Skocz do zawartości

Refraktor Bresser Messier R152s wspomienia o sprzęcie!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem go i sprzedałem w tamtym roku.....ale posłuchajcie pare słów o teleskopie:

Rok temu  kupiłem największy chyba refraktor dostępny w Polsce w sprzedaży 152mm Bresser Messier  o parametrach 152/760.  Określany jest przez niektórych jako semi-apo bo ma dodatkowy układ Petzvala korygujący pole..refraktor daje praktycznie płaskie pole, niestety układ niewiele pomaga na aberracje chromatyczną..Choć słyszałem, że w takich achromatach jest mniejsza niż w zwykłym achro.  Waży ponad 12kg. No jest to prawdziwa torpeda.

Skoro ma płaskie pole można spróbować z nim troszkę pofocić. Tym bardziej, że ma wpasowany w wyciąg gwint m42.

Dołączona grafika

Teraz kilka słów o  możliwości zdjęcia korektora Petzvala w celu wydłużenia ogniskowej Messiera 152/760 do 1200mm..Postanowiłem wcielić słowa w czyn i rozebrałem 4" wyciąg Messiera. Tak jak przypuszczałem w środku był korektor Petzvala wraz z obudową. Wyjąłem toto:

 

1.jpg

A potem wyjąłem soczewki z tego:

 

2.jpg

Korektor: to jakby drugi, mały obiektyw achromatyczny z szczeliną powietrzną (dwie przedzielone soczewki)

Teraz ile waży korektor?:

Bagatela 500dag. Dlaczego więc refraktor jest tak ciężki ?

Spójrzcie na grubość ścianki.. to niezatapialny pancernik!

 

3.jpg

Teraz dochodzimy do sedna: po demontażu korektora i dołożeniu

1). Barlowa bez soczewki

2). Kątówki 1,25" brakuje ok 10 -15cm....

Pozostaje podtoczyć rurę 15-20 cm wkręcaną w oryginalny tubus lub sporządzić nowy, lekki tubus.

Mój przerobiony wyciąg 4".. po dokupieniu kątówki 2" będzie ostrzył z Bino WO na 100%. Już ostrzył z nasadką z włożoną redukcją z balowa ED2"

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd taki duży cieżar tuby ? Zwykłe achro o podbych parametrach waży 2x mniej (6,5 kg). Jak już piszesz o tym teleskopie to możesz coś jeszcze napisac coś więcej o obrazach jakie on daje.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd taki duży cieżar tuby ? Zwykłe achro o podbych parametrach waży 2x mniej (6,5 kg). Jak już piszesz o tym teleskopie to możesz coś jeszcze napisac coś więcej o obrazach jakie on daje.

Adrian...przecież wyżej napisałem  :o (ścianka)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja również byłem w posiadaniu takiego refraktorka i być może do niego wrócę, moim zdaniem aberacja jest utrzymana na przyzwoitym poziomie, a płaskie pole rzeczywiście jest płaskie, gwiazdki są punktami w całym polu widzenia nawet przez "kitowe" okulary.

  Pozdro...

SCT 8" Okulary: WO SWAN 33mm, Meade QX26mm,University 16mm, PL 10,15,25mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja również byłem w posiadaniu takiego refraktorka i być może do niego wrócę, moim zdaniem aberacja jest utrzymana na przyzwoitym poziomie, a płaskie pole rzeczywiście jest płaskie, gwiazdki są punktami w całym polu widzenia nawet przez "kitowe" okulary.

  Pozdro...

Chondryt, że przytoczę przykłady graficzne  ;) Fasolki to tylko efekt prowizorycznego ustawienia na polaris  :)

Dołączona grafika

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się..!

Na fotce są  fasolki , powstałe nie..z zakrzywienia  (sfery) ale z złego ustawienia na polarną .. korektor jest OK

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 8" Ty 11, i nie wiem jak jest u Ciebie, jednak na podstawie autopsji mogę powiedzieć że refraktor dawał zdecydowanie lepsze obrazy gwiazd niż zwierciadło, natomiast zasieg jest po stronie SCT, wiadomo 8 większe niż 6.

SCT 8" Okulary: WO SWAN 33mm, Meade QX26mm,University 16mm, PL 10,15,25mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Tak , 8 to więcej niż 6 , ale po uwzględnieniu menisku, dwóch luster te 6" w refraktorze daje duże pole do popisu i różnica między aperturami się zmniejsza

Jednak bezpośrednie porównywanie dwóch różnych konstrukcji zawsze prowadzi do niesnasek , lustro jest proste, łatwe , światłosilne ale traci kontrast

refraktor (dobrze wykonany) daje ostre , kontrastowe obrazy , choć szkła większe od 150 mm to ewenement , a popularne seryjnie produkowane kończy się 220

tak jak te maleństwa tutaj:

http://www.hioptic.com/telescopes/refractor/large/index.htm

Orion APO 72 ,

SCT 6"

SW HDAZ , iOptron EM-12 ,

Meade SPL 20 ; SW UWA 13,17 ; UWAN 7 ; Scopos 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem synte 8" do meade SCT 8" - i ciekawostka-  przy zbliżonej źrenicy wyjściowej na słabych i rozległych mgławicach  typu Veil z filtrem UB obraz był zdecydowanie ciemniejszy w SCT.

W syncie 8" ogon welonu było pięknie  widać. W SCT niestety to zaledwie majaczące przejaśnienie. 

Moim zdaniem wpływa na to obecność menisku w SCT. W jakimś stopniu tez kątówka przeogniskowuje cały układ...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo widzisz najcenniejsze są opnie osób zupełnie nie związanych z wielkim astro -biznesem. Konfrontacja stopnia zadowolenia konsumenta z użytkowania określonego produktu  z  przełożeniem na jego wcześniejsze  zaopatrywania  (przed dokonaniem zakupu), wykreowane przez reklamę lub opinie współplemieńców. Ludzie mają różne telepy, źrenice, zasięgi pod domem, stopnie percepcji.  Ich średnia ważona, niewymuszone, publiczne, subiektywne opinie są lepsze od jakiegokolwiek warsztatowego pomiaru. Pod warunkiem, że jest ich wiele niezależnych  i zbieżnych.

Tak jest np.  z transmisją w LVW.

Co do SCT.. sam użytkuję taki teleskop i nie zamienił bym go z powrotem np. na newtona 12". SCT szczególnie duży jak mój.. posiada wspaniały kontrast, punktowość obiektów oraz masakryczny zasięg.  Gromada gwiazd w SCT jest przepiękna, średnie i małe galaktyki, mgławice planetarne są identyczne jak w Newtonie...niestety ulotne rozległe mgławice + współpraca z filtrem wąskopasmowym to największa bolączka tych konstrukcji- gdzieś brakuje transmisji.  Wynika to pewnie też z konieczności wydzierania fizyce tych milimetrów źrenic  wyjściowych. Kombinuję z reduktorem 6,3, obracam soczewki rozkręcam kątówki by zmniejszyć winietację.

Obecnie stanąłem na etapie testu okularu 50mm...nie wykluczone, że pójdę dalej szukając światła w SCT.

Sama mobilność takiej 11" tuby jest największym atutem do jej użytkowania  i mobilizuje do jej udoskonalania przez dokupowanie akcesoriów !!!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie mają różne telepy, źrenice, zasięgi pod domem, stopnie percepcji. 

........

Sama mobilność takiej 11" tuby jest największym atutem do jej użytkowania  i mobilizuje do jej udoskonalania przez dokupowanie akcesoriów !!!

Oraz różne oczekiwania i potrzeby :)

Ach... ten zapach nowego okularu w nocy... zimny dotyk nowej kątówki... muśnięcie świeżego filtra  ;D

Muszę kiedyś polukać przez takową tube jaką posiadasz.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie ten 152 mm refraktor mial tak solidna tube bo lekki brak nieosiowosci powoduje duzy wzrost aberacji chromatycznej .

Taką samą blachę ma MESSIER 203/1000.. mogę utrzymać go na dobsie na jednej obejmie.

Messier 152mm  z  układem Petzvala to tzw.  neo-achromat (nie semi apo jak ktoś utrzymywał) nie ma tak dobitnej  aberracji jak zwykły achromat Fraunhofera.. fiolet wyłazi na długich ekspozycjach (jak ta powyżej) a i  kolorki widać na jasnych obiektach planety, Łysy.

Druga para soczewek za wyciągiem  widoczna na zdjęciu wyżej.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie na usunięcie niebieskich obwódek celem unaocznienia jak działają  funkcje Reduce Small Blue/Violet Halos lub Reduce Large Blue/Violet Halos w Astronomy Tools.

Najpierw zastosowałem  Reduce Large Blue/Violet Halos i resztę co pozostało usunąłem funkcją Reduce Small Blue/Violet Halos :)

post-13-137699791623_thumb.jpg

post-13-137699791638_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

ja mam z kolei takie pytanie czy heq5 mial jakies wieksze problemy z tym telepem?? planuje jakies achro wieksze do szerokich i ten messier wpadl mi w oko:)

Spóźnione ale odpowiadam...nie miał!  Prowadził elegancko i płynnie -był krótki więc łatwo go było wyważyć w osiach! Nie haczył o statyw. Największą jego bolączką były jednak krótkie nogi -co wiązało się wręcz z nienaturalnymi pozami przy okularze, rodem  z gimnastyki artystycznej :D

W miejsce oryginalnych kupiłem statyw teodolitowy o wysokości roboczej ok. 1,5 m! 

Można było obserwować ze stojaka lub z lekkiego pochylenia w miarę komfortowo!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Zdecydowanie nie..

1) Tuba wisi na paralktyku co utrudnia szukanie obiektów z ręki!

2) Ma duża światłosiłę i krótką ogniskową -co nie czyni go dobrym narzędziem do obserwacji planet i księżyca oraz wymagającym co do doboru okularów

3) To achromat-ma więc aberrację chromatyczną

Najlepszym wyborem dla początkującego jest Synta 8" na Dobsonie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Kiedyś miałem okazję porównać  acro 6"  F=1200mm MEADE (wtedy mój) z właśnie Bresser Messsier 152s.Na planetkach stanowczo lepiej wypadła dłuższa tuba (mniejszy poziom aberry chrom.) , jaśniejsze mgławiczki z kolei w Bresserze.Moim zdaniem do planet ,to się nie nadają oba refraktory (mam ed i mac-newtona, i jestem wyczulony na AC , stąd może taki wniosek).Jednak kulki i niektóre mgławiczki przemawiają za Bresserem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem długaśny Meade...dawał przyzwoite obrazy planet z uwagi na światłosiłe! Krótki Bresser i planety/ Księżyc to była jakaś porażka! :o Nie rozumiem po co robią krótkie achromaty?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - ta dłuższa tuba jest super do planet, Księżyca i Słonka, a abberkę niemal zupełnie likwiduje filtr Baader Semiapo był na stałe wkręcony w 2" kątówkę na wejściu, miałem 2 lata więc wiem z autopsji do foto kamerką też się nadaje.  :)

Moje pierwsze Słonko z czerwca 2010 r ,,zrobione" tym refraktorkiem przy pomocy webcamerki chyba Philips  ???

I taki jeszcze miałem - super Rureczka  8)

post-587-137699898984_thumb.jpg

post-587-137699899212_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)