Skocz do zawartości

Teleskop do Astrofotografii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

wiem że pytania które tutaj zadam zapewne powtarzają się w kółko niestety każdy przypadek jest trochę inny i chciałbym uzyskać opinię trochę bardziej doświadczonych osób ode mnie. Chciałbym kupić pierwszy teleskop do astrofotografii, obserwacje prowadzone są na wsi ok 10 KM od miasta niebo nie jest super ciemne ale w mojej ocenie wystarczające do astrofoto. Celem będzie fotografia obiektów DS ( nie wykluczam zrobienia paru fotek naszemu łysemu bo to jednak super obiekt na niebie :)), niestety nie posiadam w chwili obecnej żadnego sprzętu ( nie licząc 114/900 eq2). Budżet w jakim chciałbym się zmieścić to 6500 zł niestety nie można wyjść poza tą kwotę nawet o 1 zł :(, nie muszę mieć zaraz wszystkiego skompletowanego na 100 % w tym roku planowałem zakup jedynie montażu i tuby ( montaż HEQ 5 a tuba NEWTON). 

  Aparat który będzie zbierać MB danych to Canon 60d oprogramowanie jakie zamierzam kupić to backyardeos, oczywiście jest to poza kwotą 6500 zł. Proszę o nakierowanie lub ewentualne skazanie na konkretny model montażu lub tuby jaką wybrać na początek , po rozmowie z doświadczonymi astrofotografiami domyślam się że jedyny montaż jaki mieści się w tej cenie to HEQ5 więc możemy bardziej skupić się na tubie jaką polecanie do DS. Oczywiście jeśli istnieje jakieś rozwiązanie dla mnie aby kupić więcej do zestawu astrofoto to jestem otwarty na propozycję. Jednak zdaję sobie sprawę iż hobby to nie jest tanie więc jeśli mam mieć sprzęt (typu styka jakoś to będzie ) to wolę poczekać lub kupić teraz część a w kolejnych latach rozbudowywać zestaw aby cieszył i bawił zarówno mnie jak i mojego Syna.

 

Mam nadzieję że opisałem w miarę sensownie czego oczekuję, teraz liczę na waszą pomoc. Poniżej zamieszczam foto zrobione telefonem HTC ONE X z mojego 114/900 może pomoże to w identyfikacji jak ciemne mam niebo lub jak widać obiekty z mojego "obserwatorium" .

 

20150612T2238_IMAG0017.jpg20150612T2236_IMAG0015.jpg

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwocie to na pewno kupisz nowy HEQ5pro (około 4200),zostanie jeszcze trochę kaski na teleskop, złączki, oprawę i folię do słoneczka. Jak kupisz używki na giełdzie to i sprzęcik do guidingu będziesz miał dodatkowo w tej kwocie. Jeżeli chodzi o teleskop do fotografii to do tego montażu Newton 150/750.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszą koledzy. To co wymienił MarWo czyli HEQ5 oraz SW 150/750. Szukaj na giełdach. Będzie taniej.

A do guidingu SW 80/400 - na giełdzie za 200zł + kamerka QHY5 mono. Tą powinieneś wyhaczyć za jakieś 500zł

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za tak szybkie odpowiedzi oczywiście wolał bym nowy sprzęt o ile niezajechany montaż faktycznie można dostać na giełdzie to jeśli chodzi o tubę to jednak stawiam na nową. Mam jeszcze jedno pytanie w sumie aparat nie został jeszcze kupiony i zastanawiałem się czy kamerka nie była by lepsza ? Dużo osób twierdziło wręcz że do DS to tylko kamerka mono ( chociaż lubię kolor :)), druga sprawa to jeszcze akcesoria no i tak jak wspominałem sprzęt będę kompletował w czasie. Tak więc na początek chciałbym mieć możliwość obserwacji wizualnych ( lub przez kamerkę), jestem cierpli ale patrzeć się na sprzęt to też żadna przyjemność :).  Wiem że może trochę mieszam ale staram się nie wywalić pieniędzy w błoto szczególnie że nie są to dla mnie małe pieniądze i prawdopodobnie sprzęt będzie mi służył latami ( a przynajmniej takie mam założenia ).

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka jest zdecydowanie lepsza. Niestety sensowna kamera zaczyna się na pułapie przekraczającym twój budżet.

 

Co do akcesoriów. Możesz przeglądać giełdę w poszukiwaniu korektora komy. Nie raz trafia się w okazyjnej cenie. Potem już tylko chyba jakieś złączki, kabelki. Wyjdzie w praniu.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

  Aparat który będzie zbierać MB danych to Canon 60d oprogramowanie jakie zamierzam kupić to backyardeos, oczywiście jest to poza kwotą 6500 zł. Proszę o nakierowanie lub ewentualne skazanie na konkretny model montażu lub tuby jaką wybrać na początek , po rozmowie z doświadczonymi astrofotografiami domyślam się że jedyny montaż jaki mieści się w tej cenie to HEQ5 więc możemy bardziej skupić się na tubie jaką polecanie do DS. Oczywiście jeśli istnieje jakieś rozwiązanie dla mnie aby kupić więcej do zestawu astrofoto to jestem otwarty na propozycję. Jednak zdaję sobie sprawę iż hobby to nie jest tanie więc jeśli mam mieć sprzęt (typu styka jakoś to będzie ) to wolę poczekać lub kupić teraz część a w kolejnych latach rozbudowywać zestaw aby cieszył i bawił zarówno mnie jak i mojego Syna.

(...)

Witaj na FA!

Czy aparat, który wymieniłeś ma służyć tylko do astrofotografii, czy też do robienia fotek na co dzień?

Montaż HEQ5 Syntrek (czyli bez pilota SynScan), którym będziesz mógł sterować z laptopa na giełdzie kupisz za 2500zł, choć trzeba pilnować, bo nie za często się trafiają. Pozostałe 4000zł z budżetu dają już całkiem spore pole do manewru, jeśli chodzi o sam teleskop. W tej cenie możesz kupić również np używany tryplet APO 80 albo 90mm z zestawem do guidingu (kamerka plus na przykład szukaczoguider). Niedawno na forum zrobiłem małe porównanie możliwości w afoto refraktora 90mm z newtonem 200mm http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7641-fotoring-90mm-apo-vs-200mm-newton/ . Jest jeszcze kilka innych możliwości, ale zależą one nieco od odpowiedzi na pytanie o aparat, które zadałem na początku.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jolo co do aparatu to jednak myślę że będzie służył również do zrobienia fotek za dnia ( sprzedaję kamerę bo się tylko kurzy a i tak z aparatu można nagrać krótki film).

 

Mam jeszcze takie pytania ponieważ sprawdziłem ceny poza granicami naszego super kraju i okazuje się że z takich Niemiec zestaw teleskop + montaż = 4000 zł (HEQ5 i 150/750) no tylko pytanie czy ryzykować i kupić u naturalnego wroga czy jednak wspierać Polską gospodarkę :). Co do EDków to na początek zabawy chcę jednak spróbować sił z newtonem i powoli kompletować sprzęt bo jednak bez korektora komy też się nie obejdzie a chyba z 1000 zł kosztuje.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tego korektora nie polecam - takie moje zdanie. Kupuj tu http://www.deltaoptical.pl Ja od dawna tu kupuję to co jest dostępne, a co nie to tu http://www.teleskop-express.de/shop/index.php

Podstawa w astrofotografii to montaż jak fundament domu.

Przykładowy zestaw:

Montaż - HEQ5

http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-heq5-pro-synscan,d794.html wersja z GO-TO

lub jak chcesz taniej i będziesz tylko sterował z poziomu komputera

http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-heq5-syntrek,d895.html

Teleskop - Newton 150/750 + korektor komy

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-bkp-150750-otaw-dual-speed,d2726.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/korektor-komy-baader-planetarium-mpcc-mark-iii-2,d524.html

lub refrktor + reduktor/flattener

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bked80-otaw-black-diamond,d1531.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/reduktor-ogniskowej-do-refraktora-80ed,d1784.html

Teleskop do guidu

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3158&lunety=Luneta_do_guidingu__60_mm_f_=_210_mm_/_1,25%27%27_+_T2_z_opraw%B1_regulowan%B1,_dovetailem_i_mikrofocuserem

Kamerka do guide - Ja polecam ASI120MM będzie do guidu i planet jak co

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5916_ASI120MM-MONO-USB2-0-Camera---2-1mm-T2-Objective---Autoguider.html

Aparat/Kamera ?

Złączki, kable, hub-y, laptop i dużo samozaparcia itd.

Jak chcesz prosty i łatwy w obsłudze zestaw szedłbym w stronę refraktora.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za tak szybkie odpowiedzi oczywiście wolał bym nowy sprzęt o ile niezajechany montaż faktycznie można dostać na giełdzie to jeśli chodzi o tubę to jednak stawiam na nową. Mam jeszcze jedno pytanie w sumie aparat nie został jeszcze kupiony i zastanawiałem się czy kamerka nie była by lepsza ? Dużo osób twierdziło wręcz że do DS to tylko kamerka mono ( chociaż lubię kolor :)), druga sprawa to jeszcze akcesoria no i tak jak wspominałem sprzęt będę kompletował w czasie. Tak więc na początek chciałbym mieć możliwość obserwacji wizualnych ( lub przez kamerkę), jestem cierpli ale patrzeć się na sprzęt to też żadna przyjemność :).  Wiem że może trochę mieszam ale staram się nie wywalić pieniędzy w błoto szczególnie że nie są to dla mnie małe pieniądze i prawdopodobnie sprzęt będzie mi służył latami ( a przynajmniej takie mam założenia ).

Z kamerą mono robi się kolorowe zdjęcia . Każdy kolor zbiera się osobno i potem składając uzyskujesz kolorowe zdjęcie . Oczywiście do każdego kanału potrzebujesz odpowiedniego filtra . 

 

Jeśli chodzi o teleskop to łatwiej można opanować refraktor . Z budżetowymi newtonami jest znacznie więcej kłopotów / problemy z kolimacją , ugięciami /.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jolo co do aparatu to jednak myślę że będzie służył również do zrobienia fotek za dnia ( sprzedaję kamerę bo się tylko kurzy a i tak z aparatu można nagrać krótki film).

 

Mam jeszcze takie pytania ponieważ sprawdziłem ceny poza granicami naszego super kraju i okazuje się że z takich Niemiec zestaw teleskop + montaż = 4000 zł (HEQ5 i 150/750) no tylko pytanie czy ryzykować i kupić u naturalnego wroga czy jednak wspierać Polską gospodarkę (...)

Popieram to co napisał Alien, zarówno o korektorze (miałem taki, to korektor fotowizualny, przy okazji wydłuża nieco ogniskową) jak i o sklepach. Z mojego doświadczenia wynika, że umiejscowienie sklepu w centrum administracyjnym naszego kraju wpływa nie za dobrze na przeprowadzane w nich zakupy, a zdecydowanie negatywnie na (odpukać) ewentualne reklamacje i naprawy. Już niewielka odległość od centrum znacznie poprawia ten wizerunek. Ale to tylko moje doświadczenia. Zarówno z DO jak i Teleskop Express nie miałem nigdy problemów. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mówię o sklepie Teleskop Expres tam ten zestaw jest o 2500 zł tańszy :) podejrzewam że po napisaniu do nich zapytania dostał bym jeszcze lepszą ofertę a z tego co widzę  u nich zaopatrzę się w cały komplet a przesyłka tyle co nic.

@Alien dzięki wielkie za tak dokładne wyszczególnienie asortymentu dzięki temu wiem co potrzebuje na start (szkoda że idealnego nieba nie da się kupić :) ). Co do iści a na łatwiznę to raczej wolę wyboistą drogę i taka staram się podążać i nie chadzać na skróty :).

 

Wiadomo że każdy teleskop ma swoje zalety i wady ja skłaniam się ku Newtonowi prawdopodobnie za jego uniwersalność ( tak cena też ma znaczenie), wiele poradników jakie czytałem dotyczy właśnie Newtonów i kto wie może za parę lat dokupię ED ka lub coś jeszcze innego. Myślę że proponowany zestaw przez Aliena jest przyzwoity na start i jak chyba każdy tutaj będę się borykał z problemem apetytu w miarę jedzenia. Jeszcze poczekam bo może uda mi się spotkać z Panem Zdzisławem K. i może jeszcze pokaże lub podpowie co z czym się je :).

 

PS.

Na bank dam znać jak tylko dostanę sprzęt w swoje ręce może jakiś vLOG :) na Y2B będzie. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje to śmiało pisać.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maki, SCT i tym podobne - główne przeznaczenie fotografia obiektów układu słonecznego.

Tak ze mną rozmawiałeś ;) I przestań Panować.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale chyba stc nadaje sie rowniez do wizuala

Oczywiście, że nadaje się do wizuala. Krótki mobilny teleskop, który wiele pokaże, ze względu na małe rozmiary (krótki) może być również balkonowcem :)

SCT - Schmidt Cassegrain Teleskop.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, SCT jest wygodny i kompaktowy (biorąc pod uwagę aperturę) i nadaje się do wizuala, do obserwacji planetarnych. A do fotografii DS potrzebuje nieco większych inwestycji - SCT ma dużą ogniskową, czyli jakby daje "duże powiększenie". Dlatego potrzebny by był reduktor ogniskowej (mały problem) i kamerka z dużym pikselem (duży $$$ problem).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na początku po przeczytaniu paru poradników stwierdziłem że to będzie idealny zestaw bo z jednej strony do wizuala a z drugiej strony świetny do astro foto. Ciekawe jest to nasze hobby cały czas musimy jaki kompromis stosować bo kasy zawsze brak :). Muszę też trochę sprostować mój post z taniością w sklepie z de bo źle zaznaczyłem montaż i wybrałem EQ5 z goto zamiast HEQ5 z goto cena trochę mniejsza ale nie o tyle co pisałem.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, im bardziej uniwersalny byśmy chcieli sprzęt, tym więcej kompromisów.

  • SCT  będzie kłopotliwy przy afoto DS, bo wymaga sporej kamerki i dokładnego montażu
  • newton na montażu paralaktycznym będzie kłopotliwy przy wizualu
  • fajny refraktor ED czy tryplet APO będzie drogi, a niewielka apertura nie pozwoli sięgnąć głębiej w DS przy obserwacjach wizualnych, i też nie zapewni dużych powiększeń przy obserwacjach planetarnych
  • Mak podobnie jak SCT, ale to jeszcze bardziej wyspecjalizowany instrument

Może do wizuala jakaś Synta 8" z giełdy za 700-800 zł, a do afoto jakiś dedykowany refraktorek jednak?

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w sumie zastanawia mnie taki fakt jak zaczynałem przygodę to oglądałem filmik z Panem Forrestem Tanaką czy jakoś tak się nazywał, ten Pan posiadał montaż advance vx i na nim osadzony 8" newton. Powiem tak widziałem jego zdjęcia i dla mnie były zajefajne nie wiem dlaczego wszyscy raczej staraną się mieć aż tak wysoki zapas stabilności (wiem że jest ważna), czy chodzi tylko o dążenie do doskonałych zdjęć ? do obserwacji mam cały czas 114/900 może nie jest to cudo ale daje radę :) wiele osób mówiło mi aby olać afoto i kupić 12 14 cali i tylko wizual uprawiać. jednak wydaje mi się że afoto daje duże możliwości lub więcej można pokazać rodzinie znajomym niż każąc im patrzeć przez okular. Jeszcze w ramach namowy na EDki to chyba brak możliwości ocenienia tego sprzętu organoleptyczni e hamuje moje zainteresowanie tym sprzętem :)

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządna tuba z porządnym wyciągiem może kosztować nawet minimum 10k wszystko zależy od portfela.

Np to http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7651-orion-optics-uk-ct8-200900/ ale do tego potrzebujesz minimum neq6.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no aż tak zasobnego portfela to nie mam :) ale tubę 150/750 widziałem w bardziej przystępnej cenie też od Orion UK :). Trochę doczytałem i już rozumiem dlaczego proponujecie max 150 na HEQ5 ehhh najcięższe zakupy w moim życiu :)

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Najcięższe"? Kup to wszystko to potem zobaczysz jakie są schody.

  • Like 4
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem się jeszcze zapytać czy warto inwestować w tubę z lepszą optyką chodzi mi tu o tube UK a nie SW , podobno UK mają 97% odbicia ?

Optyka jest w afoto DS bardzo ważna, ale co najmniej tak samo ważna jest mechanika (cela LG, wyciąg, tubus). Jeśli już teraz myślisz o tym poważnie, to mógłbyś rozważyć takiego misiaczka http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6938_TS-6--f-5-UNC-Newtonian-Telescope---Carbon-Tube---made-in-Germany.html :)  I jeśli ten to z LW o wymiarze 58mm (można wybrać).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)