Skocz do zawartości

Wielkie oko GSO 16"


ACUBENES

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku miesięcy mam przyjemność dosiadać naprawdę fajny sprzęcik  moje pozostałe teleskopy też niczego sobie ale ten jest wyjątkowy dlaczego? oczywiście wielkość wraz z nią idące w parze piękne widoki gromad zwłaszcza kulistych ,galaktyk i innych mgławic.

To typowy wymiatacz Deesów pod ciemnym niebem wprawionemu obserwatorowi pokaże wiele tysięcy obiektów a messiery w tym teleskopie poprostu świecą można upajać się ramionami galaktyk granulacją gromad kulistych bądz strukturą rozległych mgławic.

Kilka danych technicznych

- System optyczny: reflektor Newtona

- Średnica zwierciadła: 406mm

- Ogniskowa zwierciadła: 1800mm

- Wentylator

- Światłosiła: 1:4 ,5!

- Użyteczne powiększenia: 40 - 800x

- Waga ok.60kg

- Wyciąg okularowy:Typu Crayford 2" z mikrofokuserem 1/10

- Szukacz: 8x50mm z krzyżem na brackecie

- Okular: Plössl 30mm / 9mm

Teleskop kupiłem w astro-partner http://www.sklep.astro-partner.pl/teleskop-gso-406mm-dobson-truss-p-206.html dają upust

Dodam jeszcze że wysokość okularu w zenicie wynosi 174 istnieje możliwość regulacji w zakresie 5cm.

Cały teleskop to kawał byka jego transport wymaga wysiłku.

Dobson ma średnicę około 80cm jest wielki ciężki i nieporęczny w zamian dostajemy niezwykle stabilny teleskop o niebo lepiej wypada w porównaniu z lekkimi konstukcjami , oczywiście chodzi bardzo płynnie na łożysku

Garniec z lustrem i hamulcami jest poręczniejszy od dobsa ale też swoje waży lustro jest przykryte miękką plastikową klapą od śmietnika ( standart meade LB)

Cela wyposażona w wentylator przyspieszający chłodzenie sprawdzony działa świetnie , sprężyny podtrzymujące lustro mogły by być mocniejsze .

Trzy patyki łączące teleskop w całość są wystarczająco sztywne można bez utraty kolimacji stosować kilowe okulary.

Kolejnym mocnym elementem teleskopu jest wyciąg Crayford 2" z mikrofokusierem całość wieńczy dobrej klasy szukacz 8x50.

Bardzo spodobał mi się patent hamulca na łożysku igiełkowym jest mały i świetnie się sprawdza można solidnie dokręcić a teleskop nadal chodzi płynnie , dokręcamy tylko raz na całe obserwacje nie ma czegoś takiego jak w LB po ustawieniu dokręcamy żeby teleskop nie poleciał a przed ponownym ruchem w pionie trzeba poluzować blokadę

Dołączona grafika

Realne możliwości teleskopu w wizualu opisałem w tym wątku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1050.0

Generalnie jestem zadowolony z teleskopu wiem że spędzimy razem wiele nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny opis. Takie narzędzie w Twoich rękach to prawdziwy wymiatacz słabych mgiełek :)

Nie zazdroszczę przenoszenia tego "bydlaka" (na szczęście się rozkłada).

PS. Możesz zrobić fotkę gniazda hamulca w dobsonie. Zastanawiam się czy dałoby radę go zaadoptować do zwykłych Synt czy LB.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... :) jak Zwierzak z Acubenesem pakowali toto w Zatomiu do kartonu, pomagałem trzymając największy garnek z lustrem przez kilkanaście sekund, na wyciągniętych rękach.. normalnie liczyłem chwile kiedy będę mógł to postawić!  :D Pamiętacie w "Klasztorze Shaolin" jak nosili te wiadra z wodą  :D  podobny efekt!

Ogólnie jak zobaczyłem możliwości tego GSO w porównaniu z moim SCT11" - snułem się jak ćma między telepami na zlocie - i straciłem radość życia  :)

Adam gratuluję armaty - jest perfekcyjna!

 

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...

Super  telep do słabych mgiełek.Dopiero ,, luknięcie" przez tą ,,tubkę" zaraziło mnie chęcią przyglądania się  obiektom DS w warunkach amatorskich.Poprzednio patrząc przez apertury 10 -12" ,nie byłem tym wszystkim jakoś zafascynowany(na ogół lukam na planety).W odpowiednich warunkach(seening- planety) pokazuje dośc dużo szczegółu(apertura+odpowiedni seening np; Mars).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)