Skocz do zawartości

MEADE 8" + STATYW GEODEZYJNY


leniwiec007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum, krótkie zdanie o mnie: Piotrek, 24 lata z podkarpackiej wsi.

 

A teraz do tematu. Mam za zadanie połączyć telskop Meade 8" z jakimś statywem. Dwie myśli chodzą mi po głowie:

1) statyw dedykowany pod taki teleskop, czyli taki który udzwignie te kilka kilogramów, ale nie mam zielonego pojęcia jaki model statywu wybrać aby bez problemu to połączyć i było to dość sztywne

2) zakupić statyw geodezyjny (drewniany) i dorobić "przejściówkę" aby to połączyć ze sobą. Z praktyki wiem, że geodezyjne statywy są dość stabilne  i zapewne dałoby się zawiesić na tym teleskop. Problem mam w przejściówce - jakie wymiary, jakie gwinty - nic o tym nie wiem, tylko słyszałem że się da.

 

Wszelakie rady są mile widziane, ponieważ trochę czas mnie goni z wyborem (do końca tygodnia muszę wybrać opcję połączenia). Co do finansów, umówmy się że jest ona w granicach "zdrowego rozsądku" i 1 000 zł nie zamierzam wydać na trójnóg ;)

 

Z astronomicznym pozdrowieniem,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę:

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Meade-LX90-ACF-8--203-mm-f/10-teleskopy-520.html  - w moim przypadku jest wersja SC.

 

Aktualnie teleskop znajduje się na stalowym słupie w kopule astronomicznej. Muszę go zrobić bardziej mobilnym własnie przez statyw i zależy mi na sztywności całego połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zbyt pocieszająca informacja ;)  ale przyjmijmy że mam budżet do 2.000 zł. Czy coś w takiej sytuacji można zrobić aby to połączenie było w miarę stabilne? Domyślam się że od 5k zaczynają się statywy astronomiczne. A jakby się sprawdził statyw geodezyjny?

Ktoś może próbował połączyć to ze sobą i jest zadowolony z takiego rozwiązania? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam teleskop - wg info z sieci waży ok 15 kg (33 lb)

Zeby go na czymś zamocować, to "coś" musi mieć odpowiedni udźwig i sztywność.

Najtańsze w tym zakresie nośności - to AZ5 - http://deltaoptical.pl/montaz-azymutalny-sky-watcher-az5,d3638.html

Ale ze sztywnością to nie będzie miało wiele wspólnego.

Przy tej wadze - NEQ6 - http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-neq6-syntrek,d896.html

 

A jaki jest montaż (zawieszenie) na tym słupie z obserwatorium? Da się to zdemontować ze słupa?

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zbyt pocieszająca informacja ;)  ale przyjmijmy że mam budżet do 2.000 zł. Czy coś w takiej sytuacji można zrobić aby to połączenie było w miarę stabilne? Domyślam się że od 5k zaczynają się statywy astronomiczne. A jakby się sprawdził statyw geodezyjny?

Ktoś może próbował połączyć to ze sobą i jest zadowolony z takiego rozwiązania? :)

Statyw nie jest drogi tylko głowica montażu, którą sadzasz na statywie.

Do tego teleskopu bez problemu wystarczy montaż klasy EQ6, który na giełdzie upolujesz za około 3000 z kawałkiem.

Wystarczy betoniareczce dokręcić szynę (pozbywając się obecnego mocowania) od przedniej obejmy do tylnego mocowania i to wszystko.

Jeśli to jest 8" to ta rurka nie przekracza 45 cm dlatego też bez problemu do wizuala pociągnie go montaż klasy EQ5 z napędami, który kupisz za około 1500 - 1800 zł.

Bo dostajesz go tylko z mocowaniem i to wszystko, sama rurka ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja dostaję tylko sam teleskop, czyli tuba + pilot AutoStar. Teraz jest przykręcony jedną śrubą u podstawy montażu i się tak trzyma słupa. Gdybym go wieszał na wymienionych montażach dochodzą dodatkowe koszta czyli obejmy i szyna. A nie jestem do końca pewiem czy tak łątwo uda mi się wyciągnąć samą tubę z tych widełek bez jakiegokolwiek uszkadzania aktualnego montażu.

Zależy mi na samym statywie bez montażu. Wiecej niż 2.000 zł nie dam rady wyciągnąć bo są jeszcze inne wydatki i mam związane trochę ręce...

Ciężko jest wyjaśnić niektórym osobom, że astronomia do taniego hobby nie należy i na początek trzeba sporo zainwestować żeby potem z przyjemnością niebo nasze oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja dostaję tylko sam teleskop, czyli tuba + pilot AutoStar. Teraz jest przykręcony jedną śrubą u podstawy montażu i się tak trzyma słupa.

Aaaa - no to nie.

Musisz mieć słup na trójnogu.

W takim razie porządny statyw geodezyjny z płytą pod mocowanie Twojego MEADE.

Daj ogłoszenie na giełdzie lub ogłoszenie - zlecę wykonanie trójnogu z mocowaniem pod... i tu podasz parametry podstawy mocowania;

Będzie Cię taka stalówka około 1000 zł kosztowała.

Albo gotowiec dorobić tylko podstawę pod mocowanie http://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=S%B3up%20statyw%20kolumnowy%20filar%20do%20Sky-Watcher%20EQ6%20/%20NEQ6%20stalowy

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś włożył na te widełki więc i zejść musi ;) Ja bym dorobił widły w stylu oryginalnych. Z aluminium na przykład i do tego stalowe nogi od EQ albo właśnie statyw geodezyjny.

Tymczasem inne rozwiązanie do przemyślenia - http://astropolis.pl/topic/10334-monta-dobsona-do-sct/

Miłego ATM-u :D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Albo gotowiec dorobić tylko podstawę pod mocowanie 

Chyba wybiorę ten gotowiec ze względu na lepsze dojście - nie będą przeszkadzać rozłożone nogi statywu. Teraz kwestia tej podstawki. zapewne jest to kwestia szerokości podstawy aktualnego montażu, szerokości gwintów podstawa montażu / statyw czy jakoś inaczej się podchodzi do tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba tylko trójnóg lub słup z podstawą.

Geodezyjny będzie za słaby.

Taki powinen być ok - https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/statyw-stalowy-2-skywatcher-do-montazu-eq6,d1949.html

Najlepiej zdjąć całość ze słupa w obserwatorium i odrysować ten fragment słupa do którego było przykręcone -> rysunek do ślusarza żeby dorobił coś takiego.

Taki jest oryginał od Meade - http://handsonoptics.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_7_71&products_id=1011

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś włożył na te widełki więc i zejść musi

 

Zejść napewno zejdzie, gorzej z ponownym założeniem ;) AutoStar musi zostać więc ATM, o ile do niego dojdzie, ograniczy się do wspomnianej podkładki, żeby armatę jakoś przykręcić. Ale wątek jest zapisany w zakładce do głębszej lektury.

 

Po krótkich przemyśleniach wybiorę słup http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1845&lunety=S%B3up_statyw_kolumnowy_%28filar%29_do_Sky-Watcher_EQ6_/_NEQ6_stalowy  a do niego dorobię podstawkę do mocowania teleskopu i jestem dobrej myśli, że to posłuży przez dłuuugi czas.

Dziękuję za pomoc i linki :)

 

Zastanawia mnie jeszcze kwestia właśnie tej podstawki. Jeżeli gwint montażu teleskopu jest mniejszy od gwintu słupa, to czy praktycznie podczas łączenia ze sobą tych cześci będzie to wyglądać tak, że najpierw podstawkę przykręcam do teleskopu a potem to razem do statywu. Chodzi mi o to, czy gwint do teleskopu znajduje się w gwincie do statywu.  Szybki rysunek dla lepszego zrozumienia moich myśli ;)

post-4353-0-14471900-1434659326_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszkuje okolice Łańcuta (podkarpacie).

To już teraz widzę i wiem o co chodzi. W następnym tygodniu popatrzę na teleskop  jaki ma gwint i znajdę kogoś w okolicy kto taką podkłądkę by mi wytoczył. Jakby ktoś się znalazł chętny do testów z montażem było by bardzo fajnie :)

 

Dziękuję Wam bardzo za pomoc, bo temat był dla mnie dość trudny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)