Skocz do zawartości

Czy da się określić jaki gwiazdozbiór był najbardziej (albo w ogóle) widoczny z konkretnym miejscu i czasie?


polaryzująca

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Nie będę ukrywać, że nie znam się na astronomii, aczkolwiek strasznie mnie ona fascynuje. 

Mam pytanie do obeznanych ludzi:

 

Czy da się określić jaki gwiazdozbiór był najbardziej (albo w ogóle) widoczny z konkretnym miejscu i czasie? 

Mam na myśli konkretnie 18 maja 1995 r. w Kołobrzegu.

 

Liczę na wyrozumiałość ;) oraz na to, że ktoś odpowie mi na to nurtujące mnie od dłuższego czasu pytanie, na które sama pomimo poszukiwań odpowiedzi nie znalazłam.

Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj i uruchom program stellarium, wpisz swoje położenie i cofaj czas.

Jeśli chodzi o znaki zodiaku to tym zajmują się astrolodzy i inni czarodzieje np. wróżbita Maciej.

Gwiazdy maja i mogą mieć wpływ na nasze życie (grawitacja, promieniowanie) ale nie tak jak to jest przez nich przedstawiane. Wiele informacji o zodiaku itp. znajdziesz w sieci np. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zodiak

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum :) Tak jak kolega napisał, zainstaluj sobie stellarium. Co co Twojego znaku zodiaku, to jesteś spod znaku byka, bo w okresie kiedy się urodzilas nasze Słońce było na tle gwiazdozbioru byka - co zobaczyła byś gdyby np. tego dnia było zaćmienie Słońca.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gwiazdozbiorami zodiaku jest niestety tak, że daty w ogóle nie pokrywają się z rzeczywistymi. Na przykład, przez gwiazdozbiór Panny, Słońce przechodzi przez 1.5 miesiąca, natomiast przez Skorpiona - zaledwie przez pięć dni. Zauważyłem, że w większości przypadków rzeczywiste położenie Słońca w momencie urodzenia jest takie, jak "znak zodiaku cofnięty o jeden". To znaczy, że jak jesteś Wagą, to prawdopodobnie będzie w Pannie. Jak Lew, prawdopodobnie będzie w Raku itd. Zgadza się dla trzech z czterech moich członków rodziny. Wyjątkiem jest Strzelec, ponieważ trzeba mieć szczęście, aby trafić w te pięć dni Skorpiona. Raczej będzie już Waga. Ale to wszystko możesz sprawdzić samemu w Stellarium. Można powiedzieć, że Twój znak zodiaku w momencie, gdy obchodzisz urodziny, jest praktycznie niewidoczny - ginie w blasku słonecznym. 

 

A co do najlepiej widocznego gwiazdozbioru - nie rozumiem o co dokładnie może chodzić. Może w momencie dołowania Słońca (około północy) jaka konstelacja znajdowała się wtedy w zenicie? Akurat wtedy żaden z gwiazdozbiór zodiaku tam nie występował. Ale strzelam, że może chodzić o Smoka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrologia nie ma nic wspólnego z astronomią. Jak wierzysz we wróżby i inne bzdury, to nie jest to właściwe forum, aby tu zasięgać rady  ::). Jeżeli interesujesz się astronomią i wierzysz w fizykę, to witam serdecznie.  8) Napisz coś o sobie w profilu, chociaż Twoją datę i miejsce urodzenia już pewnie znam 8) .

Tu masz link do stellarium: http://www.stellarium.org/pl/

Pozdrawiam.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się określić jaki gwiazdozbiór był najbardziej (albo w ogóle) widoczny z konkretnym miejscu i czasie? 

Mam na myśli konkretnie 18 maja 1995 r. w Kołobrzegu.

 

 

Myślę, że żaden, prawdopodobnie pochmurnie było ;)

 

 Wyjątkiem jest Strzelec, ponieważ trzeba mieć szczęście, aby trafić w te pięć dni Skorpiona. 

 

Dlatego w rezerwie jest Wężownik ale astrologom tego nie mówimy :D

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, to wpisując w googlarza jakąś frazę, można zobaczyć, co jest najczęściej wyszukiwane przez ludzi. Wpiszcie "astro" i spójrzcie na propozycję z autouzupełniania. 

 

fc627c97f2966.jpg

 

Złą branżę wybraliśmy panowie. Na astromagii można więcej zarobić i nie trzeba mieć sprzętu za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.  O0

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gwiazdozbiorami zodiaku jest niestety tak, że daty w ogóle nie pokrywają się z rzeczywistymi. Na przykład, przez gwiazdozbiór Panny, Słońce przechodzi przez 1.5 miesiąca, natomiast przez Skorpiona - zaledwie przez pięć dni. Zauważyłem, że w większości przypadków rzeczywiste położenie Słońca w momencie urodzenia jest takie, jak "znak zodiaku cofnięty o jeden". To znaczy, że jak jesteś Wagą, to prawdopodobnie będzie w Pannie. Jak Lew, prawdopodobnie będzie w Raku itd. Zgadza się dla trzech z czterech moich członków rodziny. Wyjątkiem jest Strzelec, ponieważ trzeba mieć szczęście, aby trafić w te pięć dni Skorpiona. Raczej będzie już Waga. Ale to wszystko możesz sprawdzić samemu w Stellarium. Można powiedzieć, że Twój znak zodiaku w momencie, gdy obchodzisz urodziny, jest praktycznie niewidoczny - ginie w blasku słonecznym. 

 

A co do najlepiej widocznego gwiazdozbioru - nie rozumiem o co dokładnie może chodzić. Może w momencie dołowania Słońca (około północy) jaka konstelacja znajdowała się wtedy w zenicie? Akurat wtedy żaden z gwiazdozbiór zodiaku tam nie występował. Ale strzelam, że może chodzić o Smoka.

 

Bardzo dziękuję! Wierzyłam że pomimo mojego nie obeznania w terminologii ktoś zrozumie o co mi chodziło! :D 

Poza tym..

Przepraszam Was wszystkich jeżeli poczuliście się urażeni, nie miałam tego w zamiarze. Zresztą, wydaje mi się, że tego o co mi chodzi nie znalazłabym na stronach o astromagii, właśnie dlatego napisałam to tutaj z myślą, że jacyś mądrzy ludzie obeznani w temacie będą potrafili mi odpowiedzieć. 

Właśnie instaluję Stellarium, dziękuję za polecenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy da się określić jaki gwiazdozbiór był najbardziej (albo w ogóle) widoczny z konkretnym miejscu i czasie? 

Mam na myśli konkretnie 18 maja 1995 r. w Kołobrzegu.

ozdrawiam!

Przeciętnie w danej chwili widać na niebie około 50 gwiazdozbiorów. Biorąc pod uwagę, że cześć z nich jeszcze wschodzi w ciągu nocy, liczba ta może przekroczyć nawet 60. I tyle odpowiedzi możesz dostać.

  • Like 1

Piotr Brych
założyciel miesięcznika Astronomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaryzująca, tu się nikt nie obraża.  8) Po prostu mam już na to uczulenie, gdy pytają mnie o coś osoby nieobeznane w temacie astronomii i po 3 minutach w 90% przypadków temat przechodzi na znaki zodiaku.  O0 Zdanie na temat wszelkiej maści wróżek, astrologów, znachorów i tym podobnych mam wyrobione i dlatego zwróciłem na to uwagę. Ludzie po prostu mylą naukę z fantastyką.  8) Zachęcam do pogłębiania wiedzy, a nie praktykowania zabobonów. Oczywiście każdy niech wierzy w co tam chce. Najwyżej portfel mu się uszczupli.

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli miałem rację, że tu była potrzebna jedynie wiedza astrologiczna i po zaczerpnięciu "wróżby" użytkowniczka zniknie z horyzontu.  O0 Przeraża mnie takie podejście, no ale każdy robi i wierzy w co chce.  >:D

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli miałem rację, że tu była potrzebna jedynie wiedza astrologiczna i po zaczerpnięciu "wróżby" użytkowniczka zniknie z horyzontu.  O0 Przeraża mnie takie podejście, no ale każdy robi i wierzy w co chce.  >:D

 

Ej, odczep się człowieku. To, że zadałam takie, a nie inne pytanie jest moją prywatną sprawą, i porzuć swoje błędne mniemanie na mój temat. Zadałam to pytanie, bo byłam ciekawa, a że sama się nie znam to liczyłam na tych, którzy mają jakąś wiedzę. Tak, owszem, założyłam konto po to tylko by zadać to pytanie, ale CO Z TEGO? Chyba po to jest forum. A Ty wprowadzasz mnie teraz w stan zobowiązania, jakbym miała nagle oświecić Was wszystkich jakąś niebywałą wiedzą nt. astronomiczne. Niestety, nie miałam w szkole astronomii, nikt mnie jej nie uczył, co więcej nie mam nawet znajomego który by się nią zajmował. A Ty mi teraz niemal że ubliżasz i oskarżasz o wiarę w horoskopy, magię i inne zabobony na forum, tylko dlatego, że zadałam pytanie i zniknęłam. Taki właśnie był mój zamiar, a jeżeli tak bardzo chcesz ze mną porozmawiać, to zapraszam. Pogadamy o psychologii, filozofii i filmach.  :lol: Zdradzę Ci nawet moją wstępną diagnozę na Twój temat, skoro Ty bez problemu wystawiłeś ją mi.  >:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, może mam osobowość paranoidalną, albo po prostu jestem sfrustrowany poziomem wiedzy polskiej młodzieży. Za dużo generalizuję w Twoim przypadku, bo nic o Tobie nie wiem, jednakże w ostatnich dniach za dużo osób prosiło mnie o astronomiczne wróżby. 8) Diagnozy mi stawiać nie musisz (ale jak chcesz to możesz, chętnie podyskutuję o tym), bo akurat z psychologii to o mały włos, a bym doktorat zaczynał. Całe szczęście w tę filozofię naukową nie wchodziłem. 

Jak czujesz się urażona, to przepraszam. Zachęcam do pogłębiania wiedzy. Na tym forum możesz poznać wiele osób, które przybliżą Tobie temat astronomii nie tylko z teoretycznego, ale także z praktycznego punktu widzenia. 

  • Like 2

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, może mam osobowość paranoidalną, albo po prostu jestem sfrustrowany poziomem wiedzy polskiej młodzieży. Za dużo generalizuję w Twoim przypadku, bo nic o Tobie nie wiem, jednakże w ostatnich dniach za dużo osób prosiło mnie o astronomiczne wróżby. 8) Diagnozy mi stawiać nie musisz (ale jak chcesz to możesz, chętnie podyskutuję o tym), bo akurat z psychologii to o mały włos, a bym doktorat zaczynał. Całe szczęście w tę filozofię naukową nie wchodziłem. 

Jak czujesz się urażona, to przepraszam. Zachęcam do pogłębiania wiedzy. Na tym forum możesz poznać wiele osób, które przybliżą Tobie temat astronomii nie tylko z teoretycznego, ale także z praktycznego punktu widzenia. 

No od razu lepiej. :) Jednak można normalnie. A odnośnie tego poziomu wiedzy polskiej młodzieży... Owszem, ja też jestem sfrustrowana, no ale cóż. Jak nie musimy już walczyć o przetrwanie z dzikimi zwierzętami, to chociaż taka forma selekcji naturalnej pozostała. Z pewnością jeszcze się tu pojawię, jak skończy mi się sesja, bo właśnie między innymi z tego powodu nie pojawiałam się tu. Tak, na pewno Was wszystkich to interesuje  O0  Niemniej jednak, cieszę się może trochę przekonałam Cię do tego (a może i ktoś jeszcze postanowił zmienić zdanie), że generalizowanie, choć czasem się sprawdza (sama lubię generalizować), to nie zawsze pokrywa się z prawdą. Dzięki za zrozumienie i chęć wtajemniczenia mnie w tajemnice kosmosu. Na pewno skorzystam   :))  

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalizowanie nie ma pokrywać się z prawdą, dlatego nazywa się "generalizowaniem". Pełni inną funkcję niż stawianie tez i prognoz. Ma na celu znalezienie punktu wyjścia.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uogólnienie jest tylko statystyką, a jak jest ze statystyką to każdy wie. Pies i właściciel mają statystycznie po 3 nogi. Oczywiście przepuszczając przez wskaźniki takie "badania" wyjdzie, że są nieistotne i niezgodne, a więc generalizując C:-)  - trzy nogi to nawet w statystyce "gówno prawda". 

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Wam tylko przypominam, że prowadzicie tę dyskusję w Obserwacje astronomiczne - Gwiazdy...

Jak ona się ma do działu i tematu ??? ???

Przenieście ją sobie na PW bo nijak jej z astronomią amatorską nie mogę skojarzyć :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, tak generalizując ;D, to masz rację. 

Wróćmy więc do tematu lub go porzućmy.

Pozdrowienia z Geilo.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)