Skocz do zawartości

Jowisz 2011-2018


Rekomendowane odpowiedzi

Rik skoro już Cie tak wzięło na pomoc początkującym to mam pytanie: jaka moze byc przyczyna ze na moich zdjęciach Jowisza jest tak duzo odcienia zieleni (jak na załączonym obrazku). Próbowałem to jakoś wyeliminowac w PS ale nie bardzo mi się to udaje.A moze to mozna jakoś wyeliminowac w Registaxsie? Tam jest taka funkcja Histogram i RGB ale jak zmniejszam zielony wchodzi jakis fioletowy róż... Czy nieostrość tego zdjęcia jest wynikiem małej ilosci klatek postackowanych czy raczej słabego wyostrzenia teleskopem? Oj jeszcze wiele nauki przedemną. Czy to prawda co gdzies czytałem ze dla Jowisza maksymalny czas avikowania to ok 2,5 min , więcej to już widać rotację planety?

post-80-137699817728_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienic balans kolorow w aparacie? To wcale nie glupia rada, zdaje sie ze kiedys na początku gdy go kupilem w ustawieniach podbilem  kolory. W tej chwili dalem szyne dovetail do frezera do przerobki. W srode powinna wrocic wtedy zmienie ustawienia w aparacie i zaatakuje Jowisza.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to jedziemy z dzisiejszym Jowiszem. Seeing w miarę dobry. C11 + DMK21AU618 (i inne) + TeleXtender 2x + Korektor dyspersji... Tranzytuje sobie Owal BA a w pasie północnym chyba "Biała Plama Z" :)

f/20; LRGB, YRGB, Redlum-RGB; ~17:19 UT:

2011-12-11-1719.0-v3-LRGB.png2011-12-11-1726.0-v3-yellow-LRGB.png2011-12-11-1727.0-v3-redlum-LRGB.png

f/20; LRGB, YRGB, Redlum-RGB; ~18:13 UT:

2011-12-11-1813.0-v5-LRGB.png2011-12-11-1820.0-v5-yellow-LRGB.png2011-12-11-1823.0-v5-redlum-str-LRGB.png

f/20; YRGB, Redlum-RGB; ~19:00 UT:

2011-12-11-1902.0-v6-yellow-LRGB.png2011-12-11-1900.0-v6-redlum-LRGB.png

f/10; CH4 i PP742; ~16:55 UT:

small1-ch4-1657.pngsmall1-ir-1655.png

f/10; CH4 i PP742; ~19:09 UT

NOTE: the white spot in NEB:

small2-ch4-1911.pngsmall2-ir-1909.png

f/10; CH4 i PP742; Atik 314L+; ~16:30 UT:

atik-1ch4-1630.jpg

atik-2ch4.jpg

atik-3ch4.jpg

f/20; Point Grey Chameleon; bin 2 i bin 1; 610 nm redlum; 18:50 UT:

chameleon-bin2-redlum-1850.png

chameleon-bin1-redlum-1852.png

f/20; QHY5; Redlum:

qhy5-a.png

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja mimo że jowiszek coraz dalej a foty mega fajne . Rik pytanko. Czy ty kręcisz 3 klipy w trzech widmach przez 3 filtry i potem łaczysz . Czyli 3 x po okolo 2000 klatek ?

Zazwyczaj więcej niż 3 bo jeszcze luminancja lub kilka luminancji :D

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niezłe wyzwanie w krótkim czasie nakrecic tyle klatek na kazde widmo i luminacje. Myśle że masz taki karkas co tylko jednym ciągiem kręcenia przestawiasz filtry . Bez mechanizmu zegarowego nie wykonalne. Zakładając że na każdy filtr 2 min i jeszcze luminacja to czyni około co najmniej 8minut ciągłego klipu . Tak to rozumiem. Czy ten czas wystarczy żeby pasma chmór na jowiszu się nie przesuneły bo wiadomo że wtedy był by obraz lekko zamazany ? Dla mnie rik jesteś królem kręcenia klipów trochę poczytałem że produceni kamer dają tobie kamerki do testów . Co w necie zacznę czytać o specjalistycznych kamerkach do obserwacji zawsze kończy się to na Twojej stronie z mega opinią i wiedzą . Na przyszły rok mam zamiar kupić kamerkę tak jak już Tobie wspominałem i napewno kupię kamerę z twoim udziałem .

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To zdjecie zrobiłem dzis o godz 20:16. Na zdjeciu oprócz czterech galileuszowych ksieżyców zarejestrowały sie jeszcze dwa dodatkowe obiekty. Czy moga to byc jakieś dwa mniejsze ksiezyce czy raczej gwiazdy. Sprawdzając w Stellarium czy Starry Nighcie żaden z tych programów nie pokazuje tam gwiazd. Jak sprawdzić połozenie mniejszych ksieżyców Jowisza? A wrzucam jeszcze Jowisza z WCP, Io i Europą :)

post-80-137699820526_thumb.jpg

post-80-137699820543_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 5 miesięcy później...

W nocy kręciłem swojego pierwszego avika Jowisza. Seeing był dość słaby, przy powerze x180 nie dało się wyostrzyć tarczy. Więc użyłem kitowego okularu 10mm (power x90). Dzięki pomocy chłopaków na chacie, udało mi się zrobić stacka i go trochę podciągnąć :)  (z niewiadomych mi przyczyn na tarczy pojawiły się dwie zagięte kolorowe linie). Stack zrobiony z 900 kilku klatek teleskopem 114/900 EQ1. Jak pogoda pozwoli spróbuję zrobić coś lepszego :) A więc przedstawiam Wam mojego pierwszego w życiu stacka :)

jowiszafterstack.png

By tranox at 2012-08-17

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dzis w nocy postanowiłem zobaczyć co tam u Pana Jowisza i trochę bez przygotowania ( jeden komplet baterii, brak informacji o WCP i przejsciach ksieżyców) o 3ciej nad ranem wystawiłem refraktor Tał 100RS ( Okular 8mm + Barlow 3X) i za pomocą aparatu cyfrowego (Canon A580) w projekcji okularowej poavikowałem trochę króla planet. Oto jedno ze zdjęc jakie wyszły podczas sesji. Nad resztą jeszcze  pracuję i chcę zrobić małą mozaikę z przejscia Europy przez tarcze Jowisza na które akurat trafiłem, moze zrobię też animację tego zdarzenia. Jowisz coraz wyżej nad horyzontem i warunki jego obserwacji systematycznie się poprawiają aż do 1 grudnia kiedy to znajdzie się w opozycji do Słońca i w tym roku będzie najbliżej Ziemii ( 4,069 AU). Warto więc przypomniec link do strony na której mozemy podpatrzeć kiedy przez tarcze planety tranzytuje Wielka Czerwona Plama. http://www.skyandtelescope.com/skytel/beyondthepage/Great-Red-Spot-Transit-Table-2012-2013-159437655.html

post-80-137699855939_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łał!! Super to wyszło! Ja również dzisiaj w nocy podglądałem Jupka, ale seeing nie pozwolił na aviki :( Wczoraj się przygotowywałem do sesji, i z tego co pamiętam wg. Stellarium WCP miała być ładnie widoczna już o godzinie 3.00 Dzisiaj w nocy również spróbuję się z nim zmierzyć :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam wg. Stellarium WCP miała być ładnie widoczna już o godzinie 3.00

Filip, nie sugeruj się Stellarium bo o ile ułożenie ksiezyców pokazuje w miare poprawnie to jeśli chodzi o WCP to juz lipa:( Stellarium pokazuje ją tylko poglądowo. wejdz w ten link który podałem powyżej i tam masz tabelę tranzytów do końca grudnia tego roku ( zwróć jedynie uwage ze godziny tranzytów podane są w czasie uniwersalnym więc nalezy dodac na chwilę obecną 2 godz a zimą 1 godz:) Z powodzeniem korzystałem z tej tabeli w zeszłym roku i świetnie się sprawdziła. Życze udanych łowów
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)