Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - Newton czy Dobson?


Rafix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem nowy na forum wiec odrazu proszę o cierpliwość ;)

 

Planuję zakup teleskopu w granicy cenowej do max 3000zł (licząc razem z jakimś ciekawym fitrem czy dodatkowym okularem) i tutaj zaczyna się problem.

Waham się pomiędzy Newtonem:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2481&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200/1000_%28BKP200/1000%29_OTAW_Dual_Speed_na_monta%BFu_EQ-5

 

a dobsonem, na przykład coś takiego:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=2038&lunety=Teleskop_GSO_Dobson_10%27%27_DeLuxe_254/1250_M-CRF_%28mikrofocuser_1:10,_ch%B3odzenie_lustra%29

 

Warunki obserwacyjne mam dobre. Mieszkam na końcu małej gminy przy lesie więc żadne miejskie światła nie docierają do mnie. Chciałbym też czasami zabierać teleskop na wycieczke samochodem w ciemniejsze miejsca. Obiekty nieba jakie mnie interesują to głównie gromady gwiazd, galaktyki ale też fajnie byłoby pooglądać planety naszego układu.

Aha, chciałbym również mieć możliwość zrobienia fotki tego co widać będzie przez teleskop (narazie nie posiadam żadnego konkretnego aparatu ale w najbliższej przyszłości planuję zakup jakiejś dobrej lustrzanki).

 

Bardzo proszę o porady. Wiem wiem że dużo jest tematów o pierwszym zakupie, ale chciałbym poznać również opinie konkretnie o teleskopach wyżej wymienionych.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie miałem do czynienia z teleskopem posadzonym na montażu paralaktycznym, więc zbytnio się w tym temacie nie orientuję, ale z tego co czytałem to większość ludzi woli obserwować korzystając z montażu Dobsona (w tym ja), bo jest prostszy w obsłudze, a to ważne zwłaszcza dla początkującego obserwatora nieba. Sam posiadam GSO 12" i bardzo polecam kupić Ci używany sprzęt. Powinieneś się wyrobić w kwocie 2000-2200zł, do tego 2 dobre okulary (ES 14mm i do planet 6,7mm) i będziesz miał dużo radości z obserwacji. Dla mnie obserwację na montażu dobsona są w miarę wygodne i bardzo proste, podążanie za obiektem też nie sprawia większego problemu. Do obserwacji DSów nic nie zastąpi dużego lustra, dlatego w Twoim przypadku bym się nie zastanawiał i kupił 10-12" na dobsonie, zwłaszcza że masz dosyć ciemne niebo. Obserwacje planet również są przyjemne, ale jak wiadomo im większe lustro tym bardziej jest podatne na warunki atmosferyczne. W bardzo dobrych warunkach lustro 12" może śmiało konkurować z Makiem 150 w detalu, nie jeden który miał okazje sprawdzić to na własnej skórze potwierdzi moje słowa. Do astrofoto raczej się nie nadaje, ale można przyłożyć aparat do okularu i spróbować cyknąć fotkę planecie lub księżycowi (jak zechcesz to mogę Ci wysłać zdjęcie księżyca zrobione telefonem przyłożonym do okularu). Co do paralaktyka to niech się wypowie ktoś, kto sam miał okazję obserwacji przy pomocy owego montażu. 

Jak chcesz się dowiedzieć co i jak widać przez GSO 12" to możesz śmiało pisać na PW, postaram się wyjaśnić i pomóc. 

 

Pozdrawiam:)

Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/.../ chciałbym również mieć możliwość zrobienia fotki tego co widać będzie przez teleskop (narazie nie posiadam żadnego konkretnego aparatu ale w najbliższej przyszłości planuję zakup jakiejś dobrej lustrzanki).

Jeśli planujesz fotki, to montaż dobsona odpada, za to EQ5 jak najbardziej nadaje się do uwieczniania obrazów na zdjęciach. Na pewno przyda się napęd w 2 osiach http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1462&lunety=Nap%EAd_dwuosiowy_sterowany_pilotem_do_monta%BFy_EQ5_Synta_Sky-Watcher

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Warto też zanotować, że Tuba z lustrem 12" i montaż dobsona to 40-45kg. Jeżdżę Focusem mk1 hatchback i po złożeniu tylnych siedzeń tuba wchodzi do bagażnika, a obok montaż, więc z tyłu miejsca dla osoby nie ma. Jakaś nieduża walizka jeszcze się zmieści. Myślę, że raczej mniejszego samochodu nie masz więc z przewozem problemu by nie było.

Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie. Bo myślę o przesiadce na Dobsona 10". Na razie korzystam z montażu paralaktycznego, ale nie wiem jak działa montaż Dobsona. No wiadomo, typowy azymutalny. Przeznaczony głównie do obserwacji wizualnych. Ale jak się go obraca? Co trzeba robić, żeby obrócić go w górę/dół oraz prawo/lewo? Muszę ruszać całą tubą, czy może są do tego te "patyczki" utrzymujące tubę do montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest w Syntach. Przykręcasz tym tubę do montażu i możesz korygować z jaką siłą musisz popychać tubę do góry i do dołu (ile siły musisz użyć, żeby tube popchać w dół lub górę). Na przekręcanie tuby na boki nie ma to żadnego wpływu.

Bresser 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, to w porządku :) Czyli rozumiem, że gdybym zawiesił na to gumkę recepturkę, a następnie ją ciągnął, to mógłbym bardzo powoli obracać tubę w lewo/prawo :) Być może przyda się nieco w astrofotografii DSów, tak do 2-5 sekund, zamiast pół sekundy :) Zawsze coś, jeśli nie jestem fanem fotografowania na długich ogniskowych, gdyż wolę na krótszych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, to w porządku :) Czyli rozumiem, że gdybym zawiesił na to gumkę recepturkę, a następnie ją ciągnął, to mógłbym bardzo powoli obracać tubę w lewo/prawo :) Być może przyda się nieco w astrofotografii DSów, tak do 2-5 sekund, zamiast pół sekundy :) Zawsze coś, jeśli nie jestem fanem fotografowania na długich ogniskowych, gdyż wolę na krótszych :)

Nie no, proszę Cię!

 

Poczytaj troszkę zanim kolejny raz walniesz taką gafę. Prowadzenie montażu gumką recepturką przez rączkę na dobsonie! :'(

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok więc na montażu Dobsona łatwiej porusza się teleskopem ale do zdjęć odpada. A jeśli opanuje się poruszanie na montażu paralaktycznym to czy jest on ogólnie lepszy?

Jak jest jeszcze z jakością wykonania i trwałością? Czytałem że jeśli na montażu Dobsona to lepszy GSO od Synty.

 

Czy mógłby sie wypowiedzieć ktoś kto posiada teleskop na montażu paralaktycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zdjęciami to nie jest takie proste. Montaż paralaktyczny sam w sobie zdjęć nie robi ;) Trzeba jednak nieco czasu, pieniędzy i wysiłku w astrofoto zainwestować, żeby były w ogóle jakiekolwiek efekty.

Jeżeli montaż paralaktyczny nie ma napędów, to do obserwacji wizualnych moim zdaniem jest gorszy od azymutalnego (a i z napędem bym się zastanawiał). Nie dość, że cięższy, bardziej upierdliwy w ustawieniu (nawet do wizuala trzeba go względnie poprawnie ustawić na polarną), to jeszcze obsługa do najwygodniejszych nie należy. Obserwujesz obiekty na południu, nagle zachce ci się obserwować na północy, to trzeba by było obejmy luzować, tubę obracać itp. Wyciąg co chwila pod innym kątem itp. itd. Przerost formy nad treścią w niemal każdym aspekcie obserwacji. Do tego musisz znacznie więcej kasy na to wydać. Dla miłośnika obserwacji wizualnych montaż paralaktyczny jest według mnie kompletnie bez sensu.

 

Jeżeli planujesz tylko wizual to nawet nie ma się co zastanawiać.

To, nad czym powinieneś myśleć, to jakiego rodzaju montaż azymutalny będzie dla ciebie najodpowiedniejszy ;)

Dobson jest duży. Nawet 8". 10" Newton na dobsonie ma już dość spore gabaryty. Z tego co rozumiem mieszkasz z dala od miasta, więc jeździć i chodzić daleko z tym teleskopem nie musisz. Niemniej pamiętaj o tym, że jest to kawał tuby i gdzieś go będziesz musiał trzymać. Niby rzecz oczywista, ale czasami człowiek wybierając sprzęt pomija prozę życia, a to poważne zaniedbanie ;) Poza dobsonem są jeszcze inne rozwiązania.

 

O trwałość bym się nie martwił. Jak dbasz o sprzęt, to każdy posłuży długie lata.

  • Like 1

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok więc na montażu Dobsona łatwiej porusza się teleskopem ale do zdjęć odpada.

Czy łatwiej się porusza? Po kilku obserwacjach łatwiej - w myśl zasady: praktyka czyni mistrza  :D ale czy lepiej od paralaktyka???

A jeśli opanuje się poruszanie na montażu paralaktycznym to czy jest on ogólnie lepszy?

Montażem azymutalnym, w tym dobsona podczas obserwacji porusza się w 2 osiach. Montażem paralaktycznym po ustawieniu na biegun ziemski porusza sie tylko w 1 osi i ewentualnie koryguje w drugiej. Niedawno zakupiłem naped w 1 osi do mojego EQ3-2, co ułatwia prowadzenie za obiektem, bo nie trzeba kręcić mikroruchami lub popychać co chwilę teleskopu na dobsonie, szczególnie jak się robiło pokaz zaćmienia Słońca dla całej szkoły, więc jeśli planujesz w przyszłości edukację nie astro-miłóśników lub focić, to to polecam paralaktyk z napędem w 1 lub 2 osiach.

Jak jest jeszcze z jakością wykonania i trwałością? Czytałem że jeśli na montażu Dobsona to lepszy GSO od Synty.

Czy mógłby sie wypowiedzieć ktoś kto posiada teleskop na montażu paralaktycznym?

Wydaje mi się, że nie ma różnicy, czy to GSO, czy Sky-watcher.

Trwałość zależy od Ciebie. Teleskop to częściowo szkło, trzeba uważać, nie rzucać, przewozić zabezpieczony folią bąbelkową, czy w oryginalnym pudle, a nawet ostatecznie unieruchomienie w bagażniku kocem.

Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic, to zapraszam do mnie, mam, i dobsona, i paralaktyka.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nic nie wydziwiam, po prostu chcę sprawdzić czy metoda gumki recepturki (którą opisałem na sąsiednim forum tutaj: http://astropolis.pl/topic/47509-fotografia-statywowa-i-ds-tez-mozna/) może zostać zastosowana do astrofotografii na montażu Dobsona. Po prostu pytam, czy mogę poruszać teleskopem w prawo/lewo za pomocą tych uchwytów, a nie za pomocą tuby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zdjęciami to nie jest takie proste. Montaż paralaktyczny sam w sobie zdjęć nie robi ;) Trzeba jednak nieco czasu, pieniędzy i wysiłku w astrofoto zainwestować, żeby były w ogóle jakiekolwiek efekty.

Chęci są ogromne, od zawsze interesowałem sie i fascynowałem kosmosem, więc już czas na teleskop tym bardziej że pieniądze to najmniejszy problem a bardzo chcę opanować astro-fotografię.

 

Kurcze no i nadal nie wiem.. Rozumiem że jeden i drugi ma wady i zalety. Ale raczej przychylam się do paralaktyka z napędem. Głównie przez duże wsparcie dla fotografii.

Jeśli już się zdecyduję (bo jeszcze czytam i rozmyślam) na paralaktyka to jaki rozmiar polecacie? Czy przez 200/1000 da rade zobaczyć np. ładna spirale galaktyki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lenistwo zabroniło mi do tego dotrzeć :P
Mimo wszystko nie masz szans - nawet w jednej nie zrobisz precyzyjnie, to dla człowieka niemożliwe... wg mnie
Kiedyś ktoś na forum opisał coś na kształt długiego ramienia zamocowanego na stałe do dobsona (czyli montażu) i zrobieniu dookoła w okręgu skali godzinowej do poruszania się - ciekawe czy takie coś by się spisało, bo szczerze mówiąc nie pamiętam wyników tegoż działania, tym bardziej nie pamiętam kto o tym pisał ... ale zdaje się mieć już większy sens - niż gumka :D

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie myślę o niemożliwych czasach powyżej 10 sekund, nawet fotografie do 4 sekund byłyby zadowalające. Ze statywu fotograficznego i gumki recepturki udaje mi się focić po 20+ sekund bez poruszenia (z 300mm), więc jakiś tam potencjał jest. Mimo to, już nie przedłużam. Sam stwierdzam, że byłby on głównie do obserwacji wizualnych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławica M27 w 20s (ISO 800), to jest 1/4 całego kadru (tylko środkowa część). Ruch jest tak minimalny, że można go pominąć - i tak przedstawiam swoje wyniki w mniejszym powiększeniu, a wtedy gwiazdki wyglądają okrągłe :)

 

Co prawda mam na razie napęd do EQ3 i na razie na nim pracuję. Da się nieco dłuższe ekspozycje i co najważniejsze - nie trzeba siedzieć przy tym bez przerwy jak szalony :D

 

2qmjiu8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wprawy i kilkunastosekundowe ekspozycje niestraszne ;)

Przecież gwiazdki to same kreseczki.. Chyba, że to nowa moda ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o takie poruszenia, to jedne z najlepszych, jakie się da. Sam mówiłem, że pomimo idealnych gwiazdek, zdjęcie jest przyjemniejsze w odbiorze przy mniejszym powiększeniu (gdy słabe gwiazdy zajmują tylko 1 piksel na ekranie). Wtedy tego poruszenia się nie odczuwa. Co lepsze? Zdjęcie na statywie fotograficznym z idealnymi gwiazdkami (lecz max 1.5 sekundy naświetlania), czy 20 sekund z takimi gwiazdkami, które można łatwo poprawić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)