Skocz do zawartości

Czy aby na pewno NGC 7000 ?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Czy możliwe jest zobaczenie NGC 7000 w lornetce 10x50 około 23.15 z okolic Dęblina (trochę poniżej środkowej Polski) ?

 

Niebo bardzo jasne mimo później godziny. Obserwacje z leżaka. M13 - bardzo jasne centrum, wyraźne i spore "halo". M27 pierwszy raz z lornetki (czemu wczesniej na nią nie patrzyłem ?) - bardzo jasna, widział też albo M71 albo Harvard (co to jest ?) 20.

 

Między Alfą a Dzetą widziałem sporo dość jasnych gwiazd, po lewo od tej linii rówież grupka gwiazd a między tymi grupami ciemno. Ale nie tak całkiem, w tej przerwie widać Ameryke Północną ? Czy to może złudzenie, mgła, droga melczna ? :D

 

Poniżej szkic poglądowy, ma tylko zobrazować co +/- widziałem - nie śmiecie się :D

post-526-0-14507200-1434390668_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec maja przez 12x50 na statywie podpatrywałem coby do Maćkowego MoPa przystąpić i znów wygrać ;D

Da się :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej porze jest możliwe zobaczenie Ameryki z tym, że leży ona trochę poniżej niż na rysunku ale jak pisałeś, zaznaczyłeś ją tylko poglądowo :) Bardzo dobrym sposobem na lokalizację NGC 7000 jest odnalezienie asteryzmu miniaturowego Oriona, którego zaznaczyłem w kółku. Leży on na tle ciemnej mgławicy, która dzieli wizualnie Amerykę od Pelikana. Tuż na lewo od niego znajduje się Ameryka. Dwie jasne gwiazdy blisko siebie, które zaznaczyłem są dobrym wyznacznikiem położenia Pelikana.

 

post-3970-0-91387300-1434395506_thumb.jp

 

Któryś z nas oznaczył błędnie pewną gwiazdę ale sam już nie wiem który ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasmaras - nie ma aż takiego nieba by ja widzieć gołym okiem (chyba).

Damian, dzieki za obszerniejszą wypowiedź.

Jednak to nie była Ameryka. Na zdj. zaznaczyłem miedzy którymi grupami gwiazd coś widziałem. Wczoraj rozpogodziło się, długo nie byłem bo jestem trochę chory a było zimno. Znalazłem Oriona, przypatrywałem się miejscu z poprzedniej nocy. Myślę, że to tło gwiazd tam jest po prostu i tyle, a widać je słabo bo jest jasno. Patrzyłem się dość długo poniżej asteryzmu i wydaje mi się, że było widać spore pojaśnienie. Ale ile w tym widzenia a złudzenia to nie wiem. Jestem na 80% pewny Zatoki Meksykańskiej. Jak dopisze pogoda w najbliższym czasie poświęce na ten obiekt co najmniej 30 min.

 

To jeszcze nie koniec...

 

PS. Masz racje Damian, nie dojrzałem jedne kreski przy literce (coś było nie tak bo jak mogą być dwie gwiazdy dzeta w Cyg ? :D )

post-526-0-27603700-1434440156.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jak zapowiedziałem to nie był wtedy jeszcze koniec i tak też się stało :)

 

Wczorajsza noc była pod kątem warunków słaba. Na południu brak łuny (a zazwyczaj jest) ale zamiast jej w powietrzu coś wisiało i Droga Mleczna była jakaś rozmazana. Nie sprawdzałem czy M13 była widoczna gołym okiem ale myślę że tak.

Położyłem się na leżaczku z lornetką 10x50 i trochę sie pogapiłem w miejscu gdzie jest NGC 7000. Sam obiekt widoczny od razu ale nie widziałem o co chodzi i dopiero po kilkunastu minutach byłem pewny, że to co widze to jest Północna Ameryka :) Dziś z rana sprawdzałem zdj. jej i potwierdza się. Tam gdzie jest Meksyk widać znaczne jaśniejszy obszar. Po zachodniej stronie widziałem chyba B352 - może Panasmaras potwierdzi ?

Spojrzałem tez na B168 i na E (B142 i 143). W drugim obiekcie była widać ledwo ledwo literę E.

 

A teraz zagadka numer 2 - ile minium aparatury trzeba na Pelikana (IC 5070) ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na mapkę w temacie o B168 i zapamiętałem, że tam jest B352 i miałem nadzieje, że będzie ją widać. Przyznam, wyraźniejsza od tej B168 :D A co do B361 to miałem ją kiedyś w planach ale chyba nie było pogody lub coś innego, już nie pamiętam i nie widziałej jej.

Niby nic do tych ciemnotek nie czuję ale Twoja "propaganda" działa :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)