Skocz do zawartości

Problem z teleskopem - obraz bez kolorów.


DarthVader3105

Rekomendowane odpowiedzi

Nie powiedziałbym. Jowisz w 10" przy niezłym seeingu wygląda dużo lepiej niż na tym zdjęciu i ma kolorystykę bardzo zbliżoną do tej ze Stellarium. Oczywiście skala obrazu jest mniejsza. Wyraźne choć bardzo wyblakłe kolory widać też na Marsie. Saturn to właściwie jeden żółtawy kolor więc pod tym względem dość monotonny obiekt, aczkolwiek piękny. Niebieskawe są Uran (bladoniebieski) i Neptun (niebieski). Przykładem ładnych kolorów gwiazd jest Albireo zaś kolor (niebieski) w obiektach mgławicowych widziałem tylko w planetarkach typu Cat's Eye, Blue Snowball, czy Duch Jowisza (może jeszcze coś by się znalazło). Koloru w M42 nie widziałem w żadnym teleskopie i warunkach. Kiedyś widziałem na niej wrażenie zielonkawego zafarbu w 10", co jest złudzeniem - obserwowałem z miasta z balkonu i miałem jeszcze chyba widzenie mezotopowe lub fotopowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie zadam. Czy połączenie ze sobą trzech filtrów w barwach RGB dałoby rzeczywiste kolory?

 

Filtry RGB służą do fotografii. Obserwując wizualnie, dostrzeżesz tylko kolory planet i gwiazd, natomiast mgławice, czy galaktyki pozostaną w odcieniach szarości. Filtry do niczego Ci się nie przydadzą. A nie widziałeś Jowisza, tylko plamę, bo... patrzyłeś bez okularu :D

 

Krok po kroku co musisz zrobić:

 

1. Kupić jakiś okular

DELOS_2_flat_t450.jpg

Skoro chcesz patrzeć na planety, to możesz wybrać np. ogniskową 9mm - pow. 100x albo max 6 mm - pow. 150x. 5 mm może jeszcze da radę, ale nie ma co szaleć, bo  znowu nic nie zobaczysz, ale z innego powodu :D

 

2. Jeśli będziesz miał problemy z ostrością, niezbędna będzie

Nasadka kątowa:

big_1_1a495b49be5b.jpg?lm=1401228053

 

albo extender:

80f3f85ff86a51e3a4f96ed438e40132.jpg

 

3. A żeby znaleźć cokolwiek na niebie, z pewnością przyda się szukacz

Np. taki optyczny:

szukacz_sw_9x50_ill_4.jpg

 

albo kolimatorowy:

starpointer.jpg

 

 

== Bez tego się nie da.

Życzymy udanych obserwacji :)

  • Like 2

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrej widoczności Kolego DV teleskopem przedstawionym w wątku oczywiście po założeniu kątówki, przy okularze 5mm - krótszych nie polecam (ten i tak chyba za krótki) powinieneś zobaczyć Jupeczka tak jak na poniższym zrzucie. Jak widzisz, są wyraźne rdzawe pasy i więcej nic nie wykombinujesz..

Natomiast w tym programie, wpisując parametry teleskopu i okularów możesz sobie symulować widoki - tu masz link http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

 

 

post-476-0-50870800-1433964022_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kurier przywiózł nasadkę 90° oraz okular 9mm. Już przetestowałem na Wenus. Zobaczyłem po prostu żółtawą kulkę, na której był pionowy pas. Jak obróciłem nasadkę, pas obrócił się również. Planeta nie była tak "dziurawa" jak wcześniej. Czy jeszcze coś trzeba?

Chciałbym zapytać jeszcze: jakie jest zastosowanie wyciągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wenus wyglądała trochę jak księżyc. :-)

A dlaczego wygląda jak Księżyc ??? ??? Możesz napisać ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o oświetlenie. Wenus była oświetlona do połowy, więc dlatego przypominała księżyc.

Wenus podobnie jak Księżyc przechodzi fazy, przeczytaj o niej tutaj http://dracul.kill.pl/~bielu/astronomia/wenus/wenus.htm

A tak wyglądała np. w 2012 roku - moja fotka Canonem 350D + refraktor 80/500

 

post-476-0-84549100-1434230310_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o jedno zapytam: Co jest potrzebne do robienia zdjęć? Czy starczy jakiś zwykły aparat, czy musi być lepszy?

Pobierz sobie i przeczytaj pierwszego PDFka ,,Od laika..." a później ,,Astrofotografia dla początkującego" i podobne :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)