gorszy zależy też od tego co się nim zamierza obserwować, skąd i jak bardzo jesteśmy zdeterminowani żyć z niedogodnościami jego użytkowania.

Ja pierwszy teleskop kupiłem od razu taki, który widziałem w stopkach "starych wyg", czyli porządny mały refraktor, ale nie kosztujący majątku. Obserwowałem nim z dwa lata, nauczyłem się nieba, przekonałem się, że to hobby mnie rzeczywiście kręci i dopiero wtedy dokupiłem drugi już znacznie droższy, duży Newton. Oba moje teleskopy się doskonale uzupełniają i cały czas jestem z nich bardzo zadowolony. 

Tak jak pisze @JSC, na wieś standardową sugestią jest Newton na Dobsonie, z lustrem 200 - 300 mm, w zależności od siły i determinacji jego użytkownika. Taki teleskop ma też najlepszy stosunek możliwości do ceny i wg mnie jest najbardziej uniwersalną konstrukcją do obserwacji wizualnych, jeśli tylko jego gabaryty i waga są do zaakceptowania.

Cokolwiek zdecydujesz, może napisz tu parę słów jak sprawa się skończyła, ku nauce innych kupowaczy pierwszych teleskopów.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 2

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Drodzy Entuzjaści Nocnego Nieba ?

Czy moglibyście wspomóc mnie dobrą radą i opinią na temat teleskopu Bresser Messier NT-150, 150/750 - Dobson? Czy warto zapłacić za ten teleskop ok. 1 300 zł? A może polecicie coś innego mniej więcej w tej cenie (+/- 200 zł)? Czytam i czytam, a mądrości w dokonaniu dobrego nie przybywa.

Dodam, że to teleskop na prezent. Obdarowany "ma do dyspozycji" niebo o parametrach SQM 21.27 mag./arc sec2 i mnóstwo zapału. Szukam sprzętu, który zachwyci teleskopowego nowicjusza, ale jednocześnie będzie satysfakcjonujący dla średnio zaawansowanego. I da możliwość dalszego rozwoju.

Problem w tym, że teleskopu potrzebuję na już, maksymalnie w przyszłym tygodniu. Wolałabym kupić nowy sprzęt, aby mieć możliwość ewentualnego odstąpienia od umowy.

Za każdą radę bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy obdarowany bedzie prowadzil obserwacje z balkonu? Bo jesli by tak bylo to taki teleskop moze sie nie zmiescic. Druga sprawa ze takie Newtony na Dobsonie w przypadku obserwacji obiektow nisko nad horyzontem maja tez nisko polozona tube i bedzie przeszkadzac barierka balkonu ale ten , ktory wybrales to taki teleskop stolikowy wiec i tak trzeba go na czyms postawic. Mozesz tez wziac pod uwage takze Newtona 6 cali ale o ogniskowej 1200mm ,ktory bedzie mniej poreczny ale da lepsze obrazy planet wlasnie z powodu dluzszej ogniskowej i bedzie o wiele bardziej tolerancyjny co do jakosci okularow. Do tego Bressera 150/750 aby poogladac planety potrzeba bedzie okularu o ogniskowej ok 6-7mm ,bo w tym 10mm z zestawu tarczki planet beda bardzo male [powiekszenie 75x]. Nie mowiac o tym ze do tego zestawu Bressera dodano okulary typu kellner co przy tym dosc swiatlosilnym teleskopie [f5] jest dla mnie malym nieporozumieniem. No ale zawsze okulary z zestawu sa przecietnej jakosci.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie i pomoc ? 

Obserwacje teleskopem raczej nie będą prowadzone na balkonie, tylko na otwartej przestrzeni (mam świadomość ograniczeń konstrukcyjnych wskazanego przeze mnie modelu). Rozglądałam się za Sky-Watcher Dobson 6", ale wszędzie jest niedostępny, a mnie goni czas. Czy jest jakiś inny sensowny teleskop z ogniskową 1200mm kosztujący nie więcej niż 1500 zł? 
 

Czy mam rozumieć, że NT-150, 150/750 nie jest warty swojej ceny? ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, spojrzdogory napisał:

Czy mam rozumieć, że NT-150, 150/750 nie jest warty swojej ceny? ? 

To nie tak ,po prostu z ogniskowa 750mm bedzie trudniej o powiekszenia stosowane do planet , trzeba by dokupic okular 5-6mm a planety i Ksiezyc na pewno bedzie chcial ogladac. Na astroshop jest GSO 152/1200 ale kosztuje 1760 plus przesylka. Moze jednak sprzet uzywany, w cenie 1500 spokojnie znajdzie Pani Sky Watcher albo GSO 8  o szostce nie wspominajac. W tym wypadku starczy na dodatkowy okular. Tu jest teleskop uzywany nierozpakowany https://www.facebook.com/marketplace/item/931547790741170/?ref=search&referral_code=marketplace_search&referral_story_type=post&tracking=browse_serp%3A48fbe8d4-4622-4fb1-9d03-d13cfcbd3b5d

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)