Skocz do zawartości

Jowisz 2011-2018


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, wessel napisał:

...pomiędzy 21:30 a 23:00 był rewelacyjny seeing.

To już wiem do kogo poszedł mój dobry seeing :P Początkowo nie zamierzałem avikować, łapałem ISS po 21, potem skierowałem dobsona na Muńka a tam super seeing. Więc wyniosłem montaż itd. i wtedy okazało się że ten dobry seeing już sobie poszedł, a został przeciętny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlotowy Jowisz - przez 8" SCT dzięki uprzejmości kolegi Jolo i na jego moncie. Kamerka Point Gray Firefly. Wersja zwykła (194 klatki), z dorobionym kolorem i wersja z barlowem 325 klatek (niestety załapały się zabrudzenia, które usuwałem w gimpie, niestety nie bez śladów :/).

conv_Zatom_g3_b3_ap1.jpg.af509d3eb7d457d03507a33c950d27da.jpg

color.jpg.1fbd449a4ba38a1552f990eb906d5795.jpg

58e57873399bf_Jowiszbarlow.jpg.981e6e100e4a2864372ce4fafe205274.jpg

 

  • Like 6

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo zajęło mi zabranie się za obróbkę tego materiału, ale przemogłem się. Jowisz z Zatomia 1.04.2017, krótko przed północą.

SW Mak 127/1500 + Eq3-2 + ASI120MM-S + IR Cut + Meade RGB (FireCapture, PIPP, AutoStakkert2, imppg, Astra Image).

Jak zwykle, chętnie przyjmę uwagi od bardziej doświadczonych astrofotografów.Blush

Przechwytywanie.JPG.dd60de10ce4fc4bdb7449ec51a1a8af7.JPG

  • Like 9

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i tu jeszcze jedna próba, tym razem bardziej karkołomna, co widać po efektach. Materiał zbierany kilka minut po północy 2.04.2017 w Zatomiu z barlowem 2,25x.

SW Mak 127/1500 + Eq3-2 + ASI120MM-S + Baader Q-Barlow 2,25x + IR Cut + Meade RGB (FireCapture, PIPP, AutoStakkert2, imppg, Astra Image).

Przy swoich nikłych umiejętnościach nie jestem w stanie wyciągnąć z tego nic więcej. I tu kłania się brak napędu:?( - teleskop prowadziłem ręcznie.:( Znowu szykują się wydatki...

Przechwytywanie.JPG.bd0dfb9425e80b42328fcc5972900c34.JPG

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

No tak, ten wcześniejszy fajniutki, ale przydałby się barlow. Tylko że bez żadnego napędu to będzie mocna walka :( 

Tego pierwszego próbowałem jeszcze drizzlować 1,5x, ale efekt nie był zbyt ciekawy, więc wolałem pozostawić skalę 1:1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cyberboss napisał:

...i tu jeszcze jedna próba, tym razem bardziej karkołomna, co widać po efektach. Materiał zbierany kilka minut po północy 2.04.2017 w Zatomiu z barlowem 2,25x.

SW Mak 127/1500 + Eq3-2 + ASI120MM-S + Baader Q-Barlow 2,25x + IR Cut + Meade RGB (FireCapture, PIPP, AutoStakkert2, imppg, Astra Image).

Przy swoich nikłych umiejętnościach nie jestem w stanie wyciągnąć z tego nic więcej. I tu kłania się brak napędu:?( - teleskop prowadziłem ręcznie.:( Znowu szykują się wydatki...

 

Wg mnie to albo za mało materiału, albo za ciemny obraz miałeś. Bo strasznie przeostrzone wyszło. Przynajmniej napęd w 1 osi trzeba mieć, bo tak to moment i ucieka. Chyba trzeba znacznie więcej materiału zbierać przy wersji z barlowem, mi też wyszło znacznie słabiej niż bez barlowa zarówno przy 5" jak i 8".

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam małe przemyślenia -z rana -co jest potrzebne żeby zrobić dobrą fotkę planetarną?

1. Apertura - im większa tym lepiej - dla ciemnych planet żeby je w ogóle pokazać, dla jasnych - żeby pokazać szczegóły.

2. Kolimacja - musi być perfekcyjna, bez tego nie ma co walczyć.

3. Odpowiedni dobór skali obrazu do warunków. Nie można wkładać Barlowa 5x jak rzuca jak diabłem po święconej wodzie. 

5. Przez najbliższe parę miesięcy korektor dyspersji jest bardzo pomocny. Sam widzę po swoich fotkach - po zakupie ADC jakość fotek poprawila się o dwie klasy.

4. Śmiem twierdzić, że jakość osprzętu typu Barlow , filtry itp ma tu mniejsze znaczenie. Zakładam oczywiście że kamerka ma jakieś w miarę przyzwoite parametry - piksel 3.69 i minimum 80 fps.

5. Na to wszystko nakladają się oczywiście umiejętności fotografa, no ale nie o tym ten post.

Ot tak z rana przy śniadaniu, przeglądając ten kawałek forum mnie naszło....

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

Takie mam małe przemyślenia -z rana -co jest potrzebne żeby zrobić dobrą fotkę planetarną?

...

5. Przez najbliższe parę miesięcy korektor dyspersji jest bardzo pomocny. Sam widzę po swoich fotkach - po zakupie ADC jakość fotek poprawila się o dwie klasy.

...

A tak przy okazji skoro wątek korektora został podniesiony, w jaki sposób Wessel ustawiasz pryzmaty w korektorze? Korektor skałada się z dwóch pryzmatów, które obraca się względem siebie http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5992_Pierro-Astro-ADC-MKII-Atmospheric-Dispersion-Corrector-with-T2-connection.html Skąd wiadomo jak je ustawić???

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poszukać, chociażby instrukcja obsługi ADC Astrosysteme Holland. Wszystkie są identyczne pod względem zasady działania. Kardynalna zasada jest taka, że maksymalnie rozłożone dźwigienki  muszą być równoległe do horyzontu. Im wyżej tym bardziej rozłożone. Dla aktualnego położenia Jowisza  ja mam dźwigienki rozchylone symetrycznie względem pionu , tworzą kąt 90 stopni.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Robert41 napisał:

Mój dzisiejszy. Załapały się też ( słabo ale jednak ) Europa ( bliżej planety) i Io.

10.04.2016 godz. 00:43 CEST

SW ED 80/600, projekcja okularowa Hyperion 5 mm+ przedłużka T2 15 mm , Nikon D 3200 , film w formacie MOV

Czas 1/50 s. ISO 1600 , 1000 klatek z ok.4000

PIPP, AS 2, Registax 6, FastStone Image Viewer 5.5

 

 

No faktycznie he Europa. A myślałem że to Ganimedes . Zrobiłem materiał na animację wejście Europy na tarczę Jowisza . |Teraz jestem w pracy do wieczora . Może uda mi się zrobić gif na jutro. 

Jowiszek zacny biorąc pod uwagę aperturę oraz wynik z projekcji okularowej. Bardzo ładne kolorki :) GRATULUJĘ

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)