Skocz do zawartości

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - tryplet 130 f/7


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli miał ktoś do czynienia z takim refraktorem, albo zna kogoś, kto miał do czynienia, albo znalazł jakieś interesujące testy i recenzje na jego temat to byłbym wdzięczny. Chodzi o taki instrument, z elementem ze szkła FPL-53: 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6679_TS-PHOTOLINE-130-mm-f-7-Triplet-APO---FPL-53---2-5-inch-RPA-focuser.html

http://www.teleskop-spezialisten.de/shop/ED-APO/120-130mm/APO130f7-P-TS-PHOTOLINE-130mm-f-7-Triplet-APO-FPL-53-2-5-RPA-Auszug::1073.html

choć sam obiektyw o takich parametrach jest na pewno sprzedawany też pod innymi markami, np: 

Meade - http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=bannerE&A=switchLanguage&Q=&ul=E&manual_cm_sp=LangBanner-_-SpanishMexico-_-toEN

Tecnosky - http://shop.tecnosky.it/Articolo.asp?SessionID=2EA5A0E5-C56C-466B-A386-E2BD03D55479&GetInfo=TK130&AddScore=TK130&Score=1

 

 

Chodzi mi głównie o zastosowanie do fotografii DS, w drugiej kolejności do wizuala. Pan Rohr http://astro-foren.de/index.php/Thread/6084-Kap-01-Verzeichnis-optischer-Berichte/ niestety ominął ten obiektyw w swoich testach (a przynajmniej nie umiem go tam zidentyfikować :( ), a sam znalazłem tylko jeden test opisowy http://www.nightsky.at/Art/TS%20130-910%20APO/

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar rozmiarem, ale FSQ to zupełnie inna liga :) Ta cena nie bierze się znikąd, a ten 130mm ma 99% spędzać w rollofie, stąd może być gabarytowo przystosowany inaczej :) Byle tylko jakościowo nie zaniżał za bardzo średniej :(

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu dokopałem się do jakiś wykresików i obrazków, a nie tylko "testów opisowych" - choć i one mają dużą wartość.

Pewnie niektórzy znają blog http://interferometrie.blogspot.com/ - ostatni wpis poświęcony jest refraktorowi 115/800, który z pewnością jest w czołówce jeśli chodzi o przelicznik apertury do ceny. Ale we wcześniejszych wpisach znalazłem też test APO 130/910 http://interferometrie.blogspot.com/2014/09/201409-optical-test-reports.html?view=classic , tej nowszej wersji na szkle FPL53 - wypadł poprawnie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż brak opisów i recenzji też jest jakimś wyznacznikiem jakości. Tak duży tryplet przy tak niskiej cenie miałby masę recenzji, jeśli byłby to sprzęt godny polecenia. Dla porównania inne teleskopy o podobnym rozmiarze obiektywu są co najmniej 3x droższe. I o ile na pewno produkuje się ich dużo mniej niż tych 130 f/7, to mimo wszystko wydaje mi się, że coś tu jest nie tak. Niestety dobre refraktory są bardzo kosztowne w produkcji, a tak duże to już w ogóle. Z dystansem traktowałbym też informację o obecności elementu ze szkła fpl-53.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Z dystansem traktowałbym też informację o obecności elementu ze szkła fpl-53.

Nie rozumiem tego zdania ::)

Te szkła są złe ???  Czy tam ich brak ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Czy roztrzasanie czy jest takie, a nie inne szklo ma sans przy naszych warunkach klimatycznych - sredni seeing, itd?

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Czy roztrzasanie czy jest takie, a nie inne szklo ma sans przy naszych warunkach klimatycznych - sredni seeing, itd?

To już nie o to chodzi ale to szkło o b. dobrej transmisji jest szczególnie przydatne przy naszych jak napisałeś warunkach.

Chodzi mi o to - chyba, że nie zrozumiałem, że w tym refraktorze ich moze nie być ? Że to tylko chwyt marketingowy ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że Ohara produkuje szkło różnej klasy: jedna partia wychodzi lepiej, inna - gorzej. Trudno przy takim materiale o zawsze nieskazitelną, jednorodną produkcję. Na ich stronie był kiedyś dokument z opisem wszystkich parametrów i było tego sporo. Najlepsze (najdroższe) tafle/blanki trafiają pewnie do takich marek jak Takahashi, tańsze pewnie kiedyś trafiały z powrotem do pieca, ale ponieważ hasło "element FPL-53" się dobrze sprzedaje, to te gorsze partie trafiają pewnie do tańszych producentów. Poza tym jest jeszcze taka sprawa, że to tylko jeden z elementów całości obiektywu, a tu dużo zależy od dobrego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż brak opisów i recenzji też jest jakimś wyznacznikiem jakości. Tak duży tryplet przy tak niskiej cenie miałby masę recenzji, jeśli byłby to sprzęt godny polecenia. Dla porównania inne teleskopy o podobnym rozmiarze obiektywu są co najmniej 3x droższe.(...)

Tak, niestety zdaję sobie z tego wszystkiego sprawę. Dlatego szukam konkretnych testów i opinii, jak np ten http://interferometrie.blogspot.com/2014/09/201409-optical-test-reports.html?view=classic

Zdjęcia plam słonecznych, które wcześniej podlinkowałem też mówią dość sporo  - moim 6" newtonem nigdy takich szczegółów granulacji i półcieni nie udało mi się uchwycić, dopiero 8" dał radę. Strehl 0.95 to klasa średnia bez aspiracji, ale też bez wstydu. A co do ceny, to przecież popularny ED 120 f/7 też ma element ze szkła FPL53, a to doskonały sprzęt uznany przez obserwatorów gwiazd podwójnych i obiektów US, a kosztuję połowę tej ceny. Tryplet to po prostu jeszcze jeden element ze sporo tańszego szkła. Cenę dyktuje rynek - nikt by nie kupił takiego chińskiego trypletu za połowę ceny podobnej konstrukcji zrobionej przez LZOS. Inna sprawa, że niektórzy by nie kupili, nawet jak byłby lepszy.

Pewnie szukam dla samego siebie argumentów :) Też mi się marzy TEC140 albo FSQ128, ale z drugiej robiłem fotki newtonem 6" za 800zł, a dedykowane fotonewtony o takiej aperturze kosztują 5-10 razy więcej, więc nie będę może na początek szalał, tym bardziej biorąc pod uwagę nasz klimat i warunki - o czym już wspomniał FunkyKoval.

 

Poszukiwania trwają... :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że Ohara produkuje szkło różnej klasy: jedna partia wychodzi lepiej, inna - gorzej. Trudno przy takim materiale o zawsze nieskazitelną, jednorodną produkcję.

Teoretyczne racja niedawno Toyota - w modelu z wyższej półki wymieniała klientom za grube pieniążki wadliwe elementy.

Niemniej konkretny model szkła - tu FPL 53 jeśli jest, to zapewne spełnia normy dość surowe tego szkła.

Im też chyba zależy na renomie bo konkurencja istnieje :)

No i droższy model to nie tylko szkło.. to również materiał tubusu i - bardzo ważne - wyciąg, który moze kosztować również niezłe pieniążki :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc ciekawym tokiem rozumowanie że na dobre duże np 130mm Takasi nie ma kasy, a te tanie podróby się nie opłaca wychodzi że lepiej w ogóle nic nie kupować.

I kolejne przemyślenie Czy My miłośnicy AMATORSKIEJ ASTRONOMII nie popadamy w fanatyzm dążeniu do idealności/doskonałości.

  • Like 4

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc ciekawym tokiem rozumowanie że na dobre duże np 130mm Takasi nie ma kasy, a te tanie podróby się nie opłaca wychodzi że lepiej w ogóle nic nie kupować.

I kolejne przemyślenie Czy My miłośnicy AMATORSKIEJ ASTRONOMII nie popadamy w fanatyzm dążeniu do idealności/doskonałości.

Zdzichu chodzi o to aby za ,,nasze" pieniążki kupić sprzęt który posiada dobre szkło i nie gnący się wyciąg. A taki dostać można - nie ozdobiony znana firmą czy czy diamencikami :)

I taki sprzęt można znaleźć - stąd temat Łukasza - kilka dobrych opinii, testów i można mieć sprzęt za połowę ceny ze średnią marką a spełniający oczekiwania w astrofotografii :)

I dobrze, że temat ,,żyje" z pojedynczych informacji pozbieranych po świcie wyjdzie całość i odpowiedź - kupić czy nie :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretyczne racja niedawno Toyota - w modelu z wyższej półki wymieniała klientom za grube pieniążki wadliwe elementy.

Niemniej konkretny model szkła - tu FPL 53 jeśli jest, to zapewne spełnia normy dość surowe tego szkła.

Im też chyba zależy na renomie bo konkurencja istnieje :)

No i droższy model to nie tylko szkło.. to również materiał tubusu i - bardzo ważne - wyciąg, który moze kosztować również niezłe pieniążki :)

Zapomniałeś dopisać ze 50% ceny to nazwa firmy za którą trzeba płacić.

  • Like 1

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dopisać ze 50% ceny to nazwa firmy za którą trzeba płacić.

Zgadza się 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości z nas marzy się bardzo dobry sprzęt z wysokiej półki np FSQ ale powiem tak ze swego doświadczenia mam to marne APO 65Q i nie raz porównywałem zdjęcia zrobione nim a FSQ106 tych samych obiektów i powiem szczerze nie są wcale gorsze a wręcz przeciwnie, a jak się ma cena jednego i drugiego. Kupować bardzo drogi sprzęt odmawiać sobie wielu rzeczy po to by kilka razy użyć go w roku w naszym klimacie to jakieś nieporozumienie.

  • Like 4

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oto mi chodzi jak napisał Antoni. Przeglądałem fotki czołowych astrofotografów zza gramanicy i ... też są niedoskonałe, podłużne gwiazdki, niedokorygowane pola itd.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie, ze nie wszyscy potrafią wykorzystać nawet hiper high-endowy sprzęt. Dlatego zdjęcia mogą być gorsze. ale biorąc pod uwagę np. wspomnaine fsq i ts 65q to bardzo wątpię, żeby ten ostatni obsłużył coś więcej niż full-frame, a i z tym pewnie byłby problem. A fsq zrobi to bez problemu.

 

Moim zdaniem warto kupić sprzęt dobrej klasy. Powiedzenie, że biedny traci dwa razy sprawdza się niestety w astro. Mam kilka produktów od TS i szczerze mowiąc są niezadowalaącej jakości. Obawiam się, że do zaawansowanwj astrofotografii to niedobra droga. Na rynku wtórnym można kupić dobry sprzęt taniej, może nawet w podobnej cenie jak nowy TS.

 

Polecam np. 

http://www.astrobuysell.com/uk/propview.php?view=98484

 

LZOS i Moonlite rządzi :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)