Skocz do zawartości

Jowisz 2011-2018


Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, eM. napisał:

To co, pomożecie?:) Co można było zrobić lepiej, może jakaś niewielka inwestycja pomoże osiągnąć lepsze efekty?:)

Sadząc po efektach to niewiele moźna poprawić, jest naprawdę dobrze. Ta pierwsza bardziej mi pasuje kolorystycznie. Następny etap to większa skala czyli inny sensor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Sadząc po efektach to niewiele moźna poprawić, jest naprawdę dobrze. Następny etap to większa skala czyli inny sensor...

dzięki za odpowiedź:) Myślisz, ze np. kamerką internetową byłoby lepiej niż lustrzanką? Co na początek można by poprawić? ISO miałam ustawione na 400 jeśli to cokolwiek zmienia. Jaki inny sensor byś sugerował?:)

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, wessel napisał:

Inny sensor to inna skala, na przykład większy obrazek. Nie wszystkie kamerki internetowe się nadają, musi byc taka która pozwala regulować trochę parametrów ( czas, wzmocnienie, gammę). Może dedykowana kamerka planetarna? 

a jakiego wymaga to +- budżetu?:P Duża jest różnica w jakości  między internetową a dedykowaną?

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza kumulacja ;) Jowisz, WCP, Gamimedes i Io ;). Teleskop Tal 100 RS, eq 3-2, okular 8mm barlow 3x, Avikowanie w projekcji okularowej aparatem cyfrowym Canon A 580, 4x zoom optyczny, Registax2. PS. Jedno zdjęcie, reszta na razie w obrobce...

FB_IMG_1458170534972.jpg

  • Like 4
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, eM. napisał:

a jakiego wymaga to +- budżetu?:P Duża jest różnica w jakości  między internetową a dedykowaną?

Różnia  jakości na początku nie bedzie zbyt wielka, masz powyżej obrazki z kamerki Microsoft Lifecam i inne... Ale jest wyraźna  różnica w komforcie użytkowania - kamerka dedykowana ma odpowiednie mocowanie do teleskopu, soft do obsługi parametrów zapisu albo drivery pozwalające wykorzystać oprogramowanie FireCapture - standard w astrfofotografii  planetarnej. Pisze tu o kamerkach z budżetem ( za nową kamerę) do 1 k pln. Znaczny skok jakościowy to dopiero kamerki o zdecydowanie większej rozdzielczości i malutkim pikselu, np. Produkty firmy ZWO - seria kamer ASI. Pamietaj, ze jeśli kupisz kamerę monochromatyczną to dochodzi niemały koszt filtrów i szuflada lub koło filtrowe plus sporo zabawy w czasie fotografowania i jeszcze więcej w czasie obróbki. To już topowa klasa. 

Warto popatrzeć po giełdach używanego sprzętu bo planeciarze też mają wyścig zbrojeń i wymiana sprzętu jest na porządku dziennym. Jeśli kamera nie jest zbyt stara ( tzn. są do niej dostępne drivery co najmniej pod Win7) i nie ma ma matrycy zmasakrowanej przez nieumiejętne próby fotografowania Słońca ( a widziałem już taką na alledrogo) to spokojnie możesz kupić. Najlepiej kupować od osób które pokazują się na forum tym czy innym "produkcyjnie" a nie handlowo. I tu za 1 k plnów można mieć już całkiem przyzwoity sprzęt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Będę próbować i polować:) A co do działania lustrzanką to czy lepszy efekt uzyskam metodą projekcji okularowej czy w ognisku (nie jestem pewna czy dobrze to nazywam - chodzi o lustrzankę za okularem lub zamiast okularu + laptop i program, jak wyżej)

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jakiś barlow? Za niewielkie pieniądze można kupić barlowa GSO 2.5x http://www.astrokrak.pl/barlowy/1183-soczewka-barlowa-125-gso-25x-.html a taki w połączeniu z Twoją Syntą powiększyłby już fajnie obraz. Używałem takiego jakiś czas i nie ma się do czego przyczepić - stosunek ceny do możliwości jest bardzo dobry. Przy fotografii planet trzeba też pamiętać, że krytyczna jest kolimacja i wychłodzenie teleskopu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, jolo napisał:

A może jakiś barlow? Za niewielkie pieniądze można kupić barlowa GSO 2.5x http://www.astrokrak.pl/barlowy/1183-soczewka-barlowa-125-gso-25x-.html a taki w połączeniu z Twoją Syntą powiększyłby już fajnie obraz. Używałem takiego jakiś czas i nie ma się do czego przyczepić - stosunek ceny do możliwości jest bardzo dobry. Przy fotografii planet trzeba też pamiętać, że krytyczna jest kolimacja i wychłodzenie teleskopu. 

I podłączam do tego kamerkę czy jak?:) Wybaczcie głupawe pytania ale jestem początkująca:)

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po takich zdjęciach naprawdę długo się zastanawiałem, czy pokazać swoje wypociny :) Inna sprawa, że Jowisz ten powstał wczoraj tj. 2016-03-17 ok 20:27 w Astrobazie  Inowrocław i jej LX-200 14'' oraz mojej przerobionej kamerce Microsoft LiveCam Studio. Jest to stack 40% z 1300 klatek. Wiem, że obróbka pozostawia wiele do życzenia a ostrość mógłbym poprawić ale dosyć to trudne, bo Jowisz kręci figury na ekranie ponieważ astrobaza znajduje się w pobliżu dosyć ruchliwej drogi i każdy przejazd wywołuje ostry taniec obraz, ba co tam przejazd w trakcie nagrywania staramy się nie chodzić bo ten pieropodobny element pod teleskopem, wybudowany prawdopodobnie z cegieł na stropie astrobazy szczytem stabilności nie jest, zwłaszcza dla 3,5m teleskopu... Ale jak się nie ma co się lubi ...to i tak się cieszymy że jest gdzie się spotkać i popatrzeć przez taki fajny sprzęt..

Jowisz.jpg.02525962ca8580b0bcc71d7dc928b

Jowisz.tif

  • Like 8

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)